İYİ Parti Şanlıurfa’da Bucak ile Köklerini Salıyor

Ali Çiftel yazdı: İYİ Parti Şanlıurfa’da Bucak ile köklerini salıyor. Bu yeni dönemde merkez sağın merkezi ise İyi Parti'dir.

ali ciftel

Siyasi bir hedefi ve hayatında siyaset yokken bile fakir fukaranın yanında olan Ahmet Ersin Bucak gönüllere taht kurmuş biridir. Urfa’nın Fakı babasını ayrı bir yere koyuyorum onun Urfa üzerindeki kıymeti değeri ve İYİ Partiye katılmasıyla nasıl bir heyecan yaratığından söz etmeye bile gerek yok. Çünkü hepiniz hatırlarsınız ceketimi assak bile kazanır diyenlere halk nasıl bir tepki gösterdi. Ve Fakı babalarına sahip çıktı. Ben bu yazımda Bucak’tan söz edeceğim

Urfa siyasetinde uzun yıllar halka hizmet odaklı siyaset yapan Bucak Aşireti, epey ara verdiği politikaya bu sefer Ahmet Ersin Bucak ile İYİ Parti’de devam edecek. Bucaklar her zaman merkez sağda devletin ve halkın yanında siyaset yapmışlardır. Bu yeni dönemde merkez sağın merkezi ise İyi Parti’dir.

Ahmet Ersin Bucak, öteden beri açık olan kapısıyla toplumda çok belirgin ve sempatik bir karşılığı, itibarı vardır. Onun yer alacağı milletvekili aday listesiyle İYİ Parti’nin Urfa’da birinci parti olması hiç de sürpriz olmayacaktır.

Barış elçisi kanaat önderi Ahmet Ersin Bucak’ın İYİ Partiden aday olması ile Şanlıurfa’da İYİ Parti diğer partilere göre maça 2 sıfır önden başlıyor . Bucak’ın İYİ Partiye katılması Şanlıurfa’da İYİ Partiye üstünlükler sağlayacaktır.

Öncelikle İYİ Parti Şanlıurfa’da birinci parti haline gelecek Urfa’nın iktidar partisi olacak. Urfa 14 Milletvekili ile mecliste temsil ediliyor. Bucak gibi bir etkenin İYİ Partiye katılmasıyla 14 vekilin çoğu artık İYİ Partili olacak. Urfa’da başta Siverek olmak üzere belediyelerinin bir çoğu artık İYİ Partili Belediye Başkanları tarafından yönetilecek. İYİ Parti Urfa’da bir zamanlar Doğruyol veya ANAP gibi Urfa’da belirleyici parti haline gelmiş olacak.

Ahmet Ersin Bucak bazen yıllardır süregelen bir kan davasını bitiriyor, bazen yaşanan husumetleri kan davasına dönüşmeden barışla sonuçlandırıyor. Urfa ve çevresinde daha çok kanın akmasına engel olmaya çalışıyor. Bölgede bir çok barışın mimarı ve barış elçisi olarak biliniyor. Öteden beri bölgede açık olan kapısıyla toplumda çok belirgin ve sempatik bir karşılığı itibarı vardır.

Dara düşen zorda kalan bir çok kimseye kucak açıyor bu nedenle Ahmet Ersin Bucak bölge için çok kıymetli çok önemli biridir .

Ahmet Ersin Bucak Şanlıurfa’da 2011 genel seçimlerinde bağımsız girdiği seçimde 32 bin oy aldı. Şanlıurfa ve Siverek’te 18 yıl boyunca Doğruyol Partisi’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı. 2011 genel seçimlerinde AKP’nin en güçlü olduğu dönemde bağımsız aday oldu ve 32 bin oy potansiyeli elde etti.
Milletvekili aday listesiyle İYİ Parti’nin Urfa’da birinci parti olması hiç de sürpriz olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu