İlber Ortaylı: Şanlıurfa’da Yabancı Firmalar Arazi Alıyor

Tarihçi İlber Ortaylı, "Bir İran'lı general geliyor 20 tane ev alıyor. Şanlıurfa'da yabancı firmalar arazi alıyor. Böyle bir enayilik olur mu?" dedi.

ilber ortayli 1
 
Tarihçi İlber Ortaylı, yabancılara yapılan mülk satışına isyan etti. Ortaylı, “Bir İran’lı general geliyor 20 tane ev alıyor. Şanlıurfa’da yabancı firmalar arazi alıyor. Böyle bir enayilik olur mu?” dedi.
 
Tarihçi İlber Ortaylı, Antalya’da Murat Paşa Belediyesi’nin bir etkinliğine katıldı. Ortaylı, burada yaptığı açıklamalarda yabancıların Türkiye’den mülk satın almasına tepki gösterdi. Özellikle yabancılara Şanlıurfa’da mülk satışına izin verilmesine tepki gösteren Ortaylı, yaptığı açıklamalarda;
“Böyle bir şey olabilir mi ya! Bugün Avrupa Birliği üyesi olan ülkelere git de bakalım bir evi almaya gör bakalım, alabilir misin? İtalya’da Fransa’da bu kadar kolay alabilir misin!
Ayrıca buraya gelen müşteri başka bir şey. Evinde oturamıyorsun, ev alamıyorsun. Çok korkunç bir ülke oldu. Bir İranlı geliyor 20 tane daire alıyor. Bu bir siyasi sığınmacı ya da vatandaşlığa geçen birisi değil. İranlı generalin bilmem nesi. Urfa’da arazi alıyor. Böyle bir enayilik olur mu? Sen orayı sulamak için 2 nesil enflasyonda yaşamışsın. Keban Barajı, Atatürk Barajı yapacağım diye. Onlar beleş olmuyor. Enflasyonda yaşadık. Ve buna ses çıkarmıyorsun yani böyle bir ortamda tabii ki basın ilgilenmiyor böyle olaylarla…”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu