HÜDA PAR’dan Halk Ekmeği Sorununa Çözüm Önerisi

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Faruk Polat, Urfalıların halk ekmeğine ulaşması konusunda yaşadığı sorunları ve bu sorunlara yönelik çözümlere değinerek neler yapılabileceğini gündeme taşıdı.

HÜDA PAR'dan Halk Ekmeği Sorununa Çözüm Önerisi

Her hafta cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa’nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanlığı, bu hafta ise Urfalıların halk ekmeğine ulaşması konusunda yaşadığı sorunları ve bu sorunlara yönelik çözümlere değinerek neler yapılabileceğine dikkat çekti.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Faruk Polat “HÜDA PAR olarak bu hafta toplum olarak hürmet ettiğimiz, herhangi bir yerde gördüğümüzde öpüp temiz bir kenara bıraktığımız, kırıntılarının bile zayi olmaması için önemsediğimiz ekmeğimiz hakkında konuşacağız” dedi.

URFA HALK EKMEĞİ, BURSA HALK EKMEĞİ…

Polat “Urfa Halk Ekmeği, Bursa Halk Ekmeği… Bu iki ilimizin nüfus oranları hemen hemen aynı olmasına rağmen halk ekmeğine ulaşa bilirlik yönünü konuşacağız. Ekonomik dar boğazdan geçtiğimiz bu süreçte, alım gücünün düştüğü bugünlerde ekmek alımı her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir” dedi.

URFA’DA HALK EKMEĞİNE ULAŞMAK ZAHMETLİ VE SIKINTILI

Polat “Hele hele Urfa’mızın dar gelirli vatandaşlarımızı, mevsimlik tarım işçilerinin yoğunlukta olduğu ilimizin durumu göz önüne alınınca ne demek istediğimiz daha fazla anlaşılacaktır. Tarımın ve buğdayın başkenti olması gereken bir ilde düşünün ki ekmeğe ulaşmak bir başka yere, bir başka ile göre çok daha fazla zahmetli ve sıkıntılı” dedi.

URFA’DA HALK EMEĞİNE ULAŞA BİLİRLİK NOKTA SAYISI SADECE 22 ADET!

Polat “Urfa’mızın nüfus oranına eş değer niteliğindeki Bursa ilimizde günlük halk ekmeği 300 bin adet çıkıyor. Ekmeğe ulaşa bilirlik nokta sayısı ise 450 ile 500 arası. Bu rakamlarda güzel Urfa’mızda ise günlük ekmek sayısı 50/60 bin. Ulaşa bilirlik nokta sayısı ise 22 adet. Evet, yanlış duymadınız 22 adet. Biz de bu konuda araştırma yaptığımızda sizler gibi şaşırdık” diyerek satış noktalarının yetersizliğine dikkat çekti.

ARZ EZİYETE DÖNÜŞMÜŞSE, ARZA TALEP OLMAYACAKTIR

Polat “Halkımızı düşünerek ‘Sosyal Belediyecilik Hizmeti’ ile halka ekmeği uygun fiyata vermek elbette ki herkesin takdiri ile karşılanır. Ama yine takdir edersiniz ki, bu hizmet çileye ve eziyete dönüşmüş ise ne kadar arz etsek de talep olmayacaktır” dedi.

ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE SATIŞ NOKTALARI ARTTIRILMALIDIR

Polat “Düşünün ki yaşlı, çocuklu anne uygun fiyatlı ekmeğe ulaşmak için 1,5 – 2 km yürümek mecburiyetinde kalıyor. Ya da ilk zamanlarda kuyrukta bekleye bekleye canından benziyor. Bu çilenin, eziyetin son bulması için; ulaşa bilirlik noktalarının çok hızlı bir şekilde arttırılması gerekiyor” dedi.

BAKKAL VE MARKETLERLE ANLAŞILARAK HALK EKMEĞİ SATIŞ NOKTASI ARTIRILMALIDIR

Polat “Tam kapasiteli 100 bin daha kaliteli ekmeğin çıkarılması için tam mesai yapılıp talebin daha fazla oluşması için gerekli adımların çok hızlı bir şekilde atılması gerekir. Bu talebin hızlıca yayılması için bakkal ve marketlerle belediyemizin anlaşmalar yapıp nokta sayısını çoğaltarak çözüm bulması lazım. Böylelikle hem mahalledeki bakkallar ve marketler halk ekmeği ile ekmeğini çıkaracak hem de vatandaşlarımız en yakın bakkal ya da markette ekmeğe ulaşabilme kolaylığına kavuşacaktır. Bu iki çözüm odaklı basit adımlarla var olan ekmek sorunu kısmen de olsa çözüme kavuşacaktır” dedi.

Polat son olarak “Çözümü bulan Bursa’ya selam, adım atacak olan Urfa’ya kelam. Takdir halkımızın…” diyerek, hem yetkililere çağrıda bulundu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu