Hatay’da Meydana Gelen Depremde Can Kaybı 6’ya Yükseldi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay'da dün akşam art arda şiddetli depremler meydana geldi. Can kaybı 6’ya yükseldi.

B60232D8 3ACD 4E42 9859 60FB8A50BC5A
Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’da dün akşam art arda şiddetli depremler meydana geldi. AFAD, 6 kişinin hayatını kaybettiği depremlerde 294 kişinin yaralandığını açıkladı. Şanlıurfa’da da hissedilen depremler nedeniyle Urfalılar sokağa döküldü.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’da dün akşam şiddetli iki deprem daha meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem saat 20.04’te Hatay’ın Defne ilçesinde gerçekleşti. Çevre illerde de hissedilen 6,4 büyüklüğündeki deprem, 16,7 kilometre derinlikte oldu.

Defne ilçesindeki depremin ardından saat 20.07’de bu kez Hatay’ın Samandağ ilçesinde deprem gerçekleşti. 5,8 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu.

CAN KAYBI 6’YA YÜKSELDİ

Hatay merkezli bu depremlerde şu ana kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği, 18’i ağır 294 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ağır yaralı 18 kişinin hava ve kara yoluyla Adana ve Dörtyol’a nakillerinin yapıldığını söyledi.

URFALILAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Dün akşamki depremler Şanlıurfa’da da hissedildi. Depremle beraber vatandaşlar panik halinde sokağa çıkarken, yollarda yine uzun araç kuyrukları oluştu. Evlerine girmekten korkan vatandaşlar geceyi dışarda geçirdi.

Şanlıurfa Valiliği, Hatay merkezli depremlerden etkilenen ilde herhangi bir olumsuzluk olmadığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Merkez üssü Hatay olan deprem dolayısıyla ekiplerimiz ilimizdeki saha taramasını tamamlamıştır. İlimizdeki binalarda herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Vatandaşlarımızdan ağır hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz. Tekrar geçmiş olsun.”

BİRECİK’TE BİNANIN İKİYE AYRILARAK BÖLÜNDÜĞÜ İDDİASI

Hatay’da dün geceki depremlerin ardından Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde 10 Temmuz caddesinde bir binanın ortadan ikiye ayrılarak bölündüğü ihbarında bulunuldu. Bölgeye çok sayıda ekip gönderildi.

Yapılan incelemede ihbarın asılsız olduğu tespit edilirken, Birecik Kaymakamlığı provokatif paylaşımı yapanlara yönelik hukuki sürecin başlatıldığını duyurdu.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu