Koruma Kurulu Hasarlı Camiyi Yıkmak İçin Neyi Bekliyor

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde bulunan ve depremde zarar gören Köprü Cami büyük tehlike oluşturuyor. Hasarlı olan cami hala yıkılmadı.

kopru cami
Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunan ve depremde zarar gören Köprü Cami büyük tehlike oluşturuyor. Hasarlı olan cami hala yıkılmadı.
 
Şanlıurfa’nın depremden etkilenen ilçelerinden biri de Birecik oldu. Birecik’te bulunan Köprü Cami depremde hasar alarak yıkıldı. Caminin yıkım işleminin gerçekleşmesi için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayı ile harekete geçildi. Yetkililer, yaptıkları kontrollerde sadece cami minaresinin üst kısmını tehlike oluşturmaması açısından kesti. Minarenin geri kalan kısmı ise yıkılmadı. Minarenin büyük bir kısmı da hala ayakta durması tehlikeye de davetiye çıkardı. Ayakta kalan kısımlarda büyük çatlakların olduğu görüldü.
 
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’n neden sadece minarenin üst kısmını kesip geri kalanını yıkmadığı konusunda bilgi edinilemedi. Depremin üzerinden 3 Hafta geçmesine rağmen merkezi konumda olan cami derin çatlaklı hali ile öylece bırakılarak yıkılmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu