“Harran Ekolü: El-Battani Belgeseli” yine finalist!

Sedat Benek'in Belgeseli Harran Ekolü El-Battani, 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde finalist oldu. Prof. Dr. Benek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi, Senarist ve Yönetmen Prof. Dr. Sedat Benek tarafından çekilen “Harran Ekolü: El-Battani” isimli uzun metrajlı belgesel başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.

 

Bilim ve astronomi tarihine önemli katkılar sunan El Battani’nin hikâyesinden esinlenilerek, Türkiye’nin farklı yerlerinde çekilen film 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde finalisti oldu. Böylece film, bugüne kadar 5 kıtada ve 16 ülkede 7’sı ödüllü olmak üzere toplam 24 festivalde başarısı takdir görmüş oldu.

 

Finalist olmanın mutluluğunu yaşayan Prof. Dr. Benek yaptığı açıklamada emeği geçenlere şu sözlerle teşekkür etti:

 

“Harran Ekolü El Battani filmimiz, 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde finalisti oldu. Ocak 2022’de tamamlanarak Dünya festival turuna çıkan filmimiz, bugün itibariyle (Eylül 2022), 5 kıtada ve 16 ülkede 7’sı ödüllü olmak üzere toplam 24 festivalde karşılık gördü. Başta interview veren 9 akademisyen meslektaşıma, oyunculara, teknik ekibime ve başta Harran Üniversitesi Rektörlüğü olmak üzere GAP İdaresi’ne, Şanlıurfa Valiliği’ne, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne, Karaköprü Belediyesi’ne, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’na, Şanlıurfa Ticaret Borsası’na, Dedecan Ocakbaşı’na ve Gazibey şirketine desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. KKTC’nde düzenlenmekte olan 4. Sinevizyon Uluslararası Film Festivali’nden herkese selamlar.”

 

FİLM FESTİVALİ HAKKINDA

 

Profesyonel ve Öğrenci kategorisinde yapılacak olan “7.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve yarışmasının” bu yıl ki teması “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” olarak belirlendi. Dereceye giren Filmler “Fikirde Birlik 9 ülke 9 şehir 1 Festival” sloganı ile dokuz farklı ülkede gösterilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu