Halfeti’nin Giriş Çıkışları Kapatıldı

PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın doğum gününü, doğduğu Halfeti ilçesine bağlı Ömerli köyünde kutlamak isteyenler ilçe girişinde durduruldu. İlçenin tüm giriş ve çıkışlarında güvenlik önlemleri alındı.

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın doğum gününün nüfus kayıtlarında 14 Nisan 1948 olmasına rağmen gerçekte 4 Nisan olduğunu öne sürenler, her yıl bu tarihte Halfeti’de kutlama törenleri düzenlemek istiyor.

 

Öcalan’ın doğum gününü kutlamak için doğum yeri olan Halfeti’nin Ömerli Mahallesine gitmek isteyenlere izin verilmemesi nedeniyle önceki yıllarda olaylar çıkmıştı.

 

Şanlıurfa Valiliği kent genelinde 8 Nisan’a kadar yürüyüş miting gibi etkinlikleri yasaklamıştı. Valilikten 25 Mart’ta yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

 

“İlimiz sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, Valilik ile Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 19. maddesine istinaden yapılması muhtemel her türlü açık ve kapalı alan eylem/etkinlikleri (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma, vb.), diğer illerden katılımlarla birlikte, 25.03.2022 saat:00.01’den 08.04.2022 saat:23.59’a kadar 15 gün süreyle il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları içerisinde yasaklanmıştır.”

 

Herhangi bir olumsuzluk olmaması için polis ve jandarma ekipleri, Halfeti’de yoğun güvenlik önlemi aldı.

 

Birçok noktada çok sayıda emniyet birimi görevlendirilen kentte, Ömerli köyüne gitmek isteyenlerin geçişlerine izin verilmiyor.

 

Özel hareket polislerinin zırhlı araçlarla önlem aldığı denetim noktalarında şüpheli görülen araçlar durdurularak aranıyor, içinde bulunanlar kimlik kontrolünden geçiriliyor.

 

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu