Hac Başvuru Tarihleri Belli Oldu! E-Devletten Yapılacak

Kutsal topraklara gitmek için başvuru tarihi belli oldu. Hacı adayları hac ön kayıt başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirecekler.

Hac için ilk kafile yarın yola çıkıyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2023 yılı hac kaydı ve güncelleme işlemlerinin başlayacağı tarihi duyurdu. Kutsal topraklara gitmeyi bekleyen hacı adayları hac ön kayıt başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirecekler.

2023 Hac için ilk kez kayıt yaptıracaklar veya kayıtlarında güncelleme işlemi yapacaklar, bu işlemlerini 5-26 Ocak 2023 tarihleri arasında e-devlet üzerinden yapabilecek.

 Hac ve Umre Genel Müdürlüğü hac.gov.tr adresinden ve tüm il ve ilçe müftülüklerinden bilgi alınabiliyor.

 Hac ön kayıt ücretlerine dair henüz bir detay bulunmuyor.

Fuat Oktay, ”9 Ocak’ta Cidde’de düzenlenecek Hac Konferansı’nda, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın hac talepleri dahil, milletimizin kutsal topraklara teveccühünün kontenjanlara yansıması için gerekli irade ortaya konacaktır.” İfadesini kullandı.

HAC ÖN KAYITLARI NASIL YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2023 yılında hac için ilk defa kayıt yaptıracak olan veya kayıtlarında güncelleme yaptırmak isteyenlerin işlemlerini 5-26 Ocak 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapabileceğini duyurdu. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hac ön kayıtları e-Devletten gerçekleşecek.

İlgili bankalara belirlenen tarihlerde vatandaşlar ön kayıt ücreti yatırılacak. “www.hac.gov.tr” adresinde yayımlanacak linkten e-devlet kimlik doğrulaması gerçekleşecek.

Elektronik ortamda “http://hac.diyanet.gov.tr” internet sitesine veya müftülüklere başvurup “Oda Tercihli Konaklama” ve “Otel Konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlar yapılıyor.

Önceki yıllarda kaydı olup kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemlerinin bu sene de otomatik yapılması bekleniyor.

Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını ve kura sonuçlarını “http://hac.diyanet.gov.tr” internet sitesinden sorgulayabiliyor.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu