Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Haziran 2018 01:23:55 Tarihinde eklenmiştir.

Bakan Azarladı,34 Milyon...

Genç çiftçi projesi kapsamında çiftçilere dağıtılacak olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satın alınmasına yönelik şaibe iddiaları giderek artıyor.

Bakan Azarladı,34 Milyon...

TİGEM tarafından tedarik edilecek olan 40 bin büyükbaş ve 120 bin küçükbaş hayvanın ihalesi Bakan Fakıbaba’nın talimatına rağmen belirsizliğini koruyor. Hayvanların alımına yönelik Nisan ayında yapılan ihale, TİGEM Genel Müdürü İsmail Şanlı tarafından skandal bir kararla iptal edilmişti. Firmalardan teminat alınmasına rağmen ihalenin ‘fiyat araştırması yaptıkları’ gerekçesiyle iptal edilmesi dikkat çekmişti.

BAKAN, GENEL MÜDÜRÜ AZARLADI!

Skandalın ortaya çıkması üzerine Bakan Fakıbaba’nın, TİGEM Genel Müdürü Şanlı’yı Bakanlığa çağırarak, “Siz fiyat araştırmasını firmalardan teminat alarak mı yapıyorsunuz?” diyerek azarladığı kaydedilmişti. Bu görüşmede Bakan Fakıbaba, Şanlı’dan TİGEM tarafından tedarik edilecek 160 bin baş hayvanın ihalesinin bir an önce şeffaf bir şekilde yapılmasını istemişti.

İMZA ATMAYAN DAİRE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Ancak aradan 10 gün geçmesine rağmen, TİGEM ihale ile ilgili olarak herhangi bir adım atmadı. Diğer yandan bu süre içinde TİGEM’de Ticaret Daire Başkanı Tekin Ünal’ın ani bir kararla görevden alınması dikkat çekti. İddialara göre, Tekin Ünal’ın 160 bin hayvanın ihalede oluşan rakamın üstünde bir fiyatla doğrudan alım yöntemiyle tedarik edilmesi yönündeki TİGEM yönetim kurulu kararını imzalamadığı için görevden alındığı kaydediliyor. Tekin Ünal’ın yerine ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Mehmet Çeter getirildi. Mehmet Çeter’in ise TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Tekin’e yakın bir isim olduğu iddia ediliyor. 

RAKAMLAR VURGUN İDDİALARINI  KUVVETLENDİRİYOR

TİGEM Yönetim Kurulu’nun 14 Mayıs’ta toplanarak, 160 bin hayvanı doğrudan alım yöntemiyle tedarik edilmesi için karar aldığı ortaya çıktı. Yönetim Kurulu kararının ihalenin keyfi bir kararla iptal edilmesinin ardından alınması dikkat çekerken, hayvan başına belirlenen alım fiyatı ise vurgun iddialarını kuvvetlendirdi. İhalede düveye en düşük 4 bin 450 lira, koyuna ise 722 lira fiyat verilirken TİGEM Yönetim Kurulu, doğrudan alım yöntemiyle düvenin 5 bin liradan, koyunların ise 800 ila 820 liradan alınmasına karar verdi.

34 MİLYON LİRA HAKSIZ ÖDEME YAPILACAKTI
TİGEM yönetimi, skandalın Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılmasından dolayı doğrudan alım yöntemiyle ilgili kararını hayata geçiremedi. Genç çiftçilere dağıtılacak 160 bin hayvan ihale ile değil de doğrudan alım yöntemiyle tedarik edilmiş olsaydı TİGEM tarafından firmalara 43 milyon lira daha fazla ödeme yapılmış olacaktı. Bakan Fakıbaba’nın talimatına rağmen ihaleyle ilgili bir adım atılmaması buradaki gizemliliği hala devam ettiriyor./Milli Gazete
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Vali Erin Uyardı, Cezası 45 Bin TL
Vali Erin Uyardı, Cezası 45 Bin TL
Türkiye pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini karşılayan Şanlıurfa’da, pamuğun kalitesini koruma ve geliştirmeye yönelik Şanlıurfa Valiliği koordinesindeki çalışmalar, ilgili kamu kuruluşları, mesleki kuruluş temsilcileri, sanayiciler ve çiftçi temsilcilerinin katılımıyla devam ediyor.
Başkan Peltek, Asgari Ücret İşveren Desteği Uzatılsın
Başkan Peltek, Asgari Ücret İşveren Desteği Uzatılsın
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlıklarına birer yazı göndererek Asgari Ücret İşveren Desteği’nin uzatılmasını talep etti.
İşkur’dan 2000 Dolarlık İş!
İşkur’dan 2000 Dolarlık İş!
Hükümetin 1.5 milyon kişiyi işe yerleştirerek rekora imza attığı istihdam seferberliği sınırı aştı.
Asgari Ücretlinin Bir Ayda Aldığını Bir Haftada Kazanıyorum!
Asgari Ücretlinin Bir Ayda Aldığını Bir Haftada Kazanıyorum!
Tarım ve Orman Bakanlığının kırsal kalkınmayı teşvik amacıyla başlattığı Genç Çiftçiler Projesi'nden faydalanarak aldığı hibelerle iş kuran çiftçilerle Kızılcahamam'ın Bedirler mahallesinde bir araya gelen Dr. Pakdemirli, verilen desteklerle oluşturulan ekili alanları gezdi.
Başkan Peltek Müjdeyi Verdi, Bir Nefes Kredisi Daha
Başkan Peltek Müjdeyi Verdi, Bir Nefes Kredisi Daha
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) üyelerine yönelik yeni Nefes Kredisi başlattı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Türkiye’deki tüm oda ve borsaların katılımıyla uygulamaya giren nefes kredisinden ŞUTSO üyeleri de faydalanabilecek.
Urfa’da Aralarında, 1 Milyar $’Lık Yatırım
Urfa’da Aralarında, 1 Milyar $’Lık Yatırım
Yenilenebilir enerji hamlesi ile dışa bağımlılığı sonlandırmayı hedefleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ikinci Güneş Enerjisi Santrali ihalesi için çağrıya çıktı. Bu kapsamda Şanlıurfa, Hatay ve Niğde'de güneş enerjisi santrallerinin kurulması amacıyla toplam bin megavat bağlantı kapasiteli üç ayrı ihale yapılacak.
Hilvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nden Fiyat Denetimi
Hilvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nden Fiyat Denetimi
Hilvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların yoğunlukta alışveriş yaptığı ulusal ve yerli marketlerde fiyat denetimi yaptı.
Zabıta Ekiplerinden Fiyat Denetimi
Zabıta Ekiplerinden Fiyat Denetimi
Viranşehir Belediyesi zabıta ekipleri son günlerde marketlerde satılan ürünlerdeki fiyat dalgalanmalarına karşı büyük marketlerde günlük denetim yapmaya başladı. Belediye Başkan Yardımcısı Halaf Kete ve Zabıta memurları fiyat etiketlerine bakarak artış olup olmadığını kontrol ediyor.
Türkiye Ve İran Tarımda İşbirliğine İmza Attı
Türkiye Ve İran Tarımda İşbirliğine İmza Attı
Türkiye- İran 7. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin başkanlığında Tahran'a giden üst düzey heyet, tarım alanında uygulanacak işbirliği anlaşmalarına imza attı.
Urfalı Eski Başkan Hakkında Bomba İddia!
Urfalı Eski Başkan Hakkında Bomba İddia!
Başkan Tuna, belediyenin hafriyat gelirinin aylık 30 bin Türk Lirası iken, belediyeye devrolduktan sonra ortalama 15 milyon TL'ye çıktığını söyledi.
9 Ayda 900 Bin Kişiye İş Kapısı
9 Ayda 900 Bin Kişiye İş Kapısı
Türkiye kur üzerinden yürütülen ekonomik kuşatma operasyonuna karşı dimdik ayakta dururken, istihdamda bir rekora daha imza atmaya hazırlanıyor.
Harran'a 2.7 Milyon Liralık Yatırım
Harran'a 2.7 Milyon Liralık Yatırım
Dicle Elektrik, Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde 2 milyon 700 bin liralık yatırım gerçekleştirecek. İlçeye bağlı mahallelerdeki elektrik şebekesini güçlendirecek olan bu yatırımdan 4 bin abone olumlu yönde etkilenecek.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
12°C / 5°C
Durum
Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:56
Güneş
07:24
Öğle
12:27
İkindi
14:55
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?