Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 06 Haziran 2018 14:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

DEDAŞ Artık İstediğinde Çiftçinin Parasına El Koyabilecek

Meclis’ten çıkan yeni düzenlemeyle Dedaş artık alacaklı olmadığı çiftçilerin de desteklemelerine el koyabilecek. Daha önce çiftçinin desstekleme paralarına bankada bloke koyduran DEDAŞ şimdi çiftçinin parasını bankadan çekebilecek.

 DEDAŞ Artık İstediğinde Çiftçinin Parasına El Koyabilecek

Meclisten geçen 7144 sayılı Torba Yasanın 4. maddesi ile Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ne (DEDAŞ) çiftçilere verilen tarım desteklemelerine direkt el koyma yetkisi verildi. Daha önce 30 Ağustos 2014 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararı ile DEDAŞ'ın bloke edebildiği destekleme paraları, yeni yasa ile DEDAŞ'ın borç bildirmesi durumunda hesabına aktarılacak.
 

Binlerce Çiftçinin Parası Bloke

Diyarbakır, Mardin, Urfa, Batman, Siirt ve Şırnak ağırlıklı olmak üzere bölgedeki çiftçiler, elektrik enerjisi kullanarak kuyulardan çıkardıkları suyla, bazıları sulama birliklerinden, bazıları ise kendi imkânlarıyla nehir, suni ve tabii göletlerden motopomp sistemiyle tarlasını suluyor. Tüm bu çiftçiler, 2014'teki Bakanlar Kurulu kararı sonrası Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) "sulu tarla" görünen dönüm miktarınca elektrik kullansın ya da kullanmasın DEDAŞ tarafından borçlandırılıyor. DEDAŞ, bütün çiftçilerin sulamayı elektrik enerjisiyle yaptığını kabul ederek, devletin çiftçiye verdiği bankadaki paralarını bloke edebiliyordu. Şu an binlerce çiftçinin parası bloke edilmiş halde bulunuyor. Bir kısım çiftçi ise DEDAŞ ile anlaşmak zorunda kalarak, blokelerin kaldırılması için muvaffakatname imzaladı.
 

Dedaş İçin Kanun

Hükümet DEDAŞ’a verdiği bloke koyma yetkisini, yeni yasa ile çiftçilerin desteklemelerini doğrudan hesabına geçirebilme yetkisini verdi. Bu doğrultuda tarımsal sulama yapan çiftçilerin elektrik ve su borçları ile ilgili AKP tarafından 7144 sayılı Torba Yasa ile düzenleme yapıldı. 25 Mayıs 2018 tarihli 7144 sayılı torba yasanın 4. maddesi şöyle:
"Devlet tarafından yapılacak destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli borcu veya münferiden tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borcu bulunması halinde; DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişi veya elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi tarafından tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya borç miktarı bildirilir. Bu bildirim üzerine; çiftçilerin destekleme ödemelerinden borç tutarı mahsup edilerek DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişiye veya elektrik dağıtım şirketine ve/veya elektrik perakende satış şirketine ödenir."

 

Bloke Ediliyordu

Buna göre DEDAŞ, sulu tarım yapan (sondaj kuyusu ile) çiftçinin kullandığını varsaydığı elektriği kendince hesaplayacak ve destekleme paralarının yatacağı bankaya çiftçinin elektrik borcunu bildirecek. Banka da bu bildirimde belirtilen borç tutarını DEDAŞ'ın hesabına aktaracak.

Bu düzenleme ile öncekinin farkı şu: DEDAŞ kendince (dönüm başına) hesapladığı elektrik borcunu bankaya bildiriyor, ancak banka tarafından destekleme parası DEDAŞ'ın hesabına aktarılmıyordu. Destekleme parasına bloke konuyor, hem DEDAŞ hem de çiftçi bu paraya dokunamıyordu.

 

Çiftçinin Haklı Ya Da Haksızlığına Bakılmayacak

Yeni kanun ile şimdi çiftçinin destekleme parası sadece DEDAŞ'ın bildirimi ile alıkonacak. Yani DEDAŞ'ın çiftçiye çıkardığı borcun doğruluğu-yanlışlığı, haklılığı-haksızlığına bakılmayacak. AKP çıkardığı bu kanunla DEDAŞ'a olağanüstü bir yetki tanıdı. DEDAŞ'a verilen olağan üstü yetkiyi kamu kurumları olan Vergi Dairesi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kullanamıyor. Bu kurumların çıkardığı borçlara itiraz yolu açık ve itiraz sonuçlanmadan kurum yurttaş ya da şirketlerin parasına el koyamıyor. Ancak DEDAŞ'a tanınan yetki ile “yargısız infaz” edebilme olanağı ve paraya el koyma yetkisi tanındı.

 

DEDAŞ Hukuksuzca El Koyabilecek

DEDAŞ elektrik aboneliği olsun veya olmasın, elektrik ile sulama yapsın veya yapmasın artık sulu tarım desteklemesi alan her çiftçinin, elektrik kullandığını varsayarak keyfi bir şekilde çiftçi için çok önemli bir gelir olan destekleme paralarına hukuksuzca el koyabilecek.

Yeni yasa ile alakalı demeç veren AKP yetkilileri ise, düzenleme ile çiftçinin rahat edeceğini ve borçtan geri kalan parasını alabileceğini savundu. AKP'liler, "Çiftçinin 10 bin borcu var ve 20 bin destekleme alıyorsa tüm parasına bloke konuyordu. Şimdi DEDAŞ 10 bin alacak kalan çiftçiye ödenecek" dese de çiftçiler düzenleme ile DEDAŞ'a kurban edildiklerini ve artık borçları olmasa dahi paralarının kesileceğini söylüyor.
 

Çiftçiler Uyarılıyor

konuyla ilgili açıklama yapan bir çiftçi şunları ifade etti; “Dedaş’ın bu konuda ne kadar kötü niyetli olduğu herkesin malumu. Dedaş’ın paranıza el koyması durumunda kesinlikle bir avukata başvurun. Dedaş, aleyhine açılan davaların yüzde 90’ını kaybediyor. Allah rızası için Dedaş’ı haksız olarak zengin etmeyin”.


 
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
Balıklıgöl Piknik Alanı Oldu, Girişler Ücretli Olsun Denildi
Balıklıgöl Piknik Alanı Oldu, Girişler Ücretli Olsun Denildi
Balıklıgöl’deki yeşil alanlarda piknik yapıp vatandaşlar, tepkilere neden oldu. Yeşil alanda tabiri caizse yeşil alanda oturulacak yer kalmayacak kadar dolu olan Balıklıgöl’ün yeşil alanlarını hınca hınç dolu olduğunu gören vatandaşın tepkisi ise “Çevreyi kirletmeleri” oldu.
Suriyelilerin Nargile Keyfi Tepki Topladı
Suriyelilerin Nargile Keyfi Tepki Topladı
Bir vatandaş sahilde nargile yapan Suriyeli gençlerin yanına giderek tepki gösterdi. Türk askerlerinin onlar için savaştığını ve şehit olduğunu dile getiren vatandaş Suriyeli gençlere 'ayıp olmuyor mu?' diye sordu.
Urfa Evlerinin Duvarları Yazı Tahtasına Döndü
Urfa Evlerinin Duvarları Yazı Tahtasına Döndü
Urfa’nın Balıklıgöl civarında bulunan eski evlerin duvarlarına sprey boya ile yazı yazılıyor. Tarihi bir görünüme sahip olan evlerin duvarları çeşitli yazı ve şekillerle yazı tahtasına döndü. Duvarın içler acısı halini görenler tepkilerini gösterirken, gelen turistlere de gülünç duruma düştüklerinden yakındılar.
Şahanoğlu, Urfaspor Yönetiminde
Şahanoğlu, Urfaspor Yönetiminde
Sitemiz Spor Yazarı, Spor Adamı ve Futbol Yorumcusu Murat Şahin Urfaspor yönetim kurulunda.
Urfalı İşçi KKTC'de Hayatını Kaybetti
Urfalı İşçi KKTC'de Hayatını Kaybetti
Urfalı işçi KKTC’de iş kazasında hayatını kaybetti. Cenazesi Urfa’ya getirilecek olan işçinin taziye bilgisi henüz edinilemedi.
Suriyeliler Antep'te Katliam Yaptı
Suriyeliler Antep'te Katliam Yaptı
Gaziantep’te, Suriyeli bir grup ile Türk vatandaşları arasında bilinmeyen nedenle çıkan, silahların da kullanıldığı kavgada 2'si Türk vatandaşı 3 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.
Doktorlar Boş Zamanlarında Milli Takımda Oynuyor
Doktorlar Boş Zamanlarında Milli Takımda Oynuyor
İzlanda Milli Takımı oyuncuları meslekleriyle şaşırtıyorlar. 5 tane doktorun yer aldığı İzlanda Milli Takım Kadrosu, adından hayretle söz ettirmeye devam ediyor.
Taşaltın, O İddialara Cevap Verdi
Taşaltın, O İddialara Cevap Verdi
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın istifa söylentileri ile ilgili açıklamada bulundu, “Harran Üniversitemize yönelik algı operasyonları ile yıpratma taktikleri uyguluyorlar. Allah’ın izni ile başaramayacaksınız…”
Viranşehir’i Sel Götürdü. Pazar Tezgâhları Sele Kapıldı
Viranşehir’i Sel Götürdü. Pazar Tezgâhları Sele Kapıldı
Viranşehir’de etkisini gösteren sağanak yağışlar pazar yerini etkiledi. Pazar alanında tezgahlarını kuran satıcılar, yağışların bastırmasıyla neye uğradıklarını şaşırdı. Meyve sebzelerin sele kapıldığını gören Pazar esnafı, kurtarabileceği kadar mal kurtardı gerisi ise sele kapılarak telef oldu.
Feci Kazada Bacağını Kaybetti
Feci Kazada Bacağını Kaybetti
Urfa-Mardin yolunda trafik kazası meydana geldi. Kaza 2 kişi yaralanırken, çarpışma sonucunda 1 kişinin de bacağı koptu.
İlçe Belediyeler İlaçlamada Sınıfta Kaldı
İlçe Belediyeler İlaçlamada Sınıfta Kaldı
Yaz aylarına girmemiz dolayısıyla ortaya çıkan haşere ve sivrisinekler vatandaşı zor durumda bırakıyor. Şanlıurfa İlçe Belediyelerine başvurdu ve belediyeler konu ile ilgili çalışma yapmadığını ifade eden vatandaşlar, sağlık sorunları yaşadıklarını ve Belediyenin bir an önce önlem alması gerektiğini ifade etti.
Fakıbaba'dan Elektrik Müjdesi
Fakıbaba'dan Elektrik Müjdesi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, seçim çalışmaları süresince vatandaştan dinlediği şikayetler sonucunda elektrik müjdesi verdi. Şanlıurfa'daki elektrik kesintilerine ilişkin açıklama yapan Fakıbaba; "Allah'ın izniyle 2019'un sonuna kadar bütün köylerde ve şehir merkezlerindeki elektrik kabloları yer altına alınacak ve DEDAŞ sorunu bitmiş olacak." dedi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
37°C / 23°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:10
Güneş
04:58
Öğle
12:34
İkindi
16:23
Akşam
19:57
Yatsı
21:35
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25