Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 06 Haziran 2018 14:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

DEDAŞ Artık İstediğinde Çiftçinin Parasına El Koyabilecek

Meclis’ten çıkan yeni düzenlemeyle Dedaş artık alacaklı olmadığı çiftçilerin de desteklemelerine el koyabilecek. Daha önce çiftçinin desstekleme paralarına bankada bloke koyduran DEDAŞ şimdi çiftçinin parasını bankadan çekebilecek.

 DEDAŞ Artık İstediğinde Çiftçinin Parasına El Koyabilecek

Meclisten geçen 7144 sayılı Torba Yasanın 4. maddesi ile Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ne (DEDAŞ) çiftçilere verilen tarım desteklemelerine direkt el koyma yetkisi verildi. Daha önce 30 Ağustos 2014 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararı ile DEDAŞ'ın bloke edebildiği destekleme paraları, yeni yasa ile DEDAŞ'ın borç bildirmesi durumunda hesabına aktarılacak.
 

Binlerce Çiftçinin Parası Bloke

Diyarbakır, Mardin, Urfa, Batman, Siirt ve Şırnak ağırlıklı olmak üzere bölgedeki çiftçiler, elektrik enerjisi kullanarak kuyulardan çıkardıkları suyla, bazıları sulama birliklerinden, bazıları ise kendi imkânlarıyla nehir, suni ve tabii göletlerden motopomp sistemiyle tarlasını suluyor. Tüm bu çiftçiler, 2014'teki Bakanlar Kurulu kararı sonrası Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) "sulu tarla" görünen dönüm miktarınca elektrik kullansın ya da kullanmasın DEDAŞ tarafından borçlandırılıyor. DEDAŞ, bütün çiftçilerin sulamayı elektrik enerjisiyle yaptığını kabul ederek, devletin çiftçiye verdiği bankadaki paralarını bloke edebiliyordu. Şu an binlerce çiftçinin parası bloke edilmiş halde bulunuyor. Bir kısım çiftçi ise DEDAŞ ile anlaşmak zorunda kalarak, blokelerin kaldırılması için muvaffakatname imzaladı.
 

Dedaş İçin Kanun

Hükümet DEDAŞ’a verdiği bloke koyma yetkisini, yeni yasa ile çiftçilerin desteklemelerini doğrudan hesabına geçirebilme yetkisini verdi. Bu doğrultuda tarımsal sulama yapan çiftçilerin elektrik ve su borçları ile ilgili AKP tarafından 7144 sayılı Torba Yasa ile düzenleme yapıldı. 25 Mayıs 2018 tarihli 7144 sayılı torba yasanın 4. maddesi şöyle:
"Devlet tarafından yapılacak destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli borcu veya münferiden tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borcu bulunması halinde; DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişi veya elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi tarafından tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya borç miktarı bildirilir. Bu bildirim üzerine; çiftçilerin destekleme ödemelerinden borç tutarı mahsup edilerek DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişiye veya elektrik dağıtım şirketine ve/veya elektrik perakende satış şirketine ödenir."

 

Bloke Ediliyordu

Buna göre DEDAŞ, sulu tarım yapan (sondaj kuyusu ile) çiftçinin kullandığını varsaydığı elektriği kendince hesaplayacak ve destekleme paralarının yatacağı bankaya çiftçinin elektrik borcunu bildirecek. Banka da bu bildirimde belirtilen borç tutarını DEDAŞ'ın hesabına aktaracak.

Bu düzenleme ile öncekinin farkı şu: DEDAŞ kendince (dönüm başına) hesapladığı elektrik borcunu bankaya bildiriyor, ancak banka tarafından destekleme parası DEDAŞ'ın hesabına aktarılmıyordu. Destekleme parasına bloke konuyor, hem DEDAŞ hem de çiftçi bu paraya dokunamıyordu.

 

Çiftçinin Haklı Ya Da Haksızlığına Bakılmayacak

Yeni kanun ile şimdi çiftçinin destekleme parası sadece DEDAŞ'ın bildirimi ile alıkonacak. Yani DEDAŞ'ın çiftçiye çıkardığı borcun doğruluğu-yanlışlığı, haklılığı-haksızlığına bakılmayacak. AKP çıkardığı bu kanunla DEDAŞ'a olağanüstü bir yetki tanıdı. DEDAŞ'a verilen olağan üstü yetkiyi kamu kurumları olan Vergi Dairesi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kullanamıyor. Bu kurumların çıkardığı borçlara itiraz yolu açık ve itiraz sonuçlanmadan kurum yurttaş ya da şirketlerin parasına el koyamıyor. Ancak DEDAŞ'a tanınan yetki ile “yargısız infaz” edebilme olanağı ve paraya el koyma yetkisi tanındı.

 

DEDAŞ Hukuksuzca El Koyabilecek

DEDAŞ elektrik aboneliği olsun veya olmasın, elektrik ile sulama yapsın veya yapmasın artık sulu tarım desteklemesi alan her çiftçinin, elektrik kullandığını varsayarak keyfi bir şekilde çiftçi için çok önemli bir gelir olan destekleme paralarına hukuksuzca el koyabilecek.

Yeni yasa ile alakalı demeç veren AKP yetkilileri ise, düzenleme ile çiftçinin rahat edeceğini ve borçtan geri kalan parasını alabileceğini savundu. AKP'liler, "Çiftçinin 10 bin borcu var ve 20 bin destekleme alıyorsa tüm parasına bloke konuyordu. Şimdi DEDAŞ 10 bin alacak kalan çiftçiye ödenecek" dese de çiftçiler düzenleme ile DEDAŞ'a kurban edildiklerini ve artık borçları olmasa dahi paralarının kesileceğini söylüyor.
 

Çiftçiler Uyarılıyor

konuyla ilgili açıklama yapan bir çiftçi şunları ifade etti; “Dedaş’ın bu konuda ne kadar kötü niyetli olduğu herkesin malumu. Dedaş’ın paranıza el koyması durumunda kesinlikle bir avukata başvurun. Dedaş, aleyhine açılan davaların yüzde 90’ını kaybediyor. Allah rızası için Dedaş’ı haksız olarak zengin etmeyin”.


 
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
Ak Parti MKYK’daki Urfalı İsimler Belli Oldu
Ak Parti MKYK’daki Urfalı İsimler Belli Oldu
AK Parti'nin yeni Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) listesi belli oldu. 27. dönemde Şanlıurfalı isimlerin görevleri belli olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan 138 oy ile yeniden Ak Parti Genel Başkanı Oldu.
2 Yıldır Aranan Cinayet Zanlısı Hilvan’da Yakalandı
2 Yıldır Aranan Cinayet Zanlısı Hilvan’da Yakalandı
Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde 2 yıl önce amca çocukları arasında çıkan ve 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı kavgayla ilgili aranan cinayet şüphelisi bulundu. Mustafa Kalender isimli cinayet zanlısı ekipler tarafından yakalanıp tutuklandı.
Diyalizden Çıkıp, Şanlıurfa Müzesine Gittiler
Diyalizden Çıkıp, Şanlıurfa Müzesine Gittiler
Şanlıurfa’da tedavi gören Hemodiyaliz hastalarına moral günü düzenlendi. Şanlıurfa Müzesini gezen Hemodiyaliz hastaları kendilerine böyle bir imkan sağlayan hemşire ve Diyalzi teknikerlerine teşekkürlerini iletti.
Urfa’da 6 Çocuk Zehirlenme Şüphesiyle Hastaneye Kaldırıldı
Urfa’da 6 Çocuk Zehirlenme Şüphesiyle Hastaneye Kaldırıldı
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 6 çocuk gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
Pamuk Toplama Derneği Mi, Ziraat Odası Mı? Kim Kimi Hesaba Almıyor?
Pamuk Toplama Derneği Mi, Ziraat Odası Mı? Kim Kimi Hesaba Almıyor?
Şanlıurfa’da balyalı pamuk toplama fiyatlarının belirlenmesi ile ilgili yapılan açıklamalar kafa karıştırdı. Vatandaşlar sosyal medyada ikilem yaratan açıklamalardan hangisine inanacağını şaşırdı.
Vatandaşlar Urfa Otogarına Akın Etti
Vatandaşlar Urfa Otogarına Akın Etti
Şanlıurfa Şehirler Arası Otobüs Terminalinde bugün büyük yoğunluk yaşanıyor. Bayram tatilini memleketinde geçirmek isteyen vatandaşlar otobüs terminaline akın etti.
Urfalı Öğrenciler İnsan Zekasına Yakın Robot Üretti
Urfalı Öğrenciler İnsan Zekasına Yakın Robot Üretti
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kodlama merkezinde eğitim gören öğrenciler, yaptıkları bir sistemle ses komutu ile çalışan robot üretti. üretilen robotun insan zekasına yakın olması dikkat çekti.
ABD ile Krize Sebep Olan Papaz'ın Şanlıurfa'da Ne İşi Var?
ABD ile Krize Sebep Olan Papaz'ın Şanlıurfa'da Ne İşi Var?
Papaz Brunsan’ın 136 kez Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gittiği kaydedildi. ABD ile gergin ilişkilerin kaynağı olan Papaz Brunsan’ın Şanlıurfa’nın başka ilçelerini de defalarca ziyaret etme sebebi henüz kesinleşmedi.
O Belediye Milli Seferberlik İlanı Verdi, Şanlıurfa Büyükşehir’in Tepkisi Ne Olacak?
O Belediye Milli Seferberlik İlanı Verdi, Şanlıurfa Büyükşehir’in Tepkisi Ne Olacak?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye boykot çağrısı sonrası, ülke genelinde boykotlar sürüyor. Son olarak Keçiören Belediyesi, 'milli duruş' sergilediğini belirterek, ABD menşeili firmalara bugünden itibaren ruhsat vermeyeceğini açıkladı.
Eyyübiye Belediyesi Kararı Verdi, Bayramda Kullanılmayacak
Eyyübiye Belediyesi Kararı Verdi, Bayramda Kullanılmayacak
Doların yükselmesi, zamlar ve ürünlere uygulanan zam ambargolarından sonra ABD’yi boykot etme girişimi Türkiye’de hız kazandı. Belediyelerin de dâhil olduğu tasarruf ve boykotta Eyyübiye Belediyesi de adım attı.
Mustafa Önal, Berat Albayrak’tan Araştırmasını İstedi
Mustafa Önal, Berat Albayrak’tan Araştırmasını İstedi
Şanlıurfa Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Önal, demir – çelik fabrikalarının araştırılmasını talep etti. Önal, bu fabrikaların araştırılması gerektiğini dile getirerek, “Amerika ile bir bağlantısı var mı?” dedi.
Büyükşehir Bunu Da Yaptı, Artık Yasak
Büyükşehir Bunu Da Yaptı, Artık Yasak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü Türkiye'nin ABD'nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacağını açıklamıştı. Açıklamanın üzerine birçok alanda boykot uygulamaları başladı. Bu Çağrıya Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi de kulak verdi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
38°C / 25°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:08
Güneş
05:38
Öğle
12:36
İkindi
16:18
Akşam
19:22
Yatsı
20:44
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25