Bu haber 06 Haziran 2018 14:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

DEDAŞ Artık İstediğinde Çiftçinin Parasına El Koyabilecek

Meclis’ten çıkan yeni düzenlemeyle Dedaş artık alacaklı olmadığı çiftçilerin de desteklemelerine el koyabilecek. Daha önce çiftçinin desstekleme paralarına bankada bloke koyduran DEDAŞ şimdi çiftçinin parasını bankadan çekebilecek.

 DEDAŞ Artık İstediğinde Çiftçinin Parasına El Koyabilecek

Meclisten geçen 7144 sayılı Torba Yasanın 4. maddesi ile Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ne (DEDAŞ) çiftçilere verilen tarım desteklemelerine direkt el koyma yetkisi verildi. Daha önce 30 Ağustos 2014 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararı ile DEDAŞ'ın bloke edebildiği destekleme paraları, yeni yasa ile DEDAŞ'ın borç bildirmesi durumunda hesabına aktarılacak.
 

Binlerce Çiftçinin Parası Bloke

Diyarbakır, Mardin, Urfa, Batman, Siirt ve Şırnak ağırlıklı olmak üzere bölgedeki çiftçiler, elektrik enerjisi kullanarak kuyulardan çıkardıkları suyla, bazıları sulama birliklerinden, bazıları ise kendi imkânlarıyla nehir, suni ve tabii göletlerden motopomp sistemiyle tarlasını suluyor. Tüm bu çiftçiler, 2014'teki Bakanlar Kurulu kararı sonrası Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) "sulu tarla" görünen dönüm miktarınca elektrik kullansın ya da kullanmasın DEDAŞ tarafından borçlandırılıyor. DEDAŞ, bütün çiftçilerin sulamayı elektrik enerjisiyle yaptığını kabul ederek, devletin çiftçiye verdiği bankadaki paralarını bloke edebiliyordu. Şu an binlerce çiftçinin parası bloke edilmiş halde bulunuyor. Bir kısım çiftçi ise DEDAŞ ile anlaşmak zorunda kalarak, blokelerin kaldırılması için muvaffakatname imzaladı.
 

Dedaş İçin Kanun

Hükümet DEDAŞ’a verdiği bloke koyma yetkisini, yeni yasa ile çiftçilerin desteklemelerini doğrudan hesabına geçirebilme yetkisini verdi. Bu doğrultuda tarımsal sulama yapan çiftçilerin elektrik ve su borçları ile ilgili AKP tarafından 7144 sayılı Torba Yasa ile düzenleme yapıldı. 25 Mayıs 2018 tarihli 7144 sayılı torba yasanın 4. maddesi şöyle:
"Devlet tarafından yapılacak destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli borcu veya münferiden tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borcu bulunması halinde; DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişi veya elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi tarafından tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya borç miktarı bildirilir. Bu bildirim üzerine; çiftçilerin destekleme ödemelerinden borç tutarı mahsup edilerek DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişiye veya elektrik dağıtım şirketine ve/veya elektrik perakende satış şirketine ödenir."

 

Bloke Ediliyordu

Buna göre DEDAŞ, sulu tarım yapan (sondaj kuyusu ile) çiftçinin kullandığını varsaydığı elektriği kendince hesaplayacak ve destekleme paralarının yatacağı bankaya çiftçinin elektrik borcunu bildirecek. Banka da bu bildirimde belirtilen borç tutarını DEDAŞ'ın hesabına aktaracak.

Bu düzenleme ile öncekinin farkı şu: DEDAŞ kendince (dönüm başına) hesapladığı elektrik borcunu bankaya bildiriyor, ancak banka tarafından destekleme parası DEDAŞ'ın hesabına aktarılmıyordu. Destekleme parasına bloke konuyor, hem DEDAŞ hem de çiftçi bu paraya dokunamıyordu.

 

Çiftçinin Haklı Ya Da Haksızlığına Bakılmayacak

Yeni kanun ile şimdi çiftçinin destekleme parası sadece DEDAŞ'ın bildirimi ile alıkonacak. Yani DEDAŞ'ın çiftçiye çıkardığı borcun doğruluğu-yanlışlığı, haklılığı-haksızlığına bakılmayacak. AKP çıkardığı bu kanunla DEDAŞ'a olağanüstü bir yetki tanıdı. DEDAŞ'a verilen olağan üstü yetkiyi kamu kurumları olan Vergi Dairesi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kullanamıyor. Bu kurumların çıkardığı borçlara itiraz yolu açık ve itiraz sonuçlanmadan kurum yurttaş ya da şirketlerin parasına el koyamıyor. Ancak DEDAŞ'a tanınan yetki ile “yargısız infaz” edebilme olanağı ve paraya el koyma yetkisi tanındı.

 

DEDAŞ Hukuksuzca El Koyabilecek

DEDAŞ elektrik aboneliği olsun veya olmasın, elektrik ile sulama yapsın veya yapmasın artık sulu tarım desteklemesi alan her çiftçinin, elektrik kullandığını varsayarak keyfi bir şekilde çiftçi için çok önemli bir gelir olan destekleme paralarına hukuksuzca el koyabilecek.

Yeni yasa ile alakalı demeç veren AKP yetkilileri ise, düzenleme ile çiftçinin rahat edeceğini ve borçtan geri kalan parasını alabileceğini savundu. AKP'liler, "Çiftçinin 10 bin borcu var ve 20 bin destekleme alıyorsa tüm parasına bloke konuyordu. Şimdi DEDAŞ 10 bin alacak kalan çiftçiye ödenecek" dese de çiftçiler düzenleme ile DEDAŞ'a kurban edildiklerini ve artık borçları olmasa dahi paralarının kesileceğini söylüyor.
 

Çiftçiler Uyarılıyor

konuyla ilgili açıklama yapan bir çiftçi şunları ifade etti; “Dedaş’ın bu konuda ne kadar kötü niyetli olduğu herkesin malumu. Dedaş’ın paranıza el koyması durumunda kesinlikle bir avukata başvurun. Dedaş, aleyhine açılan davaların yüzde 90’ını kaybediyor. Allah rızası için Dedaş’ı haksız olarak zengin etmeyin”.


 
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
​Mahkumlar, Urfa’da Okul Tadilatı Yaptılar
​Mahkumlar, Urfa’da Okul Tadilatı Yaptılar
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, yurt genelinde hayata geçirilen proje kapsamında Denetimli Serbestlik Yasasından faydalanan hükümlüler, okulları temizleyerek, hem cezalarını bitiriyor, hem de eğitim öğretime katkı sunuyorlar.
​Şanlıurfa’nın Kurşun İzleri Silinecek Mi?
​Şanlıurfa’nın Kurşun İzleri Silinecek Mi?
Şanlıurfa Pazar Camisi ve minaresi restore ediliyor. 11 Nisan Kurtuluş Savaşı’nın kurşun izleri ve kurşun oyukları bulunan cami minaresinin aslına uygun olarak restore edilip edilmeyeceği merak konusu haline geldi.
​İYİ Parti, Çatı Adayı Cevheri’yi Desteklemeyecek, Bizi Rahatsız Etti
​İYİ Parti, Çatı Adayı Cevheri’yi Desteklemeyecek, Bizi Rahatsız Etti
İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Fedai Çakmaklı, Şanlıurfa’da çatı adayını desteklemeyeceklerini duyurdu.
​Şanlıurfa Milletvekilleri Mecliste Sus Pus Oldu
​Şanlıurfa Milletvekilleri Mecliste Sus Pus Oldu
Şanlıurfa Milletvekillerinin mecliste vatandaşların sorunlarını çözmek yerine birileri aday olsun diye genel merkeze baskı kurması Urfalılar tarafından eleştirildi.
Ekinci, Başka Partiden mi Aday Olacak
Ekinci, Başka Partiden mi Aday Olacak
Eyyübiye Belediyesi mevcut başkanı Mehmet Ekinci Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla Urfa gündemine bomba gibi düştü.
Şanlıurfa’da İl Başkanı Öncülüğünde Seçim Startı Verildi
Şanlıurfa’da İl Başkanı Öncülüğünde Seçim Startı Verildi
AK Parti Şanlıurfa İl başkanı Bahattin Yıldız Başkanlığında Ankara’da düzenlenen seçime hazırlık, istişare ve değerlendirme toplantısında seçim startı verildi.
Akçakalelilerden Görkemli Karşılama, Ayhan için Tek Yürek Oldular
Akçakalelilerden Görkemli Karşılama, Ayhan için Tek Yürek Oldular
Yaklaşık 3 aydır devam eden aday adaylığı sürecinin dün açıklanmasının ardından, ilk dönemi Saadet Partisinden olmak üzere 10 yıldır Akçakale Belediye Başkanlığı yapan Abdülhakim Ayhan AK Partiden aday gösterilmeyince Şanlıurfa kent girişinde binlerce Akçakaleli tarafından karşılandı.
​Şanlıurfa’da Fuhuş Operasyonu, Onlarca Tutuklama
​Şanlıurfa’da Fuhuş Operasyonu, Onlarca Tutuklama
Şanlıurfa ve Mersin'de düzenlenen fuhuş operasyonunda gözaltına alınan 35 şüpheliden adliyeye sevk edilen 15’i tutuklandı.
Urfa'da Son Yılların En büyük Çalıntı Araç Operasyonu
Urfa'da Son Yılların En büyük Çalıntı Araç Operasyonu
Şanlıurfa merkezli 36 ilde oto hırsızlarına yönelik düzenlenen operasyonlarda, motor ve şasi numaraları değiştirilmiş biri teröristler tarafından gasp yolu ile çalınmış 120 çalıntı araç ele geçirildi.
Son Dakika…AK Parti Şanlıurfa İlçe Belediye Başkan Adayları Belli Oldu
Son Dakika…AK Parti Şanlıurfa İlçe Belediye Başkan Adayları Belli Oldu
31 Mart yerel seçimlerinde Şanlıurfa'da AK Parti'nin ilçe adayları bugün açıklandı.
​Şanlıurfa'da 2 Terörist Teslim Oldu
​Şanlıurfa'da 2 Terörist Teslim Oldu
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 2 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.
​Şanlıurfa’da Öğretmenleri Taşıyan Servis Takla Attı
​Şanlıurfa’da Öğretmenleri Taşıyan Servis Takla Attı
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde köy okuluna öğretmen taşıyan servis, aşırı yağış ve buzlanma nedeniyle kayarak takla attı. Kazada altı öğretmen yaralandı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:02
Güneş
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:22
Akşam
17:47
Yatsı
19:05
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?