Bu haber 01 Mayıs 2018 15:23:27 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa İle Arasında ki Bağ Ne?,1894 Yılında...

Dünyanın ilk şeytan heykeli olduğu belirlenen Shigir İdolü; 1894 yılında, Rusya'daki Ural Dağları yakınlarında yer alan Yekaterinburg bölgesinde, altın arayan bir grup madenci tarafından bir bataklıkta bulunmuştu.

Urfa İle Arasında ki Bağ Ne?,1894 Yılında...

Konuya geniş yer ayıran Antiquity (Eski Uygarlıklar) dergisinde yer alan makaleye göre, 1894 yılında Rusya/Ural Dağları yakınlarındaki Yekaterinburg bölgesinde altın arayan madenciler tarafından ortaya çıkarılan Shigir İdolü, dünyanın ilk medeniyetine ait olabilir. 

Almanya/Göttingen Üniversitesi’nden arkeoloji uzmanı Thomas Terberger, “Bu heykelin saygıdeğer yaşı 11.600 yılı buluyor ve diğer buluşlarımız, bize avcı-toplayıcıların karmaşık ritüeller yaptıklarını ve sanatlarında soyut fikirleri ifade edebildiklerini söyletiyor. Görünüşe göre din ve kültür, daha önce düşünüldüğü gibi çiftçilikle birlikte değil, çok daha önce ortaya çıktı” diye konuştu... Oysa daha önce heykeli inceleyen yerel arkeologlar, yapılan radyokarbon analizleri sonucu heykelin yaşının 8-9 bin arası olduğunu öne sürmüştü.

Heykelin gerçek yaşı ortaya çıktı


İçerisinde Terberger ile birlikte Rus arkeologlar Svetlana Savçenko ve Mihail Jilin’in de yer aldığı ekip, bundan 3 yıl önce heykelle alakalı geniş çaplı bir araştırma başlatmış; önce heykelin karaçam ağacından yontulmuş olduğunu belirlemiş, ardından da kütle spektrometresiyle yaşını ölçmüştü.

Shigir İdolü, üzerinde şeytani kol ve yüz görüntülerinin olduğu 5 metreden büyük, tek parça halinde bir heykel. Peki bu heykel ormanı ‘tabu’laştıran bir simge mi, yoksa dini ritüel veya ata ruhlarına hürmet amacıyla mı yapıldı? Önceleri böyle düşünülüyor, bu vb. sorular soruluyordu. Fakat Rus ve Alman arkeologlar, Shigir İdolü’nün kötü ruhların ve onları yöneten orman şeytanının stilize tasviri olduğunu saptadı. Ayrıca heykelin daha evvel belirlenenden çok daha eski, yaklaşık 11.600 yıl öncesine ait olduğunu ortaya koydu.

"Bu heykel tarihi algıları değiştirebilir" diyen arkeologlar, söz konusu heykelin 1960’lı yıllarda Şanlıurfa/Göbeklitepe'de bulunan T biçiminde yontulmuş insan biçimli taşlarla aynı dönemde yapıldığını da tespit etti! Shigir İdolü ile Göbeklitepe'nin anıt taşları arasında ciddi bir benzerlik olduğunu söyleyen Thomas Terberger, "İlk anıtsal ritüel yapıları olarak nitelendirilen Türkiye'deki taş ritüel yapıları ile bu heykel benzerlik gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Medeniyetin doğuşu

Göbeklitepe’yle beraber Türkiye'nin kuzeyinde yer alan öteki antik yerleşim bölgeleri; günümüzde dünyadaki ilk uygarlık, din ve kültür varlığının en eski izlerinden biri olarak kabul ediliyor. Süslü kafatasları ve 3-4 metre yüksekliğindeki insan benzeri sütunlar gibi yerel eserlerin, Rusya'da bulunan şeytan heykeliyle hemen hemen aynı örüntülerle kaplı olması, aralarında bağlantı bulunduğu anlamına geliyor.

Medeniyet, din ve kültürün doğuşu geleneksel manada tarımın ortaya çıkmasıyla ilişkilendiriliyordu. Rus ve Alman arkeologların keşfiyse bu fikri sorgulayarak, bizlere, medeniyetin ve kültürün nasıl ortaya çıktığı hususunda yeni düşünce ve olasılıklar sunuyor.

Etiketler
Yorum Yap
Kültür
​Şanlıurfa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Turistik Mekan
​Şanlıurfa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Turistik Mekan
Şanlıurfa’ya ayak basacak yerli ve yabancı turistlerin şehrimizde gezeceği önemli dini ve tarihi mekânları sıralıyoruz. İşte Şanlıurfa'da görmeniz gereken 5 turistik mekan...
Sosyal Medya Üzerinden Çocukların Camiye Gelmesine Teşvik
Sosyal Medya Üzerinden Çocukların Camiye Gelmesine Teşvik
Sosyal Medya Üzerinden Çocukların Camiye Gelmesine Teşvik , Sosyal medya üzerinden çocukların camiye gelip dinlerinden uzaklaşmamaları için çalışmalar başlatıldı.
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde definecilerin kazmaya kalkıştığı alanda gerçekleştirilen Başbük arkeoloji kazılarında Sin Tapınağı olduğu tahmin edilen Yeni Asur Dönemine tarihlenen tapınak bulundu. Merdivenle inilen tapınaktaki 7 adet resim daha önce Türkiye'de benzeri olmayan türde farklı çizimler içeriyor.
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
İslam mimarisinin şaheserlerinden biri olarak kabul edilen, Anadolu’nun en eski camisi ünvanına sahip Harran Ulu Camii’nin restorasyon edilerek ziyarete açılması için yapılan ihale aşaması tamamlanarak yüklenici firmaya yer teslimatı yapıldı.
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği, aralarında büyükelçilerin de olduğu 5 ülkeden gelen yabancı konuklara Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi gezdirdi
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
Göbeklitepe, Türkiye'de tarih turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Şanlıurfa'da bulunan ve neolitik dönemden yapıların yer aldığı bu bölge hakkında hala pek çok efsaneler mevcut.
Göbeklitepe Brüksel'de Tanıtılacak
Göbeklitepe Brüksel'de Tanıtılacak
Türk Araştırma Geliştirme Brüksel Ofisi (TURBO) Direktörü Bülent Bilgiç ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.
Göbeklitepe'de Nelere Dikkat Edilmeli?
Göbeklitepe'de Nelere Dikkat Edilmeli?
İlerleyen yıllarda milyonlarca insanın Göbekli Tepe’yi ziyaret edeceğini öngörmek zor değil. Dikkat edilmesi gereken ise, bu ziyaretçilerin alana ve kente tekrar tekrar gelmelerini sağlamak
Balıklıgöl Sonbaharda Bir Başka Güzel
Balıklıgöl Sonbaharda Bir Başka Güzel
'Peygamberler şehri' olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da Hazreti İbrahim'in doğup büyüdüğü ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen tarihi Balıklıgöl, sonbahar mevsiminde adeta ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.
Urfa İçin Güzel Haber,Restorasyonuna Başlandı
Urfa İçin Güzel Haber,Restorasyonuna Başlandı
800 yıllık geçmişiyle bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Han-El Ba’Rur Kervansarayı’nın restorasyonuna başlandı.
Başkan Peltek “2019, Göbeklitepe Yılı” Olsun
Başkan Peltek “2019, Göbeklitepe Yılı” Olsun
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İ.Halil Peltek, Türkiye’nin 18 ‘inci varlığı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilen Göbeklitepe’nin, bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması adına 2019’un “GÖBEKLİTEPE YILI” olarak kabul edilmesini talep etti.
Geçmişten Günümüze Şanlıurfa; Haçlılar, Romalılar, Emeviler…
Geçmişten Günümüze Şanlıurfa; Haçlılar, Romalılar, Emeviler…
Rivayete göre eski Yunanlılar Enoch’un (Enoch=Hermes = İdris Peygamber = Uhnud, bu dört ismin aynı kimse olduğu kabul edilmektedir.) insanlara şehirler kurmayı öğrettiğini ve onun devrinde 180 şehir kurulduğunu, bunların en küçüğünün Urhai veya diğer bir okunuşla Orhay yani Urfa olduğu söylenilmektedir.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:02
Güneş
07:27
Öğle
12:44
İkindi
15:23
Akşam
17:48
Yatsı
19:06
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?