Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 28 Şubat 2018 00:12:09 Tarihinde eklenmiştir.

Göbeklitepe'ye Pazar Çatısı...

Koruma çatısı projesi nedeniyle 2 yıla yakın bir süre ziyaretçilere kapalı kalan Göbeklitepe bir süre önce sessiz bir şekilde açılmıştı.

Göbeklitepe'ye Pazar Çatısı...

Koruma çatısı projesi nedeniyle 2 yıla yakın bir süre ziyaretçilere kapalı kalan Göbeklitepe bir süre önce sessiz bir şekilde açılmıştı. 
 
Göbeklitepe'nin yeni çatısını estetik bulan da var bulmayan da..
 
Profesyonel Turizm Rehberi Kemal Şendikici, UNESCO Geçici listesinden Asıl Listeye alınmak açısından son derece önemli olan bu projeyi eleştiren isimlerden biri... Şendikici'ye göre, tarihsel ve arkeolojik görünüme yakışmayan bir AVM ve Pazar yeri çatısı görüntüsü oluştu ve estetik görünmüyor. 
 
Şendikici'nin bu konudaki yorumu şöyle:
 
''Keşfedilmesi ile Anadolu'nun kadim tarihinde büyük çığır açan, Göbekli tepe höyüğü, koruma çatısı inşaatı, çevre düzenlemesi nedeniyle uzun bir süre ziyarete kapalıydı ve geçtiğimiz günlerde tekrar müze olarak ziyarete açıldı 
 
Höyük, Anadolu'nun 8000 yıllık tarihini keşfiyle bir anda 12.000 yıla çıkartan tarihi ve arkeolojik bir hazine ve yaşlı dünyanın en eski ibadethanesi. 
 
Göbekli tepe, dünyanın en eski tapınağı olarak yüce Anadolu'ya çok yakışıyor ve bugünlerde ziyaretçileri ile yıllar sonra tekrar buluşuyor. 
 
KLAUS'UN ANISI HEP YAŞATILMALI
 
Alman arkeolog rahmetli Prof.Klaus Schmitd'in yıllarını burası için harcaması ve dünyanın en eski tapınağını yıllarca gün yüzüne çıkarmak için ortaya koyduğu çaba ve tüm dünyaya tanıtması gerçekten unutulmaz. Bu bilim adamının adı ve anısı hep yaşatılmalı. 
 
Göbekli tepe bugün hak ettiği ilgi ve korunmaya sahip. Ören yerinin tam üstüne bulunduğu tüm alanı kaplayan bir koruyucu çatı yapı ve yürüyüş yolu yapılmış, basında yayınlanan fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla. Çevresine ise müze mantığına uygun bir şekilde bir çevre düzenlemesi yapılmış olsa da devasa koruma çatısının hiç estetik görünmediği şeklinde eleştirenler çoğunlukta. Bazı rehber meslektaşlarımıza göre; Göbekli tepe'nin güneşin batışı sırasında aldığı görüntü, o mistisizmi, sabah erken saatlerdeki hissiyatı kayboldu gitti maalesef. Ve tarihsel ve arkeolojik görünüme yakışmayan bir AVM ve Pazar yeri çatısı görüntüsü var, bu da tarihi ve arkeolojik bir alan için hiç estetik görünmüyor. 
 
CAM FANUS HOŞ OLURDU
 
Peki, bu koruma şekli; devasa bir şeffaf CAM FANUS olsa nasıl olurdu acaba? Hem koruma hem de görünüm açısından bence hoş olurdu. LOUVRE çatısı gibi. Öte yandan, birinci derece SİT alanı olan bölgede nasıl oluyor da büyük bir çatının temel kazısı açıldı ve içine ayaklar için zemin betonu döküldü, öteki türlü fırtına ve rüzgarda bu çatı uçar. Arkeolog arkadaşlar cevaplasın lütfen. 
 
Efes'te yamaç evler için yapılan dev çatı konstrüksiyonu sanki daha iyi dizayn edilmişti ama Göbekli tepe'de bir PAZAR yeri çatısı görünümü var ancak koruma altına alınması ÇOK ÖNEMLİ bu nedenle bu çatı modeli bile yine de içimizi rahatlatıyor diyelim. 
 
Urfa Göbekli tepe höyüğü bölgesi sıcak bir bölge. Kışın ise çok kar, yağmur ve rüzgarlı bir iklimi yok ama yine de doğal şartlardan dolayı Tapınağın içindeki dolmenler mutlaka zarar görüyorlardı. İlk kazılar döneminde gezi parkuru bir ahşap yürüme köprüsü şeklinde düzenlenmişti tabii ki höyüğün içine girmeden ortaya çıkan eserleri görebiliyordunuz. 
 
En son 2010 yılında gittiğimde National Geography ekibinin höyük çukuru içine ekipmanlarla girip dergi için fotoğraflar çektiklerini hatırlıyorum. Çok kısa süre de Göbekli tepe tanındı ve hak ettiği ünü kazandı. Çünkü dünya insanlık tarihini değiştiren bir buluş ve Göbekli tepe bugün, Unesco Dünya Mirası Aday listesinde ve yakında hak ettiği asil listeye kesinlikle girecektir.''
 
Kaynak: turizmhaberleri.com
 
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Urfa'da Bulunuyor,UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilecek mi?
Urfa'da Bulunuyor,UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilecek mi?
Göbeklitepe’nin daimi listeye alınması 24 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında Bahreyn’in Manama kentinde düzenlenecek 42. Dünya Mirası Komite toplantılarının ardından kesinlik kazanacak.
Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giriyor
Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giriyor
Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı, (UNESCO), Urfa’da bulunan dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'yi 'Dünya Mirası Listesi'ne almak için hazırlanıyor.
Urfa Adamı ve Göbeklitepe,Cam'da!
Urfa Adamı ve Göbeklitepe,Cam'da!
​Paşabahçe Mağazaları, tarih ve sanatı buluşturduğu Camda Dünya Mirası koleksiyonuna Şanlıurfa'nın arkeolojik şaheserlerini de ekledi.
Urfa’nın Tarihine Böyle Zarar Veriyorlar
Urfa’nın Tarihine Böyle Zarar Veriyorlar
Urfa’da bulunan Hasanpaşa Camisinin ucuzluk pazarına giden kapısının önü çöplük yuvasına dönmüş durumda. Tarihi caminin duvarı çöplerin birikmesi sonucu renk değişikliğine uğramış. Tarihi yapıya zarar veren bu durumun düzeltilmesi için yetkililerden tek bir hamle bile gelmediğini dile getiren vatandaşlar yetkilileri kast ederek “Bunlar tarih düşmanlarıdır” dedi.
Wolfteam'dan,Urfa Müjdesi...
Wolfteam'dan,Urfa Müjdesi...
12.000 yıllık tarihi olan Göbekli Tepe, Wolfteam'e ekleniyor
Urfa'da ki Olayla İlgili Bakan Açıklama Yaptı...
Urfa'da ki Olayla İlgili Bakan Açıklama Yaptı...
Son Dakika... Şanlıurfa'da 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait bir adet hayvan figürünün kaybolması hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Bunu üzerine gideceğiz. Mutlaka bulunacak" dedi. Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde bulunan 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait hayvan figürünün çalındığı ortaya çıkmıştı.
Urfa Müzesinde Neler Oluyor?
Urfa Müzesinde Neler Oluyor?
Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde bulunan 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait bir adet hayvan figürünün kayıp olduğu ortaya çıktı. Tarihi eserlerin ne zaman kaybolduğu araştırılırken, olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı.
Urfa'da Bulunuyor,Mısır Piramitleri’nden 7.000 yıl daha eski!
Urfa'da Bulunuyor,Mısır Piramitleri’nden 7.000 yıl daha eski!
Dünyanın en eski arkeolojik keşfi olan Göbeklitepe, İngiltere’deki ünlü Stonehenge ve Mısır Piramitleri’nden bile 7.000 yıl daha eski.
'Urfa'nın Tarihini Anlatmak İçin Bir Kaç Kitap Yazılır'
'Urfa'nın Tarihini Anlatmak İçin Bir Kaç Kitap Yazılır'
Akşam Gazetesi yazarlarından Zeki Gümüş, bugünkü köşe yazısında Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik değerlerinden söz ederek, "Şanlıurfa, tarihe kaynaklık eden şehirdir, Bu ilimizin tarihini yazmaya kalksak birkaç kitap yazmamız gerekebilir. 'Dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer' niteliğini taşıyan Şanlıurfa., adeta açık hava müzesidir. Bu özelliğinden dolayıdır ki 'Müze Şehir Urfa' olarak da anılır" dedi.
Urfa'da Neler Oluyor?,11 bin yıllık 'Urfa Adamı'nın evini yıkıyorlar
Urfa'da Neler Oluyor?,11 bin yıllık 'Urfa Adamı'nın evini yıkıyorlar
Tarihin en eski heykellerinden ‘Urfa Adamı’nın bulunduğu bölgede kaçak kazı yapıldığı ortaya çıktı. Arkeolog Nezih Başgelen, kaçak çalışmayı fotoğrafladı, durdurulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu.
Geçmişin Gizemi, Urfa’da Keşfedilmeyi Bekliyor...
Geçmişin Gizemi, Urfa’da Keşfedilmeyi Bekliyor...
“Anadolu toprakları, stratejik ve coğrafi konumu sebebiyle büyük bir önem taşımaktadır” İlkokul coğrafya kitaplarında hala geçiyor mudur bilmediğim lakin belleğimde derin bir iz bırakan ve ne kadar isabetli olduğunu sonraları daha iyi anladığım bu cümlenin, karşılığı ve kanıtı niteliğinde geçmişten günümüze kalan pek çok örnek var bu topraklarda...
Urfa'da Bulunuyor,Megan Fox...
Urfa'da Bulunuyor,Megan Fox...
Dünyaca ünlü oyuncu Megan Fox'un Göbeklitepe'de belgesel çekme ihtimali Arkeolog Çiğdem Köksal'ın eleştirilerine neden oldu. Köksal fırsattan istifade turizm adına alanda yapılan tahribatı da gündeme getirerek, Göbeklitepe'nin Disneyland'a çevrildiğini ima etti.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
35°C / 20°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:10
Güneş
04:58
Öğle
12:33
İkindi
16:23
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25