Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 28 Şubat 2018 00:12:09 Tarihinde eklenmiştir.

Göbeklitepe'ye Pazar Çatısı...

Koruma çatısı projesi nedeniyle 2 yıla yakın bir süre ziyaretçilere kapalı kalan Göbeklitepe bir süre önce sessiz bir şekilde açılmıştı.

Göbeklitepe'ye Pazar Çatısı...

Koruma çatısı projesi nedeniyle 2 yıla yakın bir süre ziyaretçilere kapalı kalan Göbeklitepe bir süre önce sessiz bir şekilde açılmıştı. 
 
Göbeklitepe'nin yeni çatısını estetik bulan da var bulmayan da..
 
Profesyonel Turizm Rehberi Kemal Şendikici, UNESCO Geçici listesinden Asıl Listeye alınmak açısından son derece önemli olan bu projeyi eleştiren isimlerden biri... Şendikici'ye göre, tarihsel ve arkeolojik görünüme yakışmayan bir AVM ve Pazar yeri çatısı görüntüsü oluştu ve estetik görünmüyor. 
 
Şendikici'nin bu konudaki yorumu şöyle:
 
''Keşfedilmesi ile Anadolu'nun kadim tarihinde büyük çığır açan, Göbekli tepe höyüğü, koruma çatısı inşaatı, çevre düzenlemesi nedeniyle uzun bir süre ziyarete kapalıydı ve geçtiğimiz günlerde tekrar müze olarak ziyarete açıldı 
 
Höyük, Anadolu'nun 8000 yıllık tarihini keşfiyle bir anda 12.000 yıla çıkartan tarihi ve arkeolojik bir hazine ve yaşlı dünyanın en eski ibadethanesi. 
 
Göbekli tepe, dünyanın en eski tapınağı olarak yüce Anadolu'ya çok yakışıyor ve bugünlerde ziyaretçileri ile yıllar sonra tekrar buluşuyor. 
 
KLAUS'UN ANISI HEP YAŞATILMALI
 
Alman arkeolog rahmetli Prof.Klaus Schmitd'in yıllarını burası için harcaması ve dünyanın en eski tapınağını yıllarca gün yüzüne çıkarmak için ortaya koyduğu çaba ve tüm dünyaya tanıtması gerçekten unutulmaz. Bu bilim adamının adı ve anısı hep yaşatılmalı. 
 
Göbekli tepe bugün hak ettiği ilgi ve korunmaya sahip. Ören yerinin tam üstüne bulunduğu tüm alanı kaplayan bir koruyucu çatı yapı ve yürüyüş yolu yapılmış, basında yayınlanan fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla. Çevresine ise müze mantığına uygun bir şekilde bir çevre düzenlemesi yapılmış olsa da devasa koruma çatısının hiç estetik görünmediği şeklinde eleştirenler çoğunlukta. Bazı rehber meslektaşlarımıza göre; Göbekli tepe'nin güneşin batışı sırasında aldığı görüntü, o mistisizmi, sabah erken saatlerdeki hissiyatı kayboldu gitti maalesef. Ve tarihsel ve arkeolojik görünüme yakışmayan bir AVM ve Pazar yeri çatısı görüntüsü var, bu da tarihi ve arkeolojik bir alan için hiç estetik görünmüyor. 
 
CAM FANUS HOŞ OLURDU
 
Peki, bu koruma şekli; devasa bir şeffaf CAM FANUS olsa nasıl olurdu acaba? Hem koruma hem de görünüm açısından bence hoş olurdu. LOUVRE çatısı gibi. Öte yandan, birinci derece SİT alanı olan bölgede nasıl oluyor da büyük bir çatının temel kazısı açıldı ve içine ayaklar için zemin betonu döküldü, öteki türlü fırtına ve rüzgarda bu çatı uçar. Arkeolog arkadaşlar cevaplasın lütfen. 
 
Efes'te yamaç evler için yapılan dev çatı konstrüksiyonu sanki daha iyi dizayn edilmişti ama Göbekli tepe'de bir PAZAR yeri çatısı görünümü var ancak koruma altına alınması ÇOK ÖNEMLİ bu nedenle bu çatı modeli bile yine de içimizi rahatlatıyor diyelim. 
 
Urfa Göbekli tepe höyüğü bölgesi sıcak bir bölge. Kışın ise çok kar, yağmur ve rüzgarlı bir iklimi yok ama yine de doğal şartlardan dolayı Tapınağın içindeki dolmenler mutlaka zarar görüyorlardı. İlk kazılar döneminde gezi parkuru bir ahşap yürüme köprüsü şeklinde düzenlenmişti tabii ki höyüğün içine girmeden ortaya çıkan eserleri görebiliyordunuz. 
 
En son 2010 yılında gittiğimde National Geography ekibinin höyük çukuru içine ekipmanlarla girip dergi için fotoğraflar çektiklerini hatırlıyorum. Çok kısa süre de Göbekli tepe tanındı ve hak ettiği ünü kazandı. Çünkü dünya insanlık tarihini değiştiren bir buluş ve Göbekli tepe bugün, Unesco Dünya Mirası Aday listesinde ve yakında hak ettiği asil listeye kesinlikle girecektir.''
 
Kaynak: turizmhaberleri.com
 
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde definecilerin kazmaya kalkıştığı alanda gerçekleştirilen Başbük arkeoloji kazılarında Sin Tapınağı olduğu tahmin edilen Yeni Asur Dönemine tarihlenen tapınak bulundu. Merdivenle inilen tapınaktaki 7 adet resim daha önce Türkiye'de benzeri olmayan türde farklı çizimler içeriyor.
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
İslam mimarisinin şaheserlerinden biri olarak kabul edilen, Anadolu’nun en eski camisi ünvanına sahip Harran Ulu Camii’nin restorasyon edilerek ziyarete açılması için yapılan ihale aşaması tamamlanarak yüklenici firmaya yer teslimatı yapıldı.
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği, aralarında büyükelçilerin de olduğu 5 ülkeden gelen yabancı konuklara Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi gezdirdi
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
Göbeklitepe, Türkiye'de tarih turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Şanlıurfa'da bulunan ve neolitik dönemden yapıların yer aldığı bu bölge hakkında hala pek çok efsaneler mevcut.
Göbeklitepe Brüksel'de Tanıtılacak
Göbeklitepe Brüksel'de Tanıtılacak
Türk Araştırma Geliştirme Brüksel Ofisi (TURBO) Direktörü Bülent Bilgiç ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.
Göbeklitepe'de Nelere Dikkat Edilmeli?
Göbeklitepe'de Nelere Dikkat Edilmeli?
İlerleyen yıllarda milyonlarca insanın Göbekli Tepe’yi ziyaret edeceğini öngörmek zor değil. Dikkat edilmesi gereken ise, bu ziyaretçilerin alana ve kente tekrar tekrar gelmelerini sağlamak
Balıklıgöl Sonbaharda Bir Başka Güzel
Balıklıgöl Sonbaharda Bir Başka Güzel
'Peygamberler şehri' olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da Hazreti İbrahim'in doğup büyüdüğü ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen tarihi Balıklıgöl, sonbahar mevsiminde adeta ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.
Urfa İçin Güzel Haber,Restorasyonuna Başlandı
Urfa İçin Güzel Haber,Restorasyonuna Başlandı
800 yıllık geçmişiyle bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Han-El Ba’Rur Kervansarayı’nın restorasyonuna başlandı.
Başkan Peltek “2019, Göbeklitepe Yılı” Olsun
Başkan Peltek “2019, Göbeklitepe Yılı” Olsun
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İ.Halil Peltek, Türkiye’nin 18 ‘inci varlığı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilen Göbeklitepe’nin, bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması adına 2019’un “GÖBEKLİTEPE YILI” olarak kabul edilmesini talep etti.
Geçmişten Günümüze Şanlıurfa; Haçlılar, Romalılar, Emeviler…
Geçmişten Günümüze Şanlıurfa; Haçlılar, Romalılar, Emeviler…
Rivayete göre eski Yunanlılar Enoch’un (Enoch=Hermes = İdris Peygamber = Uhnud, bu dört ismin aynı kimse olduğu kabul edilmektedir.) insanlara şehirler kurmayı öğrettiğini ve onun devrinde 180 şehir kurulduğunu, bunların en küçüğünün Urhai veya diğer bir okunuşla Orhay yani Urfa olduğu söylenilmektedir.
Urfa’da Avustralya İzleri, Göbeklitepe ve Aborjinler!
Urfa’da Avustralya İzleri, Göbeklitepe ve Aborjinler!
12 bin yıllık anıt heykel kompleksi Göbeklitepe'de, AAvustralya Aborjinleri'nin kullandığı semboller bulundu. Yapılan keşif, tarihin akışını tamamen değiştirebilir.
Şanlıurfa’lı Genç İş Adamı Enver POLAT’dan Bayram Mesajı
Şanlıurfa’lı Genç İş Adamı Enver POLAT’dan Bayram Mesajı
Şanlıurfa’lı genç iş adamı Enver Polat Kurban Bayramı münasebeti ile kutlama mesaj yayınladı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
10°C / 7°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:57
Güneş
07:25
Öğle
12:27
İkindi
14:56
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?