Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 12 Ocak 2018 14:26:58 Tarihinde eklenmiştir.

​Urfa’da Son Osmanlı Terzisi

Şanlıurfa'da Osmanlı döneminin son terzisi olarak tanınan Sezer Karakapıcı, teknolojiye karşı direniyor.

​Urfa’da Son Osmanlı Terzisi


Şanlıurfa'da son Osmanlı terzisi Sezer Karakapıcı, "Bundan 300- 400 yıl önce büyüklerimizin söylediğine göre biz saraydan gelmişiz. Buradan öşür toplayıp Osmanlı'ya gönderirdik. Bizim ailenin bir kısmı İstanbul'da bir kısmı Üsküp'te kalmış. Osmanlıyız." dedi.
 
Karakapıcı ya da Karapucu ailesi Osmanlı'dan gelen bir aile. Soyları Fatih Sultan Mehmet'e kadar uzanıyor. Yıllarca sarayda çeşitli görevlerde bulunan ailenin büyükleri birkaç asır önce Urfa'ya yerleşmiş. Osmanlı'nın son dönemine kadar burada öşür vergisi toplayıp Sultan Abdülhamit'e göndermişler. Ailenin son nesli olan Sezer Karakapıcı, tarihi Gümrük Han'da dört neslin çalıştığı dükkânda terzilik mesleğini sürdürüyor. Karakapıcı, 'neden kendisine son Osmanlı terzisi' denildiğini, terzilik mesleğinin geçirdiği değişim ve dönüşümü, atalarından kalan mirasa nasıl sahip çıktığını anlattı.
Bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?
 
Ben 1942 doğumluyum. Urfa doğumluyum. Cami Kebir mahallesinde doğmuşum. Beş kardeşiz. Dört erkek bir hanım. Kardeşlerimin üçü İstanbul'da, birİ burada. Evliyim. Üç çocuğum var. 1956 yılında Vatan İlkokulunu bitirdim. Babam bana 'bu dükkana mı gelirsin, yoksa okutayım mı seni' diye sordu. Ben yanında kalmayı tercih ettim.
Terzilik babadan gelen bir meslek yani?
 
Evet, babadan gelen bir meslek.
Siz de bu dükkânda geleneği sürdürüyorsunuz.
 
Babam Osmanlı döneminde yine burada çalışıyordu, terzilik yapıyordu. Babam hatta bu makası Halep'ten getirdi. Bir müddet çalıştı. Sonra baktı ağırdır, bıraktı. O zamanın parasıyla 75 liraya bu makası almış. Artık 1923-1924 dönemi, yani Osmanlının dönemi. Hala ben kullanıyorum. Bu gördüğünüz ayna yine aynı, babamın ustasından kalmış. Rahmetli Hüseyin Peyda'nın abisi Müslüm Örme o da bu dükkanda çalışırdı. Ben, 1956'da buraya geldim, zanaata başladım.
Neden size Osmanlı terzisi diyorlar?
 
Bundan 300- 400 yıl önce büyüklerimizin söylediğine göre biz saraydan gelmişiz. Buradan öşür toplayıp Osmanlı'ya gönderirdik. Bizim ailenin bir kısmı İstanbul'da bir kısmı Üsküp'te kalmış. Osmanlıyız. Gelenekten Osmanlıyız. Hatta bizim Mahmut Nedim'in hanımı vardı. Küçüktüm, ben 10 yaşındaydım. Kendilerine gitmiştik aynı zamanda akrabayız. 'Sen de saraydan gelmişsin, ben de saraydan gelmişim' dedi. Kökenimiz oradan geliyor. Hepsi okumuş, tahsilli insanlar. Mesela babamın amcası oğlu var, milletvekili, sonra senatör oldu. Bizim ailemizde hemen hemen hepsi okumuştur. Urfa'nın en eski ailelerinden birisi biziz. Son nesiliz.
Eski terzilik mesleğiyle bugünkü hazır giyimi karşılaştırdığınızda ne görüyorsunuz?
 
Konfeksiyonun çok büyük bir sektesi oldu bize. Konfeksiyon olmazsa iş yetişmez. Bir de eskisi gibi rağbet kalmadı. Bu dükkanda biz 15 kişi çalışırdık. Ustamız girdiği anda çıt çıkmazdı. Babam geldiği gibi önce bir kalfaları ziyaret ederdi. Çıraklar tamam mı? Sorardı. Her tarafa bakardı, temiz mi diye. Ama şimdi bir çocukla başa gelemiyorsunuz. Bir internettir, bir cep telefonudur almış başını yürümüş. Bugün sizin gibi bir arkadaş gelmiş soruyor. 'Amca nasıl edelim' diyor. Temel yok. Şimdiki gençlerde temel yok. Edep yok. Bir cemaate gidip teşrik-i mesai etmiyorlar.
Eskiden çocuk meslekle birlikte edebi de mi öğreniyordu?
 
Eskiden öyleydi. Şimdi bunlar kalmadı. 'Benim işim çıksın ne olursa olsun' anlayışı var. Böyle değil, en başta edep gelir.
Sizin yetiştirdiğiniz terziler var mı?
 
Benim yetiştirdiğim birkaç tanesi var. Onlar da şimdi İstanbul'dalar. Çoğu da zanaatı bıraktı. Benim gibi böyle devam etmediler.
Direniyorsunuz değil mi?
 
Direniyoruz ama para etmiyor.
İnsanların el işi dikime talebi nasıl?
 
Eskisi gibi değil. Şimdi moda dar. Ben üzülüyorum. Bakın bu 'dar' diyorum. 'Yarın yırtmaçlar atar' diyorum. 'Olsun' diyor. Böyle dedikten sonra ne yapacaksınız. Mecbur dikiyorsunuz. Onun dediğini yapacaksınız. Ama iş çığırdan çıkmış o başka. Her şeyimiz çığırından çıkmış. İslam'dan uzaklaştıkça her şey oluyor. Nihat hocayı dinledim. 'Biz yalanı konuşuyoruz ama tövbe etmiyoruz' diyor. Bizim çok tövbe etmemiz lazım.
Kaç nesil bu dükkânda çalıştı?
 
Dört nesil. Babamın Ustası Emin Kayral, babam ve ben. 150 yıla yaklaştık. Ben 60 yıldır buradayım.
Yaklaşık 150 yıllık tarihten elinizde kalan ne var şu anda?
 
Elimizde makas var. Ayna var. Kamburlar var. Masamız var. Makinelerimiz eski, hala ayaklı. Hala biz onları kullanıyoruz. Yenilere alışamadım.
Neden size Karakapıcı demişler?
 
Bizimkiler karadan denize, denizden karaya gidip geldikleri için oradan geliyor. Bizim bu soy ismimiz hiç değişmemiş. Babamın nüfus kağıdı vardı. Nüfus cüzdanında Karakapıcı Mehemed Ağa Oğlu İsmail Ağa yazıyordu. Unvan olarak öyle kullanılıyor. Bu Osmanlıdan cumhuriyete kadar devam etti. Babam Sultan Abdülhamit'i görmüş. Buradan öşür göndermişler.
Bu zanaatın sürdürülmesi için neler yapılmasını tavsiye ediyorsunuz?
 
En başta edepli olmak lazım. Biraz da terbiye oldu mu yetiyor. Babam eskiden buraya çalışan aldığı zaman edebine bakardı. Burada bir emek veriliyor. Bir hafta, 10 gün uğraşıyorsunuz. Rabbim ahvalimiz iyi etsin.
Kullandığınız malzemeleri nereden temin ediyorsunuz?
 
Buradan alıyoruz. İstanbul'dan getiriyoruz.
İstanbul'a sürekli gidip gelir misiniz?
 
Hemen hemen her yıl İstanbul'a gidip Ramazanı orada geçiririm. İstanbul'da görmediğim, gezmediğim yer hemen hemen kalmamıştır. Her gittiğimizde illa bir Sultan Ahmet'e, bir Eyyübiye giderim.
Sizinle ilgili bir defile yapılacaktı İstanbul'da, ne oldu?
 
Şu anda askıda bekliyor. Seçimlerden dolayı ertelendi.
Modacılarla görüşüyor musunuz? Faruk Saraç, Cemil İpekçi gibi…
 
Faruk Saraç'ın babasının dükkânı vardı burada. Faruk Saraç buraya gelirdi. Onlar modacıdır. Onlar böyle benim gibi oturup kesip dikmezler.
Sizin modaya bakışınız nasıl?
 
Modayı değiştiriyorlar ama modayı öldürüyorlar. Tabi şimdi gençler bunu istiyor. Ben her sabah gelirken ekseriyetle vitrinlere bakarım. Yeni bir şey var mı diye. Ama gördüğüm yeni bir şey yok.
Yorum Yap
Ö-HABER
​Suruç'ta Dünyaya Gelen Buzağı Herkesi Hayrete Düşürdü
​Suruç'ta Dünyaya Gelen Buzağı Herkesi Hayrete Düşürdü
3 gün önce Suruç’un Özlüce (Qestunk) Köyünde dünyaya gelen buzağı görenleri hayrete düşürdü.
Balıklıgöl'e Yakışan Bu Mu?
Balıklıgöl'e Yakışan Bu Mu?
​Yapımı devam eden Balıklıgöl tadilat projesinde sökülen Urfa Taşı yer kaplamalarının yerine, tarihi dokuya uymayan traverten taş döşeniyor.
Duayen Gazeteci, Arşivini Urfalılarla Paylaştı
Duayen Gazeteci, Arşivini Urfalılarla Paylaştı
​Gazeteci Salih İlhan bu güne kadar yapmış olduğu gazete haber arşivini ve fotoğraflarını nostalji severlere açtı.
Birecik Belediyesi Halkını Canından Bezdiriyor
Birecik Belediyesi Halkını Canından Bezdiriyor
Birecik Belediyesi Zabıta Ekipleri fakir fukaranın ekmeğiyle oynuyor. Trafiği aksattığı gerekçesiyle kâğıt toplayıcılarının el arabalarına el koyan Zabıta Ekipleri, esnafların kaldırımları işgal etmesine, araçların park yasağı olan yerlere araçlarını park etmelerine ses çıkarmadı.
ŞERAFETTİN TURAN MÜJDEYİ VERDİ
ŞERAFETTİN TURAN MÜJDEYİ VERDİ
Urfa il milli eğitim Müdürlüğü’ne atandığı günden beri doğru işlere imza atan ve kurumun yıllardır aksayan birçok konularına neşter vurup çözüme kavuşturan Urfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan yine yıllardır beklenen ama bir türlü gerekli adımların atılmadığı futbol ve akademi sorununu Şanlıurfa Valisi Abdullah erin'in talimatlarıyla çözüme kavuşturuyor.
Urfa Kalesi Çökerse Sorumlusu Kim?
Urfa Kalesi Çökerse Sorumlusu Kim?
​Urfa Kale Eteği İyileştirme projesi bir sorunu gündeme getirdi. Kale Eteğine izole yapılmadan peyzaj çalışmalarının yapılması ileride yaşanacak büyük tehlikelere zemin oluşturulduğunu dile getiren Coğrafyacı Bedir Çiftçi; “Projenin eksiklikleri yamaç boyunca blok kopmalarına ve yer altı mağara tavanlarının çökmesine sebep olacak” ifadelerini kullandı.
Urfa'nın Hatırı Sayılı Aileleri de Bu Bataklığa Gömüldü
Urfa'nın Hatırı Sayılı Aileleri de Bu Bataklığa Gömüldü
Sanal paranın popüleritesi giderek artarken bu popülerliğe Urfa da dahil oldu. Urfa’nın belirli kesimlerinin oynadığı Sanal oyun için vatandaş siteye, bilmediği, görmediği bir çiftlik için 2 bin TL yatırarak üye oluyorlar. Verdikleri paranın kat kat fazlasını kazanacaklarını vadeden oyun sitesinin garantisi var mı yok mu bilinmez ama sanal oyun bataklığı dikkat edilmesi gereken bir platform olduğu için vatandaşların temkinli olması da fayda var.
Bir Kentin Tanıtımı, Gazeteciler Gününde Verilen Bir Plaketle de Olur
Bir Kentin Tanıtımı, Gazeteciler Gününde Verilen Bir Plaketle de Olur
Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin Gazeteciler Günü’nde Ünlü Haber Spikeri Nazlı Çelik’i Antep’e davet etti. Antep’e gelen Nazlı Çelik Antep’in tanıtılmasında ve bu tanıtımla birçok insanın Antep’e ayak basmasına vesile oldu.
​Şanlıurfa’da Kanarya Sahipleri Ödül Aldı
​Şanlıurfa’da Kanarya Sahipleri Ödül Aldı
Güvercinler ilginin yüksek olduğu Şanlıurfa’da düzenlenen en güzel kanarya yarışmasında Türkiye genelinde 12 ödül aldı.
BAŞMÜDÜR ABDULLAH GÖÇMEZ, REKTÖR TAŞALTIN'DAN DAHA MI BÜYÜK?
BAŞMÜDÜR ABDULLAH GÖÇMEZ, REKTÖR TAŞALTIN'DAN DAHA MI BÜYÜK?
Dürüstlükten bahsedene bakın. Sıradan bir memur iken objektif kriterler esas alınmadan üniversite hastanesine Baş Müdür olan Abdullah Göçmez mesai saatlerini hastanede geçirmesi gerekirken bilmem ne STK başkanı sıfatıyla masa masa dolaşıp sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarıyla gazetecilerin dürüstlüğünü eleştiriyor.
Zeytin Fidanları Toprakla Buluştu
Zeytin Fidanları Toprakla Buluştu
Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ile Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü’nün imzaladıkları ““Adıyaman Durak Dağı Gelir Getirici Tür Ağaçlandırma” projesinin ilk adımları atıldı.
Siverekli Halise Ninenin Canı Tehlikede
Siverekli Halise Ninenin Canı Tehlikede
​Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde tavanı çöken ve banyosuz bir evde tek başına yaşam mücadelesi veren 70 yaşındaki Halise Nine, evinin onarılmasını bekliyor.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
9°C / 5°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:04
Güneş
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:18
Akşam
17:42
Yatsı
19:01
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25