Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 12 Ocak 2018 14:26:58 Tarihinde eklenmiştir.

​Urfa’da Son Osmanlı Terzisi

Şanlıurfa'da Osmanlı döneminin son terzisi olarak tanınan Sezer Karakapıcı, teknolojiye karşı direniyor.

​Urfa’da Son Osmanlı Terzisi


Şanlıurfa'da son Osmanlı terzisi Sezer Karakapıcı, "Bundan 300- 400 yıl önce büyüklerimizin söylediğine göre biz saraydan gelmişiz. Buradan öşür toplayıp Osmanlı'ya gönderirdik. Bizim ailenin bir kısmı İstanbul'da bir kısmı Üsküp'te kalmış. Osmanlıyız." dedi.
 
Karakapıcı ya da Karapucu ailesi Osmanlı'dan gelen bir aile. Soyları Fatih Sultan Mehmet'e kadar uzanıyor. Yıllarca sarayda çeşitli görevlerde bulunan ailenin büyükleri birkaç asır önce Urfa'ya yerleşmiş. Osmanlı'nın son dönemine kadar burada öşür vergisi toplayıp Sultan Abdülhamit'e göndermişler. Ailenin son nesli olan Sezer Karakapıcı, tarihi Gümrük Han'da dört neslin çalıştığı dükkânda terzilik mesleğini sürdürüyor. Karakapıcı, 'neden kendisine son Osmanlı terzisi' denildiğini, terzilik mesleğinin geçirdiği değişim ve dönüşümü, atalarından kalan mirasa nasıl sahip çıktığını anlattı.
Bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?
 
Ben 1942 doğumluyum. Urfa doğumluyum. Cami Kebir mahallesinde doğmuşum. Beş kardeşiz. Dört erkek bir hanım. Kardeşlerimin üçü İstanbul'da, birİ burada. Evliyim. Üç çocuğum var. 1956 yılında Vatan İlkokulunu bitirdim. Babam bana 'bu dükkana mı gelirsin, yoksa okutayım mı seni' diye sordu. Ben yanında kalmayı tercih ettim.
Terzilik babadan gelen bir meslek yani?
 
Evet, babadan gelen bir meslek.
Siz de bu dükkânda geleneği sürdürüyorsunuz.
 
Babam Osmanlı döneminde yine burada çalışıyordu, terzilik yapıyordu. Babam hatta bu makası Halep'ten getirdi. Bir müddet çalıştı. Sonra baktı ağırdır, bıraktı. O zamanın parasıyla 75 liraya bu makası almış. Artık 1923-1924 dönemi, yani Osmanlının dönemi. Hala ben kullanıyorum. Bu gördüğünüz ayna yine aynı, babamın ustasından kalmış. Rahmetli Hüseyin Peyda'nın abisi Müslüm Örme o da bu dükkanda çalışırdı. Ben, 1956'da buraya geldim, zanaata başladım.
Neden size Osmanlı terzisi diyorlar?
 
Bundan 300- 400 yıl önce büyüklerimizin söylediğine göre biz saraydan gelmişiz. Buradan öşür toplayıp Osmanlı'ya gönderirdik. Bizim ailenin bir kısmı İstanbul'da bir kısmı Üsküp'te kalmış. Osmanlıyız. Gelenekten Osmanlıyız. Hatta bizim Mahmut Nedim'in hanımı vardı. Küçüktüm, ben 10 yaşındaydım. Kendilerine gitmiştik aynı zamanda akrabayız. 'Sen de saraydan gelmişsin, ben de saraydan gelmişim' dedi. Kökenimiz oradan geliyor. Hepsi okumuş, tahsilli insanlar. Mesela babamın amcası oğlu var, milletvekili, sonra senatör oldu. Bizim ailemizde hemen hemen hepsi okumuştur. Urfa'nın en eski ailelerinden birisi biziz. Son nesiliz.
Eski terzilik mesleğiyle bugünkü hazır giyimi karşılaştırdığınızda ne görüyorsunuz?
 
Konfeksiyonun çok büyük bir sektesi oldu bize. Konfeksiyon olmazsa iş yetişmez. Bir de eskisi gibi rağbet kalmadı. Bu dükkanda biz 15 kişi çalışırdık. Ustamız girdiği anda çıt çıkmazdı. Babam geldiği gibi önce bir kalfaları ziyaret ederdi. Çıraklar tamam mı? Sorardı. Her tarafa bakardı, temiz mi diye. Ama şimdi bir çocukla başa gelemiyorsunuz. Bir internettir, bir cep telefonudur almış başını yürümüş. Bugün sizin gibi bir arkadaş gelmiş soruyor. 'Amca nasıl edelim' diyor. Temel yok. Şimdiki gençlerde temel yok. Edep yok. Bir cemaate gidip teşrik-i mesai etmiyorlar.
Eskiden çocuk meslekle birlikte edebi de mi öğreniyordu?
 
Eskiden öyleydi. Şimdi bunlar kalmadı. 'Benim işim çıksın ne olursa olsun' anlayışı var. Böyle değil, en başta edep gelir.
Sizin yetiştirdiğiniz terziler var mı?
 
Benim yetiştirdiğim birkaç tanesi var. Onlar da şimdi İstanbul'dalar. Çoğu da zanaatı bıraktı. Benim gibi böyle devam etmediler.
Direniyorsunuz değil mi?
 
Direniyoruz ama para etmiyor.
İnsanların el işi dikime talebi nasıl?
 
Eskisi gibi değil. Şimdi moda dar. Ben üzülüyorum. Bakın bu 'dar' diyorum. 'Yarın yırtmaçlar atar' diyorum. 'Olsun' diyor. Böyle dedikten sonra ne yapacaksınız. Mecbur dikiyorsunuz. Onun dediğini yapacaksınız. Ama iş çığırdan çıkmış o başka. Her şeyimiz çığırından çıkmış. İslam'dan uzaklaştıkça her şey oluyor. Nihat hocayı dinledim. 'Biz yalanı konuşuyoruz ama tövbe etmiyoruz' diyor. Bizim çok tövbe etmemiz lazım.
Kaç nesil bu dükkânda çalıştı?
 
Dört nesil. Babamın Ustası Emin Kayral, babam ve ben. 150 yıla yaklaştık. Ben 60 yıldır buradayım.
Yaklaşık 150 yıllık tarihten elinizde kalan ne var şu anda?
 
Elimizde makas var. Ayna var. Kamburlar var. Masamız var. Makinelerimiz eski, hala ayaklı. Hala biz onları kullanıyoruz. Yenilere alışamadım.
Neden size Karakapıcı demişler?
 
Bizimkiler karadan denize, denizden karaya gidip geldikleri için oradan geliyor. Bizim bu soy ismimiz hiç değişmemiş. Babamın nüfus kağıdı vardı. Nüfus cüzdanında Karakapıcı Mehemed Ağa Oğlu İsmail Ağa yazıyordu. Unvan olarak öyle kullanılıyor. Bu Osmanlıdan cumhuriyete kadar devam etti. Babam Sultan Abdülhamit'i görmüş. Buradan öşür göndermişler.
Bu zanaatın sürdürülmesi için neler yapılmasını tavsiye ediyorsunuz?
 
En başta edepli olmak lazım. Biraz da terbiye oldu mu yetiyor. Babam eskiden buraya çalışan aldığı zaman edebine bakardı. Burada bir emek veriliyor. Bir hafta, 10 gün uğraşıyorsunuz. Rabbim ahvalimiz iyi etsin.
Kullandığınız malzemeleri nereden temin ediyorsunuz?
 
Buradan alıyoruz. İstanbul'dan getiriyoruz.
İstanbul'a sürekli gidip gelir misiniz?
 
Hemen hemen her yıl İstanbul'a gidip Ramazanı orada geçiririm. İstanbul'da görmediğim, gezmediğim yer hemen hemen kalmamıştır. Her gittiğimizde illa bir Sultan Ahmet'e, bir Eyyübiye giderim.
Sizinle ilgili bir defile yapılacaktı İstanbul'da, ne oldu?
 
Şu anda askıda bekliyor. Seçimlerden dolayı ertelendi.
Modacılarla görüşüyor musunuz? Faruk Saraç, Cemil İpekçi gibi…
 
Faruk Saraç'ın babasının dükkânı vardı burada. Faruk Saraç buraya gelirdi. Onlar modacıdır. Onlar böyle benim gibi oturup kesip dikmezler.
Sizin modaya bakışınız nasıl?
 
Modayı değiştiriyorlar ama modayı öldürüyorlar. Tabi şimdi gençler bunu istiyor. Ben her sabah gelirken ekseriyetle vitrinlere bakarım. Yeni bir şey var mı diye. Ama gördüğüm yeni bir şey yok.
Yorum Yap
Ö-HABER
Urfa Evlerinin Duvarları Yazı Tahtasına Döndü
Urfa Evlerinin Duvarları Yazı Tahtasına Döndü
Urfa’nın Balıklıgöl civarında bulunan eski evlerin duvarlarına sprey boya ile yazı yazılıyor. Tarihi bir görünüme sahip olan evlerin duvarları çeşitli yazı ve şekillerle yazı tahtasına döndü. Duvarın içler acısı halini görenler tepkilerini gösterirken, gelen turistlere de gülünç duruma düştüklerinden yakındılar.
Şahanoğlu, Urfaspor Yönetiminde
Şahanoğlu, Urfaspor Yönetiminde
Sitemiz Spor Yazarı, Spor Adamı ve Futbol Yorumcusu Murat Şahin Urfaspor yönetim kurulunda.
Urfalı İşçi KKTC'de Hayatını Kaybetti
Urfalı İşçi KKTC'de Hayatını Kaybetti
Urfalı işçi KKTC’de iş kazasında hayatını kaybetti. Cenazesi Urfa’ya getirilecek olan işçinin taziye bilgisi henüz edinilemedi.
Suriyeliler Antep'te Katliam Yaptı
Suriyeliler Antep'te Katliam Yaptı
Gaziantep’te, Suriyeli bir grup ile Türk vatandaşları arasında bilinmeyen nedenle çıkan, silahların da kullanıldığı kavgada 2'si Türk vatandaşı 3 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.
Doktorlar Boş Zamanlarında Milli Takımda Oynuyor
Doktorlar Boş Zamanlarında Milli Takımda Oynuyor
İzlanda Milli Takımı oyuncuları meslekleriyle şaşırtıyorlar. 5 tane doktorun yer aldığı İzlanda Milli Takım Kadrosu, adından hayretle söz ettirmeye devam ediyor.
Taşaltın, O İddialara Cevap Verdi
Taşaltın, O İddialara Cevap Verdi
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın istifa söylentileri ile ilgili açıklamada bulundu, “Harran Üniversitemize yönelik algı operasyonları ile yıpratma taktikleri uyguluyorlar. Allah’ın izni ile başaramayacaksınız…”
Viranşehir’i Sel Götürdü. Pazar Tezgâhları Sele Kapıldı
Viranşehir’i Sel Götürdü. Pazar Tezgâhları Sele Kapıldı
Viranşehir’de etkisini gösteren sağanak yağışlar pazar yerini etkiledi. Pazar alanında tezgahlarını kuran satıcılar, yağışların bastırmasıyla neye uğradıklarını şaşırdı. Meyve sebzelerin sele kapıldığını gören Pazar esnafı, kurtarabileceği kadar mal kurtardı gerisi ise sele kapılarak telef oldu.
Feci Kazada Bacağını Kaybetti
Feci Kazada Bacağını Kaybetti
Urfa-Mardin yolunda trafik kazası meydana geldi. Kaza 2 kişi yaralanırken, çarpışma sonucunda 1 kişinin de bacağı koptu.
İlçe Belediyeler İlaçlamada Sınıfta Kaldı
İlçe Belediyeler İlaçlamada Sınıfta Kaldı
Yaz aylarına girmemiz dolayısıyla ortaya çıkan haşere ve sivrisinekler vatandaşı zor durumda bırakıyor. Şanlıurfa İlçe Belediyelerine başvurdu ve belediyeler konu ile ilgili çalışma yapmadığını ifade eden vatandaşlar, sağlık sorunları yaşadıklarını ve Belediyenin bir an önce önlem alması gerektiğini ifade etti.
Fakıbaba'dan Elektrik Müjdesi
Fakıbaba'dan Elektrik Müjdesi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, seçim çalışmaları süresince vatandaştan dinlediği şikayetler sonucunda elektrik müjdesi verdi. Şanlıurfa'daki elektrik kesintilerine ilişkin açıklama yapan Fakıbaba; "Allah'ın izniyle 2019'un sonuna kadar bütün köylerde ve şehir merkezlerindeki elektrik kabloları yer altına alınacak ve DEDAŞ sorunu bitmiş olacak." dedi.
Urfalı Mağdur Vatandaşlar Yetkilierden Yardım Bekliyor
Urfalı Mağdur Vatandaşlar Yetkilierden Yardım Bekliyor
Şanlıurfa’nın Devleşti Mahallesinde parke taşları toprağa gömüldü. Suların akarının biriktiği çukurluk vatandaşların geçişini zorlaştırıyor. Yetkililere seslenen mahalle sakinleri durumun bir an önce düzeltilmesini talep ediyor.
Novada Park Sözleşmeye Uymadı
Novada Park Sözleşmeye Uymadı
Sürekli sorunlarla gündemden düşmeyen Novada Park’ta sözleşmeye uyulmadı. Açık tenis kortu olması gereken yere çocuk parkı açmaya karar veren yetkililer, sözleşmenin gereğini yerine getirmedi. Sözleşmede yer alan birçok alanın sözleşmeye uyulmadan değiştirilmesi tepkilere neden oldu.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
35°C / 20°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:10
Güneş
04:58
Öğle
12:33
İkindi
16:23
Akşam
19:57
Yatsı
21:35
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25