Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 30 Kasım 2017 22:18:21 Tarihinde eklenmiştir.

Zarrab Davasında Flaş İtiraflar!

Türkiye'yi sarsan Reza Zarrab'ın tanık Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olduğu dava bugün ikinci gününde. Türkiye saati ile 17.15'te başlayan duruşmaya Reza Zarrab getirildi. Zarrab'ın bugün mahkemeye gelirken cezaevi tulumu giymediği görüldü

Zarrab Davasında Flaş İtiraflar!

Türk ve İranlı iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olduğu Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın "ABD'yi dolandırmak için kumpas kurmak", "Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için kumpas kurmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak", "Kara para aklamak" ve "Kara para aklamak için kumpas kurmak" gerekçeleriyle 50 yıla kadar hapis ve 2 milyon dolar para cezasıyla yargılandığı davada ikinci güne girildi. Dava Türkiye saati ile 17.15'te başladı. 


Dün duruşmada mahkeme ressamı tarafından çizilen resimde Zarrab mahkum tulumuyla resmedilmişti

İşte dakika dakika olanlar...


20.40- - Duruşmaya saat 22:00'ye kadar ara verildi.

20.25- Zarrab'a "Halkbank'ta uygulandığınız sistemi başka bir ülkede uygulamayı denediniz mi?" sorusu yöneltildi. Zarrab, buna 'Evet' cevabını verdi. Zarrab, "Hangi ülkede?" sorusuna ise "Çin" cevabını verdi. 

20.20- Zafer Çağlayan'a yaptığım ödemelerin biri bir saatti. Zaten birçok kişi için birçok saat aldım.

Atilla benden hiçbir zaman rüşvet istemedi. Hiçbir zaman ona bir ödeme yapmadım. Zaten Çağlayan ve Aslan'a para veriyordum. O kadar çok rüşvet dağıttım ki bazen yanlış adamlara para gidiyordu, bazen de verilmesi gereken rüşvet eksik ya da fazla oluyordu. Çağlayan'a vermem gereken rüşvetten 3 milyon doları yanlışlıkla Aslan'a gönderdiğim için kendi hesabımdan Çağlayan'a 3 milyon dolar ödemem gerekti.

20.15- Zarrab, Zafer Çağlayan'ın 'Gel seninle bu işte 50-50 ortak olalım' teklifini kabul ettiğini ve İran için yaptığı her işlemde Zafer Çağlayan'a kazandığı kârın yarısını verdiğini söyedi.

20.10- Atilla'nın avukatı Cathy Flemming, mahkemede her yeni tape okunduğunda 'sahte ve uydurma olduğu gerekçesiyle' itiraz ediyor. Zarrab, konuşmaların gerçek olduğunu söyleyince itiraz reddediliyor.

19.15- Mahkemeye ara verildi.

19:10- Davayı takip eden gazetecilerin aktardıklarına göre, duruşmanın çeviri nedeniyle ağır ilerlediği ve simultane tercüme yapılamadığı belirtiliyor.
Savcı sorusunu sorduktan sonra sustuğu, tercümanın da çeviriyi yaptığı öğrenildi.. Zarrab'ın da cevabı verdikten sonra aynı şekilde çeviriyi beklediği ve savcılığın soru sormaya devam ettiği belirtildi.

19:05- Zarrab, Süleyman Aslan'ın kendisine, "El eli yıkar, elde yüzü yıkar" dediğini söyledi. Zarrab, yargıçın bu cümlenin ne demek olduğu sorusuna ise "Bu, Süleyman Aslan'ın yardımına karşılık rüşvet istediği anlamına geliyor" cevabını verdi.  

19.00- Zafer Çağlayan bana 'Beden gizli iş yapmayacaksın' dedi. Ben de buna uydum. Onun bilgisi dışında hiçbir iş yapmadım.

18.50- Kurduğum şirketin hesaplarını Zafer Çağlayan sık sık kontrol ederdi.

18.45- Halkbank Genel Müdürü'ne Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın onayı olmadan rüşvet veremezdim.

18:38- Para transferi için Arap-Türk Bankası'yla anlaşınca Süleyman Aslan'a gidip bu durumu anlattım

18:37- Zarrab: Para dolar olarak transfer edilse Amerikan bankacılık sisteminden geçecekti. Euro olsa Avrupa... TL olunca para içeride kalıyordu.

18:36- Zarrab: Hindistan'dan gelen para Türk Lirası'na çevriliyordu. Halkbank bunu daha sonra EFT ile başka bir bankaya transfer ediyordu. Kime istersek gönderebileceğimizi söylediler. Uluslararası regülasyonu umursamıyorlardı.

18:29- Zarrab: "Bir sürü ülkeden para geliyordu. İtalya, Hindistan... Karışık işler"

18:28- Hakim: Neden birden fazla banka kullanıyordun? Zarrab: Paranın kaynağı belli olmasın diye

18:15-  Süleyman Aslan görüşmede Halkbankın uluslararası ödemelere aracılık edemeyeceğini söyledi. Varolan mekanizmanın devam etmesini istedi. 'Varolan mekanizma' dediği bendim

18:13-Zarrab, Hindistan'ın İran'dan ambargoyu aşarak nasıl petrol alımı yaptığını şema çizerek anlatıyor. Paranın Halkbank'a yatırıldığını belirtiyor. 

18:11- Zarrab ifadesinde direkt olarak Atilla'yı hedef alan şeyler söylemiyor. Sadece görüşmelerde var olduğunu söyledi. Şimdiye kadarki ifadelerinde Atilla'nın İran'a yaptırımları en iyi bilen kişi olduğunu ve aşmakta yardımcı olduğunu söyledi sadece.

18:10- İranlılar görüşmelerde Hindistan'a yönelik para transferlerinin Halkbak'tan yapılmasını talep etti

18:07- (İstanbul İl Trafik Müdürü ile yaptığı telefon görüşmesinin tapesi okundu). Zarrab, 'Görüşmelerime geç kalıyordum. Bu nedenle bana emniyet şeridi kullanma izni verilmesini istedim' dedi

18:06 -İranlı yetkililerle Zafer Çağlayan defalarca bir araya geldi. Görüşmelerde ben de yer aldım

18:05- Mahkemede Zarrab'ın Zafer Çağlayan'ın özel kalemi Onur Kaya ile yaptığı telefon görüşmesinin tapesi okundu. Zarrab tapeyi doğruladı. 

18:05  İran Petrol Şirketi'nden alım yapan tek ülke Türkiye değil. Hindistan, Çin, Kore, Japonya, İtalya da aynı yöntemi kullandı.

18:00- New York'ta cezaevindeyken tehdit edildim. Bu nedenle koruma altındayım.
17:58 - Mahkemede Zarrab'ın Zafer Çağlayan'ın özel kalemi Onur Kaya ile yaptığı telefon görüşmesinin tapesi okundu. Zarrab tapeyi doğruladı. Zarrab "İranlı yetkililerle Zafer Çağlayan defalarca bir araya geldi. Görüşmelerde ben de yer aldım" dedi

17:57 - İran Petrol Şirketi'nden alım yapan tek ülke Türkiye değil. Hindistan, Çin, Kore, Japonya, İtalya da aynı yöntemi kullandı.

NEDEN TAKIM ELBİSE İLE GELDİ


17:56 - Reza Zarrab duruşmaya takım elbiseyle gelmesinin gerekçesini 'Avukatlarım bana hakimin izin verdiğini söyledi. Ancak bu herhangi bir anlam taşımıyor. Bana hiçbir söz verilmedi' diye açıkladı.

17:40 - Zarrab, New York'taki hapishanede tehdit edildiğini bu nedenle hâlâ FBI koruması altında bulunduğunu söyledi. 

17:38 - Zarrab, farklı kıyafet giymesinin bir anlama gelmediğini, kendisine hapse geri dönüp dönmeyeceği konusunda herhangi bir vaatte bulunulmadığını söyledi. 

17:36 - Jüri mahkeme salonundaki yerini aldı. Hakimin bugün neden farklı kıyafetler giydiği sorusuna Zarrab, "Avukatlarım bugün farklı kıyafetler giyebileceğim konusunda beni bilgilendirdi. Bu yüzden bana getirdikleri farklı kıyafetleri giyiyorum" dedi. 

17:30 - Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olan Reza Zarrab mahkemeye getirildi. Davada izleyiciler yerini aldı. Jürilerin salona girmesi bekleniyor. Zarrab'ın cezaevi tulumu giymediği görüldü. 
 

SANIKTI TANIK OLDU


Aynı gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan Reza Zarrab, Türkiye iade edilmesi yönündeki çabaları sonuçsuz kalınca suçlamaları kabul edip itirafçı olmuştu. 'ABD, Zarrab'a karşı' olan davanın adı, Zarrab'ın suçunu kabul etmesi üzerine 'ABD, Atilla'ya karşı' olarak değiştirilmişti. 
 

EGEMEN BAĞIŞ VE ZAFER ÇAĞLAYAN İTİRAFLARI YAPTI


Dün görülen duruşmaya ayakları zincirli halde mahkum üniformasıyla katılan Zarrab, Hakan Atilla'ya karşı tanık sandalyesine oturmuş ve ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delerek nasıl haksız kazanç elde ettiğini anlatmıştı. Reza Zarrab itiraflarında Aktifbank ve Halkbank ile bu hususta nasıl ortak çalıştıklarını, Mehmet Hakan Atilla'nın yaptırımlar konusundaki bilgisini, Egemen Bağış'ın kendisine yardımını ve Zafer Çağlayan'a verdiği yüzlerce milyon liralık rüşveti itiraf etmişti.


3 GÜN BOYUNCA TANIKLIK YAPACAK


Davanın 5'inci tanığı olan Zarrab'ın toplamda 3 gün tanık sandalyesinde oturması ve çok daha detaylı bilgiler vermesi bekleniyor.

Dava, başta Türkiye, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere tüm dünya tarafından dikkatle takip ediliyor. Davayı Türkiye’den onlarca gazeteci yerinde takip ediyor. Duruşmaların 2, 3 veya 4 hafta seri olarak devam etmesi bekleniyor. Davanın bugünkü duruşması Türkiye saati ile 17.15'te başlayacak. 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Urfa Hayvan Pazarında Kavga; 12 Yaralı
Urfa Hayvan Pazarında Kavga; 12 Yaralı
Şanlıurfa’da sabah saatlerinde canlı hayvan pazarında(Mezat), meydana gelen yer kavgasında taş-bıçak ve sopalarla 12 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.
Tatlıses, Sosyal Medyayı Salladı
Tatlıses, Sosyal Medyayı Salladı
Güzelliğiyle büyüleyen şarkıcı Sibel Can hiç estetik yaptırmadığını söyleyerek "Estetiğe karşı değilim ama abartmanın da bir manası yok" diye açıklama yapmıştı.
Bakanlıkta Deprem, Hepsi Görevden Alındı!
Bakanlıkta Deprem, Hepsi Görevden Alındı!
Tarım ve Orman Bakanlığı'nda 10 Genel Müdür Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındı. önemli merkez birimlerinin başındaki genel müdürler görevden alındı.
Urfa’da Bıçaklı Kavga; 1 Ölü, 1 Yaralı
Urfa’da Bıçaklı Kavga; 1 Ölü, 1 Yaralı
Dün gece saatlerinde meydana gelen bıçaklı kavgada, amca çocukları olan 2 kişi aldıkları bıçak darbeleriyle yaralandı. Biri hayatını kaybederken, biri yaralandı.
Urfa’da Feci Kaza, 1 Ölü
Urfa’da Feci Kaza, 1 Ölü
Şanlıurfa’da, dün gece saatlerinde meydana gelen trafik kazasında, 40 yaşındaki Hasan C. köprünün yan kısmında bulunan korkuluklara çarparak, hayatını kaybetti.
‘Masumum’ Diyen, Kerime'ye Ağır Müebbet
‘Masumum’ Diyen, Kerime'ye Ağır Müebbet
15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbe Harp Akademileri Komutanlığı’ndaki faaliyetlerine yönelik, biri firari 126 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.
2 Yaşındaki Ahmet’in Feci Sonu
2 Yaşındaki Ahmet’in Feci Sonu
Şanlıurfa’da, oyun oynadığı sırada merdivenlerden düşen 2 yaşındaki Ahmet hayatını kaybetti. Küçük Ahmet’in cansız bedeni, adli tıp sonrası, acılı aileye teslim edildi.
Baba ve Oğul Boğularak Öldü
Baba ve Oğul Boğularak Öldü
Dün meydana gelen olayda, Hilvan’da baba ve oğul balık tutmak isterken baraja düşmeleri sonucu can verdiler. Baba ve Oğulun cansız bedenine saatler sonra ulaşıldı.
Haliliye Belediyesi, Kurban Bayramında Sahada Olacak
Haliliye Belediyesi, Kurban Bayramında Sahada Olacak
Haliliye Belediyesi, 21- 24 Ağustos 2018 arasında olan Kurban Bayramı öncesi vatandaşların rahatlıkla kurbanlarını kesmesi için hazırlıklarını tamamladı.
Eyyübiye Belediyesi Kadın Destek Merkezlerine Yoğun İlgi
Eyyübiye Belediyesi Kadın Destek Merkezlerine Yoğun İlgi
Kadın Destek ve Spor Yaşam Merkezi’nde eğitim gören kadınlar, sosyal yaşamlarına katkı sağlarken yaptıkları ürünleri satışa sunarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar.
Polis, Zabıta Memurlarını Suçüstü Yakaladı
Polis, Zabıta Memurlarını Suçüstü Yakaladı
Bir inşaat firması yetkilisinden rüşvet istedikleri öne sürülen 2 zabıta memuru, suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan zabıta memurları, adliyeye sevk edildi.
Verecekleri Hibeden Daha Faydalı Dedi, Ceviz Bahçesini Kabağa Çevirdi
Verecekleri Hibeden Daha Faydalı Dedi, Ceviz Bahçesini Kabağa Çevirdi
Akçakale Mahallesi'nde oturan ve geçimini çiftçilikle sağlayan Çetiner Aksoy, 200 dönüm araziye kurduğu ceviz bahçesinin sulanması amacıyla hayata geçireceği yöntem için Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden hibe desteği alamadı. Aksoy, tepki olarak ceviz fidanlarının altına kabak ekti.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
38°C / 25°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:09
Güneş
05:38
Öğle
12:36
İkindi
16:17
Akşam
19:21
Yatsı
20:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25