Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 30 Kasım 2017 22:18:21 Tarihinde eklenmiştir.

Zarrab Davasında Flaş İtiraflar!

Türkiye'yi sarsan Reza Zarrab'ın tanık Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olduğu dava bugün ikinci gününde. Türkiye saati ile 17.15'te başlayan duruşmaya Reza Zarrab getirildi. Zarrab'ın bugün mahkemeye gelirken cezaevi tulumu giymediği görüldü

Zarrab Davasında Flaş İtiraflar!

Türk ve İranlı iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olduğu Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın "ABD'yi dolandırmak için kumpas kurmak", "Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için kumpas kurmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak", "Kara para aklamak" ve "Kara para aklamak için kumpas kurmak" gerekçeleriyle 50 yıla kadar hapis ve 2 milyon dolar para cezasıyla yargılandığı davada ikinci güne girildi. Dava Türkiye saati ile 17.15'te başladı. 


Dün duruşmada mahkeme ressamı tarafından çizilen resimde Zarrab mahkum tulumuyla resmedilmişti

İşte dakika dakika olanlar...


20.40- - Duruşmaya saat 22:00'ye kadar ara verildi.

20.25- Zarrab'a "Halkbank'ta uygulandığınız sistemi başka bir ülkede uygulamayı denediniz mi?" sorusu yöneltildi. Zarrab, buna 'Evet' cevabını verdi. Zarrab, "Hangi ülkede?" sorusuna ise "Çin" cevabını verdi. 

20.20- Zafer Çağlayan'a yaptığım ödemelerin biri bir saatti. Zaten birçok kişi için birçok saat aldım.

Atilla benden hiçbir zaman rüşvet istemedi. Hiçbir zaman ona bir ödeme yapmadım. Zaten Çağlayan ve Aslan'a para veriyordum. O kadar çok rüşvet dağıttım ki bazen yanlış adamlara para gidiyordu, bazen de verilmesi gereken rüşvet eksik ya da fazla oluyordu. Çağlayan'a vermem gereken rüşvetten 3 milyon doları yanlışlıkla Aslan'a gönderdiğim için kendi hesabımdan Çağlayan'a 3 milyon dolar ödemem gerekti.

20.15- Zarrab, Zafer Çağlayan'ın 'Gel seninle bu işte 50-50 ortak olalım' teklifini kabul ettiğini ve İran için yaptığı her işlemde Zafer Çağlayan'a kazandığı kârın yarısını verdiğini söyedi.

20.10- Atilla'nın avukatı Cathy Flemming, mahkemede her yeni tape okunduğunda 'sahte ve uydurma olduğu gerekçesiyle' itiraz ediyor. Zarrab, konuşmaların gerçek olduğunu söyleyince itiraz reddediliyor.

19.15- Mahkemeye ara verildi.

19:10- Davayı takip eden gazetecilerin aktardıklarına göre, duruşmanın çeviri nedeniyle ağır ilerlediği ve simultane tercüme yapılamadığı belirtiliyor.
Savcı sorusunu sorduktan sonra sustuğu, tercümanın da çeviriyi yaptığı öğrenildi.. Zarrab'ın da cevabı verdikten sonra aynı şekilde çeviriyi beklediği ve savcılığın soru sormaya devam ettiği belirtildi.

19:05- Zarrab, Süleyman Aslan'ın kendisine, "El eli yıkar, elde yüzü yıkar" dediğini söyledi. Zarrab, yargıçın bu cümlenin ne demek olduğu sorusuna ise "Bu, Süleyman Aslan'ın yardımına karşılık rüşvet istediği anlamına geliyor" cevabını verdi.  

19.00- Zafer Çağlayan bana 'Beden gizli iş yapmayacaksın' dedi. Ben de buna uydum. Onun bilgisi dışında hiçbir iş yapmadım.

18.50- Kurduğum şirketin hesaplarını Zafer Çağlayan sık sık kontrol ederdi.

18.45- Halkbank Genel Müdürü'ne Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın onayı olmadan rüşvet veremezdim.

18:38- Para transferi için Arap-Türk Bankası'yla anlaşınca Süleyman Aslan'a gidip bu durumu anlattım

18:37- Zarrab: Para dolar olarak transfer edilse Amerikan bankacılık sisteminden geçecekti. Euro olsa Avrupa... TL olunca para içeride kalıyordu.

18:36- Zarrab: Hindistan'dan gelen para Türk Lirası'na çevriliyordu. Halkbank bunu daha sonra EFT ile başka bir bankaya transfer ediyordu. Kime istersek gönderebileceğimizi söylediler. Uluslararası regülasyonu umursamıyorlardı.

18:29- Zarrab: "Bir sürü ülkeden para geliyordu. İtalya, Hindistan... Karışık işler"

18:28- Hakim: Neden birden fazla banka kullanıyordun? Zarrab: Paranın kaynağı belli olmasın diye

18:15-  Süleyman Aslan görüşmede Halkbankın uluslararası ödemelere aracılık edemeyeceğini söyledi. Varolan mekanizmanın devam etmesini istedi. 'Varolan mekanizma' dediği bendim

18:13-Zarrab, Hindistan'ın İran'dan ambargoyu aşarak nasıl petrol alımı yaptığını şema çizerek anlatıyor. Paranın Halkbank'a yatırıldığını belirtiyor. 

18:11- Zarrab ifadesinde direkt olarak Atilla'yı hedef alan şeyler söylemiyor. Sadece görüşmelerde var olduğunu söyledi. Şimdiye kadarki ifadelerinde Atilla'nın İran'a yaptırımları en iyi bilen kişi olduğunu ve aşmakta yardımcı olduğunu söyledi sadece.

18:10- İranlılar görüşmelerde Hindistan'a yönelik para transferlerinin Halkbak'tan yapılmasını talep etti

18:07- (İstanbul İl Trafik Müdürü ile yaptığı telefon görüşmesinin tapesi okundu). Zarrab, 'Görüşmelerime geç kalıyordum. Bu nedenle bana emniyet şeridi kullanma izni verilmesini istedim' dedi

18:06 -İranlı yetkililerle Zafer Çağlayan defalarca bir araya geldi. Görüşmelerde ben de yer aldım

18:05- Mahkemede Zarrab'ın Zafer Çağlayan'ın özel kalemi Onur Kaya ile yaptığı telefon görüşmesinin tapesi okundu. Zarrab tapeyi doğruladı. 

18:05  İran Petrol Şirketi'nden alım yapan tek ülke Türkiye değil. Hindistan, Çin, Kore, Japonya, İtalya da aynı yöntemi kullandı.

18:00- New York'ta cezaevindeyken tehdit edildim. Bu nedenle koruma altındayım.
17:58 - Mahkemede Zarrab'ın Zafer Çağlayan'ın özel kalemi Onur Kaya ile yaptığı telefon görüşmesinin tapesi okundu. Zarrab tapeyi doğruladı. Zarrab "İranlı yetkililerle Zafer Çağlayan defalarca bir araya geldi. Görüşmelerde ben de yer aldım" dedi

17:57 - İran Petrol Şirketi'nden alım yapan tek ülke Türkiye değil. Hindistan, Çin, Kore, Japonya, İtalya da aynı yöntemi kullandı.

NEDEN TAKIM ELBİSE İLE GELDİ


17:56 - Reza Zarrab duruşmaya takım elbiseyle gelmesinin gerekçesini 'Avukatlarım bana hakimin izin verdiğini söyledi. Ancak bu herhangi bir anlam taşımıyor. Bana hiçbir söz verilmedi' diye açıkladı.

17:40 - Zarrab, New York'taki hapishanede tehdit edildiğini bu nedenle hâlâ FBI koruması altında bulunduğunu söyledi. 

17:38 - Zarrab, farklı kıyafet giymesinin bir anlama gelmediğini, kendisine hapse geri dönüp dönmeyeceği konusunda herhangi bir vaatte bulunulmadığını söyledi. 

17:36 - Jüri mahkeme salonundaki yerini aldı. Hakimin bugün neden farklı kıyafetler giydiği sorusuna Zarrab, "Avukatlarım bugün farklı kıyafetler giyebileceğim konusunda beni bilgilendirdi. Bu yüzden bana getirdikleri farklı kıyafetleri giyiyorum" dedi. 

17:30 - Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olan Reza Zarrab mahkemeye getirildi. Davada izleyiciler yerini aldı. Jürilerin salona girmesi bekleniyor. Zarrab'ın cezaevi tulumu giymediği görüldü. 
 

SANIKTI TANIK OLDU


Aynı gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan Reza Zarrab, Türkiye iade edilmesi yönündeki çabaları sonuçsuz kalınca suçlamaları kabul edip itirafçı olmuştu. 'ABD, Zarrab'a karşı' olan davanın adı, Zarrab'ın suçunu kabul etmesi üzerine 'ABD, Atilla'ya karşı' olarak değiştirilmişti. 
 

EGEMEN BAĞIŞ VE ZAFER ÇAĞLAYAN İTİRAFLARI YAPTI


Dün görülen duruşmaya ayakları zincirli halde mahkum üniformasıyla katılan Zarrab, Hakan Atilla'ya karşı tanık sandalyesine oturmuş ve ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delerek nasıl haksız kazanç elde ettiğini anlatmıştı. Reza Zarrab itiraflarında Aktifbank ve Halkbank ile bu hususta nasıl ortak çalıştıklarını, Mehmet Hakan Atilla'nın yaptırımlar konusundaki bilgisini, Egemen Bağış'ın kendisine yardımını ve Zafer Çağlayan'a verdiği yüzlerce milyon liralık rüşveti itiraf etmişti.


3 GÜN BOYUNCA TANIKLIK YAPACAK


Davanın 5'inci tanığı olan Zarrab'ın toplamda 3 gün tanık sandalyesinde oturması ve çok daha detaylı bilgiler vermesi bekleniyor.

Dava, başta Türkiye, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere tüm dünya tarafından dikkatle takip ediliyor. Davayı Türkiye’den onlarca gazeteci yerinde takip ediyor. Duruşmaların 2, 3 veya 4 hafta seri olarak devam etmesi bekleniyor. Davanın bugünkü duruşması Türkiye saati ile 17.15'te başlayacak. 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Bir Vatandaş DEDAŞ’ın Ana Hattından Kaçak Elektrik Çekmek İsterken Akıma Kapıldı
​Bir Vatandaş DEDAŞ’ın Ana Hattından Kaçak Elektrik Çekmek İsterken Akıma Kapıldı
Ana hattan oturduğu binaya kaçak elektrik çekmeye çalışan vatandaş elektrik çarpması sonucu yaralandı. Dicle Elektrik Dağıtım'ın, kaçak elektrik kullanmak isterken akıma kapılan F.K. hakkında suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.
​ŞANLIURFA HEYETİ KUVEYT’TEN DÖNDÜ
​ŞANLIURFA HEYETİ KUVEYT’TEN DÖNDÜ
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında Kuveyt’e giden Şanlıurfa heyeti, üç gün süren temaslarının ardından yurda döndü.
Bilici, Şehit Ailesine Başsağlığı Ziyaretinde Bulundu
Bilici, Şehit Ailesine Başsağlığı Ziyaretinde Bulundu
​Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü , Şehit Menduh Çelik’in ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu.
​Karısıyla İlişkiye Giren Adamı Kaçırarak İşkence Yaptı
​Karısıyla İlişkiye Giren Adamı Kaçırarak İşkence Yaptı
İstanbul'da imam nikahlı eşiyle ilişkisi olduğunu düşündüğü adamı kaçırarak 4 gün boyunca işkence yapan kişi, düzenlenen operasyonla yakalandı.
​Ak Parti Birecik İlçe Başkanı Değişti
​Ak Parti Birecik İlçe Başkanı Değişti
​Ak Parti Birecik İlçe Başkanlığına Eski siyasetçilerden olan Mahmut Mirkelam getirildi.
​Bir Velinin İsyanı, Suriyeliler Bile Okurken Benim Oğlum Neden Okuldan Atıldı
​Bir Velinin İsyanı, Suriyeliler Bile Okurken Benim Oğlum Neden Okuldan Atıldı
Okul aidatını ödeyemeyince çocuğu anaokulunda atılan baba isyan etti. Okul müdürüne ‘Benim çocuğumu neden devletin okulundan attınız?’ diye soran baba, müdürden cevap alamadı.
İş Yerinde Tavana Astığı İple İntihar Etti, 1 Saat Sonra Olay Yerinde Görenler Şok Geçirdi
İş Yerinde Tavana Astığı İple İntihar Etti, 1 Saat Sonra Olay Yerinde Görenler Şok Geçirdi
İntihar girişiminde bulunan şahsı, polise ‘öldü’ diye haber veren arkadaşları 1 saat sonda şaşkına döndüler. Öldü diye ambulansla hastaneye götürülen şahıs, burada yapılan tedavinin ardından 1 saat sonra yürüyerek iş yerine dönünce herkes şoke oldu.
Bu Kaymakam Başka Kaymakam
Bu Kaymakam Başka Kaymakam
Harran Kaymakamı Ömer Faruk ÇELİK ilçedeki esnafları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Harran’ın daha önce karşılaşmadığı tarzda bir kaymakam olan Ömer Faruk Çelik, halk tarafından da oldukça sevilen bir şahsiyet haline geldi.
​Ünlü İş Adamı Kumarhanede Uğradığı Silahlı Saldırıda Hayatını Kaybetti
​Ünlü İş Adamı Kumarhanede Uğradığı Silahlı Saldırıda Hayatını Kaybetti
Dün akşam saatlerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu başından vurulan Crispino Giyim'in eski sahibi Ali Rıza Gültekin hayatını kaybetti. Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda yaşanan olayda bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.
Asgari Ücretin %10’unu Devlet Karşılayacak
Asgari Ücretin %10’unu Devlet Karşılayacak
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 12 ilde, yüzde 65'i geçici koruma altındaki Suriyeli, yüzde 35'i Türk vatandaşı olmak üzere toplam 20 bin kişiye istihdam sağlayacak projeyi açıkladı
​Yargıtay’dan Devrim Gibi Karar, Artık Karşılıksız Çekler…
​Yargıtay’dan Devrim Gibi Karar, Artık Karşılıksız Çekler…
Yargıtay, ticari hayatı ve çek hamillerini yakından ilgilendiren, devrim niteliğinde bir karara imza attı. Alınan karara göre; çek suçlarında, bankanın 'karşılıksız' ibaresini yazdığı tarih, suçun oluşmasında esas alınacak.
​Koca Bir Köy Topluca Müslüman Oldu
​Koca Bir Köy Topluca Müslüman Oldu
Köyde düzenlenen bir toplantıya katılan 250 kişilik bir grup, konuşmacının sözlerinden etkilenerek İslamiyet’e geçti.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
39°C / 27°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:33
Güneş
06:58
Öğle
12:17
İkindi
14:59
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?