Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 12 Ekim 2017 14:45:22 Tarihinde eklenmiştir.

Fakıbaba'ya,Urfa Milletvekilinden Zor Soru...

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, ilimizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Fakıbaba'ya,Urfa Milletvekilinden Zor Soru...

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Şanlıurfain Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. 

Öcalan, önergede  yöre çiftçilerini ilgilendiren problemler dışında Ovalardaki betonlaşma, mevsimlik işçiler ve yöresel ürünlerin desteklenmesi gibi konularda Bakan Fakıbaba’ya çeşitli sorular yöneltti.

Dilek Öcalan, şunları kaydetti:

‘’Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan Urfa ili sadece 150 bin hektar alanı olan Harran Ovası ile Türkiye ekonomisi için büyük bir potansiyeldir. Buna rağmen çiftçilerin, özellikle de küçük üreticilerin aleyhine gelişen tarım politikaları sonucunda tarım alanında çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.
Urfa'da tarım alanında yaşanan sorunların başında mevsimlik işçi sorunu gelmektedir. Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Mevsimlik tarım işçileri hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaksızın ağır emek sömürüsü koşullarında çalıştırılmakta, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim sorunlarının yanı sıra aynı zamanda etnik, kültürel ve siyasal farklılıklarından ötürü gittikleri yerlerde ayrımcılık,  her türlü ırkçı saldırı ve tacize maruz kalmaktadırlar. En son 07.08.2017 tarihinde Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nden fındık işçisi olarak Samsun'un Termene ilçesine giden Kürt tarım işçilerinin kaldıkları çadıra silahlı saldırı düzenlenmiştir. Silahlı saldırıda, 36 yaşındaki tarım işçisi Perihan Akın hayatını kaybetmiştir.
 
Tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise sulama sorunlarıdır. Çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama sık sık gerçekleşen elektrik kesintileri ve düzensiz dağıtımın olmasından kaynaklı tarlalarda yapılamamaktadır. Bu yıl içerisinde Suruç Ovası Sulama Projesi kapsamında birçok araziye su verileceği taahhüt edilmiş ancak yeterli su verilmediğinden kaynaklı Pamuk ve Mısır eken çiftçi ciddi anlamda zarara uğramıştır. Yine değerli tarım arazilerine sahip olan Hilvan, Karakeçili, Viranşehir, Siverek ve merkez mahallelerine sulama Projeleri hayata geçirilmemiştir.

Urfa'da biber üretimi yerel ekonomiye katkı sağlayan ürünlerdendir. Türkiye'nin fıstık ihtiyacının yüzde 50'si de Urfa'dan karşılanmaktadır. Ancak bu ürünler  “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında toplamda 19 ürüne devlet desteklemesi verilmesine dair projede destek verilecek ürünler listesinde yer almamaktadır.
Urfa'da tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise betonlaşmadır. Harran Ovası'ndaki tarım arazileri, son 10 yıl içerisinde 3 kat artarak 60 bin dekarı betonlaşmıştır. Uzmanlar, bu durumun önüne geçilmediği takdirde tarımın Urfa'da bitebileceğini kaydetmektedir.
Bu bağlamda;

Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan gerek yerel ekonomiye gerekse de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahip Urfa'da tarım alanında yaşanan sorunların çözümüne ilişkin bakanlığınız tarafından yürütülen çalışmalar nelerdir?

Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Bunun önlenmesine ilişkin bakanlığınız tarafından ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Mevsimlik işçilere yönelik ırkçı saldırıların artarak devam etmesi ve son olarak Perihan Akın'ın ırkçı saldırı sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamış olmanızın gerekçesi nedir? Mevsimlik tarım işçilerine yönelik bu tür ırkçı saldırıların önlenmesine ilişkin bir çalışmanız var mıdır? Bu konuyla ilgili diğer bakanlıklarla eş güdümlü bir çalışma yapılması gündeminizde midir?

Üretimde verimin en önemli ayaklarından biri olan ve çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama ile ilgili sorunların çözümüne ve çiftçilerin elektrik kesintisi, elektrik borçları ve desteklemelere uygulanan blokelerden doğan mağduriyetlerinin giderilmesine dönük bir çözüm projeniz bulunmakta mıdır?

Sulama yapılamamasından kaynaklı çiftçilerin yaşadığı zararın karşılanmasına ilişkin Bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?

Urfalı çiftçilerin yerel ekonomiye katkı sağlayan biber ve Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 50'sinin karşılandığı fıstık üretiminin desteklenmesi taleplerine yönelik bir girişiminiz olmuş mudur?  Olmadıysa bu ürünlerin üretimlerinin devamlılığını nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

Urfa'da tarım alanlarında artan betonlaşmanın ve işgalinin önüne geçmek amacıyla arazilerin parsel kimliği belirlenmesi ve tarım arazilerinin sit alanına alınmasına dönük bir çalışma yürütülmüş müdür? Böylesi bir çalışma yapılmadıysa bakanlığınız tarım arazilerinin korunması için ne tür çalışmalar yapmayı planlamaktadır?'' 
 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Tırmanış Yapan Askerler Rahatsızlandı, İmdada KKK Yetişti
Tırmanış Yapan Askerler Rahatsızlandı, İmdada KKK Yetişti
Hakkari'de Sümbül Dağında tırmanış yapan dağcılardan ikisinin rahatsızlanması üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait bir helikopter dağcıları bölgeden tahliye etti.
Urfa’da Kaza, Motosiklet Arkadan Çarptı
Urfa’da Kaza, Motosiklet Arkadan Çarptı
Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde Meydana Gelen Kaza, Motosiklet Sürücüsünün Direksiyon Hâkimiyetini Kaybetmesi Sonucu, Bir Araca Arkadan Çarptı. Kazada 1 Kişi Yaralandı.
Başarılı Başkan Fatma Şahin,Halfeti’de
Başarılı Başkan Fatma Şahin,Halfeti’de
Müslüm Yüksel ile birlikte Halfeti ilçesine gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak’ı makamında ziyaret etti.
Urfalıların Zemzem Ablası Kırsalda
Urfalıların Zemzem Ablası Kırsalda
TBMM Genel Kurulunun kısa molasını fırsat bilerek memleketi Şanlıurfa’ya gelen Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, temaslarını kırsalda sürdürdü.
Urfalı Fotoğrafçı Sinem Dişli’den Büyük Başarı
Urfalı Fotoğrafçı Sinem Dişli’den Büyük Başarı
Urfalı Fotoğrafçı Sinem Dişli’nin, Urfa Yakınlarında Bir Tarlada Çektiği "Duman Sütunu" Fotoğrafı, Dünyaca Ünlü New York Times’da Yayınlandı. Dişli, Bu Anı Yakalamak İçin 3 Yıl Uğraştı.
Yerli Tohuma,Urfa Desteği
Yerli Tohuma,Urfa Desteği
Zira ithal tohumlar bizi en güvendiğimiz tarım alanında dışa bağımlı hale getirebilir.Yerli üretimi teşvik eden projelere bu yüzden dört elle sarılmamız şart.
Urfalıların Ablası Açanal Sözünde Durdu
Urfalıların Ablası Açanal Sözünde Durdu
TBMM Genel Kurulunun 23 Temmuz Pazartesi gününe kadar verdiği kısa molayı fırsat bilerek soluğu Şanlıurfa’da alan AK Parti Milletvekili Z. Gülender Açanal, verdiği sözde durdu.
Karaköprü’de, Kepçe Faciası
Karaköprü’de, Kepçe Faciası
Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde, Dicle Elektrik’in Bünyesinde Bulunan Kepçe, Elektrik Direğine Çarpması Sonucu Telleri Kopardı. Tellerde Bulunan Elektrik, Tehlike Saçıyor.
Hilvan Belediyesi'nde Yol Yapım Çalışmaları Devam Ediyor
Hilvan Belediyesi'nde Yol Yapım Çalışmaları Devam Ediyor
Hilvan'ın merkez ve kırsal mahallelerinde başlattığı üstyapı çalışmaları kapsamında kırsal Hoşin Mahallesi'nde kilitli parke taşı döşeme düzenlemeleri devam ediyor.
Urfa’da 2 HDP’li Gözaltına Alındı
Urfa’da 2 HDP’li Gözaltına Alındı
Şanlıurfa’nın Bozova İlçesinde, Bozova HDP Eski İlçe Başkanı Mehmet Ural ve HDP Parti Üyesi Salih Aslan, Sabah Saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltına Alınanların Sorgusu Sürüyor.
Atatürk’e Hakaret Etti. Tutuklanacağını Anlayınca Özür Diledi
Atatürk’e Hakaret Etti. Tutuklanacağını Anlayınca Özür Diledi
Anıtkabir'de Atatürk'e küfreden ve bu anları videoya çeken S.İ. hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcışığı tarafından soruşturma başlatıldı. Savcılıktan yapılan açıklamada S.İ. hakkında yakalama kararı da çıkarıldığı belirtildi.
Ceceli Mahkemeye Başvurdu, Beni İntizar'dan Koruyun
Ceceli Mahkemeye Başvurdu, Beni İntizar'dan Koruyun
Eski eşi Sinem Gedik ile İntizar arasındaki ilişki iddiaları üzerine çocuğunun velayetini almak için dava açan şarkıcı Mustafa Ceceli, bu kez İntizar’ın yaptığı açıklamalar nedeniyle korunma talebinde bulundu.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
39°C / 26°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:35
Güneş
05:15
Öğle
12:39
İkindi
16:26
Akşam
19:49
Yatsı
21:21
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25