Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 12 Ekim 2017 14:45:22 Tarihinde eklenmiştir.

Fakıbaba'ya,Urfa Milletvekilinden Zor Soru...

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, ilimizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Fakıbaba'ya,Urfa Milletvekilinden Zor Soru...

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Şanlıurfain Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. 

Öcalan, önergede  yöre çiftçilerini ilgilendiren problemler dışında Ovalardaki betonlaşma, mevsimlik işçiler ve yöresel ürünlerin desteklenmesi gibi konularda Bakan Fakıbaba’ya çeşitli sorular yöneltti.

Dilek Öcalan, şunları kaydetti:

‘’Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan Urfa ili sadece 150 bin hektar alanı olan Harran Ovası ile Türkiye ekonomisi için büyük bir potansiyeldir. Buna rağmen çiftçilerin, özellikle de küçük üreticilerin aleyhine gelişen tarım politikaları sonucunda tarım alanında çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.
Urfa'da tarım alanında yaşanan sorunların başında mevsimlik işçi sorunu gelmektedir. Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Mevsimlik tarım işçileri hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaksızın ağır emek sömürüsü koşullarında çalıştırılmakta, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim sorunlarının yanı sıra aynı zamanda etnik, kültürel ve siyasal farklılıklarından ötürü gittikleri yerlerde ayrımcılık,  her türlü ırkçı saldırı ve tacize maruz kalmaktadırlar. En son 07.08.2017 tarihinde Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nden fındık işçisi olarak Samsun'un Termene ilçesine giden Kürt tarım işçilerinin kaldıkları çadıra silahlı saldırı düzenlenmiştir. Silahlı saldırıda, 36 yaşındaki tarım işçisi Perihan Akın hayatını kaybetmiştir.
 
Tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise sulama sorunlarıdır. Çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama sık sık gerçekleşen elektrik kesintileri ve düzensiz dağıtımın olmasından kaynaklı tarlalarda yapılamamaktadır. Bu yıl içerisinde Suruç Ovası Sulama Projesi kapsamında birçok araziye su verileceği taahhüt edilmiş ancak yeterli su verilmediğinden kaynaklı Pamuk ve Mısır eken çiftçi ciddi anlamda zarara uğramıştır. Yine değerli tarım arazilerine sahip olan Hilvan, Karakeçili, Viranşehir, Siverek ve merkez mahallelerine sulama Projeleri hayata geçirilmemiştir.

Urfa'da biber üretimi yerel ekonomiye katkı sağlayan ürünlerdendir. Türkiye'nin fıstık ihtiyacının yüzde 50'si de Urfa'dan karşılanmaktadır. Ancak bu ürünler  “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında toplamda 19 ürüne devlet desteklemesi verilmesine dair projede destek verilecek ürünler listesinde yer almamaktadır.
Urfa'da tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise betonlaşmadır. Harran Ovası'ndaki tarım arazileri, son 10 yıl içerisinde 3 kat artarak 60 bin dekarı betonlaşmıştır. Uzmanlar, bu durumun önüne geçilmediği takdirde tarımın Urfa'da bitebileceğini kaydetmektedir.
Bu bağlamda;

Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan gerek yerel ekonomiye gerekse de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahip Urfa'da tarım alanında yaşanan sorunların çözümüne ilişkin bakanlığınız tarafından yürütülen çalışmalar nelerdir?

Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Bunun önlenmesine ilişkin bakanlığınız tarafından ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Mevsimlik işçilere yönelik ırkçı saldırıların artarak devam etmesi ve son olarak Perihan Akın'ın ırkçı saldırı sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamış olmanızın gerekçesi nedir? Mevsimlik tarım işçilerine yönelik bu tür ırkçı saldırıların önlenmesine ilişkin bir çalışmanız var mıdır? Bu konuyla ilgili diğer bakanlıklarla eş güdümlü bir çalışma yapılması gündeminizde midir?

Üretimde verimin en önemli ayaklarından biri olan ve çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama ile ilgili sorunların çözümüne ve çiftçilerin elektrik kesintisi, elektrik borçları ve desteklemelere uygulanan blokelerden doğan mağduriyetlerinin giderilmesine dönük bir çözüm projeniz bulunmakta mıdır?

Sulama yapılamamasından kaynaklı çiftçilerin yaşadığı zararın karşılanmasına ilişkin Bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?

Urfalı çiftçilerin yerel ekonomiye katkı sağlayan biber ve Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 50'sinin karşılandığı fıstık üretiminin desteklenmesi taleplerine yönelik bir girişiminiz olmuş mudur?  Olmadıysa bu ürünlerin üretimlerinin devamlılığını nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

Urfa'da tarım alanlarında artan betonlaşmanın ve işgalinin önüne geçmek amacıyla arazilerin parsel kimliği belirlenmesi ve tarım arazilerinin sit alanına alınmasına dönük bir çalışma yürütülmüş müdür? Böylesi bir çalışma yapılmadıysa bakanlığınız tarım arazilerinin korunması için ne tür çalışmalar yapmayı planlamaktadır?'' 
 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Urfalılar Dikkat,Uyarı Geldi...
Urfalılar Dikkat,Uyarı Geldi...
Şanlıurfa genelinde şap hastalığına karşı aşı kampanyası başlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şanlıurfa İl Müdürlüğü üreticilerin olumsuz vakalarla karşılaşmaması için gerekli aşıları zamanında yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.
Adnan Oktar'dan kaçan kedicik: Cumhurbaşkanımız son konuşmasında...
Adnan Oktar'dan kaçan kedicik: Cumhurbaşkanımız son konuşmasında...
Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar'ın yanından kaçan Ceylan Özgül'den yeni bir açıklama geldi. Instagram hesabından açıklamalarda bulunan Ceylan Özgül, ailelere seslenerek "çocuklarınızı bağrınıza basın" dedi.
Hangi Ünlü İsmin Annesi İlaç Verilerek Öldürüldü?
Hangi Ünlü İsmin Annesi İlaç Verilerek Öldürüldü?
Star Tv’de yayınlanan Balçiçek İlter’le Olay Yeri Programında gündemi sarsacak bir iddia daha gündeme geldi.
Urfa'da Aralarında,Tarım Topraklarının Kaderi Bürokratların Elinde!
Urfa'da Aralarında,Tarım Topraklarının Kaderi Bürokratların Elinde!
​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’nin büyük tarım arazilerini barındıran ovalarını amacı dışında kullanılmasının önüne geçmek için bazı büyük ovaları "tarımsal sit" ilan ederek koruma altına alıyor.
20 aylık bebek tecavüze uğradı, hastane polise söylemedi
20 aylık bebek tecavüze uğradı, hastane polise söylemedi
Star TV’de yayınlanan Balçiçek İlter’le Olay Yeri programında herkesin kanını donduran bir iddia gündeme geldi. İddiaya göre, 42 yaşındaki hasta bakıcı T.B., Bakırköy’de bulunan özel bir hastanede T.B. adlı bebeğin bezini değiştirirken tecavüze uğradığını gördüğünü ve hastanenin durumu polise bildirmediğini iddia etti
Almanlar Tutuşmaya Başladı: Türkiye Afrin'de nasıl bir yol izleyecek?
Almanlar Tutuşmaya Başladı: Türkiye Afrin'de nasıl bir yol izleyecek?
TSK'nın Afrin'i teröristlerden temizlemesinin ardından Alman Deutsche Welle, "Türkiye bundan sonra nasıl bir yol izleyecek?" ve "Türkiye Afrin’de ne yapacak?" sorularını sormaya başladı.
Suruç'ta Açıkgöz Farkı....
Suruç'ta Açıkgöz Farkı....
Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tarık Açıkgöz Ilçe esnafını ziyaret etti.
Çukur Dizisinde Büyük Hata!
Çukur Dizisinde Büyük Hata!
Show TV'de yayınlanan 'Çukur' dizisinin son bölümünde, Erkan Kolçak Köstendil'in oynadığı 'Vartolu' ile Öner Erkan'ın hayat verdiği 'Selim' karakteri arasındaki diyalog dikkati çekti.
Urfa'dan,Kıbrıs'a Sefer Talebi...
Urfa'dan,Kıbrıs'a Sefer Talebi...
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol; Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, SunExpress CEO'su Jens Bischof, Anadolujet Pazarlama ve Satış Müdürü Murat Yağmur, SunExpress Uçuş Anlaşmaları Müdürü Ali Yasar Aydoğan’a bir yazı göndererek Antalya ve Kıbrıs Havalimanı’na direkt seferlerin düzenlenmesini talep etti.
Savaş gemileri Afrin'i vurmak için hazır bekliyordu!
Savaş gemileri Afrin'i vurmak için hazır bekliyordu!
Zeytin Dalı Harekatı sürerken Doğu Akdeniz’deki savaş gemilerinin Afrin’de teröristleri vurmak için emir beklediği ortaya çıktı. 140 kilometre menzilli Harpoon füzeleri Afrin’e kilitlendi. Havada SİHA ve F-16’lar, karada Mehmetçik ve ÖSO 58. günde büyük bir zafer kazanınca donanmaya gerek kalmadı.
Bayık, Her Şey Eğitim İçin
Bayık, Her Şey Eğitim İçin
Üniversite adaylarının eğitim gördüğü Hilvan Belediyesi Bilgi Evi'nde, çevre düzenleme çalışmaları sürüyor.
Haliliye Belediyesi, Kırsalda Yeni Yolları Halkın Hizmetine Sunuyor
Haliliye Belediyesi, Kırsalda Yeni Yolları Halkın Hizmetine Sunuyor
Haliliye Belediyesi, kırsal mahallelerde vatandaşların yol ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında 3 mahallede daha çalışmalarını tamamlarken, 5 mahallede aynı anda stabilize yol yapım çalışmalarını devam ettiriyor.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
24°C / 11°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:57
Güneş
06:19
Öğle
12:39
İkindi
16:04
Akşam
18:47
Yatsı
20:02
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25