Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 12 Ekim 2017 14:45:22 Tarihinde eklenmiştir.

Fakıbaba'ya,Urfa Milletvekilinden Zor Soru...

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, ilimizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Fakıbaba'ya,Urfa Milletvekilinden Zor Soru...

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Şanlıurfain Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. 

Öcalan, önergede  yöre çiftçilerini ilgilendiren problemler dışında Ovalardaki betonlaşma, mevsimlik işçiler ve yöresel ürünlerin desteklenmesi gibi konularda Bakan Fakıbaba’ya çeşitli sorular yöneltti.

Dilek Öcalan, şunları kaydetti:

‘’Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan Urfa ili sadece 150 bin hektar alanı olan Harran Ovası ile Türkiye ekonomisi için büyük bir potansiyeldir. Buna rağmen çiftçilerin, özellikle de küçük üreticilerin aleyhine gelişen tarım politikaları sonucunda tarım alanında çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.
Urfa'da tarım alanında yaşanan sorunların başında mevsimlik işçi sorunu gelmektedir. Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Mevsimlik tarım işçileri hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaksızın ağır emek sömürüsü koşullarında çalıştırılmakta, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim sorunlarının yanı sıra aynı zamanda etnik, kültürel ve siyasal farklılıklarından ötürü gittikleri yerlerde ayrımcılık,  her türlü ırkçı saldırı ve tacize maruz kalmaktadırlar. En son 07.08.2017 tarihinde Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nden fındık işçisi olarak Samsun'un Termene ilçesine giden Kürt tarım işçilerinin kaldıkları çadıra silahlı saldırı düzenlenmiştir. Silahlı saldırıda, 36 yaşındaki tarım işçisi Perihan Akın hayatını kaybetmiştir.
 
Tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise sulama sorunlarıdır. Çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama sık sık gerçekleşen elektrik kesintileri ve düzensiz dağıtımın olmasından kaynaklı tarlalarda yapılamamaktadır. Bu yıl içerisinde Suruç Ovası Sulama Projesi kapsamında birçok araziye su verileceği taahhüt edilmiş ancak yeterli su verilmediğinden kaynaklı Pamuk ve Mısır eken çiftçi ciddi anlamda zarara uğramıştır. Yine değerli tarım arazilerine sahip olan Hilvan, Karakeçili, Viranşehir, Siverek ve merkez mahallelerine sulama Projeleri hayata geçirilmemiştir.

Urfa'da biber üretimi yerel ekonomiye katkı sağlayan ürünlerdendir. Türkiye'nin fıstık ihtiyacının yüzde 50'si de Urfa'dan karşılanmaktadır. Ancak bu ürünler  “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında toplamda 19 ürüne devlet desteklemesi verilmesine dair projede destek verilecek ürünler listesinde yer almamaktadır.
Urfa'da tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise betonlaşmadır. Harran Ovası'ndaki tarım arazileri, son 10 yıl içerisinde 3 kat artarak 60 bin dekarı betonlaşmıştır. Uzmanlar, bu durumun önüne geçilmediği takdirde tarımın Urfa'da bitebileceğini kaydetmektedir.
Bu bağlamda;

Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan gerek yerel ekonomiye gerekse de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahip Urfa'da tarım alanında yaşanan sorunların çözümüne ilişkin bakanlığınız tarafından yürütülen çalışmalar nelerdir?

Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Bunun önlenmesine ilişkin bakanlığınız tarafından ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Mevsimlik işçilere yönelik ırkçı saldırıların artarak devam etmesi ve son olarak Perihan Akın'ın ırkçı saldırı sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamış olmanızın gerekçesi nedir? Mevsimlik tarım işçilerine yönelik bu tür ırkçı saldırıların önlenmesine ilişkin bir çalışmanız var mıdır? Bu konuyla ilgili diğer bakanlıklarla eş güdümlü bir çalışma yapılması gündeminizde midir?

Üretimde verimin en önemli ayaklarından biri olan ve çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama ile ilgili sorunların çözümüne ve çiftçilerin elektrik kesintisi, elektrik borçları ve desteklemelere uygulanan blokelerden doğan mağduriyetlerinin giderilmesine dönük bir çözüm projeniz bulunmakta mıdır?

Sulama yapılamamasından kaynaklı çiftçilerin yaşadığı zararın karşılanmasına ilişkin Bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?

Urfalı çiftçilerin yerel ekonomiye katkı sağlayan biber ve Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 50'sinin karşılandığı fıstık üretiminin desteklenmesi taleplerine yönelik bir girişiminiz olmuş mudur?  Olmadıysa bu ürünlerin üretimlerinin devamlılığını nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

Urfa'da tarım alanlarında artan betonlaşmanın ve işgalinin önüne geçmek amacıyla arazilerin parsel kimliği belirlenmesi ve tarım arazilerinin sit alanına alınmasına dönük bir çalışma yürütülmüş müdür? Böylesi bir çalışma yapılmadıysa bakanlığınız tarım arazilerinin korunması için ne tür çalışmalar yapmayı planlamaktadır?'' 
 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Urfalı Ülgen Ailesi Feci Kazada Hayatını kaybetti
Urfalı Ülgen Ailesi Feci Kazada Hayatını kaybetti
Ankara’da iki tır ile bir otomobilin sebep olduğu kazada 4 kişi hayatını kaybetti bir kişi ise yaralandı.
Silahlı kavga: 9 yaralı
Silahlı kavga: 9 yaralı
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde çıkan silahlı kavgada 9 kişi yaralandı.
Genç müezzin camide ölü bulundu
Genç müezzin camide ölü bulundu
​Gaziantep'te gönüllü olarak müezzinlik yaptığı belirtilen bir genç camide ölü bulundu.
Korkunç Kaza,Bir ölü, 30 yaralı
Korkunç Kaza,Bir ölü, 30 yaralı
işçi minibüsü ile kamyonetin çarpışması sonucu meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti, 30 kişi de yaralandı.
Urfa İl Müftüsü İhsan Açık; FETÖ'den Dolayı 2 Yıldır...
Urfa İl Müftüsü İhsan Açık; FETÖ'den Dolayı 2 Yıldır...
Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık gazeteciler ile bir araya geldi Şanlıurfa İl Müftülüğünün çalışmaları hakkında bilgi veren İl Müftüsü İhsan Açık, “FETÖ Terör Örgütü ile mücadele dolayısı ile iki yıldır hizmetlerde biraz yavaşladık fakat İl Müftülüğü olarak halkımıza dini hizmetler vermek adına büyük bir çaba sarf ediyoruz.” dedi.
AHBAB Borcu Ödedi. Recep Serbest Kaldı
AHBAB Borcu Ödedi. Recep Serbest Kaldı
​Haluk Levent öncülüğünde kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) bir günde organize olarak yüz nakli ile tanınan Recep Sert’in borcunu ödedi. beyaz eşya taksitlerini ödemediği için hapse giren Recep Sert’in tüm borcu AHBAP üyeleri sayesinde kapandı. Recep Sert AHBAP sayesinde bebeğine ve eşine yeniden kavuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize’de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize’de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel başkanı olduğu AK Parti’nin Rize İl Kongresi’ne katılmak üzere, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Rize’de bulunuyor.
Şanlıurfa'nın serüveni, insanlık tarihinin serüvenidir
Şanlıurfa'nın serüveni, insanlık tarihinin serüvenidir
Temmuz ayı başlarında göreve başladığı Şanlıurfa’da mesai mefhumu gözetmeden çalışan, hemen hemen günün her saati vatandaşlarla iç içe olan Vali Abdullah Erin, şehrin tarımdan sanayiye, eğitimden turizme kadar her alanda yeni bir anlayışla yönetilmeye ihtiyacı olduğunu tespit etti. Planlı, programlı ve belli stratejilere dayalı bir çalışma yürüteceklerini ifade eden Vali Erin’in gelişiyle, şehrin bürokrasi havası değişmeye başladı.
Bakan Müjdeyi Verdi,5 Bin Kişi...!
Bakan Müjdeyi Verdi,5 Bin Kişi...!
Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, engelli memur yerleştirmesinin martta yapılacağını belirterek “İlk ve son çeyrekte 2 bin 500’er olmak üzere toplam 5 bin kiş ikamuya yerleştirilecek” dedi
Soğuk Hava Dalgası Geliyor,Donacağız!
Soğuk Hava Dalgası Geliyor,Donacağız!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü önümüzdeki pazartesiden itibaren soğuk hava dalgasıyla sıcaklıkların hissedilir derecede azalarak mevsim normallerinin altına inmesinin beklendiği tahmininde bulundu.
Erdoğan'dan Urfa Belediye başkanlara istifa uyarısı! Sakın...
Erdoğan'dan Urfa Belediye başkanlara istifa uyarısı! Sakın...
Erdoğan'ın talebi doğrultusunda AK Parti'de yaşanan istifalar sonrası yaşanan tartışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan uyarı geldi. Erdoğan istifa eden başkanlara seslenerek ''sakın dedikodulara kulak asmayın'' dedi.
Aralarında Urfa Var mı?,İl Başkanları Belli Oldu!
Aralarında Urfa Var mı?,İl Başkanları Belli Oldu!
İYİ Parti'de 4 il başkanı daha belli oldu Kaynak: İYİ Parti'de 4 il başkanı daha belli oldu
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:35
Güneş
07:00
Öğle
12:17
İkindi
14:58
Akşam
17:22
Yatsı
18:41
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25