Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 10 Ekim 2017 15:06:28 Tarihinde eklenmiştir.

BAşıboş Köpekler 11 Ceylanı Boğarak Öldürdü

​Şanlıurfa’da aç kalan başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan 11 ceylan öldü. Nesli tükenmekte olan ceylanların 11 tanesi dün Şanlıurfa’da köpekler tarafından katledildi.

BAşıboş Köpekler 11 Ceylanı Boğarak Öldürdü

Yaklaşık 200 bin dekar olan Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda gezinen 11 ceylanın bulunduğu sürü, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi yakınındaki arazide, başıboş köpeklerin saldırısına uğradı. köpekler tarafından parçakalanarak ve boğularak öldürülen ceylanların cansız bedenleri yine aynı arazide üst üste atılarak öylece bırakıldı. 

Belediyenin başıboş sokak hayvanları için açması gereken barınakların olmaması dolayısıyla yemek ve su bulmakta güçlük çeken köpekler hırçınlaşarak, hayatını devam ettirebilmeleri için yemek arayışına girmeleri tehlikeli sonuçlar doğuruyor. Özellikle nesli tükenmekte olan ceylanların doğal yaşamlarını tehlikeye atan bu tarz sokak köpekleri için vatandaş; “Sokak hayvanlarının toplatılması için barınak hizmeti yok. Bölgedeki bu köpekler sadece başka bir hayvana değil insana doğa ya da bir o kadar zarar veriyor. Bunların birçoğu da ev köpekleri, sahipleri tarafından bir hevesle alınıp daha sonra bakımını üstlenememeleri sonucu sokağa bırakılmış hayvanlardır.” diyor.

Kentin simgelerinden olan ve nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan ceylanlar, sayıları arttıkça çeşitli yaşlarda ve zamanlarda doğal yaşama bırakılıyor. Yaban Hayatı Geliştirme Sahasına bırakılan bu hayvanların kontrollerinin yapılmaması, nesli tükenen hayvanların doğal yaşamda da korunamaması sonucu sadece ceylanlar değil, daha birçok hayvan katledilecek ve nesli tükenmekle yüz yüze kalacak. 

Edinilen bilgilere göre hayvanlar çeşitli şartlarda yetiştirilip büyütülüyor ve Yaban Hayatı Geliştime Sahasına bırakılıyor. Hayvanlar doğaya salındıktan sonra kimse ilgilenmiyor. Hayvan doğal yaşama uyum sağlıyor mu sağlamıyor mu diye herhangi bir kontrol gerçekleştirilmiyor. Kendini korumakta güçlük çeken hayvanlar ve özellikle ceylanlar köpekler tarafından şekilde katlediliyor.

Bir vatandaş ise konuyla alakalı; “Bu defa 11 ceylan katledilip ölüleri bir araya toplandığı için bu kadar gündem oldu. Bu sahada günde en az 1 ceylan ölüsü görebiliyoruz. Bu rakamları topladığımızda korkunç sonuçlar çıkıyor ortaya. Umarız katledilen 11 ceylan yetkililerin vicdanını yoklatır da diğer katliamların önüne geçmek için çalışmalara başlarlar” dedi.
Etiketler
Yorum Yap
ÖZEL HABER
OSB'nin Su Projesi Buhar Mı Oldu?
OSB'nin Su Projesi Buhar Mı Oldu?
Geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa İl Özel İdaresi tarafından yürütülen OSB, OSB besi, Balıklı göl havzasını besleme ve civar köylere şu götürme Projesi’nin yapımına başladığıyla alakalı halka bilgi verilmişti. Fakat yıl oldu 2017 proje hala bitmiş değil. Projenin tamamlanması, Balıklıgöl’ün azalan suyuna çare olacaktı fakat 6 yıldır projeden ne ses var ne seda…
Urfa'ya Maç Düşer Mi?
Urfa'ya Maç Düşer Mi?
​Türkiye Futbol Federasyonu, 2024 Avrupa Şampiyonası ev sahipliği adaylığı için organizasyon gerçekleştirmeyi planladığı şehirleri açıkladı. EURO 2024 ev sahipliği için İstanbul, Bursa, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Trabzon, Kocaeli ve Ankara şehirleri aday gösterildi.
Birecik'teki Prefabrik Sınıf Velileri İsyan Ettirdi
Birecik'teki Prefabrik Sınıf Velileri İsyan Ettirdi
​Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine bağlı İncirli mahallesinde öğrenciler, sınıf adı altında kurulmuş ilkel bir odada ders görüyorlar. Yeni eğitim öğretim yılı bir dizi sorunla başladı. Bazı okullarda ödenek yetersizliği nedeniyle tadilat ve bakım yapılmadan öğrenciler ders başı yaptı. İncirli mahallesindeki okulun içler acısı durumu, başta öğrenciler olmak üzere velilerde tepkiye neden oldu. PVC ile yapılmış, mahallenin bir köşesine kurulmuş oda şeklindeki yerde öğrenciler eğitim görüyor.
Dolandırıcılar Genç Kızı 'Figüran Gelin' Olarak Kullandılar
Dolandırıcılar Genç Kızı 'Figüran Gelin' Olarak Kullandılar
​Afyonkarahisar'dan Şanlıurfa'ya gelen Gökhasan Ailesi nişan taktıkları evi bomboş görmeleri üzerine dolandırıldıklarını anlayınca şikayetçi oldu.
Şuski'nin Şişik Su Faturaları Urfalı'ları Çileden Çıkardı
Şuski'nin Şişik Su Faturaları Urfalı'ları Çileden Çıkardı
​Yıl içerisinde birçok zamla karşılaşan halk son olarak suya yapılan zamma tepkisini gösterdi. %100 ve daha fazla yapılan bu zammın açıklamasını bekleyen halk “Ne işçi maaşlarına zam yapıldı ne de elektriğe zam geldi. Suya yapılan bu zam neyin nesi” dedi.
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
​Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde, adı Tuki olan kaplumbağa bakıcılarının eğlencesi ya da popülerlik hevesi adı altında eziyet görüyor. Tuki'nin futbol maç sonuçlarını tahmin ettiğini iddia eden hayvanat bahçesi çalışanları, yaşlı hayvanı bu iş için zorluyor.
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
​Sultan Abdulhamit’e açılan resim sergisiyle büyük sagısızlık yapıldı. Abdülhamid Han ‘ın satın alıp amcazadesi son halife Abdülmecid Efendi’ye hediye ettiği tarihi köşkte sergilenen Çıplak insan ve hayvan figürleri halk arasında eleştirilere neden oldu.
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
​İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Duvarbahçe’ ve elektrik direklerine ‘modüler saksı’ projelerini geliştirdi. ‘Duvarbahçe’ projesi ile yolların kenarlarındaki duvarlar çiçek açarken, ‘modüler saksı’ projesi ile de yolların aydınlatılmasını sağlayan elektrik direkleri çiçeklendiriliyor.
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
​"Dünyanın en eski tapınak merkezi" kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe''de üst yapı ve çevre düzenleme çalışmalarının son aşaması olan gölgelik yapımının sonuna gelindi.
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfalı kültür ve sanat düşkünleri ilginç ve bir o kadar da olması gereken büyük bir eksikliği dile getirerek istekte bulundular. “Şanlıurfa’mızda o kadar yanık ses varken bizler neden bunlardan mahrum kalıyoruz. Belediye kültür evi tarzında bir yer yapıp sanatseverlere sunamaz mı?” dedi.
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yıllardır Halfeti’de kaçak dubalarla sürdürdüğü mücadeleyi bir türlü kazanamıyor. İlçede bulunan turizm işletmelerinin sahilde kaçak duba yapmaları diğer işletme sahiplerini de kızdırıyor. Güneydoğunun Bodrum’u olarak anılan ilçedeki kaçak yapılar turizmi sekteye uğrattığı gibi işletme sahiplerinin ceplerine de zarar veriyor.
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
​Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde yayaların en yoğun olduğu kaldırımları işgal eden elektrik, telefon panoları vatandaşı rahatsız ediyor. Yaya kaldırımlarını işgal eden ve dükkan önlerini kapatan elektrik, telefon ve kablolu televizyon panoları vatandaşı ve esnafı çileden çıkartıyor.