Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 07 Ekim 2017 15:03:17 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa'daki Ağaçları Hastalık Vurdu

​Türkiye de Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yoğun olarak üretimi yapılan zeytinlerde tespit edilen hastalık şimdi de Şanlıurfa’da yetişen zeytinleri vurdu. Ağaç dallarının kurumasına sebebiyet veren ve Verticillium” solgunluğu olarak adlandırılan bu hastalığın henüz bir çaresi bulunamadı.

Urfa'daki Ağaçları Hastalık Vurdu

Geçtiğimiz yıl Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde, zeytin ağaçlarında yapılan incelemelerde tespit edilen Verticillium solgunluğu adını taşıyan bitki hastalığı bu defa da Şanlıurfa’daki zeytin ağaçlarında görülmeye başlandı.

Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım danışmanlarının Urfa zeytinliklerinde yaptıkları incelemeler sonucu tespit ettikleri bu bitki hastalığı ağaç dallarının kuruması olarak biliniyor. Her 100 zeytin ağacından 4’ünde görülen bu hastalık bulaşıcı özellik taşmış olup çaresi henüz bulunmuş değil. Bu hastalığın görüldüğü zeytin ağaçlarının dalları kısmi kurumaya maruz kalıyor ve zamanla büyüyen bu kuruma zeytin ağaçlarının verimini kökten yok ediyor.

Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım danışmanları yaptıkları incelemelerden sonra tespit ettikleri zeytin dallarını analiz etmek, bu hastalığın bilgisini ulaştırmak ve konu hakkında onların da önerisini almak için Urfalı çiftçiler beraber GAP Araştırma Bitki Sağlığı Bölümüne gitseler daha attıkları ilk adımda sonuçsuz kaldılar. GAP’tan aldıkları bilgiye göre Şanlıurfa Bitki Sağlığı bölümünün kapatılmış olması tarım danışmanlarının ve çiftçilerin zeytinlerdeki bu hastalığı incelemelerine engel teşkil etti. Tarımın başkenti olan Şanlıurfa’da bu bölümün kapatılmış olması tarım danışmanlarını zor durumda bıraktığı gibi çiftçileri de zor durumda bıraktı.

GAP’taki yetkililer çiftçileri Diyarbakır’a yönlendirerek “Diyarbakır bitki Koruma Şubesinden yardım alın.” söylemi çiftçilerin mağduriyetini ikiye katladı.

Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım danışmanları konuyla alakalı; “Unutulmamalıdır ki Şanlıurfa tarım ve GAP projesinin olduğu bir şehir. Böyle bir şehirde bu bölümün kapatılması çiftçimizi mağdur etmekte. Bu konuda gereğinin yapılmasını mühendis danışmanlar olarak arz ediyoruz.” dediler.
Etiketler
Yorum Yap
ÖZEL HABER
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
​Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde, adı Tuki olan kaplumbağa bakıcılarının eğlencesi ya da popülerlik hevesi adı altında eziyet görüyor. Tuki'nin futbol maç sonuçlarını tahmin ettiğini iddia eden hayvanat bahçesi çalışanları, yaşlı hayvanı bu iş için zorluyor.
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
​Sultan Abdulhamit’e açılan resim sergisiyle büyük sagısızlık yapıldı. Abdülhamid Han ‘ın satın alıp amcazadesi son halife Abdülmecid Efendi’ye hediye ettiği tarihi köşkte sergilenen Çıplak insan ve hayvan figürleri halk arasında eleştirilere neden oldu.
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
​İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Duvarbahçe’ ve elektrik direklerine ‘modüler saksı’ projelerini geliştirdi. ‘Duvarbahçe’ projesi ile yolların kenarlarındaki duvarlar çiçek açarken, ‘modüler saksı’ projesi ile de yolların aydınlatılmasını sağlayan elektrik direkleri çiçeklendiriliyor.
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
​"Dünyanın en eski tapınak merkezi" kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe''de üst yapı ve çevre düzenleme çalışmalarının son aşaması olan gölgelik yapımının sonuna gelindi.
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfalı kültür ve sanat düşkünleri ilginç ve bir o kadar da olması gereken büyük bir eksikliği dile getirerek istekte bulundular. “Şanlıurfa’mızda o kadar yanık ses varken bizler neden bunlardan mahrum kalıyoruz. Belediye kültür evi tarzında bir yer yapıp sanatseverlere sunamaz mı?” dedi.
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yıllardır Halfeti’de kaçak dubalarla sürdürdüğü mücadeleyi bir türlü kazanamıyor. İlçede bulunan turizm işletmelerinin sahilde kaçak duba yapmaları diğer işletme sahiplerini de kızdırıyor. Güneydoğunun Bodrum’u olarak anılan ilçedeki kaçak yapılar turizmi sekteye uğrattığı gibi işletme sahiplerinin ceplerine de zarar veriyor.
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
​Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde yayaların en yoğun olduğu kaldırımları işgal eden elektrik, telefon panoları vatandaşı rahatsız ediyor. Yaya kaldırımlarını işgal eden ve dükkan önlerini kapatan elektrik, telefon ve kablolu televizyon panoları vatandaşı ve esnafı çileden çıkartıyor.
Topdağı Çukur Dağına Döndü
Topdağı Çukur Dağına Döndü
​Şanlıurfa sokaklarındaki çukur sorunlarının ardı arkası kesilmiyor. Hemen hemen adım atılan her sokakta tehlikeli bir çukura rastlamak mümkün. Dün yayınladığımız tehlikeli çukur haberinden sonra ihbar hattımıza gelen onlarca aynı şikayet üzerine tekrar gündeme getirme zorunluluğu hissettiğimiz bir çukur vakası daha var.
Kırsaldakilerin Vay Haline
Kırsaldakilerin Vay Haline
​Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde çalışma nedeniyle yollarda oluşan çukurlar sürücülerin korkulu rüyası haline geldi. Her gün yüzlerce aracın ve motosikletin geçtiği yolda kazalar yaşanıyor ve yaşanmaya da devam edecek gibi görünüyor. Çukuru sonradan fark edip kaçmak isteyen araçlar ani manevralar yaparak kazaya neden oluyor.
Araba Değil Su Tankeri
Araba Değil Su Tankeri
​Urfa’da yaşanan tehlikeli yolculuk görenleri hayrete düşürdü.
Urfa'daki Ölüm Çukuru Vatandaşı İsyan Ettirdi
Urfa'daki Ölüm Çukuru Vatandaşı İsyan Ettirdi
​Şanlıurfa Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki çukur etrafa tehlike saçıyor. Hangi kurum tarafından açık bırakıldığı bilinmeyen çukur mahalle sakinleri ve özellikle çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor. Kötü kokuların da yayıldığı çukur için tedirgin olan vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor.
Birecik'teki Bisiklet Yolu, Engel Yolu Oldu
Birecik'teki Bisiklet Yolu, Engel Yolu Oldu
​Birecik’teki bisiklet yolu sorunu bitmek bilmedi. Daha önce motosikletli bir gencin ipe takılıp hayatını kaybetmesiyle başlayan Birecik bisiklet yolu sorununa şimdi de köprü engeli takıldı. Belediyenin muhteşem mimarlık örneği sergilediği bisiklet yolunun bir süre sonra kesintiye uğraması vatandaşın haklı tepkisine maruz kalıyor.