Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 07 Ekim 2017 09:44:21 Tarihinde eklenmiştir.

Urfalı Hattat'ın Mezarı Yok Olmak Üzere

​Urfa'da yetişen ve bir ömre sığmayacak derecede çok sayıda eser veren Hattat Sanatçısı Behçet Efendi’nin mezarını gören sanat severler, “Urfa’nın büyük değeri olan Usta Sanatçı Behçet Arabi’nin mezarı böyle mi olmalı” diyerek sitemde bulundu.

Urfalı Hattat'ın Mezarı Yok Olmak Üzere

Hattat sanatçısı olan ve Urfa’ya birçok eser bırakan Behçet Efendi’nin Harran Kapı Mezarlığında bulunan mezarı sevenleri tarafından ziyaret ediliyor. Yine sevenlerinin duasını aldığı sırada çekilen bu görüntü, sosyal medyada tartışma konusu oldu. Dünyaya hattat ve güzel yazı adına önemli eserler bırakmış bu ustanın mezar taşında yazan yazılarının bakımsızlığı, silinmiş olması tam içler acısı bir durum.

Konu hakkında sitemini dile getiren bir vatandaş; 
 “Böyle büyük bir ustanın mezarının bu şekilde olması bizleri üzüyor. Sanata ve sanatçıya olan saygının, onun nefes aldığı zamanlarda gösterilmediğini biliyoruz fakat hiç değilse öldükten sonra verilmeyen değer verilsin. Behçet Efendi’ye böyle bir mezar taşı yakışmıyor. Mezarlığa gelenler Behçet  Efendi’nin Mezarının önünden geçerken burada yatanın kim olduğunu bilmeliler. Bu mezar taşı İslami harfler ve İslami şartlara uygun olarak yeniden yazılıp, restore edilmeli. Değerli bir şahsiyete dua etmeyi herkes ister. Ahde vefa bunu gerektirir. Yetkililer sesimizi duysun.” dedi.

Öte yandan, Profesyonel Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı ve Fotoğraf arşivcisi Yasin Küçük Şanlıurfa'da hat müzesi açılmasını isteyerek bu müzenin isminin de Urfanın değerli hat ustası Muhammed Behçet Görgün efendi adına "Muhammed Behçet Arabi Hat Müzesi" olması için çabalamıştı. Bu projeye Yazar Yaşar Duru, Fotoğraf Sanatçısı Selahattin Eyyubi Güler, Grafiker ve Ressam Mustafa Dörtbudak gibi sanatçılar da destek vermişti. Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yetkililer tarafında Yasin Küçük’ün bu projesini hayata geçirecek herhangi bir adım atılmadı.


Behçet Arabi Kimdir?

1889  yılında Urfa'da doğdu. Arabizade Hamit Bey'in tek evladıdır. 13 14 yaşlarında Halilür Rahman Medresesi'nde Ahmet Vefik Efendi'den hat dersleri ve akabinde icazet aldı. Üç çocuk babası iken seferberlikte askere alındı. Medine'de 5.5 sene askerlik yaptı. Medine'de bulunduğu sırada Peygamber Efendimiz'in makamına İstanbul'dan gönderilen yazıları işledi ve kendi yazılarından yazdı. Bu hizmetinden dolayı kendisine Peygamber Efendimizin Sakalı Şerifleri hediye edildi (Bu Sakalı Şerif halen Urfa Çarkoğlu Kardeşler Camisi'nde muhafaza edilmektedir.)

Askerlik dönüşü Urfa'daki bazı mekteplerde meşk verdi. Bugün Urfa'nın bütün camilerini/ çok sayıda ev ve dükkanlarım "Behçet Arabi" imzalı binlerce levhası süslemekte, binlerce mezar taşında yazıları bulunmaktadır. Bazı yazı kompozisyonları Sebilür Reşad Mecmuasi'nda yayınlanan Behçet Efendi'nin 1960 yıllarında Hilal Takvimi'nde çok güzel yazıları yayınlanmıştır. Bugün bile bazı firmalarca İstanbul'da bastırılan Hat konulu kartpostallarda kendisinin eserlerine yer verilmektedir.

1965 yılında 76 yaşında iken Urfa'da vefat eden Behçet Efendi en çok nesih ve sülüs tarzda eserler vermiş az da olsa başarılı Ta'lik denemelerinde bulunmuştur. Aynalı tarzdaki "Aman ya Muhammed", ve "Er Rizku alAllah", yıldız ve tuğra şeklindeki "Besmele", hilal şeklindeki "Kelimei Tevhid" ile "Ve Hüve Ala Külli Şey'in Kadir" kompozisyonları kendisinin beğenerek ısrarla kullandığı yazılarındandır.
Etiketler
Yorum Yap
ÖZEL HABER
OSB'nin Su Projesi Buhar Mı Oldu?
OSB'nin Su Projesi Buhar Mı Oldu?
Geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa İl Özel İdaresi tarafından yürütülen OSB, OSB besi, Balıklı göl havzasını besleme ve civar köylere şu götürme Projesi’nin yapımına başladığıyla alakalı halka bilgi verilmişti. Fakat yıl oldu 2017 proje hala bitmiş değil. Projenin tamamlanması, Balıklıgöl’ün azalan suyuna çare olacaktı fakat 6 yıldır projeden ne ses var ne seda…
Urfa'ya Maç Düşer Mi?
Urfa'ya Maç Düşer Mi?
​Türkiye Futbol Federasyonu, 2024 Avrupa Şampiyonası ev sahipliği adaylığı için organizasyon gerçekleştirmeyi planladığı şehirleri açıkladı. EURO 2024 ev sahipliği için İstanbul, Bursa, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Trabzon, Kocaeli ve Ankara şehirleri aday gösterildi.
Birecik'teki Prefabrik Sınıf Velileri İsyan Ettirdi
Birecik'teki Prefabrik Sınıf Velileri İsyan Ettirdi
​Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine bağlı İncirli mahallesinde öğrenciler, sınıf adı altında kurulmuş ilkel bir odada ders görüyorlar. Yeni eğitim öğretim yılı bir dizi sorunla başladı. Bazı okullarda ödenek yetersizliği nedeniyle tadilat ve bakım yapılmadan öğrenciler ders başı yaptı. İncirli mahallesindeki okulun içler acısı durumu, başta öğrenciler olmak üzere velilerde tepkiye neden oldu. PVC ile yapılmış, mahallenin bir köşesine kurulmuş oda şeklindeki yerde öğrenciler eğitim görüyor.
Dolandırıcılar Genç Kızı 'Figüran Gelin' Olarak Kullandılar
Dolandırıcılar Genç Kızı 'Figüran Gelin' Olarak Kullandılar
​Afyonkarahisar'dan Şanlıurfa'ya gelen Gökhasan Ailesi nişan taktıkları evi bomboş görmeleri üzerine dolandırıldıklarını anlayınca şikayetçi oldu.
Şuski'nin Şişik Su Faturaları Urfalı'ları Çileden Çıkardı
Şuski'nin Şişik Su Faturaları Urfalı'ları Çileden Çıkardı
​Yıl içerisinde birçok zamla karşılaşan halk son olarak suya yapılan zamma tepkisini gösterdi. %100 ve daha fazla yapılan bu zammın açıklamasını bekleyen halk “Ne işçi maaşlarına zam yapıldı ne de elektriğe zam geldi. Suya yapılan bu zam neyin nesi” dedi.
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
​Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde, adı Tuki olan kaplumbağa bakıcılarının eğlencesi ya da popülerlik hevesi adı altında eziyet görüyor. Tuki'nin futbol maç sonuçlarını tahmin ettiğini iddia eden hayvanat bahçesi çalışanları, yaşlı hayvanı bu iş için zorluyor.
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
​Sultan Abdulhamit’e açılan resim sergisiyle büyük sagısızlık yapıldı. Abdülhamid Han ‘ın satın alıp amcazadesi son halife Abdülmecid Efendi’ye hediye ettiği tarihi köşkte sergilenen Çıplak insan ve hayvan figürleri halk arasında eleştirilere neden oldu.
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
​İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Duvarbahçe’ ve elektrik direklerine ‘modüler saksı’ projelerini geliştirdi. ‘Duvarbahçe’ projesi ile yolların kenarlarındaki duvarlar çiçek açarken, ‘modüler saksı’ projesi ile de yolların aydınlatılmasını sağlayan elektrik direkleri çiçeklendiriliyor.
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
​"Dünyanın en eski tapınak merkezi" kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe''de üst yapı ve çevre düzenleme çalışmalarının son aşaması olan gölgelik yapımının sonuna gelindi.
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfalı kültür ve sanat düşkünleri ilginç ve bir o kadar da olması gereken büyük bir eksikliği dile getirerek istekte bulundular. “Şanlıurfa’mızda o kadar yanık ses varken bizler neden bunlardan mahrum kalıyoruz. Belediye kültür evi tarzında bir yer yapıp sanatseverlere sunamaz mı?” dedi.
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yıllardır Halfeti’de kaçak dubalarla sürdürdüğü mücadeleyi bir türlü kazanamıyor. İlçede bulunan turizm işletmelerinin sahilde kaçak duba yapmaları diğer işletme sahiplerini de kızdırıyor. Güneydoğunun Bodrum’u olarak anılan ilçedeki kaçak yapılar turizmi sekteye uğrattığı gibi işletme sahiplerinin ceplerine de zarar veriyor.
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
​Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde yayaların en yoğun olduğu kaldırımları işgal eden elektrik, telefon panoları vatandaşı rahatsız ediyor. Yaya kaldırımlarını işgal eden ve dükkan önlerini kapatan elektrik, telefon ve kablolu televizyon panoları vatandaşı ve esnafı çileden çıkartıyor.