Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 06 Ekim 2017 17:07:36 Tarihinde eklenmiştir.

Reklam Uğruna Tehlike Saçıyor

İnşaat sektörünün hızla bir şekilde geliştiği Urfa’da her geçen gün sayısı artan kule vinçler, işlevi amacı dışında kurulup, gerekli kontrolleri sağlanmadığı için tehlikeye davetiye çıkarıyor. Türkiye’nin birçok yerinde ve son olarak da Ukrayna’da devrilen vinçlerin can pazarı yaşatmasına medya aracılığıyla şahit olmuştuk. Yeni bir vinç kazasının da Urfa’dan gelmesine sebebiyet veren inşaat ve bu inşaat alanın etrafını saran 4 okul var.

Reklam Uğruna Tehlike Saçıyor

Karaköprü Mesire Alanı bölgesinde bulunun Mehmet Güneş Lisesi ve Fen Lisesi’ne komşu olan inşaatta kurulu olan vinç, inşaatın başladığı 6 ay süresince sadece reklam malzemesi olarak kullanılması amaçlanmış gibi hiç çalıştırılmıyor. İşleyen demir pas tutmaz deyiminden yola çıkarak, 6 aydır kullanılmaması sonucunda oluşacak olan cıvatalardaki ufak bir gevşeklik bile tonlarca ağırlığı kaldırma gücüne sahip olan bu vinçlerin ciddi tehlikelere davetiye çıkaracağını gözler önüne seriyor.

Üstelik bu inşaat alanı, 1’i anaokulu olmak üzere  4 okul ve 2 öğrenci yurdu ve semt pazarının tam ortasında kalıyor. Kurulduğu günden bu zamana kullanıldığına şahit olunamayan vincin kullanım amacı reklam kulesinden öteye gitmiyor.

 Sonbahar aylarını yaşadığımız şu günlerde hava sıcaklıklarının düşmesiyle şiddetli rüzgârlara maruz kalan vincin sallanıp devrilme endişesi vatandaşın korkulu rüyası haline geldi. Kurulumunun ve periyodik bakımının ne kadar sağlıklı ve güvenli yapıldığı da tam bir muamma olan bu vinçlerden dolayı Yaşanacak herhangi bir kazada can kayıplarının yüksek olması, çevrede bulunan 4 okul ve 2 yurt ve semt pazarının olmasıyla beraber halkı daha da endişelendiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda inşaat alanlarının denetimi yılda 4 defa iken alınana son kararlarla inşaat denetimlerinin yılda 1’e düşmesi yaşanacak olan riskleri daha da arttırıyor. Bu sebepten dolayı inşaat alanlarında tehlike arz eden yapı malzemelerinin kurulması ve kullanılması denetim azlığından dolayı daha da rahat yapılıyor. Yaşanacak olan herhangi bir can kaybından sonra önlem alınması kayıpları geri getirmeyeceği gibi daha sonradan alınan önlemin de hiçbir değeri kalmıyor. Özellikle okul çevrelerinde ve şehrin işlek yerlerinde yapılan bu tarz inşaatların denetimi Urfa yöneticileri tarafından insanların can güvenliğini hesaba katılarak yapılması çevredekileri bir nebze de olsa rahatlatacak.

Konuyla alakalı, Başta yüklenici inşaat firması olmak üzere tüm ilgili, yetkili kişi ve kurumlardan açıklama bekleniyor, önümüzdeki günlerde yaşanacak kış şartlarından dolayı uzun süredir atıl vaziyette bulunan vincin bakım ve kontrolü için yetkilileri göreve davet ediyoruz.
 
Etiketler
Yorum Yap
ÖZEL HABER
OSB'nin Su Projesi Buhar Mı Oldu?
OSB'nin Su Projesi Buhar Mı Oldu?
Geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa İl Özel İdaresi tarafından yürütülen OSB, OSB besi, Balıklı göl havzasını besleme ve civar köylere şu götürme Projesi’nin yapımına başladığıyla alakalı halka bilgi verilmişti. Fakat yıl oldu 2017 proje hala bitmiş değil. Projenin tamamlanması, Balıklıgöl’ün azalan suyuna çare olacaktı fakat 6 yıldır projeden ne ses var ne seda…
Urfa'ya Maç Düşer Mi?
Urfa'ya Maç Düşer Mi?
​Türkiye Futbol Federasyonu, 2024 Avrupa Şampiyonası ev sahipliği adaylığı için organizasyon gerçekleştirmeyi planladığı şehirleri açıkladı. EURO 2024 ev sahipliği için İstanbul, Bursa, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Trabzon, Kocaeli ve Ankara şehirleri aday gösterildi.
Birecik'teki Prefabrik Sınıf Velileri İsyan Ettirdi
Birecik'teki Prefabrik Sınıf Velileri İsyan Ettirdi
​Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine bağlı İncirli mahallesinde öğrenciler, sınıf adı altında kurulmuş ilkel bir odada ders görüyorlar. Yeni eğitim öğretim yılı bir dizi sorunla başladı. Bazı okullarda ödenek yetersizliği nedeniyle tadilat ve bakım yapılmadan öğrenciler ders başı yaptı. İncirli mahallesindeki okulun içler acısı durumu, başta öğrenciler olmak üzere velilerde tepkiye neden oldu. PVC ile yapılmış, mahallenin bir köşesine kurulmuş oda şeklindeki yerde öğrenciler eğitim görüyor.
Dolandırıcılar Genç Kızı 'Figüran Gelin' Olarak Kullandılar
Dolandırıcılar Genç Kızı 'Figüran Gelin' Olarak Kullandılar
​Afyonkarahisar'dan Şanlıurfa'ya gelen Gökhasan Ailesi nişan taktıkları evi bomboş görmeleri üzerine dolandırıldıklarını anlayınca şikayetçi oldu.
Şuski'nin Şişik Su Faturaları Urfalı'ları Çileden Çıkardı
Şuski'nin Şişik Su Faturaları Urfalı'ları Çileden Çıkardı
​Yıl içerisinde birçok zamla karşılaşan halk son olarak suya yapılan zamma tepkisini gösterdi. %100 ve daha fazla yapılan bu zammın açıklamasını bekleyen halk “Ne işçi maaşlarına zam yapıldı ne de elektriğe zam geldi. Suya yapılan bu zam neyin nesi” dedi.
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
Kaplumbağayı Futbol Rekabet Tahtasına Çevirdiler
​Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde, adı Tuki olan kaplumbağa bakıcılarının eğlencesi ya da popülerlik hevesi adı altında eziyet görüyor. Tuki'nin futbol maç sonuçlarını tahmin ettiğini iddia eden hayvanat bahçesi çalışanları, yaşlı hayvanı bu iş için zorluyor.
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
Sanat Adı Altında Abdülhamit'e Büyük Hakaret
​Sultan Abdulhamit’e açılan resim sergisiyle büyük sagısızlık yapıldı. Abdülhamid Han ‘ın satın alıp amcazadesi son halife Abdülmecid Efendi’ye hediye ettiği tarihi köşkte sergilenen Çıplak insan ve hayvan figürleri halk arasında eleştirilere neden oldu.
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
​İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Duvarbahçe’ ve elektrik direklerine ‘modüler saksı’ projelerini geliştirdi. ‘Duvarbahçe’ projesi ile yolların kenarlarındaki duvarlar çiçek açarken, ‘modüler saksı’ projesi ile de yolların aydınlatılmasını sağlayan elektrik direkleri çiçeklendiriliyor.
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
​"Dünyanın en eski tapınak merkezi" kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe''de üst yapı ve çevre düzenleme çalışmalarının son aşaması olan gölgelik yapımının sonuna gelindi.
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfalı kültür ve sanat düşkünleri ilginç ve bir o kadar da olması gereken büyük bir eksikliği dile getirerek istekte bulundular. “Şanlıurfa’mızda o kadar yanık ses varken bizler neden bunlardan mahrum kalıyoruz. Belediye kültür evi tarzında bir yer yapıp sanatseverlere sunamaz mı?” dedi.
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yıllardır Halfeti’de kaçak dubalarla sürdürdüğü mücadeleyi bir türlü kazanamıyor. İlçede bulunan turizm işletmelerinin sahilde kaçak duba yapmaları diğer işletme sahiplerini de kızdırıyor. Güneydoğunun Bodrum’u olarak anılan ilçedeki kaçak yapılar turizmi sekteye uğrattığı gibi işletme sahiplerinin ceplerine de zarar veriyor.
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
​Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde yayaların en yoğun olduğu kaldırımları işgal eden elektrik, telefon panoları vatandaşı rahatsız ediyor. Yaya kaldırımlarını işgal eden ve dükkan önlerini kapatan elektrik, telefon ve kablolu televizyon panoları vatandaşı ve esnafı çileden çıkartıyor.