Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 06 Ekim 2017 15:28:37 Tarihinde eklenmiştir.

Yeni Başsavcı Sadi Doğdan'dan Önemli Açıklamalar

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan bugün Urfalı basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenledi. Toplantıda Urfa’nın genel durumunu değerlendirmekle beraber, kan davaları, FETÖ soruşturmaları ve çeşitli faaliyetlerinden bahseden Doğan önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Başsavcı Sadi Doğdan'dan Önemli Açıklamalar

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan bugün basın mensuplarıyla yaptığı toplanın açılışını gazetecilerin sorularıyla yaptı.
 
“Urfa’nın Bir Çok sorununa Vakıfız”
Kendini ve görev sorumluluklarını tanımlayarak toplantıya başlayan Doğan şunları ifade etti;

“19 Temmuz 2017” tarihi itibariyle Şanlıurfa’daki Başsavcılık bölümünde göreve başlamış olduk. Fiili olarak da eylül ayının başı itibariyle görevdeyiz. Daha önce Siverek Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmış olmam neticesiyle Urfa’yı tanıyor ve Urfa’nın bir çok sorununa vakıfız. Fakat bugün savcılık olarak yapmamız gereken görevin çok çok üzerinde bir görevdeyiz. Artık olayları soruşturmayı değil soruşturmaları yönetme ya da ildeki sorunları çözme makamındayız. Bununla beraber ne kadar adliyelik sorun ve vaka varsa büyük bir çaba ve gayretle çözme yolunda olacağız. Toplumu yaralayan büyük hadiseler var, onlarla alakalı sorunları gidermek adına çalışmaları başlatacağız.”
 
“Aşiretler Adama Öldürüyor Diye Kendilerini Yüce Görüyorlar”
Toplumun olumsuz değer yargılarının ne gibi sorunlara yol açtığından bahseden Sadi Doğan, bu konuda okullardaki eğitimin öneminin büyük bir fayda sağladığını fakat kan davaları gibi konularda ve toplumun barışını katkı sağlanması konusunda basın mensuplarının önemli bir ayak olduğunu dile getirerek, Urfa’daki kan davalarıyla alakalı şu açıklamalarda bulundu;

“Urfa’da geçmişe göre bir hayli azalmış olmakla beraber kan davalarının olduğunu biliyoruz. Geçmiş yıllara ve dönemlere oranla kan davaları konusunda çok iyi durumdayız. Bunun daha da iyileşmesi ve kan davalarının bitmesi adına neler yapılması gerekiyorsa bunu devletin diğer birimleriyle birlikte yapmaya hazırız. Biliyorsunuz ki öldürme en ağır suçlardan birisidir. Bu, kabul edilip hoş görülemez bir durumdur. Bunun önüne geçmemizin önündeki en büyük engel “Bazı durumlarda öldürme gerçekleştirildiğinde öldüren kişilerin veya aşiretlerin kendini daha yüce görmesi”dir. Bizler toplumun bu olumsuz değer yargılarının yıkılması adına gazetecilerin çok büyük desteğinin olması lazım. “
 
“Şanlıurfa’da 1402 kişiye dava açıldı”

“15 Temmuz 2016 itibariyle milletimizin maruz kaldığı büyük bir saldırı ve ihanet vardı. Türk yargısı öncelikle kendi içerisindeki hainleri büyük bir titizlikle temizleyerek bugünlere geldik. Bugün toplumda FETÖ soruşturmalarıyla alakalı büyük bir farkındalık olduğunu biliyoruz. Kurunun yanında yaşın da yanmaması için büyük bir çaba içerisindeyiz. FETÖ operasyonları ile ilgili Şanlıurfa’da açılan dosyaların %70’i sonuçlanmış durumda. Kalan dosyaların sonuçlandırılması için gerekli birimlerimiz büyük bir çaba sarf ediyor. Bizim de Başsavcılık olarak açtığımız davalarda hala eksiklikler olabilir. Bunun için Cumhuriyet savcıları takviyesi, personel takviyesi ve delillerin toplanmasıyla bu eksiklikleri giderip Şanlıurfa’da bu FETÖ sorunlarını ortadan kaldırmak için çabalıyoruz. FETÖ soruşturmaları kapsamında Şanlıurfa’da 1402 kişiye dava açıldı, bunların yaklaşık 650 küsur kadarının davaları tutuklu şekilde devam ediyor. Şu an 3200 kişi kadar soruşturması devam kişi var. Ancak bunların çoğu ya takipsizlik kararı yazılacak olanlar ya da haklarında yeteri kadar delil bulunmayanlardır.” diyen Savcı Doğan Şanlıurfa’daki FETÖ soruşturmaları bilgisini de basın mensuplarıyla paylaşarak basın toplantısını sonlandırdı.
 
Etiketler
Yorum Yap
ÖZEL HABER
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
Her Yerde Var Urfa'da Neden Yok
​İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Duvarbahçe’ ve elektrik direklerine ‘modüler saksı’ projelerini geliştirdi. ‘Duvarbahçe’ projesi ile yolların kenarlarındaki duvarlar çiçek açarken, ‘modüler saksı’ projesi ile de yolların aydınlatılmasını sağlayan elektrik direkleri çiçeklendiriliyor.
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
Göbeklitepe'ye Yakışan Bu Mu?
​"Dünyanın en eski tapınak merkezi" kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe''de üst yapı ve çevre düzenleme çalışmalarının son aşaması olan gölgelik yapımının sonuna gelindi.
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfa'daki Sanatçılar Sanat Evi istiyor
Urfalı kültür ve sanat düşkünleri ilginç ve bir o kadar da olması gereken büyük bir eksikliği dile getirerek istekte bulundular. “Şanlıurfa’mızda o kadar yanık ses varken bizler neden bunlardan mahrum kalıyoruz. Belediye kültür evi tarzında bir yer yapıp sanatseverlere sunamaz mı?” dedi.
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Halfeti'deki Kaçak Dubalara Belediye'nin Gücü Yetmiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yıllardır Halfeti’de kaçak dubalarla sürdürdüğü mücadeleyi bir türlü kazanamıyor. İlçede bulunan turizm işletmelerinin sahilde kaçak duba yapmaları diğer işletme sahiplerini de kızdırıyor. Güneydoğunun Bodrum’u olarak anılan ilçedeki kaçak yapılar turizmi sekteye uğrattığı gibi işletme sahiplerinin ceplerine de zarar veriyor.
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
Urfa'daki Kaldırımlar Kiraya Mı Verildi
​Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde yayaların en yoğun olduğu kaldırımları işgal eden elektrik, telefon panoları vatandaşı rahatsız ediyor. Yaya kaldırımlarını işgal eden ve dükkan önlerini kapatan elektrik, telefon ve kablolu televizyon panoları vatandaşı ve esnafı çileden çıkartıyor.
Topdağı Çukur Dağına Döndü
Topdağı Çukur Dağına Döndü
​Şanlıurfa sokaklarındaki çukur sorunlarının ardı arkası kesilmiyor. Hemen hemen adım atılan her sokakta tehlikeli bir çukura rastlamak mümkün. Dün yayınladığımız tehlikeli çukur haberinden sonra ihbar hattımıza gelen onlarca aynı şikayet üzerine tekrar gündeme getirme zorunluluğu hissettiğimiz bir çukur vakası daha var.
Kırsaldakilerin Vay Haline
Kırsaldakilerin Vay Haline
​Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde çalışma nedeniyle yollarda oluşan çukurlar sürücülerin korkulu rüyası haline geldi. Her gün yüzlerce aracın ve motosikletin geçtiği yolda kazalar yaşanıyor ve yaşanmaya da devam edecek gibi görünüyor. Çukuru sonradan fark edip kaçmak isteyen araçlar ani manevralar yaparak kazaya neden oluyor.
Araba Değil Su Tankeri
Araba Değil Su Tankeri
​Urfa’da yaşanan tehlikeli yolculuk görenleri hayrete düşürdü.
Urfa'daki Ölüm Çukuru Vatandaşı İsyan Ettirdi
Urfa'daki Ölüm Çukuru Vatandaşı İsyan Ettirdi
​Şanlıurfa Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki çukur etrafa tehlike saçıyor. Hangi kurum tarafından açık bırakıldığı bilinmeyen çukur mahalle sakinleri ve özellikle çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor. Kötü kokuların da yayıldığı çukur için tedirgin olan vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor.
Birecik'teki Bisiklet Yolu, Engel Yolu Oldu
Birecik'teki Bisiklet Yolu, Engel Yolu Oldu
​Birecik’teki bisiklet yolu sorunu bitmek bilmedi. Daha önce motosikletli bir gencin ipe takılıp hayatını kaybetmesiyle başlayan Birecik bisiklet yolu sorununa şimdi de köprü engeli takıldı. Belediyenin muhteşem mimarlık örneği sergilediği bisiklet yolunun bir süre sonra kesintiye uğraması vatandaşın haklı tepkisine maruz kalıyor.
Urfa Şarkıları Artık Kitap Halinde
Urfa Şarkıları Artık Kitap Halinde
​Urfa’nın Şarkıları kitap oldu. Yasin Küçük urfa Şarkılarını bir kitapta toplayarak Urfa’nın sanat kültürünü geleceğe taşıdı. 1927 – 29 yıllarına ait Urfa Şarkıları bir kitapta toplandı. Yasin Küçük’ün ilham aldığı ve kendi imzasını taşıyan kitabın çalışması için birçok kişi yardımlarını esirgemedi
Şuski Karaköprü'de Yine Patladı
Şuski Karaköprü'de Yine Patladı
​Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinin içme suyunu karşılayan su hattı patladı. Patlamanın etkisiyle yollar göle dönüştü. Çevre halkı isyan ederek seslerini duyurmaya çalışıyor.