Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 06 Ekim 2017 15:22:26 Tarihinde eklenmiştir.

Vali Erin:'Urfa'nın 3'te 1'i Suriyeli'

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, TRT GAP Diyarbakır Radyosunun Şanlıurfa Müzesi’nden gerçekleştirdiği “Yöremizden” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Vali Erin:'Urfa'nın 3'te 1'i Suriyeli'

Yayın ekibinin söyleşi öncesi vatandaşlarla yaptığı röportajlarda önce çıkan istek ve taleplerin de gündeme geldiği programda, radyo sunucusu Mustafa Yalın’ın sorularını cevaplayan Vali Erin, Şanlıurfa hakkında bilgiler verdi.

Şanlıurfa’nın sıradan bir şehir olmadığını, coğrafi alan bakımında Türkiye’nin yedinci büyük ili olan Şanlıurfa’nın nüfus itibariyle de dokuzuncu sırada olduğunu kaydeden Vali Erin, “Son nüfus sayımına göre 1 milyon 940 bin nüfusumuz var, bunun yanında 500 binin üzerinde Suriyeli misafirimiz var. Bunun yanında geçmiş yıllardan ihmal edilerek gelen problemler var. Ancak son 15-20 yılda bunun da değiştiğini görmek lazım. Kamu yatırımları itibariyle daha önceleri yıllık 50-60 milyon liralık ödenek alan Şanlıurfa, 2000’li yıllardan başlamak üzere yıllık ortalama 750 milyon TL’lik yatırım yapılan bir il durumuna geldi. Dolaysıyla bu 15-20 yıllık süre içerisinde eğitimden sağlığa, ulaştırmadan altyapıya, hava ulaşımına kadar gerçekten de devletin çok önem verdiği ve yine 81 il içerisinde en çok kaynak alan, en çok yatırım yapılan bir ilimiz. Bugün itirabiyle merkezdeki çok büyük hastanemiz ve yapılmakta olan 1700 yataklı şehir hastanemiz dışında 10 ilçemizde de çok modern şartlarda hizmet veren hastanelerimiz var. Tabi 1 milyon 940 bin nüfus ve 500 binin üzerindeki Suriyeli kardeşlerimizin doğal olarak ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamak kolay iş değil. Yerel yönetimlerle, merkezi idareyi temsil eden Valilik ve diğer kamu kurum kuruluşlarımızla en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Ama eksikliklerimiz var, bunları tamamlamanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

Şanlıurfa’nın, yıllık ortalama 62 bin kişilik nüfus artışıyla Türkiye ortalamalarının iki katının üzerinde nüfus artış hızına sahip olduğunu belirten Vali Erin, “Bu hızlı nüfus artışına paralel, yapılacak yatırımların geleceğe yönelik belirli bir planlama ve projeksiyon içerisinde yapılması gerekiyor. Bir yandan geçmişten gelen birikimleri tamamlarken, diğer yandan da gelecekte aramıza katılacak çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik planlama yapmak durumundayız. Sadece eğitimde değil, sağlıkta da sporda da öyle” şeklinde konuştu.
Şanlıurfa’da yaşayan Suriyelilerin demografik, ekonomik ve sosyal açıdan kente etkilerini de değerlendiren Vali Erin, Şanlıurfalıların kendi problemlerine rağmen Suriyeli misafirlere olan yaklaşımlarının takdire şayan olduğunu belirterek, nüfusunun üçte birini Suriyelilerin oluşturduğu Şanlıurfalıların ensar ruhunu ortaya koyduğunu söyledi.

Vali Erin, Şanlıurfa’daki Suriyelilerin kendi ülkelerinde yaşar gibi yaşamını idame ettirmeye çalıştığını, hiçbir ayrım ve kötü muameleye tutulmadan insanların rahatlıkla yaşadığı böyle bir durumun dünyada hiçbir yerde olamayacağını kaydederek, Şanlıurfalılara bu tutumlarından dolayı teşekkür etti.

Şanlıurfa’da devam eden eğitim, sağlık, gençlik ve spor tesislerinin yanısıra sosyal amaçlı projler hakkında da bilgiler veren Vali Erin, şehrin tarihi ve turistik özellikleriyle de dünya çapındaki önemini de radyo dinleyicileri ile paylaştı.

TRT GAP Diyarbakır Radyosunun Şanlıurfa’da gerçekleştirdiği yayın, hafta boyunca farklı konu ve konuklarla devam edecek.
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Ahmet Çakar’dan inanılmaz FETO iddiası
Ahmet Çakar’dan inanılmaz FETO iddiası
Ahmet Çakar: “Ayağa kalk koreografisinin amacı ne?”
Acun Ilıcalı oyuncu oldu! İşte oynadığı film...
Acun Ilıcalı oyuncu oldu! İşte oynadığı film...
Acun Ilıcalı, TV8'den ayrılıp kendi yapım şirketlerini kuran '3 Adam'ın 27 Ekim'de vizyona girecek filmlerinde konuk oyuncu olarak rol aldı.
Urfa Büyükşehir Belediyesinde Neler Oluyor?,Yolsuzluk...
Urfa Büyükşehir Belediyesinde Neler Oluyor?,Yolsuzluk...
Büyükşehir'den O İddialara Cevap...
Park kavgası kanlı bitti
Park kavgası kanlı bitti
yaşanan park kavgasında bir kişi ağır yaralandı.
Yetim Merkezinin Açılışı Gerçekleşti
Yetim Merkezinin Açılışı Gerçekleşti
​Hayrat Yardım Derneği tarafından yaptırılan ve Urfa’da 3.sü olan yetimhanenin açılışı gerçekleştirildi.
Kandilin Nefesini Kesecek!
Kandilin Nefesini Kesecek!
Suriye’de, Hatay-Reyhanlı hattında ‘İdlib-Afrin koridoru’ kuran Türkiye, Hakkâri Şemdinli’de ‘Kandil’, Hakkâri Derecik hattında ise ‘Kerkük koridoru’ için 3 cephe oluşturdu
Hayatını Kaybetti...
Hayatını Kaybetti...
seyir halindeki otomobildeyken silahlı saldırıya uğrayan kişi hayatını kaybetti.
Açılışını Bakan Fakıbaba Yaptı
Açılışını Bakan Fakıbaba Yaptı
Karaköprü Belediyesi tarafından Esentepe Mahallesinde yapılan modern okuma salonu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın katıldığı açılışla hizmete girdi.
  Karaköprü’de Muhtarlara 100 Adet Bilgisayar Dağıtıldı
Karaköprü’de Muhtarlara 100 Adet Bilgisayar Dağıtıldı
Karaköprü belediyesi ilçedeki 100 mahalle muhtarına törenle bilgisayar dağıtımı yapıldı. Bilgisayar dağıtım törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da katıldı.
Sağlık Bakanı Şanlıurfa'da
Sağlık Bakanı Şanlıurfa'da
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.
Önen’den 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü mesajı
Önen’den 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü mesajı
“Gazetecilik dürüstlük ve fedakarlık ister”
Fakıbaba ve Vali Erin ‘Gece 2’ Mesaisinde!
Fakıbaba ve Vali Erin ‘Gece 2’ Mesaisinde!
Urfa İçin Daha Çok Çalışacağız