Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 05 Ekim 2017 18:30:51 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa'da Aralarında,Suriyelileri...

Suriyeli göçmenleri kaçıran çetelere operasyonlarını sürdüren polis 18 göçmen ve 6'sı yabancı uyruklu 11 organizatör yakalandı.

Urfa'da Aralarında,Suriyelileri...

Urfa'da sayıları 400 bini geçen suriyeli göçmenleri para karşılığı yasadışı yollardan yurtdışına götüren çeteler, dikkat çekmemek ve polise yakalanmamak için sürekli yeni yöntemler deniyor. Okul servisleriyle bile göçmen taşıyan çeteler genellikle farklı minibüslerle hareket etmeye çalışıyor. Organizatörler, oluşturulan Whatsapp grupları aracılığıyla birbirleriyle ve taşıyacakları göçmenlerle iletişim kuruyor. Farklı noktalardaki minibüs ve araçların yerleri buradan bildiriliyor, göçmenler küçük gruplar halinde bu araçlara bindirilip taşınıyor. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler göçmenlerin ağırlıklı olduğu semtlerde hareketliliği takip ediyor. Olağandışı durumları tespit eden ekipler araçlar yola çıkamadan operasyon düzenliyor. İstanbul’daki son operasyon Fatih ilçesi Fındıkzade semtinde düzenlendi. Operasyonda 18 göçmeni yurtdışına kaçırmaya çalışan 11 organizatör yakalandı. Göçmen kaçakçılarından beşinin Suriye, birinin Irak uyruklu olduğu belirlendi. Kaçakçıların göçmenlerle kişi başı 2 bin Avro ödenmek üzere anlaştığı öğrenildi. Ekiplerin son 20 günde yaptığı operasyonlarda 279 göçmen ve 36 göçmen kaçakçısı yakalandı.

KAYITLI SURİYELİ SAYISI: 3 MİLYON 208 BİN 131

TÜRKİYE’ye sığınan ve biyometrik verilerle kayıt altına alınan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sayısı 3 milyon 208 bin 131 oldu. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, güvenli bir ortamda hayatlarını sürdürmek amacıyla Türkiye’ye sığınan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sayısı 28 Eylül itibarıyla 3 milyon 208 bin 131 oldu. Geçen yıl bu sayı 2 milyon 834 bin 441 olarak kayıtlara geçmişti. Söz konusu Suriyelilerin 511 bin 380’i İstanbul’da, 445 bin 584’ü Şanlıurfa’da, 416 bin 589’u Hatay’da, 341 bin 649’u Gaziantep’te,166 bin 332’si Mersin’de, 165 bin 28’i Adana’da, 128 bin 306’sı Kilis’te, 123 bin 376’sı Bursa’da, 117 bin 434’ü İzmir’de ve 95 bin 431’i Kahramanmaraş’ta yaşıyor.

242 MAĞDUR SIĞINMA EVLERİNDE

Türkiye, bir taraftan karşılaştıkları zor durumdan kurtulmak isteyen sığınmacılara kucak açarken, diğer taraftan insan kaçakçılarının eline düşenleri de kurtarıyor. İnsan ticareti mağduru kişilerin barınması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türkiye’de 28 sığınma evi bulunuyor. Söz konusu evlerde 15 Eylül itibarıyla 242 kişi kalıyor. Öte yandan birçok yabancı, aldıkları izinlerle Türkiye’de ikamet etme hakkına sahip oluyor. Kısa dönem, aile, öğrenci, uzun dönem, insani ve insan ticareti mağduru olmak üzere Türkiye’de 6 çeşit ikamet izni türü bulunuyor. Türkiye’de bu kapsamda 591 bin 982 yabancı ikamet ediyor. Geçen yıl 461 bin 217 yabancıya Türkiye’de ikamet etme izni verilmişti.


AYDINLIK

 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Ahmet Çakar’dan inanılmaz FETO iddiası
Ahmet Çakar’dan inanılmaz FETO iddiası
Ahmet Çakar: “Ayağa kalk koreografisinin amacı ne?”
Acun Ilıcalı oyuncu oldu! İşte oynadığı film...
Acun Ilıcalı oyuncu oldu! İşte oynadığı film...
Acun Ilıcalı, TV8'den ayrılıp kendi yapım şirketlerini kuran '3 Adam'ın 27 Ekim'de vizyona girecek filmlerinde konuk oyuncu olarak rol aldı.
Urfa Büyükşehir Belediyesinde Neler Oluyor?,Yolsuzluk...
Urfa Büyükşehir Belediyesinde Neler Oluyor?,Yolsuzluk...
Büyükşehir'den O İddialara Cevap...
Park kavgası kanlı bitti
Park kavgası kanlı bitti
yaşanan park kavgasında bir kişi ağır yaralandı.
Yetim Merkezinin Açılışı Gerçekleşti
Yetim Merkezinin Açılışı Gerçekleşti
​Hayrat Yardım Derneği tarafından yaptırılan ve Urfa’da 3.sü olan yetimhanenin açılışı gerçekleştirildi.
Kandilin Nefesini Kesecek!
Kandilin Nefesini Kesecek!
Suriye’de, Hatay-Reyhanlı hattında ‘İdlib-Afrin koridoru’ kuran Türkiye, Hakkâri Şemdinli’de ‘Kandil’, Hakkâri Derecik hattında ise ‘Kerkük koridoru’ için 3 cephe oluşturdu
Hayatını Kaybetti...
Hayatını Kaybetti...
seyir halindeki otomobildeyken silahlı saldırıya uğrayan kişi hayatını kaybetti.
Açılışını Bakan Fakıbaba Yaptı
Açılışını Bakan Fakıbaba Yaptı
Karaköprü Belediyesi tarafından Esentepe Mahallesinde yapılan modern okuma salonu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın katıldığı açılışla hizmete girdi.
  Karaköprü’de Muhtarlara 100 Adet Bilgisayar Dağıtıldı
Karaköprü’de Muhtarlara 100 Adet Bilgisayar Dağıtıldı
Karaköprü belediyesi ilçedeki 100 mahalle muhtarına törenle bilgisayar dağıtımı yapıldı. Bilgisayar dağıtım törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da katıldı.
Sağlık Bakanı Şanlıurfa'da
Sağlık Bakanı Şanlıurfa'da
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.
Önen’den 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü mesajı
Önen’den 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü mesajı
“Gazetecilik dürüstlük ve fedakarlık ister”
Fakıbaba ve Vali Erin ‘Gece 2’ Mesaisinde!
Fakıbaba ve Vali Erin ‘Gece 2’ Mesaisinde!
Urfa İçin Daha Çok Çalışacağız