Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 16 Eylül 2017 12:58:26 Tarihinde eklenmiştir.

Çılgın Urfalı Kardeşler...

Şanlıurfa’nın bunaltıcı sıcaklıklarına karşı serinlemek isteyen motor tamircisi 2 kardeş, çareyi klima üretmekte buldular.

Çılgın Urfalı Kardeşler...

Şanlıurfa’da motor tamirciliği yapan 2 kardeş kendi klimalarını kendileri icat etti. Ürettikleri klimanın diğer klimalara nazaran masrafının daha az olduğunu söyleyen kardeşler, gelen müşterilerinin şaşırdığını ve kendi iş yerleri için de yapılmasını istediklerini söylediler.

İcat ettikleri klimayla ilgili İLKHA’ya açıklamalarda bulunan 2 kardeş klimayı nasıl yaptıklarını ve özelliklerini anlattılar.

İcat ettikleri klimadan 2 tane bulunduğunu belirten Hasan Çakmak, "İlk aşama normal bir tahtadan yapıyoruz. Tahtadan sonra talaş gibi bir şey var içinde, klima fanı var, ufak bir pompası var, normal süzgeç gibi bir parça kullanılıyor. Yapılışı biraz zor ama insan kafasını çalıştırması lazım. Yapımı bir gün sürüyor. Bu klimadan 2 tane var birini evde birini de iş yerinde kullanıyoruz. Şanlıurfa’da ilk ben yaptım onun için her gelen farklı farklı şeyler söylüyor, müşterilerimiz şaşırıyorlar. Bu klimadan bize yap diyenler çok oldu." dedi.

Çakmak, "Bu yaptığımız klima tasarrufu 20 TL’dir. Her ay 20 TL gibi bir ücreti var. Normal klimanın elektrik tüketimi 300-400 TL’dir. Bu yaptığımız klimanın elektrik tüketimi ise 20 TL’dir." şeklinde konuştu.

Ürettikleri klimanın hem ekonomik hem de sağlıklı olduğunu söyleyen Halil Çakmak ise, "Kardeş olarak ikimiz bu klimayı yaptık. Bu klimada ikimizin de emeği var. Normalde bu klimanın yapılışı bu şekilde malzemeler hazır olduğu zaman 1-2 saat içinde yapılışı bitiriliyor. Bugün elektrik tüketimi normal klimaya göre ayda yaktığı 300 TL ücreti var.  Birde sağlıklı değil. Bu klimanın önünde yat. Kalktıktan sonra hiçbir şey hissetmesin. Ama normal bir klimanın önünde 2-3 saat yatıp kalktıktan sonra hasta, bitkin halde oluyorsun. Fakat bu klimada sadece bir fan, bir pompa birde su var. Fan çalıştığı vakit o suyun serinliğini dışarı veriyor. Klimamızın bir özelliği de budur." ifadelerini kullandı.

Son olarak ise Çakmak, iş yerine gelen müşterilerin klimayı gördüklerinde çok beğendiklerini söyleyerek, klimayı icat ettiklerinden dolayı gururlu olduğunu belirtti. 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Abdülkerim Gök'ten Hilvan Belediyesi'ne Ziyaret
Abdülkerim Gök'ten Hilvan Belediyesi'ne Ziyaret
Şanlıurfa AK Parti 24. Dönem Milletvekili ve Kalkınma Bakanlığı Müşaviri Abdülkerim Gök bazı temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Hilvan'a gitti.
Nihat Çiftçi İstifa Etti mi?
Nihat Çiftçi İstifa Etti mi?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından Ankara Kuşu, flaş bir iddiada bulundu.
MGK Bildirisi: “IKBY’nin Referandum Kararı Gayrimeşrudur, Israr Edilmesi Hâlinde Vahim Sonuçlar Ortaya Çıkar
MGK Bildirisi: “IKBY’nin Referandum Kararı Gayrimeşrudur, Israr Edilmesi Hâlinde Vahim Sonuçlar Ortaya Çıkar"
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, “IKBY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir. Türkiye’nin millî güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adımın, Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile birlikte, bölgenin barış, güvenlik ve istikrarı için de tehdit oluşturan vahim bir yanlış olduğu kuvvetle vurgulanmıştır” denildi.
Başkan Çiftçi'den Urfalılara Davet!
Başkan Çiftçi'den Urfalılara Davet!
Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen İsot Festivali, 'Tarladan Sofraya İsot Serüveni' etkinliği ile devam ediyor.
Mehmet Yavuz mevlid-i Şerif Okutacak
Mehmet Yavuz mevlid-i Şerif Okutacak
​Geçen yıl şehit düşen Arda Şen’in seneyi devriyesi için mevlit okutulacak.
Türkiye bu vebale girmesin!
Türkiye bu vebale girmesin!
Kırgızistan uyruklu Khanifakhon (Hanife) Abdıkarımova ve 3 çocuğu 4 aydan beri hukuksuz bir şekilde Kırklareli Pehlivanköy GGM’nde mahpus gibi tutuluyor.
Hrü, Sağlık Bilimleri Fakültesiyle Eğitim-Öğretim Yılına Başladı
Hrü, Sağlık Bilimleri Fakültesiyle Eğitim-Öğretim Yılına Başladı
Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile 2017-2017 Eğitim Öğretim yılına başladı.
Başkan Demirkol, Çamlıdere’de Öğrencilerle Buluştu
Başkan Demirkol, Çamlıdere’de Öğrencilerle Buluştu
Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, 2017- 2018 Eğitim Öğretim Yılının başlaması dolayısıyla Çamlıdere İlk ve Ortaokulunu ziyaret ederek, öğrencilerle buluştu. İhtiyaç sahibi öğrenciler için okul idaresine kırtasiye setleri teslim ettiklerini söyleyen Başkan Demirkol, “Haliliye Belediyesi olarak her yıl eğitim, öğretim yılı başlangıcında okullarımızı ziyaret ederek, yardıma muhtaç öğrencilerimize destekte bulunuyoruz” dedi.
Kaya;
Kaya; "Şanlıurfa’ya Türkiyenin En Büyüğünü Kurduk”
Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Ticaret Borsası olarak Şanlıurfa’ya Türkiye’nin en büyük lisanslı depolarını kurduklarını söyledi.
Urfa'da Elektrikler Kesilecek,İşte O Mahalleler...
Urfa'da Elektrikler Kesilecek,İşte O Mahalleler...
Dicle EDAŞ, Cumartesi ve Pazar günleri Haliliye ve Eyyübiye ilçelerindeki bazı mahallelerde elektrik kesintisi uygulanacağını duyurdu.
Fakıbaba'ya Ne Dediler,Katarlı İş Adamları...
Fakıbaba'ya Ne Dediler,Katarlı İş Adamları...
Katar, yatırımlarla Türk iş adamlarına istihdam sağlamak istiyor
Fakıbaba'dan Müjde Üstüne Müjde!
Fakıbaba'dan Müjde Üstüne Müjde!
​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bugün karar aldık. Artık 40'ın altındaki randımanlı fındıkları da alacağız. Üreticinin hep yanında olacağız" dedi.