Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 13 Eylül 2017 17:48:38 Tarihinde eklenmiştir.

DSİ'DEN AÇIKLAMA...

DSİ'DEN AÇIKLAMA...

DSİ'DEN AÇIKLAMA...

SIN: URFA.COM HABER

ŞANLIURFA

Urfa.com sitenizde 01.09.2017 tarihinde yayınlanan "DSİ ile ilgili asılsız haber” ile ilgili olarak;
Temmuz ayı içeresinde su kullanımının pik noktaya gelmesi nedeni ile bahse konu haberde konu olan sol sahil ana kanalıl 7,19 ve 20 nolu hatlara yeterli su verilememiştir. Normalde 15 m3 su gitmesi gereken söz konusu arazilere suyun menbasında yer alan çiftçilerin yoğun su kullanımı ve kaçak sulamalar sebepleri ile 5 — 6 m3 su ancak ulaştırılabilmiş olup ihtiyacın ancak üçte biri karşılanabilmiştir. Bundan dolayı yaklaşık 156.480 (17, 19 ve 20 nolu hatların şebekeleri) dekar alanda bulunan tarlalar su yetersizliği nedeni ile mağdur duruma düşmüş ve ürünleri kuruma noktasına gelmiştir. Su yetersizliğinin sebebi olarak çiftçilerce yağmur sulaması yerine salma sulama yapılması, pamuk ve mısır'ın yoğun bir şekilde ekilmesi ve proje dışı su kullanımları görülmektedir. Bahse konu hatlarda bulunan ve su yetersizliğinden yakınan çiftçilerin Tarım Bakanlığına ve Valiliğimize yaptıkları şikâyetler nedeniyle Tarım Bakam Dr. Eşref FAKIBABA'nın başkanlığında Sayın yöre Vekillerimizin ve Sayın il Valimizin katılımı ile yapılan toplantıda en başta suyun kısılması yöntemi ve bu yöntemin başarısız olması hasebi ile en son rotasyon uygulamasına karar verilmiştir. Bu kapsamda her hat 6 gün su alacak 2 gün su almayacak şekilde planlama yapılmıştır. Bu şekilde rotasyon uygulamasına çiftçilerle 28 Temmuz Taşbasan ve I Ağustos'ta Suruç ilçesinde çiftçiler ve muhtarlarla yapılan toplantılarda mutabakat sağlanmıştır. Yapılan bu rotasyon programı, Valiliğe, tüm Kaymakamlıklara, Jandarma Komutanlığı ve ilgili jandarma karakollarına ve tüm sol sahil ana kanalında bulunan Köy Muhtarlıklarına bildirilmiştir.
Aynı kapsamda 01.Ağustos 2017 tarihinde sağ ve sol sahil ana kanalında bulunan tüm Köy Muhtarlıklarının katıldığı Suruç Kaymakamının başkanlığında ve İl Jandarma Komutanı ile Devlet Su İşleri yetkililerinin katıldığı rotasyon bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.
Rotasyondan önce kısıtlama yöntemi ile mağdur olan hatlara suyun verilmesine çalışılmış ancak yeterli su sağlanamamıştır. Son çare olarak Sayın Bakanımızın ve sayın Valimizin talimatları doğrultusunda rotasyon planı devreye sokulmuştur.
Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi; kurumumuzun ve kurum personelimizin özveri ile çalıştıkları bir kamu hizmetidir. Söz konusu projede suyun sevk ve idaresinin sağlıklı yapılması, proje kapsamındaki tüm köylerin suyu eşit ve yeterli alması, su yetersizliğinden dolayı çiftçilerin mağdur olmaması için gece ve gündüz tüm gücüyle çalışan DSİ personeli ile ilgili olarak basın aracılığı ile kin ve nefretle iftira dolu, yersiz ve asılsız yapılan haber kurumumuzu, İdaremiz Bölge Müdür yardımcılarından Mesut MODALI ve Metin İNCİ başta olmak üzere kurumda çalışan tüm personellerini ve kamu vicdanım yaralamıştır.
Kendi kişisel çıkarlan için basın gücünü kötü niyetli olarak herhangi bir belge ve delil olmaksızın, herhangi bir araştırma yapılmadan ve konunun muhataplarından bilgi alınmadan yapılan bu haber basın etik ve ahlakına uygun olmayıp hak ve hukuk kurallarına da aykırıdır.
Söz konusu haberin haksız, mesnetsiz, yalan ve iftiradan ibaret olması sebebi ile yasal haklarımızı kullanacağımızı bildirir, ilgili açıklamayı kamuoyuna duyururuz.
Adres:
Hayati Harrani Mahallesi, Akçakale Cd. No:442, 63200
Eyyubiye/Şanlıurfa
Ahmet Ersin GÖKÇEK
DSİ 15. Bölge Müdürü
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
İSOT FESTİVALİ TARLADAN SOFRAYA SERÜVENİ İLE DEVAM ETTİ
İSOT FESTİVALİ TARLADAN SOFRAYA SERÜVENİ İLE DEVAM ETTİ
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "İsot festivali" kapsamında, "Tarladan sofraya isot serüveni" etkinliği düzenlendi.
Şuski İle Kırsal Mahalleler İçme Suyuna Kavuşuyor
Şuski İle Kırsal Mahalleler İçme Suyuna Kavuşuyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa’daki kırsal mahalleleri içme suyuna kavuşturuyor.
Urfa İçin Güzel Haber,Çalışmalar Başladı...
Urfa İçin Güzel Haber,Çalışmalar Başladı...
Kent merkezi ile havaalanı arasında ışıksız trafik akışını sağlamak amacıyla 7 ayrı köprülü kavşak yapımını hedefleyen, bu kapsamda Diyarbakır karayolunda 2 adet köprülü kavşağı tamamlayarak hizmete sunan Büyükşehir Belediyesi, üçüncü köprülü kavşağı Karaköprü İlçesi Kolsuzoğlu Bulvarı’na kesişen alanda yapmak için çalışma başlattı.
Fakıbaba’dan Urfa Harekatı!
Fakıbaba’dan Urfa Harekatı!
Seferler Artırıldı.
Urfa'da Kıymalı Kavgasında Kan Aktı...
Urfa'da Kıymalı Kavgasında Kan Aktı...
Sen misin,Sıramı Veren?
Ders kitaplarında Fetö Skandalları!
Ders kitaplarında Fetö Skandalları!
Müfredat tartışmalarının gölgesinde başlayan 2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk haftasına ders kitaplarındaki sakıncalı içerikler damga vurdu.
Fakıbaba, Taksicileri Unutmadı
Fakıbaba, Taksicileri Unutmadı
​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Taksiciler Derneği’ne ziyarette bulundu.
Şanlıurfa Baro Başkanı Gözaltına Alındı
Şanlıurfa Baro Başkanı Gözaltına Alındı
​Şanlıurfa Baro Başkanımız Av. Ahmet Tüysüz'ün Viranşehir'de adliyede gözaltındaki müvekkili için “O benim müvekkilim savunmasını ben yapacağım.” dedi ve gözaltına alındı. Av. Ahmet Tüysüz’ün gözaltına alındığı sırada sözlü ve fiziki saldırıya uğradığı iddia edildi.
Urfa'da 16 Yıl Sonra Yakalandı...
Urfa'da 16 Yıl Sonra Yakalandı...
Hilvan’da, hakkında işlediği bir cinayetle ilgili olarak 7 yıl 9 ay kesinleşmiş cezası bulunan İbrahim Halil Bozkurt, 16 yıl aradan sonra jandarma tarafından sahte kimlikle yakalandı.
Urfa'da Feci Kaza,Altına Aldı...
Urfa'da Feci Kaza,Altına Aldı...
Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde otomobilin motosiklete çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
Türkiye geneli hava durumu
Türkiye geneli hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, hava Sıcaklığı doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
BAŞKAN EKİNCİ KERMESİN AÇILIŞINI YAPTI
BAŞKAN EKİNCİ KERMESİN AÇILIŞINI YAPTI
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Eyyübiye Belediyesi Kadın Destek Merkezindeki kursiyerler ile Danimarka Mülteci Konseyi kursiyerlerinin, el emeği göz nuru eserlerinin görücüye çıktığı kermesinin açılışını yaptı.