Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 23:24:46 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa Çiftçisinden,Hükümete Biber Çağrısı...

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde kırmızı biber hasadına başlayan çiftçiler, üretici olarak emeklerinin karşılığını alamadıklarını, bu nedenle diğer ürünler gibi biberin de desteklemesi olması gerektiğini belirtiyorlar.

Urfa Çiftçisinden,Hükümete Biber Çağrısı...

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde kırmızı biber hasadına başlayan çiftçiler, biber (isot) ürününün ekimi ve hasadının zahmetli bir iş olduğunu, çok emek harcadıklarını, fakat emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirterek devletin fabrikalar yapıp, destekleme vererek çiftçiye yardımcı olmasını istiyorlar.

Kazandığı paranın yarısını işçilere geriye kalanını ise tarla sahibi ve masrafa verdiğini söyleyen Mustafa Yada isimli çiftçi, talep ve sıkıntılarını İLKHA muhabirine dile getirerek şöyle konuştu:

“Hilvan’ın Faik köyünde yaklaşık 50 dönüm biber ektim. Mart ayında başladık, 7 ay civarıdır emek veriyoruz. Şu anda birinci ürünü topluyoruz. Verim iyi ama yine de beklediğimiz gibi değil. Havalar da sıcak olduğu için biberi etkiledi. Şu anda fiyatlar düşük görünüyor. Bin 200 liraya düşmüş. 25 işçi çalışıyor, kazandığımız paranın yarısı şu anda işçiye diğer yarısı da tarla sahibine gidiyor. Bu nedenle devletin buna bir çözüm bulması gerekiyor. Devlet bir fabrika kurup biberi alması lazım. Ayrıca biberin desteklemesi de olması gerekir ve desteklemeyi tarla sahibine değil üreticiye vermesi gerekir.”

Yada, "Fiyatların düşük olması nedeniyle biz emeğimizin karşılığını alamıyoruz. En azından fiyatın şu anda bin 500’ün altına düşmemesi lazım. Devlet gerekli düzenlemeyi yapıp desteği üreticiye vermesi lazımdır.” diye belirtti.

"Devletin bir fabrika kurup biberi üreticiden alması gerekiyor"

Biber yetiştirmenin diğer ürünlere göre daha zahmetli olduğunu ve Hilvan’a yakın Fırat suyu olmasına rağmen ondan faydalanamadıklarını belirten Aslan Ali Karakuş adlı çiftçi de şöyle konuştu:

“Ben yaklaşık 5 aydır bu biberi ekmişim, defalarca gübresini verdik. İlkin mantar hastalığı vardı ama ilaçladık şu anda iyidir. İşçilerin ücretini ve yapılan masrafları karşılamak için fiyatın iyi olması lazım. Biz üretici olmamıza rağmen o kadar da emek harcıyoruz yine de komisyoncular kadar kazanmıyoruz. Devletin bir fabrika kurup biberi üreticiden alması gerekiyor, bu bizim için daha iyi olur. Geçen seneye göre bu sene verim biraz düşük. Tabi bazı yerlere göre de değişiyor, yine de şükürler olsun. Diğer ürünlerde nasıl destekleme varsa aynı şekilde biber üreticisine de destekleme lazım. Çünkü biberin zahmeti ve yetiştirilmesi daha zor. Biber yetişene kadar sürekli içinde çalışıyoruz.”

"Beklentimiz bir an önce sulama projesinin yapılıp ilçemize su verilmesidir"

Karakuş, “Burada suyumuz yok, biberleri kuyu suyu ile suluyoruz. Şimdiye kadar Hilvan’a çoktan su gelmesi gerekiyordu. Yıllardır sulama projesini bekliyoruz, fakat henüz piyasada bir şey yok. Bizim suyumuzdan başkaları faydalanıyor. Biz de yerimizde durmuşuz. Biraz tarlam var fakat kuru tarla olduğu için bir şey elde edemiyoruz. Hâlbuki sulu tarla olsa çocuklarımla beraber çalışırız ve o bize yeter, dışarı gidip çalışmak zorunda kalmayız. Bu tarlayı da icare yoluyla alıp ektim. Şu anda Hilvan’daki vatandaşların çoğu dışarıdaki illerde farklı işlerde çalışıyor. Beklentimiz bir an önce sulama projesinin yapılıp ilçemize su verilmesidir. Fakir insanların gözü yetkililerde, onlar da evet diyor, ama gereğini yapmıyorlar. Seçim zamanında yapacağız diyorlar, ama seçim süreci bittiğinde her şey bitiyor gelecek seçimlere kadar.” diye konuştu.

"Emeğimizin karşılığını alamıyoruz"

Hilvan’da zirai ilaç sattığını ve aynı zamanda çiftçi olduğunu 5 sene önce ile şimdiki biberin fiyatı aynı olduğunu, ilaçların ise fiyatının artığını söyleyen Mustafa Bedlek, “Hilvan’ın Karaburç köyünde oturuyorum. Yaklaşık 15 dönüm biber ekmişiz, verim şu anda normal görünüyor. Fiyat ise bin lira civarıdır. Yaklaşık 7 aylık bir emek veriyoruz, ama emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çünkü fiyat düşüklüğü, elektrik kesintileri, su kesintileri, bu sene oluşan aşırı sıcaklar biberin verimini de etkiliyor. Biberin de mutlaka pamuk gibi desteklemesi olması lazım. Eğer biber hal pazarına veya millete satılacağı yerde devletin yapacağı fabrikalara satılırsa çiftçi daha iyi kazanır.” dedi.

Bedlek, “Yaklaşık 5 sene önce biberin fiyatı bin 200 liraydı, şu anda halen aynı durumda. Gübrenin, ilacın, mazotun ve işçinin fiyatları artarken biber aynı fiyatta duruyor. Bu büyük oranla çiftçinin zararınadır. Zirai ilaçların fiyatı bundan 5 sene önce 15-20 lira iken şu anda 25-30 lira olmuş. Başta su olmak üzere şu anda birçok sıkıntı ile karşı karşıyayız. Harran’a, Suruç’a ve Bozova’ya su götürüldü, fakat Hilvan ve Siverek halen susuz durumda.” şeklinde konuştu. 
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Doğalgazı Nasıl Bedavaya Gelir?,Doğalgaz faturasını nasıl düşürürsünüz?
Doğalgazı Nasıl Bedavaya Gelir?,Doğalgaz faturasını nasıl düşürürsünüz?
Kombi deyip geçmeyin. Yeni nesil akıllı yoğuşmalı kombiler eski tip kombilere göre yüzde 35’e varan oranda tasarruf sağlıyor. Ayrıca oda termostatları ile gece 1 derece azaltılan sıcaklık yüzde 6’lık tasarrufa bedel... İşte doğalgaz faturalarını düşürecek basit ama etkili yöntemler.
Merakla bekleniyordu Ve açıklandı!
Merakla bekleniyordu Ve açıklandı!
Sayısal Loto’da bugün 1097’nci hafta çekilişi gerçekleştirildi. Sayısal Loto'nun bu haftaki (18 Kasım 2017) çekilişin de şanslı rakamlar ve haftanın kazananları belli oldu. İşte bu haftaki Sayısal Loto sonuçları...
Urfa'da Kuruluyor,Türkiye'nin En Büyüğü...
Urfa'da Kuruluyor,Türkiye'nin En Büyüğü...
Et fiyatlarını kalıcı olarak düşürmek için düğmeye basıldı. Türkiye’nin en büyük besi OSB’si 100 milyonluk yatırımla Şanlıurfa’da kuruluyor. 106 bin büyükbaş hayvanın yetiştirileceği OSB ile et ithalatı % 25 azalacak
Fakıbaba Düğmeye Bastı!
Fakıbaba Düğmeye Bastı!
Gıda Bakanlığı ucuz et için üreticiye destek verecek. Aile işletmelerine kredi, yem ve ahır desteği sağlanacak
Gazoz, meyve suyu ve limonataya da ÖTV geldi
Gazoz, meyve suyu ve limonataya da ÖTV geldi
Meyve suyu, limonata, mineral ve gazlı su ve sade gazozun ÖTV kapsamına alınmasını öngören değişiklik TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
Asgari Ücretliye Müjde,Zam Geliyor...
Asgari Ücretliye Müjde,Zam Geliyor...
Asgari ücrete zam
Şanlıurfa'ya Ciddi Yatırımlar,Yıl Sonunda Bitecek...
Şanlıurfa'ya Ciddi Yatırımlar,Yıl Sonunda Bitecek...
Dicle Elektrik, Şanlıurfa'nın enerji altyapısı için bu yıl 115 milyon liralık yatırım gerçekleştirildiğini açıkladı. Kesintilerin yoğun olarak yaşandığı Karaköprü'de de şebeke güçlendiriliyor
Herkes Alabilecek,İşte Detaylar!
Herkes Alabilecek,İşte Detaylar!
Bankalar arasında yaşanan rekabet, 450 liraya varan taban promosyon tutarını yükseltti. Emekliler maaşlarına göre 600 liraya varan ödemeden yararlanabiliyor
Merakla bekleniyordu Ve açıklandı!
Merakla bekleniyordu Ve açıklandı!
Süper Loto’da bugün 526’ncı hafta çekilişi gerçekleştirildi. Geçen hafta Süper Loto çekiliş sonucunda 6 bilen çıkmamış, büyük ikramiye tutarı olan, 1 milyon 666 bin 632 lira 35 kuruş bu haftaya devretmişti. İşte Süper Loto'da bu haftanın kazandıran numaraları...
Fakıbaba: Rus Kardeşlerimiz Bizim İçin Önemli
Fakıbaba: Rus Kardeşlerimiz Bizim İçin Önemli
Amacımız, Türkiye'yi tarım, hayvancılık ve gıdada dünyanın önemli bir üssü haline getirmek
Yılbaşında çifte zam!
Yılbaşında çifte zam!
Memur emeklileri, ocakta yüzde 4 zam alacak. Ayrıca enflasyon farkı ihtimali de göründü. Fark çıkarsa çifte zam olacak
Zeytin vurgunu! 30 milyonluk...
Zeytin vurgunu! 30 milyonluk...
Akhisar'ın tanınmış ailelerinden birine mensup olan zeytincilik firması sahibi E. G. hakkında Akhisar Jandarma ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na çok sayıda karşılıksız çek ve dolandırıcılık iddiası ile suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. İzmir ve Akhisar'da çok sayıda zeytin üreticisi ve bankaların milyonlarca liralık karşılıksız çek nedeni ile mağdur olduğu ve soruşturma açıldığı öğrenildi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
20°C / 14°C
Durum
Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:35
Güneş
07:01
Öğle
12:17
İkindi
14:57
Akşam
17:22
Yatsı
18:40
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25