Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 23:24:46 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa Çiftçisinden,Hükümete Biber Çağrısı...

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde kırmızı biber hasadına başlayan çiftçiler, üretici olarak emeklerinin karşılığını alamadıklarını, bu nedenle diğer ürünler gibi biberin de desteklemesi olması gerektiğini belirtiyorlar.

Urfa Çiftçisinden,Hükümete Biber Çağrısı...

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde kırmızı biber hasadına başlayan çiftçiler, biber (isot) ürününün ekimi ve hasadının zahmetli bir iş olduğunu, çok emek harcadıklarını, fakat emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirterek devletin fabrikalar yapıp, destekleme vererek çiftçiye yardımcı olmasını istiyorlar.

Kazandığı paranın yarısını işçilere geriye kalanını ise tarla sahibi ve masrafa verdiğini söyleyen Mustafa Yada isimli çiftçi, talep ve sıkıntılarını İLKHA muhabirine dile getirerek şöyle konuştu:

“Hilvan’ın Faik köyünde yaklaşık 50 dönüm biber ektim. Mart ayında başladık, 7 ay civarıdır emek veriyoruz. Şu anda birinci ürünü topluyoruz. Verim iyi ama yine de beklediğimiz gibi değil. Havalar da sıcak olduğu için biberi etkiledi. Şu anda fiyatlar düşük görünüyor. Bin 200 liraya düşmüş. 25 işçi çalışıyor, kazandığımız paranın yarısı şu anda işçiye diğer yarısı da tarla sahibine gidiyor. Bu nedenle devletin buna bir çözüm bulması gerekiyor. Devlet bir fabrika kurup biberi alması lazım. Ayrıca biberin desteklemesi de olması gerekir ve desteklemeyi tarla sahibine değil üreticiye vermesi gerekir.”

Yada, "Fiyatların düşük olması nedeniyle biz emeğimizin karşılığını alamıyoruz. En azından fiyatın şu anda bin 500’ün altına düşmemesi lazım. Devlet gerekli düzenlemeyi yapıp desteği üreticiye vermesi lazımdır.” diye belirtti.

"Devletin bir fabrika kurup biberi üreticiden alması gerekiyor"

Biber yetiştirmenin diğer ürünlere göre daha zahmetli olduğunu ve Hilvan’a yakın Fırat suyu olmasına rağmen ondan faydalanamadıklarını belirten Aslan Ali Karakuş adlı çiftçi de şöyle konuştu:

“Ben yaklaşık 5 aydır bu biberi ekmişim, defalarca gübresini verdik. İlkin mantar hastalığı vardı ama ilaçladık şu anda iyidir. İşçilerin ücretini ve yapılan masrafları karşılamak için fiyatın iyi olması lazım. Biz üretici olmamıza rağmen o kadar da emek harcıyoruz yine de komisyoncular kadar kazanmıyoruz. Devletin bir fabrika kurup biberi üreticiden alması gerekiyor, bu bizim için daha iyi olur. Geçen seneye göre bu sene verim biraz düşük. Tabi bazı yerlere göre de değişiyor, yine de şükürler olsun. Diğer ürünlerde nasıl destekleme varsa aynı şekilde biber üreticisine de destekleme lazım. Çünkü biberin zahmeti ve yetiştirilmesi daha zor. Biber yetişene kadar sürekli içinde çalışıyoruz.”

"Beklentimiz bir an önce sulama projesinin yapılıp ilçemize su verilmesidir"

Karakuş, “Burada suyumuz yok, biberleri kuyu suyu ile suluyoruz. Şimdiye kadar Hilvan’a çoktan su gelmesi gerekiyordu. Yıllardır sulama projesini bekliyoruz, fakat henüz piyasada bir şey yok. Bizim suyumuzdan başkaları faydalanıyor. Biz de yerimizde durmuşuz. Biraz tarlam var fakat kuru tarla olduğu için bir şey elde edemiyoruz. Hâlbuki sulu tarla olsa çocuklarımla beraber çalışırız ve o bize yeter, dışarı gidip çalışmak zorunda kalmayız. Bu tarlayı da icare yoluyla alıp ektim. Şu anda Hilvan’daki vatandaşların çoğu dışarıdaki illerde farklı işlerde çalışıyor. Beklentimiz bir an önce sulama projesinin yapılıp ilçemize su verilmesidir. Fakir insanların gözü yetkililerde, onlar da evet diyor, ama gereğini yapmıyorlar. Seçim zamanında yapacağız diyorlar, ama seçim süreci bittiğinde her şey bitiyor gelecek seçimlere kadar.” diye konuştu.

"Emeğimizin karşılığını alamıyoruz"

Hilvan’da zirai ilaç sattığını ve aynı zamanda çiftçi olduğunu 5 sene önce ile şimdiki biberin fiyatı aynı olduğunu, ilaçların ise fiyatının artığını söyleyen Mustafa Bedlek, “Hilvan’ın Karaburç köyünde oturuyorum. Yaklaşık 15 dönüm biber ekmişiz, verim şu anda normal görünüyor. Fiyat ise bin lira civarıdır. Yaklaşık 7 aylık bir emek veriyoruz, ama emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çünkü fiyat düşüklüğü, elektrik kesintileri, su kesintileri, bu sene oluşan aşırı sıcaklar biberin verimini de etkiliyor. Biberin de mutlaka pamuk gibi desteklemesi olması lazım. Eğer biber hal pazarına veya millete satılacağı yerde devletin yapacağı fabrikalara satılırsa çiftçi daha iyi kazanır.” dedi.

Bedlek, “Yaklaşık 5 sene önce biberin fiyatı bin 200 liraydı, şu anda halen aynı durumda. Gübrenin, ilacın, mazotun ve işçinin fiyatları artarken biber aynı fiyatta duruyor. Bu büyük oranla çiftçinin zararınadır. Zirai ilaçların fiyatı bundan 5 sene önce 15-20 lira iken şu anda 25-30 lira olmuş. Başta su olmak üzere şu anda birçok sıkıntı ile karşı karşıyayız. Harran’a, Suruç’a ve Bozova’ya su götürüldü, fakat Hilvan ve Siverek halen susuz durumda.” şeklinde konuştu. 
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
'Faturayı Fakıbaba'ya Yollayacağım'
'Faturayı Fakıbaba'ya Yollayacağım'
CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, 24 Haziran seçimi öncesinde mitinglerine devam etti. Sivas'ta halka seslenen İnce, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın sözlerine cevap verdi. İnce, "Cuma günü Uşak ya da Afyon'da çiftçinin deposunu doldurup faturayı Fakıbaba'ya göndereceğim" dedi.
Fıstık Fiyatları Nasıl Düşürülür?
Fıstık Fiyatları Nasıl Düşürülür?
'Fıstıkta stokçu, spekülatörlerin açıklanması, cezalandırılması ithalattan daha net sonuçlar verir'
Bakan,Sorunu Tatlıya Bağladı...
Bakan,Sorunu Tatlıya Bağladı...
Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba antep fıstığındaki sorunu çözdüğünü söyledi. Fakıbaba fiyatın şu an 160 liraya indiğini belirtti.
Fakıbaba'dan,İnce'ye Cevap!
Fakıbaba'dan,İnce'ye Cevap!
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin 3,5 liralık mazot vaadine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, "Mazotu şuanda çiftçiye 2 lira 35 kuruştan veriyoruz." dedi.
'Beni Mecbur Bırakmayın'!
'Beni Mecbur Bırakmayın'!
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'fıstık ithal edilecek mi' tartışmalarına cevap verdi. Fakıbaba, "Baklava ithalatına beni mecbur bırakmasınlar" dedi.
'Fıstığın Fiyatı Düştü,Baklavada Düşsün'
'Fıstığın Fiyatı Düştü,Baklavada Düşsün'
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba düzenlenen bir etkinliğe katılarak açıklamalarda bulundu. Yaptığı konuşmada fıstık fiyatlarının düştüğünü belirtti. İşte Bakan Fakıbaba'nın konuşması ve diğer tüm detaylar...
İddialar,Muharrem ince'ye Yakışmıyor!
İddialar,Muharrem ince'ye Yakışmıyor!
​CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin, bugünkü Kırklareli mitinginde yaptığı konuşmada, Bakanlığımız ve Sayın Bakan hakkında sarf ettiği sözlerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:
'Eşim 29 liradan kırmızı et alıyor, 70 liraya alıyorsan o senin problemin'
'Eşim 29 liradan kırmızı et alıyor, 70 liraya alıyorsan o senin problemin'
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ‘ucuz et’ satan üç market zinciriyle piyasayı regüle ettiklerini belirterek, “Benim eşim 29-31 liradan kırmızı et alıyor, 70 liraya et alıyorsan o senin problemin” dedi.
150 Bin TL Hibe İçin,İlk Adımı Attılar...
150 Bin TL Hibe İçin,İlk Adımı Attılar...
Harran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde KOSGEB-İŞKUR işbirliğinde uygulamalı girişimcilik eğitimi yapıldı.
Artık Çözüm Havadan!
Artık Çözüm Havadan!
Dicle Elektrik tarafından hayata geçirilen ve sorumluluk bölgesinde ‘Resim İşleme’ tekniğiyle tarımsal sulamada kullanılan kaçak elektriği önleyecek AR-GE projesi, EPDK tarafından kabul edildi.
Urfa SGK Açıkladı,Hangi Borçlar Yapılandırılacak?
Urfa SGK Açıkladı,Hangi Borçlar Yapılandırılacak?
Sosyal Güvenlik Kurumunu Şanlıurfa İl müdürü İsmail Ünlü “Sosyal Güvenlik Haftası’’ dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında sosyal güvenlik reformunu ile ilgili tüm ayrıntıları paylaştı. Müdür Ünlü ayrı; Şanlıurfa'da Sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı, Şanlıurfa'daki İşyeri sayısı, Genel Sağlık Sigortalısı Sayısı, Aktif çalışanların toplam il nüfusuna oranlarıyla ilgili olarak'ta detaylı şekilde bilgi paylaşımında bulundu.
Urfalı Vekilden Önerge;Sınır Ötesinde Türk Askeri...
Urfalı Vekilden Önerge;Sınır Ötesinde Türk Askeri...
CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, sınır ötesi operasyonlarda görev yapan Türk askerinin 5 aydır ek görev tazminatı alamadığını söyledi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
34°C / 20°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:22
Güneş
05:04
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:42
Yatsı
21:14
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25