Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 20:22:55 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa Valisi Erin:'500 Milyon Tl’lik Ek Bütçe Sağladık'

OKULLARDA GÜVENLİ ORTAMIN SAĞLANMASINA YÖNELİK ALINAN KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

Urfa Valisi Erin:'500 Milyon Tl’lik Ek Bütçe Sağladık'

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol doğrultusunda yürütülen Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına ilişkin işbirliği hakkında Şanlıurfa’da bir toplantı gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü sürekli eğitim merkezinde düzenlenen toplantıda, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, okula gitmek için evlerinden ayrılmasından başlayarak evlerine dönünceye kadarki zaman içerisinde güvenli bir eğitim-öğretim hayatı geçirmelerini, muhtemel şiddet olayları ile madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan korunmalarını, çağın gereklerine uygun güvenli eğitim ortamlarının sağlanarak ülkemize yararlı bireyler olarak yetişmeler için ilgili tarafların işbirliği ve koordinasyonunda, mevcut güvenlik durumunun belirlenerek koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirlerinin yeterli seviyede alınması konuları gündeme geldi.

Toplantıya, Eyyübiye Kaymakamı Adem Ünal, Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ve Milli Eğitim Şube Müdürleri, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ve emniyet şube müdürleri, İl Jandarma Komutanı Albay Nuri Öztürk, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, okul müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Okul servis araçlarından kantinlere kadar eğitim öğretim sisteminin içinde ve dışında güvenlik riski oluşturan unsurlara karşı alınacak tedbirlerin istişare edildiği toplantıda, Vali Abdullah Erin, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar birer konuşma yaptı.

VALİ ERİN: BİZLER SIRADAN BİR MİLLET DEĞİLİZ

Çaba sarfetmeden, çalışmadan duanın bir faydası olmayacağını dile getirerek sözlerine başlayan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sadece eğitimde değil tüm alanlarda kalkınmanın temelinde çalışmak olduğunu söyledi.

Millet olmanın önemine değinen Vali Erin, “Bizler sıradan bir millet değiliz. Büyük bir medeniyetin kurucusu, devam ettiricisi ve yeryüzündeki tüm medeniyetlere ilham kaynağı olmuş bir medeniyet tasarrufuna sahip ve bu medeniyetin değerlerine, zenginliğine imzasını atmış ecdadın torunlarıyız. Gelin görün ki, yeryüzünde bu coğrafyada 700-800 sene adaletin, gelişmenin, irfanın, kültürün ilham kaynağı olmuş bu medeniyetin evlatları, bugün tarih sahnesinde sağa sola yalpalaya yalpalaya yoluna devam etme kaygısı ve derdine müptela olmuş durumdadır. Başkalarının yazdığı medeniyet tasavvurunu kendine örnek almaya çalışan bir millet değiliz. Olmamız gereken ilham kaynağı olacak kurucu medeniyet, geçmişte olduğu gibi mazlum ve yapacağını bilmez insanlara fikren, madden ve manen yardımcı olacak bir medeniyetin mirasçılarıyız” dedi.

Vali Erin; Bir medeniyet tasavvuru, tarih bilinci, yüksek sorumluluk sahibi, dini ve manevi değerlerine sımsıkı bağlı, bu uğurda gece gündüz çalışacak evlatlar yetiştirmediğimiz sürece çok iyi fiziki eğitim mekânlarının önemi olmayacağını ifade etti.

Şanlıurfa’nın 2000’li yıllarda 5 bin civarında dersliğe sahip olduğunu, aradan geçen 16-17 yılda derslik sayısının 17 binlere çıkarıldığını sözlerine ekleyen Vali Erin, Cumhuriyet tarihi boyunca Şanlıurfa’da yapılan derslik sayısına 2000’li yıllardan sonra üç katından fazlasının ilave edildiğini belirterek, “Bunu sağlayan başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, hükümetlerimize, Şanlıurfa’ya hizmet eden bakanlarımız, milletvekillerimiz, valilerimize, belediye başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Şanlıurfa’daki okul, derslik ve öğrenci sayıları hakkında bilgiler veren Vali Erin, Şanlıurfa’da 2262 okul, 17 bin civarında derslik, 700 bin civarında öğrenci bulunduğunu ve okulların yarısında ikinci öğretim yapıldığını söyledi. Çok güzel okullar ve eğitim mekanları oluşturulmasına rağmen okullardaki öğrenci ortalamalarının sınıf başına ortalamasının halen 30 civarında olduğunu dile getiren Vali Erin, hızlı bir şekilde radikal kararlar alarak ikili öğretimi 2019 yılına kadar sona erdirmek istediklerini belirtti.

500 MİLYON TL’LİK EK BÜTÇE SAĞLADIK

2017 Yılında 1342 dersliğin ihale işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu, bu okulların yapımının genel bütçeden karşılandığını aktaran Vali Erin, sözlerine şöyle devam etti:

“Son iki aylık süre içerisinde eğitim öğretim konusunun olmazsa olmaz ilgilenmemiz gereken konular arasında değerlendirerek, iki yıl içerinse en az 5 bin derslik inşa etmemiz gerektiğini belirledik. Yine her yıl nüfusa paralel 1300-1400 derslik inşa etmek suretiyle, çocuklarımızın Türkiye ortalamalarındaki sınıflarda eğitim öğretime devam etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Milletvekillerimiz ve Bakanlarımızla görüşerek 2017’deki yatırım programına ilave olarak 500 Milyon TL’lik yeni bir bütçe sağlamış olduk. Bunun için hızlı bir şekilde proje çalışmaları başladı, ihale hazırlıkları yapılıyor.

2019 Yılına geldiğimizde derslik ihtiyacını minimum seviyeye düşürmeyi hedefliyoruz. Ancak temel problemimiz sadece derslik değil. Eskiden beş sınıfın aynı sınıfta eğitim gördüğü dersliklerde iyi öğretmenlerin son derece başarılı öğrenciler yetiştirdiğini görüyoruz. Tek başına ne binamız ne öğretmenimiz ne de velilerimizin gösterdiği çabalar bir sonuç vermez.”

ÇALIŞMAYAN İSTİRAHATE ÇEKİLSİN

Okullarda güvenli eğitim için emniyet teşkilatı, eğitim teşkilatı, okul müdürleri, öğretmenler, veliler, kantincilere kadar herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Vali Erin, “Bunun için uğraşacağız, çaba sarf edeceğiz. Bunları gerçekleştirirken süregelen alışkanlıklarına devam eden, sabah sekizle akşam beş arasında çalışmayı kendisine prensip edinmiş, onun dışında eğitim öğretimle ilgili, çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasıyla ilgili dert ve kaygı taşımayan eğitim öğretim camiası mensuplarının şimdiden istirahate çekilmesini istirham ediyorum. Çok iddialı ve çok büyük bir gayretin içerisindeyiz” dedi.

MİLLİ EĞİTİMDE DEĞİŞİKLİKLER YAPACAĞIZ

Milli Eğitim Müdürlüğü teşkilatı hakkında yaptıkları yoğun istişare ve tetkikler sonucunda bazı değişiklikler yapacaklarını belirten Vali Erin, “Bu değişiklikleri yaparken ben Vali olarak hiç kimseyi tanımıyorum. İki aydır buradayım. Kimseyi gerçekten tanımıyorum. Hangi müdürün, hangi müdür yardımcısının, hangi okul müdürünün sistemin içerisinde kalarak hizmete devam edeceğini ancak o arkadaşımızın gayreti ve başarısı belirleyecek. Onun dışında hiçbir unsur belirleyici olmayacaktır. Çünkü ortada Şanlıurfa’nın geleceği, bu milletin geleceği var. Bu kadar önemli bir hususta başka unsurların etkin olmasına rıza gösteremeyiz. Sadece eğitimde değil, sağlıktan, sanayiden, ekonomiden, ulaştırmadan, altyapıdan, güvenlik hizmetlerinden ve aklınıza gelebilecek birçok konudan vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde olmasına kadar sorumlu olan Valiniz olarak ben çalışmasam başkası çalışmasın.

Her alandaki arkadaşlarımız Valiye, Kaymakamlarımıza baksınlar. Kolluk kuvvetlerine, emniyete, jandarmaya baksınlar. Gösterilen üstün gayrete baksınlar. Hangi belediye başkanı, hangi emniyet müdürü, hangi vali sabah dokuzda gelir, akşam beşte ayrılır, akşam başını yastığa koyup rahat uyuyabilir? Uyuma zamanı değil. Bana ne demenin zamanı değil.”

BU DURUMDA ŞANLIURFA’NIN GELECEĞİNİ İNŞA EDEMEYİZ

Konuşmasında, Şanlıurfa’nın eğitimdeki başarısızlığına da dikkat çeken Vali Erin, “2262 Okulun olduğu bir ilde, derslik başına düşen öğrenci sayısı itibariyle Türkiye ortalamalarının altındayız. Bunu eleştirmek için söylemiyorum. TEOG sınavlarında öğrencilerimiz, hiçbir branşta matematik, fen, sosyal, coğrafya, tarih hiçbir alanda Türkiye ortalamasının üzerinde bir tek soru yapamadılar. Üniversiteye giriş sınavlarında 100 çocuğumuzdan sadece on tanesi üniversiteye yerleşiyor. Bununla bir yere ulaşma şansımız yok. Bununla Şanlıurfa’nın geleceğini inşa etme şansımız yok. Bununla Türkiye’nin büyük ideallerine katkı sağlamamızın imkânı yok” dedi.

UYUŞTURUCU TERÖR ORGANİZASYONU

Uyuşturucu ile konusunda Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımız işbirliğinde Şanlıurfa’da önemli bir projeye başlandığını hatırlatan Vali Erin, sözlerine şöyle devam etti: Temas ettiğimiz, sohbet ettiğimiz her vatandaşımızın, sivil toplum temsilcilerimizin şikâyet ettiği uyuşturucu meselesi. Bu aslında terörle bağlantılı. Alıp koparmaya çalıştıkları gençlerimizin beyinlerini ve zihinlerini zehirlemek suretiyle topluma zarar vermeye çalışan terörün başka bir boyutudur. Bu konuda da nemelazımcılık yapamayız. Bu konuyu gelsin devlet halletsin diye bekleyemeyiz. Devlet hastane yapsın madde bağımlısını tedavi etsin diye bekleyemeyiz. Herkes, muhtar da öğretmen de imam da okul müdürü de ileri gelen kanaat önderleri de bulunduğu sokaktaki çocuklardan mesuldür. Bu konuda her türlü tedbiri almaya hazırız. Ancak işin içinde vatandaşın kendisi, bu illetten etkilenen kişiler olmazsa sadece var olan sorunla uğraşır, bataklığı kurutamayız.

PERFORMANSLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Şanlıurfa’daki 2262 okulda güvenli şekilde eğitim öğretime devam edilebilmesi için her okulun idarecilere zimmetlendiğini, her okulun kimin sorumluluğunda olduğunun belirlendiğini ve görev bölümünün yapıldığını söyleyen Vali Erin, “Bu okullarda çocuklarımızın güvenli eğitime devam etmesi için okulun hem içi hem dışında güvenlik tedbirlerinin planlandığı şekilde uygulanıp uygulanmadığını, okulun fiziki şartlarının karşılanıp karşılanmadığını sorumlu arkadaşlar her gün denetleyecekler, sürekli sahada olacaklardır. 15 Günde bir değerlendirme toplantıları yapılacak, ayda bir de Valiliğimiz başkanlığında yapılacak toplantılarda bu arkadaşların verimliliğini ve performansını değerlendirmek suretiyle devamına yada yer değişimine karar vereceğiz” dedi.

Oluşturulan okul gruplarının TEOG ve üniversiteye giriş sınavına yönelik başarılarının yükseltilmesi için ücretsiz kurslar düzenleneceğini, programlar düzenleneceğini ifade eden Vali Erin, “Yerel yöneticilerimiz, belediyelerimizle birlikte çok düzenli ve sık bir şekilde deneme sınavları gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki TEOG sınavında Şanlıurfa’nın seviyesini Türkiye ortalamalarına yükseltmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, yeni eğitim öğretim yılında yapılacak çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler veren Vali Erin, okullarda eğitim düzenlemelerinin yanında güvenlik konusuyla ilgili servisler, kantinler, okul çevresindeki şahıslarla ilgili çok ciddi tedbirler uygulanacağını söyledi.

TURAN: TÜM PAYDAŞLARIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

650 bin öğrencinin bulunduğu Şanlıurfa’da eğitim öğretimin en iyi şekilde yürümesi için çeşitli çalışmalar yapıldığını bunlardan birinin de okul güvenliği projesi olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde sürdürülen proje hakkında bilgiler verdi.

Proje kapsamında eğitim öğretimin yanında sosyal, sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklerle çocukları ve gençleri suç ve tehlikelerden korumaya yönelik çalışmaların da eğitim camiası tarafından yapıldığını ifade eden Turan, öğrencilerin sağlıklı gelişimi ve başarısı için tüm paydaşların desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

AÇAR: SUÇ OLUŞMADAN ÖNLENMELİ

Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Jandarma teşkilatlarının suçla mücadelede çok güzel tedbirler ortaya koyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, önemli olanın suçun ortaya çıkmasını önlemek olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin, çocukları kendi öz evladı gibi görmeye başladığı zaman gerçekten öğretmen olabileceğini dile getiren Açar, “Bu ülkeyi, bu milleti en iyi seviyeye, en ileriye taşıyacak olanlar da öğretmenlerdir, batıracak olanlar da öğretmenlerdir. Bunu bir öğretmen olarak söylüyorum” diyerek, salonda bulunan öğretmenlerle eğitim hayatındaki tecrübelerini paylaştı.

TİPİOĞLU AİLENİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak, ülkemizin ve geleceğimizin teminatı gençlerin her türlü tehlikeden korumanın boyunlarının borcu olduğunu söyleyen Veysel Tipioğlu, güvenli eğitim projesi kapsamında görevlendirdikleri personellerine eğitimler verdiklerini ve bu personellerin okul idareleri ile sıkı diyalog halinde olacaklarını ve sorunlara anında müdahale edebileceklerini ifade etti.

Ülkemizde uyuşturucunun büyük bir sorun olduğunu ancak Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında daha iyi seviyede olduğumuzu hatırlatan Emniyet Müdürü, ailelerin çocuklarıyla kuracağı sağlıklı iletişimin, madde bağımlılığı ve suça karışma tehlikesini ortadan kaldıracağını söyleyerek, emniyet teşkilatı olarak güvenli eğitim ortamının sağlanmasına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle yerine getirdiklerini dile getirdi.

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Abdülkerim Gök'ten Hilvan Belediyesi'ne Ziyaret
Abdülkerim Gök'ten Hilvan Belediyesi'ne Ziyaret
Şanlıurfa AK Parti 24. Dönem Milletvekili ve Kalkınma Bakanlığı Müşaviri Abdülkerim Gök bazı temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Hilvan'a gitti.
Nihat Çiftçi İstifa Etti mi?
Nihat Çiftçi İstifa Etti mi?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından Ankara Kuşu, flaş bir iddiada bulundu.
MGK Bildirisi: “IKBY’nin Referandum Kararı Gayrimeşrudur, Israr Edilmesi Hâlinde Vahim Sonuçlar Ortaya Çıkar
MGK Bildirisi: “IKBY’nin Referandum Kararı Gayrimeşrudur, Israr Edilmesi Hâlinde Vahim Sonuçlar Ortaya Çıkar"
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, “IKBY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir. Türkiye’nin millî güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adımın, Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile birlikte, bölgenin barış, güvenlik ve istikrarı için de tehdit oluşturan vahim bir yanlış olduğu kuvvetle vurgulanmıştır” denildi.
Başkan Çiftçi'den Urfalılara Davet!
Başkan Çiftçi'den Urfalılara Davet!
Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen İsot Festivali, 'Tarladan Sofraya İsot Serüveni' etkinliği ile devam ediyor.
Mehmet Yavuz mevlid-i Şerif Okutacak
Mehmet Yavuz mevlid-i Şerif Okutacak
​Geçen yıl şehit düşen Arda Şen’in seneyi devriyesi için mevlit okutulacak.
Türkiye bu vebale girmesin!
Türkiye bu vebale girmesin!
Kırgızistan uyruklu Khanifakhon (Hanife) Abdıkarımova ve 3 çocuğu 4 aydan beri hukuksuz bir şekilde Kırklareli Pehlivanköy GGM’nde mahpus gibi tutuluyor.
Hrü, Sağlık Bilimleri Fakültesiyle Eğitim-Öğretim Yılına Başladı
Hrü, Sağlık Bilimleri Fakültesiyle Eğitim-Öğretim Yılına Başladı
Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile 2017-2017 Eğitim Öğretim yılına başladı.
Başkan Demirkol, Çamlıdere’de Öğrencilerle Buluştu
Başkan Demirkol, Çamlıdere’de Öğrencilerle Buluştu
Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, 2017- 2018 Eğitim Öğretim Yılının başlaması dolayısıyla Çamlıdere İlk ve Ortaokulunu ziyaret ederek, öğrencilerle buluştu. İhtiyaç sahibi öğrenciler için okul idaresine kırtasiye setleri teslim ettiklerini söyleyen Başkan Demirkol, “Haliliye Belediyesi olarak her yıl eğitim, öğretim yılı başlangıcında okullarımızı ziyaret ederek, yardıma muhtaç öğrencilerimize destekte bulunuyoruz” dedi.
Kaya;
Kaya; "Şanlıurfa’ya Türkiyenin En Büyüğünü Kurduk”
Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Ticaret Borsası olarak Şanlıurfa’ya Türkiye’nin en büyük lisanslı depolarını kurduklarını söyledi.
Urfa'da Elektrikler Kesilecek,İşte O Mahalleler...
Urfa'da Elektrikler Kesilecek,İşte O Mahalleler...
Dicle EDAŞ, Cumartesi ve Pazar günleri Haliliye ve Eyyübiye ilçelerindeki bazı mahallelerde elektrik kesintisi uygulanacağını duyurdu.
Fakıbaba'ya Ne Dediler,Katarlı İş Adamları...
Fakıbaba'ya Ne Dediler,Katarlı İş Adamları...
Katar, yatırımlarla Türk iş adamlarına istihdam sağlamak istiyor
Fakıbaba'dan Müjde Üstüne Müjde!
Fakıbaba'dan Müjde Üstüne Müjde!
​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bugün karar aldık. Artık 40'ın altındaki randımanlı fındıkları da alacağız. Üreticinin hep yanında olacağız" dedi.