Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 20:22:55 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa Valisi Erin:'500 Milyon Tl’lik Ek Bütçe Sağladık'

OKULLARDA GÜVENLİ ORTAMIN SAĞLANMASINA YÖNELİK ALINAN KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

Urfa Valisi Erin:'500 Milyon Tl’lik Ek Bütçe Sağladık'

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol doğrultusunda yürütülen Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına ilişkin işbirliği hakkında Şanlıurfa’da bir toplantı gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü sürekli eğitim merkezinde düzenlenen toplantıda, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, okula gitmek için evlerinden ayrılmasından başlayarak evlerine dönünceye kadarki zaman içerisinde güvenli bir eğitim-öğretim hayatı geçirmelerini, muhtemel şiddet olayları ile madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan korunmalarını, çağın gereklerine uygun güvenli eğitim ortamlarının sağlanarak ülkemize yararlı bireyler olarak yetişmeler için ilgili tarafların işbirliği ve koordinasyonunda, mevcut güvenlik durumunun belirlenerek koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirlerinin yeterli seviyede alınması konuları gündeme geldi.

Toplantıya, Eyyübiye Kaymakamı Adem Ünal, Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ve Milli Eğitim Şube Müdürleri, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ve emniyet şube müdürleri, İl Jandarma Komutanı Albay Nuri Öztürk, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, okul müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Okul servis araçlarından kantinlere kadar eğitim öğretim sisteminin içinde ve dışında güvenlik riski oluşturan unsurlara karşı alınacak tedbirlerin istişare edildiği toplantıda, Vali Abdullah Erin, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar birer konuşma yaptı.

VALİ ERİN: BİZLER SIRADAN BİR MİLLET DEĞİLİZ

Çaba sarfetmeden, çalışmadan duanın bir faydası olmayacağını dile getirerek sözlerine başlayan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sadece eğitimde değil tüm alanlarda kalkınmanın temelinde çalışmak olduğunu söyledi.

Millet olmanın önemine değinen Vali Erin, “Bizler sıradan bir millet değiliz. Büyük bir medeniyetin kurucusu, devam ettiricisi ve yeryüzündeki tüm medeniyetlere ilham kaynağı olmuş bir medeniyet tasarrufuna sahip ve bu medeniyetin değerlerine, zenginliğine imzasını atmış ecdadın torunlarıyız. Gelin görün ki, yeryüzünde bu coğrafyada 700-800 sene adaletin, gelişmenin, irfanın, kültürün ilham kaynağı olmuş bu medeniyetin evlatları, bugün tarih sahnesinde sağa sola yalpalaya yalpalaya yoluna devam etme kaygısı ve derdine müptela olmuş durumdadır. Başkalarının yazdığı medeniyet tasavvurunu kendine örnek almaya çalışan bir millet değiliz. Olmamız gereken ilham kaynağı olacak kurucu medeniyet, geçmişte olduğu gibi mazlum ve yapacağını bilmez insanlara fikren, madden ve manen yardımcı olacak bir medeniyetin mirasçılarıyız” dedi.

Vali Erin; Bir medeniyet tasavvuru, tarih bilinci, yüksek sorumluluk sahibi, dini ve manevi değerlerine sımsıkı bağlı, bu uğurda gece gündüz çalışacak evlatlar yetiştirmediğimiz sürece çok iyi fiziki eğitim mekânlarının önemi olmayacağını ifade etti.

Şanlıurfa’nın 2000’li yıllarda 5 bin civarında dersliğe sahip olduğunu, aradan geçen 16-17 yılda derslik sayısının 17 binlere çıkarıldığını sözlerine ekleyen Vali Erin, Cumhuriyet tarihi boyunca Şanlıurfa’da yapılan derslik sayısına 2000’li yıllardan sonra üç katından fazlasının ilave edildiğini belirterek, “Bunu sağlayan başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, hükümetlerimize, Şanlıurfa’ya hizmet eden bakanlarımız, milletvekillerimiz, valilerimize, belediye başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Şanlıurfa’daki okul, derslik ve öğrenci sayıları hakkında bilgiler veren Vali Erin, Şanlıurfa’da 2262 okul, 17 bin civarında derslik, 700 bin civarında öğrenci bulunduğunu ve okulların yarısında ikinci öğretim yapıldığını söyledi. Çok güzel okullar ve eğitim mekanları oluşturulmasına rağmen okullardaki öğrenci ortalamalarının sınıf başına ortalamasının halen 30 civarında olduğunu dile getiren Vali Erin, hızlı bir şekilde radikal kararlar alarak ikili öğretimi 2019 yılına kadar sona erdirmek istediklerini belirtti.

500 MİLYON TL’LİK EK BÜTÇE SAĞLADIK

2017 Yılında 1342 dersliğin ihale işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu, bu okulların yapımının genel bütçeden karşılandığını aktaran Vali Erin, sözlerine şöyle devam etti:

“Son iki aylık süre içerisinde eğitim öğretim konusunun olmazsa olmaz ilgilenmemiz gereken konular arasında değerlendirerek, iki yıl içerinse en az 5 bin derslik inşa etmemiz gerektiğini belirledik. Yine her yıl nüfusa paralel 1300-1400 derslik inşa etmek suretiyle, çocuklarımızın Türkiye ortalamalarındaki sınıflarda eğitim öğretime devam etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Milletvekillerimiz ve Bakanlarımızla görüşerek 2017’deki yatırım programına ilave olarak 500 Milyon TL’lik yeni bir bütçe sağlamış olduk. Bunun için hızlı bir şekilde proje çalışmaları başladı, ihale hazırlıkları yapılıyor.

2019 Yılına geldiğimizde derslik ihtiyacını minimum seviyeye düşürmeyi hedefliyoruz. Ancak temel problemimiz sadece derslik değil. Eskiden beş sınıfın aynı sınıfta eğitim gördüğü dersliklerde iyi öğretmenlerin son derece başarılı öğrenciler yetiştirdiğini görüyoruz. Tek başına ne binamız ne öğretmenimiz ne de velilerimizin gösterdiği çabalar bir sonuç vermez.”

ÇALIŞMAYAN İSTİRAHATE ÇEKİLSİN

Okullarda güvenli eğitim için emniyet teşkilatı, eğitim teşkilatı, okul müdürleri, öğretmenler, veliler, kantincilere kadar herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Vali Erin, “Bunun için uğraşacağız, çaba sarf edeceğiz. Bunları gerçekleştirirken süregelen alışkanlıklarına devam eden, sabah sekizle akşam beş arasında çalışmayı kendisine prensip edinmiş, onun dışında eğitim öğretimle ilgili, çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasıyla ilgili dert ve kaygı taşımayan eğitim öğretim camiası mensuplarının şimdiden istirahate çekilmesini istirham ediyorum. Çok iddialı ve çok büyük bir gayretin içerisindeyiz” dedi.

MİLLİ EĞİTİMDE DEĞİŞİKLİKLER YAPACAĞIZ

Milli Eğitim Müdürlüğü teşkilatı hakkında yaptıkları yoğun istişare ve tetkikler sonucunda bazı değişiklikler yapacaklarını belirten Vali Erin, “Bu değişiklikleri yaparken ben Vali olarak hiç kimseyi tanımıyorum. İki aydır buradayım. Kimseyi gerçekten tanımıyorum. Hangi müdürün, hangi müdür yardımcısının, hangi okul müdürünün sistemin içerisinde kalarak hizmete devam edeceğini ancak o arkadaşımızın gayreti ve başarısı belirleyecek. Onun dışında hiçbir unsur belirleyici olmayacaktır. Çünkü ortada Şanlıurfa’nın geleceği, bu milletin geleceği var. Bu kadar önemli bir hususta başka unsurların etkin olmasına rıza gösteremeyiz. Sadece eğitimde değil, sağlıktan, sanayiden, ekonomiden, ulaştırmadan, altyapıdan, güvenlik hizmetlerinden ve aklınıza gelebilecek birçok konudan vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde olmasına kadar sorumlu olan Valiniz olarak ben çalışmasam başkası çalışmasın.

Her alandaki arkadaşlarımız Valiye, Kaymakamlarımıza baksınlar. Kolluk kuvvetlerine, emniyete, jandarmaya baksınlar. Gösterilen üstün gayrete baksınlar. Hangi belediye başkanı, hangi emniyet müdürü, hangi vali sabah dokuzda gelir, akşam beşte ayrılır, akşam başını yastığa koyup rahat uyuyabilir? Uyuma zamanı değil. Bana ne demenin zamanı değil.”

BU DURUMDA ŞANLIURFA’NIN GELECEĞİNİ İNŞA EDEMEYİZ

Konuşmasında, Şanlıurfa’nın eğitimdeki başarısızlığına da dikkat çeken Vali Erin, “2262 Okulun olduğu bir ilde, derslik başına düşen öğrenci sayısı itibariyle Türkiye ortalamalarının altındayız. Bunu eleştirmek için söylemiyorum. TEOG sınavlarında öğrencilerimiz, hiçbir branşta matematik, fen, sosyal, coğrafya, tarih hiçbir alanda Türkiye ortalamasının üzerinde bir tek soru yapamadılar. Üniversiteye giriş sınavlarında 100 çocuğumuzdan sadece on tanesi üniversiteye yerleşiyor. Bununla bir yere ulaşma şansımız yok. Bununla Şanlıurfa’nın geleceğini inşa etme şansımız yok. Bununla Türkiye’nin büyük ideallerine katkı sağlamamızın imkânı yok” dedi.

UYUŞTURUCU TERÖR ORGANİZASYONU

Uyuşturucu ile konusunda Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımız işbirliğinde Şanlıurfa’da önemli bir projeye başlandığını hatırlatan Vali Erin, sözlerine şöyle devam etti: Temas ettiğimiz, sohbet ettiğimiz her vatandaşımızın, sivil toplum temsilcilerimizin şikâyet ettiği uyuşturucu meselesi. Bu aslında terörle bağlantılı. Alıp koparmaya çalıştıkları gençlerimizin beyinlerini ve zihinlerini zehirlemek suretiyle topluma zarar vermeye çalışan terörün başka bir boyutudur. Bu konuda da nemelazımcılık yapamayız. Bu konuyu gelsin devlet halletsin diye bekleyemeyiz. Devlet hastane yapsın madde bağımlısını tedavi etsin diye bekleyemeyiz. Herkes, muhtar da öğretmen de imam da okul müdürü de ileri gelen kanaat önderleri de bulunduğu sokaktaki çocuklardan mesuldür. Bu konuda her türlü tedbiri almaya hazırız. Ancak işin içinde vatandaşın kendisi, bu illetten etkilenen kişiler olmazsa sadece var olan sorunla uğraşır, bataklığı kurutamayız.

PERFORMANSLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Şanlıurfa’daki 2262 okulda güvenli şekilde eğitim öğretime devam edilebilmesi için her okulun idarecilere zimmetlendiğini, her okulun kimin sorumluluğunda olduğunun belirlendiğini ve görev bölümünün yapıldığını söyleyen Vali Erin, “Bu okullarda çocuklarımızın güvenli eğitime devam etmesi için okulun hem içi hem dışında güvenlik tedbirlerinin planlandığı şekilde uygulanıp uygulanmadığını, okulun fiziki şartlarının karşılanıp karşılanmadığını sorumlu arkadaşlar her gün denetleyecekler, sürekli sahada olacaklardır. 15 Günde bir değerlendirme toplantıları yapılacak, ayda bir de Valiliğimiz başkanlığında yapılacak toplantılarda bu arkadaşların verimliliğini ve performansını değerlendirmek suretiyle devamına yada yer değişimine karar vereceğiz” dedi.

Oluşturulan okul gruplarının TEOG ve üniversiteye giriş sınavına yönelik başarılarının yükseltilmesi için ücretsiz kurslar düzenleneceğini, programlar düzenleneceğini ifade eden Vali Erin, “Yerel yöneticilerimiz, belediyelerimizle birlikte çok düzenli ve sık bir şekilde deneme sınavları gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki TEOG sınavında Şanlıurfa’nın seviyesini Türkiye ortalamalarına yükseltmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, yeni eğitim öğretim yılında yapılacak çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler veren Vali Erin, okullarda eğitim düzenlemelerinin yanında güvenlik konusuyla ilgili servisler, kantinler, okul çevresindeki şahıslarla ilgili çok ciddi tedbirler uygulanacağını söyledi.

TURAN: TÜM PAYDAŞLARIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

650 bin öğrencinin bulunduğu Şanlıurfa’da eğitim öğretimin en iyi şekilde yürümesi için çeşitli çalışmalar yapıldığını bunlardan birinin de okul güvenliği projesi olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde sürdürülen proje hakkında bilgiler verdi.

Proje kapsamında eğitim öğretimin yanında sosyal, sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklerle çocukları ve gençleri suç ve tehlikelerden korumaya yönelik çalışmaların da eğitim camiası tarafından yapıldığını ifade eden Turan, öğrencilerin sağlıklı gelişimi ve başarısı için tüm paydaşların desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

AÇAR: SUÇ OLUŞMADAN ÖNLENMELİ

Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Jandarma teşkilatlarının suçla mücadelede çok güzel tedbirler ortaya koyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, önemli olanın suçun ortaya çıkmasını önlemek olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin, çocukları kendi öz evladı gibi görmeye başladığı zaman gerçekten öğretmen olabileceğini dile getiren Açar, “Bu ülkeyi, bu milleti en iyi seviyeye, en ileriye taşıyacak olanlar da öğretmenlerdir, batıracak olanlar da öğretmenlerdir. Bunu bir öğretmen olarak söylüyorum” diyerek, salonda bulunan öğretmenlerle eğitim hayatındaki tecrübelerini paylaştı.

TİPİOĞLU AİLENİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak, ülkemizin ve geleceğimizin teminatı gençlerin her türlü tehlikeden korumanın boyunlarının borcu olduğunu söyleyen Veysel Tipioğlu, güvenli eğitim projesi kapsamında görevlendirdikleri personellerine eğitimler verdiklerini ve bu personellerin okul idareleri ile sıkı diyalog halinde olacaklarını ve sorunlara anında müdahale edebileceklerini ifade etti.

Ülkemizde uyuşturucunun büyük bir sorun olduğunu ancak Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında daha iyi seviyede olduğumuzu hatırlatan Emniyet Müdürü, ailelerin çocuklarıyla kuracağı sağlıklı iletişimin, madde bağımlılığı ve suça karışma tehlikesini ortadan kaldıracağını söyleyerek, emniyet teşkilatı olarak güvenli eğitim ortamının sağlanmasına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle yerine getirdiklerini dile getirdi.

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Otobüsteki akılalmaz olay!
Otobüsteki akılalmaz olay!
Halk otobüsünde annesi yaşındaki kadını kaş göz işaretleriyle taciz ettikten sonra, neden yaptığını soran M.E.’ye yumruk atıp telefonunu çalan gencin mahkemedeki pişkin savunması isyan ettirdi. ‘Cinsel taciz, Hırsızlık ve Kasten yaralama’ suçlarından 10 yıla kadar hapsi istenen Serdar K. “Gözüme toz kaçtığı için ben gözümü oynatıyordum. Tokat atmamdaki amacım da onu sakinleştirmekti. Belki o kargaşada kendisi cep telefonunu cebime koymuştur” diye kendisini savundu.
FETÖ, Erdoğan'a AIDS virüsü ile suikast düzenlemeyi planlıyor
FETÖ, Erdoğan'a AIDS virüsü ile suikast düzenlemeyi planlıyor
Star yazarı Ahmet Kekeç, FETÖ'nün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik yeni bir 'çalışma' içinde olduğunu iddia ederken "Yeni suikast silahları da AİDS virüsü" dedi. Kekeç, Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fethullah Gülen'in bir konuşmasını da iddiasına kaynak olarak gösterdi ve "İyi de, senin yarına çıkacağının teminatı nedir?" diye sordu.
Urfalı İle Olan O İlişki Meclise Taşındı!
Urfalı İle Olan O İlişki Meclise Taşındı!
CHP’li Murat Emir, Murat Genç ve Melih Gökçek'le olan ilişkisini Meclis gündemine taşıdı.
İşte Bahçeli'nin A Takımı!
İşte Bahçeli'nin A Takımı!
MHP'de kurultayın ardından Başkanlık Divanı'na giren 7 isim belli oldu.
Urfalı,İstanbul'a talip oldu!
Urfalı,İstanbul'a talip oldu!
İstanbul Büyükşehir Beledeyi eBaşkanlığı'na adayım'
Urfa İçin Güzel Haber,Sona Gelindi!
Urfa İçin Güzel Haber,Sona Gelindi!
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için hazırlanan İmar ve Parselasyon Planı üzerinde yapılan değişikliğin değerlendirildiği toplantıya başkanlık etti.
Bu nasıl aile! 3 yaşındaki çocuğa içki içirdiler
Bu nasıl aile! 3 yaşındaki çocuğa içki içirdiler
Sosyal medyada küçük çocuklarına içki içirip fotoğraf paylaşan aile tepkiler üzerine hesabı kapattı, Bakanlık soruşturma başlattı.
Çiğ Köfte Ve Ciğer Kebabı Resmen Şanlıurfa'nın!
Çiğ Köfte Ve Ciğer Kebabı Resmen Şanlıurfa'nın!
COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİ TAKDİM TÖRENİ ŞUTSO EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
O Milletvekilinin İddiaları Asılsızdır!
O Milletvekilinin İddiaları Asılsızdır!
​Bir milletvekili tarafından Bosna Hersek'ten getirilen sığır karkas etlerle ilgili verdiği soru önergesi bazı medya organlarına olumsuz algı doğurabilecek şekilde yansımıştır. Soru önergesinde yer alan iddialarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:
Şaşkına çeviren 'Çiftlik Bank' anketi!
Şaşkına çeviren 'Çiftlik Bank' anketi!
Çiftlik Bank benzeri yapılarla ilgili çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı bir anket yayınlandı. Ankette 'Çiflik Bank' dolandırıcılığı sonrası bu tür organizasyonlara tekrar katılırım diyenlerin oranı ''bu kadar da olmaz'' dedirtti.
17 yaşındaki PKK'lı teröristten şoke eden ifadeler
17 yaşındaki PKK'lı teröristten şoke eden ifadeler
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı sırasında Afrin'de yaralı olarak yakalanan 17 yaşındaki terörist A.S.T, ifadesinde örgütün çocukları da kullanarak yürüttüğü hain planlar hakkında bilgiler verdi.
Vali Erin'den Gece Mesaisi!
Vali Erin'den Gece Mesaisi!
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, gün boyu süren yoğun mesaisinin ardından ilçe ziyaretlerini gece geç saatlerde de olsa sürdürmeye devam ediyor.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
19°C / 8°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:53
Güneş
06:15
Öğle
12:38
İkindi
16:05
Akşam
18:49
Yatsı
20:05
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25