Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 16:30:12 Tarihinde eklenmiştir.

'Bir An Önce Çözüm Bulunmalı'

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde kanalizasyon suyunun dereye akıtılmasına köy sakinleri tepki göstererek, yetkililerin çözüm bulmasını istediler.

'Bir An Önce Çözüm Bulunmalı'

Viranşehir ilçe merkezinin kanalizasyon suyunun Cırcıp Deresi'ne tepki gösteren dere yatağındaki köy sakinleri, yetkililerden çözüm bulunmasını istediler.

Aşağısarp (Pızı köyü) Mahallesi'nden geçen Cırcıp Deresi'ne kanalizasyon suyunun akıtılmasına tepki gösteren köy sakinleri, atık suyun dereye akması nedeniyle sağlıklarını tehdit ettiğini ve hayvanlarının da telef olduğunu söylediler.

Dereye akan kanalizasyon suyu nedeniyle çocukların hastalandığını söyleyen Aşağısap köyü sakinlerinden Eyyüb Yavuz, "Köyün içinden geçen dere köyü ikiye ayırmış ve okul ise derenin diğer tarafında kalmış durumda, çocuklarımız okula gitmek için bu köprüyü kullanıyorlar. Şu an su pislik içinde, kanalizasyon suyunun dereye bırakılması sonucu çocuklarımız hasta oluyor. Eskiden yaz aylarında aşırı sıcaklıklar sebebiyle derede serinliyorduk ama şimdi söz konusu dereye yanaşamıyoruz. Daha önce bu dereden su içiyorduk ama şu an bütün ilçenin ve üst köylülerin kanalizasyon suyu buradan geçiyor. Hayvanlarımız dereden su içip hasta oluyor. Kaç tane hayvanımız bu kanalizasyon suyundan dolayı telef oldu. Yetkililer seçim zamanında yapacağız deyip seçimden sonra hiçbir şey yapmıyorlar. Yetkililer bir an önce bir çözüm bulsun." dedi.

Derenin temizlenmesi için yetkililerden yardım isteyen diğer bir köy sakinin Halil Tuğcu ise "Dere balıkla dolu olmasına rağmen biz balıklara dokunamıyoruz. Hasta olmaktan korkuyoruz. Bu yüzden ne balık tutuyoruz ne de suyunu içebiliyoruz. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz. Lütfen bu derenin temizlenmesi için bir çalışma başlatın. 8-9 yaşlarında bir çocuk derede öldü. Bir daha çocuklarımız ölmesin yeter artık. İkinci bir çocuk ölünce mi buraya müdahale edeceksiniz." ifadelerini kullandı.

Sorunun çözümü için defalarca dilekçe verdiklerini söyleyen Taha Tuğcu da "Mecbur olduğumuz için suyu bir şekilde arıtıp içiyorduk ama şimdi bu bile mümkün değil. Bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Çünkü dere gün gittikçe kirleniyor. Dere yatağını daha fazla açarlarsa akımı daha kuvvetli olacak ve sularımız temiz olur. Bütün köy ve ilçelerin tüm kirleri burada toplanıyor. Sorunun çözümü için birçok dilekçe yazdık ama her seferinde 'biz ilgileniriz' deyip bizi oyaladılar. Ne gelen var ne de giden. Yetkililer bu soruna çözüm bulmalı bu çözülmeyecek bir sorun değil. En azından derenin arıtılmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Viranşehir Koordinatörü Alaaddin Milli, “Viranşehir kurulduğundan beri bu durum vardır. Bununla ilgili girişimlerimiz var. Şu an Büyükşehir Belediyesi atık su arıma su tesisi yapıyor. Bütçesi ayrılmış, projesi hazırdır." diye konuştu. 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Urfa Valiliğinden Merakla Beklenen Açıklama Geldi...
Urfa Valiliğinden Merakla Beklenen Açıklama Geldi...
Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz ile adliye görevlisi polis memurları arasında yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapıldı.
İSOT FESTİVALİ TARLADAN SOFRAYA SERÜVENİ İLE DEVAM ETTİ
İSOT FESTİVALİ TARLADAN SOFRAYA SERÜVENİ İLE DEVAM ETTİ
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "İsot festivali" kapsamında, "Tarladan sofraya isot serüveni" etkinliği düzenlendi.
Şuski İle Kırsal Mahalleler İçme Suyuna Kavuşuyor
Şuski İle Kırsal Mahalleler İçme Suyuna Kavuşuyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa’daki kırsal mahalleleri içme suyuna kavuşturuyor.
Urfa İçin Güzel Haber,Çalışmalar Başladı...
Urfa İçin Güzel Haber,Çalışmalar Başladı...
Kent merkezi ile havaalanı arasında ışıksız trafik akışını sağlamak amacıyla 7 ayrı köprülü kavşak yapımını hedefleyen, bu kapsamda Diyarbakır karayolunda 2 adet köprülü kavşağı tamamlayarak hizmete sunan Büyükşehir Belediyesi, üçüncü köprülü kavşağı Karaköprü İlçesi Kolsuzoğlu Bulvarı’na kesişen alanda yapmak için çalışma başlattı.
Fakıbaba’dan Urfa Harekatı!
Fakıbaba’dan Urfa Harekatı!
Seferler Artırıldı.
Urfa'da Kıymalı Kavgasında Kan Aktı...
Urfa'da Kıymalı Kavgasında Kan Aktı...
Sen misin,Sıramı Veren?
Ders kitaplarında Fetö Skandalları!
Ders kitaplarında Fetö Skandalları!
Müfredat tartışmalarının gölgesinde başlayan 2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk haftasına ders kitaplarındaki sakıncalı içerikler damga vurdu.
Fakıbaba, Taksicileri Unutmadı
Fakıbaba, Taksicileri Unutmadı
​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Taksiciler Derneği’ne ziyarette bulundu.
Şanlıurfa Baro Başkanı Gözaltına Alındı
Şanlıurfa Baro Başkanı Gözaltına Alındı
​Şanlıurfa Baro Başkanımız Av. Ahmet Tüysüz'ün Viranşehir'de adliyede gözaltındaki müvekkili için “O benim müvekkilim savunmasını ben yapacağım.” dedi ve gözaltına alındı. Av. Ahmet Tüysüz’ün gözaltına alındığı sırada sözlü ve fiziki saldırıya uğradığı iddia edildi.
Urfa'da 16 Yıl Sonra Yakalandı...
Urfa'da 16 Yıl Sonra Yakalandı...
Hilvan’da, hakkında işlediği bir cinayetle ilgili olarak 7 yıl 9 ay kesinleşmiş cezası bulunan İbrahim Halil Bozkurt, 16 yıl aradan sonra jandarma tarafından sahte kimlikle yakalandı.
Urfa'da Feci Kaza,Altına Aldı...
Urfa'da Feci Kaza,Altına Aldı...
Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde otomobilin motosiklete çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
Türkiye geneli hava durumu
Türkiye geneli hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, hava Sıcaklığı doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.