Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 01:47:55 Tarihinde eklenmiştir.

Buluntu Hocanın Kür Casus İle Karşılaşması

Rahmetli Kür Casus, MELAMİ tarikatının zifri kolundandır. (Zifri kolu, perişan, dağınık ve kirli bir şekilde dolaşanların bir koludur. (Kaynak, Mutafa Garip Gülaçan)

Buluntu Hocanın Kür Casus İle Karşılaşması

Rahmetli Kür Casus, MELAMİ tarikatının zifri kolundandır. (Zifri kolu, perişan, dağınık ve kirli bir şekilde dolaşanların bir koludur. (Kaynak, Mutafa Garip Gülaçan)


Kür Casus, alt ve üst olarak ketenden yapılmış beyaz bir elbise giyerdi ve şapkasını da ters veya yan takardı. Kendisine taş atan çocuklara karşıda taş atmak için koynunda taşlar bulundururdu.
Kür Casus, Urfa’da Haşimiye meydanında Pazar camisinin önünde ve birde Turban oteli yapılmadan önce burada bulunan iki katlı kütüphanenin önünde ve yanında ki Adliye binasının önünde dolaşıp dururdu. ( Şimdiki eski Ticaret ve Sanayi Odası’nın olduğu yer )

Kür Casus, Burada dolaşırken kütüphane önünde yere elindeki tebeşir veya taşlarla daireler çizerdi. Bu dairelerden de kimsenin geçmesine izin vermezdi. Yoldan geçen bazı yaramaz çocuklar,kendisini, kütüphane önünde gördüklerinde ;‘’ Kür casuss, Kür casusss.. ’’ diye bağırarak taş atarlardı. Bazen de Kür Casus’u yolda yürürken gören bu çocuklar, kendisine sataşır ve yine; ‘’ Kür Casuss..Kür casusss..’’ diyerek bağırıp taş atarlardı. Rahmetli Kür Casus’da bunlara kızar, karşılık vererek oda çocuklara taş atardı.Ne ilginçtir ki, çarşının ortasında olsun veya yolun ortasında olsun Kür Casus’un çocuklara attığı taşlardan birisi herhangi bir çocuğun kafasına veya bir yerine değmediği gibi herhangi bir dükkanın camına da değip kırmamıştır..


Emekli öğretmenlerden, Mehmet Acar, Kür Casus ile ilgili bir anısını şöyle anlatmaktadır;
- ‘Çocuktum, bir gün rahmetli babam ile sabah namazından sonra Veli Bey hamamına yıkanmaya gitmiştik. Ben soyunup peştamalımı giydikten sonra yıkanmak için içeri girdiğimde arkamdan hamamcıda elektriği yakmıştı. Hamama girdiğimde, bir de baktım ki! beyaz elbiseli Kür Casus, çurunun başında çömelerek oturmuş bana bakıyordu. Ben kendisini görür görmez korktum ve hemen kendimi dışarı attım. Arkamdan Kür Casus sessiz ve sedasız bir şekilde yerinden kalkarak hamamdan çıkıp gitmişti. Sonra hamamcı yanımıza geldi.’’ Korkmayın, bu yatsı namazından sonra buraya gelir ve sabah ezanına kadar çurunun başında çömelerek oturur ve sabah ezanından sonrada buradan çıkar gider’’ demişti.


Kür Casus, bazen Diyarbakır’a da giderdi Orada Urfa kapısı önünde hep dolaşıp dururmuş. Cenazesinin de Diyarbakır’da olduğu bilinmektedir. O yıllarda,bazı yük taşıyan ve köy postası yapan kamyon şoförleri de Kür Casus’u Diyarbakır yolu üzerinde görürlermiş. O yılların yeni çıkan kamyonlardan, Ağustin,Leyland ve Mağrus gibi birkaç model kamyon bulunuyordu.
Bir gün Horoz Ahme ( Horoz Ahmet lakaplı ) birinin kamyonu Karaköprü yolu üzerinde bozulmuş ancak birkaç kişinin kamyonu arkasından destek vererek ( İtekleyerek ) yol alması sağlanması gerekiyormuş. Tam o sırada şehrimizde kamyonu ile köy postacılığı yapan Kurrik Mehemet ( Kurrik Mehmet Gençkol ) bir de bakar ki, Kür Casus, tek başına Horoz Ahmet’in kamyonunu arkadan itekleyerek yol almasını sağlıyor. Kurrik Mehmet bunu görünce çok şaşırır ve etkisinde kalarak evine döndüğünde bunu çocuklarına anlatır.( İşte bunu bana anlatan Kurrik Mehmet’in ortanca oğlu Hakkı Gençkol’dur. Kurrik Mehmet, aynı zamanda o yılların en seçkin sanatçılarımızdandı Kendisine Allah’dan rahmet dileriz)

Bir gün büyük zatlarımızdan, rahmetli Buluntu Hocada küçük yaşta bulunan torunu Nejat ile Bediüzzaman mezarlığına giderler. Ziyaret ettikten sonra Bediüzzaman mezarlığından dönerken şimdiki 12.Eylül Caddesi’nden geçerler. O zamanlar 12.Eylül‘Caddesi daha açılmamıştır. Yolda yürürken, Buluntu Hoca birde bakar ki, Kür Casus,12.Eylül Caddesi’ndeki bazı evlerin duvarlarını kömür ile çizmektedir. Buluntu Hoca bunu görünce şaşırır ve kızar, Kür Casus’a;

- Doğru yoluna gitsene! Der. Bunun üzerine Kür Casus’da Buluntu Hocaya dönerek şöyle der;

- Sen mi doğru yoldan gidiyorsun? Yoksa ben mi? der.

Bunun üzerine Buluntu Hoca torununa;

-Hadi gidelim yavrum, bununla fazla uğraşmayalım. Der ve yollarına devam ederler.

Nejat Hocanın anlattığına göre, ‘’Kür Casus’un kömürle çizdiği o evler yıkılarak bugün günümüzde 12.Eylül Caddesi’ndeki yola katılmıştır. Rahmetli Kür Casus, daha o tarihlerde yıkılacak o evlerin duvarlarını kömürle çizmişti.’’ Dedi.

(Kaynak Nejat Ergüven)


 
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Urfa Yeni Müzesine Ne Zaman Kavuşacak?
Urfa Yeni Müzesine Ne Zaman Kavuşacak?
Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu yıl Türkiye'nin dört bir yanında 13 yeni müzenin açılış çalışmaları tamamlanacak.
Kursiyerler  Eğitimlerini Tamamladı
Kursiyerler Eğitimlerini Tamamladı
​Kursiyerlerimiz Eğitimlerini Tamamladılar
Urfa İçin Önemli Keşif!
Urfa İçin Önemli Keşif!
Bilimsel kazıları yapılmadığı için henüz pek kimseler tarafından bilinmeyen Karahan Tepe, kazıları başladığında Göbekli Tepe ile beraber dünyanın en görkemli, en gizemli, en şaşırtıcı bölgesi olmaya aday. İlk olarak Doç. Dr. Bahattin Çelik tarafından farkedilen Karahan Tepe’de bazı dikilitaşlar toprağın altında bazıları ise kısmen açığa çıkmış halde duruyor. Göbeklitepe gibi bir tepenin üstünde yer alıyor ve birbirlerine oldukça yakın sayılırlar.
Urfalılar'ın Çoğu Bunu Bilmiyor!
Urfalılar'ın Çoğu Bunu Bilmiyor!
İslam tarihinde çok önemli üç büyük hükümdardan biri olan ve Arslan Baba olarak nam salan Kılıçarslan'nın türbesinin Şanlıurfa'da olduğu ortaya çıktı. bir çok Urfalının haberdar olmadığı Ceylanpınar yolu üzerinde bulunan türbede yatan Kılıçarslan kimdir? Aslan Baba olarak bilinen kılıçarslan'la ilgili merka ettiğiniz her şey haberimizde...
Urfa İlk 10'da!
Urfa İlk 10'da!
Türkiye arkeolojik kazılarında geçtiğimiz yıl yapılan 10 büyük keşfi derledik. Beşiktaş’ta metro kazıları sırasında ortaya çıkan 3 bin 500 yıllık mezarlar hem Anadolu hem İstanbul tarihi açısından oldukça büyük önemi haiz oldu. Diğer yandan Van gölünde sualtı kameralarıyla görüntülenen Urartu kalesi ve Ardahan’da bir inşaat hafriyatında tesadüfen ortaya çıkan Rus komutanın mezarı yılın en çok konuşulan arkeoloji haberiydi.
​Halfeti Bilim Fuarına Hazırlanıyor
​Halfeti Bilim Fuarına Hazırlanıyor
Halfeti'den 4006 Tübitak Bilim Fuarına başvuru yapan 25 okul tamamının projeleri kabul edildi.
Dünyanın Gözü Urfa'da...!
Dünyanın Gözü Urfa'da...!
Günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlenerek ‘Çanak Çömlek Öncesi Neolitik A Dönemi’ne ait olan Göbeklitepe, dünyanın en eski tapınağı kabul ediliyor. 1995 yılından beri bilim insanlarının ilgisini çeken Göbeklitepe’de bulunan son kalıntılar Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2017’nin en şaşırtıcı keşfi olarak değerlendirildi.
Urfa Turizmini Görünür Kılacak Yeni Proje...
Urfa Turizmini Görünür Kılacak Yeni Proje...
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil'in ‘GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi’ bölgenin turizm potansiyelini görünür kılmak için çalışacaklarını bildirdi.
​Vural Öğrencileri Yalnız Bırakmadı
​Vural Öğrencileri Yalnız Bırakmadı
Şanlıurfa’da okuldan düzenlenen resim sergisinde ilçe mili eğitim müdürü Mehmet Vural öğrencileri yalnız bırakmadı.
Omurilik felçliler derneği istihdam ağını genişletiyor
Omurilik felçliler derneği istihdam ağını genişletiyor
Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdam Derneği bünyesinde Resim kursu ve tiyatro kursu kuruldu.
Urfa İzmir'de Tanıtılıyor!
Urfa İzmir'de Tanıtılıyor!
ŞANLIURFA, TRAVEL TURKEY İZMİR FUARINDA
Urfa İçin Güzel Haber,Başlıyor!
Urfa İçin Güzel Haber,Başlıyor!
İnsanlığın Göbekli Tepe’de başlayan mutfak hikayesi Şanlıurfa’da gelecekle buluşuyor
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
13°C / 7°C
Durum
Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:39
Güneş
07:00
Öğle
12:46
İkindi
15:48
Akşam
18:19
Yatsı
19:34
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25