Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 01:47:55 Tarihinde eklenmiştir.

Buluntu Hocanın Kür Casus İle Karşılaşması

Rahmetli Kür Casus, MELAMİ tarikatının zifri kolundandır. (Zifri kolu, perişan, dağınık ve kirli bir şekilde dolaşanların bir koludur. (Kaynak, Mutafa Garip Gülaçan)

Buluntu Hocanın Kür Casus İle Karşılaşması

Rahmetli Kür Casus, MELAMİ tarikatının zifri kolundandır. (Zifri kolu, perişan, dağınık ve kirli bir şekilde dolaşanların bir koludur. (Kaynak, Mutafa Garip Gülaçan)


Kür Casus, alt ve üst olarak ketenden yapılmış beyaz bir elbise giyerdi ve şapkasını da ters veya yan takardı. Kendisine taş atan çocuklara karşıda taş atmak için koynunda taşlar bulundururdu.
Kür Casus, Urfa’da Haşimiye meydanında Pazar camisinin önünde ve birde Turban oteli yapılmadan önce burada bulunan iki katlı kütüphanenin önünde ve yanında ki Adliye binasının önünde dolaşıp dururdu. ( Şimdiki eski Ticaret ve Sanayi Odası’nın olduğu yer )

Kür Casus, Burada dolaşırken kütüphane önünde yere elindeki tebeşir veya taşlarla daireler çizerdi. Bu dairelerden de kimsenin geçmesine izin vermezdi. Yoldan geçen bazı yaramaz çocuklar,kendisini, kütüphane önünde gördüklerinde ;‘’ Kür casuss, Kür casusss.. ’’ diye bağırarak taş atarlardı. Bazen de Kür Casus’u yolda yürürken gören bu çocuklar, kendisine sataşır ve yine; ‘’ Kür Casuss..Kür casusss..’’ diyerek bağırıp taş atarlardı. Rahmetli Kür Casus’da bunlara kızar, karşılık vererek oda çocuklara taş atardı.Ne ilginçtir ki, çarşının ortasında olsun veya yolun ortasında olsun Kür Casus’un çocuklara attığı taşlardan birisi herhangi bir çocuğun kafasına veya bir yerine değmediği gibi herhangi bir dükkanın camına da değip kırmamıştır..


Emekli öğretmenlerden, Mehmet Acar, Kür Casus ile ilgili bir anısını şöyle anlatmaktadır;
- ‘Çocuktum, bir gün rahmetli babam ile sabah namazından sonra Veli Bey hamamına yıkanmaya gitmiştik. Ben soyunup peştamalımı giydikten sonra yıkanmak için içeri girdiğimde arkamdan hamamcıda elektriği yakmıştı. Hamama girdiğimde, bir de baktım ki! beyaz elbiseli Kür Casus, çurunun başında çömelerek oturmuş bana bakıyordu. Ben kendisini görür görmez korktum ve hemen kendimi dışarı attım. Arkamdan Kür Casus sessiz ve sedasız bir şekilde yerinden kalkarak hamamdan çıkıp gitmişti. Sonra hamamcı yanımıza geldi.’’ Korkmayın, bu yatsı namazından sonra buraya gelir ve sabah ezanına kadar çurunun başında çömelerek oturur ve sabah ezanından sonrada buradan çıkar gider’’ demişti.


Kür Casus, bazen Diyarbakır’a da giderdi Orada Urfa kapısı önünde hep dolaşıp dururmuş. Cenazesinin de Diyarbakır’da olduğu bilinmektedir. O yıllarda,bazı yük taşıyan ve köy postası yapan kamyon şoförleri de Kür Casus’u Diyarbakır yolu üzerinde görürlermiş. O yılların yeni çıkan kamyonlardan, Ağustin,Leyland ve Mağrus gibi birkaç model kamyon bulunuyordu.
Bir gün Horoz Ahme ( Horoz Ahmet lakaplı ) birinin kamyonu Karaköprü yolu üzerinde bozulmuş ancak birkaç kişinin kamyonu arkasından destek vererek ( İtekleyerek ) yol alması sağlanması gerekiyormuş. Tam o sırada şehrimizde kamyonu ile köy postacılığı yapan Kurrik Mehemet ( Kurrik Mehmet Gençkol ) bir de bakar ki, Kür Casus, tek başına Horoz Ahmet’in kamyonunu arkadan itekleyerek yol almasını sağlıyor. Kurrik Mehmet bunu görünce çok şaşırır ve etkisinde kalarak evine döndüğünde bunu çocuklarına anlatır.( İşte bunu bana anlatan Kurrik Mehmet’in ortanca oğlu Hakkı Gençkol’dur. Kurrik Mehmet, aynı zamanda o yılların en seçkin sanatçılarımızdandı Kendisine Allah’dan rahmet dileriz)

Bir gün büyük zatlarımızdan, rahmetli Buluntu Hocada küçük yaşta bulunan torunu Nejat ile Bediüzzaman mezarlığına giderler. Ziyaret ettikten sonra Bediüzzaman mezarlığından dönerken şimdiki 12.Eylül Caddesi’nden geçerler. O zamanlar 12.Eylül‘Caddesi daha açılmamıştır. Yolda yürürken, Buluntu Hoca birde bakar ki, Kür Casus,12.Eylül Caddesi’ndeki bazı evlerin duvarlarını kömür ile çizmektedir. Buluntu Hoca bunu görünce şaşırır ve kızar, Kür Casus’a;

- Doğru yoluna gitsene! Der. Bunun üzerine Kür Casus’da Buluntu Hocaya dönerek şöyle der;

- Sen mi doğru yoldan gidiyorsun? Yoksa ben mi? der.

Bunun üzerine Buluntu Hoca torununa;

-Hadi gidelim yavrum, bununla fazla uğraşmayalım. Der ve yollarına devam ederler.

Nejat Hocanın anlattığına göre, ‘’Kür Casus’un kömürle çizdiği o evler yıkılarak bugün günümüzde 12.Eylül Caddesi’ndeki yola katılmıştır. Rahmetli Kür Casus, daha o tarihlerde yıkılacak o evlerin duvarlarını kömürle çizmişti.’’ Dedi.

(Kaynak Nejat Ergüven)


 
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Urfa, İçin Heyecanlı Bekleyiş Devam Ediyor
Urfa, İçin Heyecanlı Bekleyiş Devam Ediyor
Dünyanın bilinen en eski mabet kompleksi sayılan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi” yolunda.
Urfa'da Bulunuyor,UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilecek mi?
Urfa'da Bulunuyor,UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilecek mi?
Göbeklitepe’nin daimi listeye alınması 24 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında Bahreyn’in Manama kentinde düzenlenecek 42. Dünya Mirası Komite toplantılarının ardından kesinlik kazanacak.
Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giriyor
Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giriyor
Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı, (UNESCO), Urfa’da bulunan dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'yi 'Dünya Mirası Listesi'ne almak için hazırlanıyor.
Urfa Adamı ve Göbeklitepe,Cam'da!
Urfa Adamı ve Göbeklitepe,Cam'da!
​Paşabahçe Mağazaları, tarih ve sanatı buluşturduğu Camda Dünya Mirası koleksiyonuna Şanlıurfa'nın arkeolojik şaheserlerini de ekledi.
Urfa’nın Tarihine Böyle Zarar Veriyorlar
Urfa’nın Tarihine Böyle Zarar Veriyorlar
Urfa’da bulunan Hasanpaşa Camisinin ucuzluk pazarına giden kapısının önü çöplük yuvasına dönmüş durumda. Tarihi caminin duvarı çöplerin birikmesi sonucu renk değişikliğine uğramış. Tarihi yapıya zarar veren bu durumun düzeltilmesi için yetkililerden tek bir hamle bile gelmediğini dile getiren vatandaşlar yetkilileri kast ederek “Bunlar tarih düşmanlarıdır” dedi.
Wolfteam'dan,Urfa Müjdesi...
Wolfteam'dan,Urfa Müjdesi...
12.000 yıllık tarihi olan Göbekli Tepe, Wolfteam'e ekleniyor
Urfa'da ki Olayla İlgili Bakan Açıklama Yaptı...
Urfa'da ki Olayla İlgili Bakan Açıklama Yaptı...
Son Dakika... Şanlıurfa'da 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait bir adet hayvan figürünün kaybolması hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Bunu üzerine gideceğiz. Mutlaka bulunacak" dedi. Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde bulunan 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait hayvan figürünün çalındığı ortaya çıkmıştı.
Urfa Müzesinde Neler Oluyor?
Urfa Müzesinde Neler Oluyor?
Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde bulunan 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait bir adet hayvan figürünün kayıp olduğu ortaya çıktı. Tarihi eserlerin ne zaman kaybolduğu araştırılırken, olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı.
Urfa'da Bulunuyor,Mısır Piramitleri’nden 7.000 yıl daha eski!
Urfa'da Bulunuyor,Mısır Piramitleri’nden 7.000 yıl daha eski!
Dünyanın en eski arkeolojik keşfi olan Göbeklitepe, İngiltere’deki ünlü Stonehenge ve Mısır Piramitleri’nden bile 7.000 yıl daha eski.
'Urfa'nın Tarihini Anlatmak İçin Bir Kaç Kitap Yazılır'
'Urfa'nın Tarihini Anlatmak İçin Bir Kaç Kitap Yazılır'
Akşam Gazetesi yazarlarından Zeki Gümüş, bugünkü köşe yazısında Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik değerlerinden söz ederek, "Şanlıurfa, tarihe kaynaklık eden şehirdir, Bu ilimizin tarihini yazmaya kalksak birkaç kitap yazmamız gerekebilir. 'Dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer' niteliğini taşıyan Şanlıurfa., adeta açık hava müzesidir. Bu özelliğinden dolayıdır ki 'Müze Şehir Urfa' olarak da anılır" dedi.
Urfa'da Neler Oluyor?,11 bin yıllık 'Urfa Adamı'nın evini yıkıyorlar
Urfa'da Neler Oluyor?,11 bin yıllık 'Urfa Adamı'nın evini yıkıyorlar
Tarihin en eski heykellerinden ‘Urfa Adamı’nın bulunduğu bölgede kaçak kazı yapıldığı ortaya çıktı. Arkeolog Nezih Başgelen, kaçak çalışmayı fotoğrafladı, durdurulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu.
Geçmişin Gizemi, Urfa’da Keşfedilmeyi Bekliyor...
Geçmişin Gizemi, Urfa’da Keşfedilmeyi Bekliyor...
“Anadolu toprakları, stratejik ve coğrafi konumu sebebiyle büyük bir önem taşımaktadır” İlkokul coğrafya kitaplarında hala geçiyor mudur bilmediğim lakin belleğimde derin bir iz bırakan ve ne kadar isabetli olduğunu sonraları daha iyi anladığım bu cümlenin, karşılığı ve kanıtı niteliğinde geçmişten günümüze kalan pek çok örnek var bu topraklarda...
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
40°C / 25°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:11
Güneş
04:59
Öğle
12:35
İkindi
16:24
Akşam
19:58
Yatsı
21:36
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25