Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 01:47:55 Tarihinde eklenmiştir.

Buluntu Hocanın Kür Casus İle Karşılaşması

Rahmetli Kür Casus, MELAMİ tarikatının zifri kolundandır. (Zifri kolu, perişan, dağınık ve kirli bir şekilde dolaşanların bir koludur. (Kaynak, Mutafa Garip Gülaçan)

Buluntu Hocanın Kür Casus İle Karşılaşması

Rahmetli Kür Casus, MELAMİ tarikatının zifri kolundandır. (Zifri kolu, perişan, dağınık ve kirli bir şekilde dolaşanların bir koludur. (Kaynak, Mutafa Garip Gülaçan)


Kür Casus, alt ve üst olarak ketenden yapılmış beyaz bir elbise giyerdi ve şapkasını da ters veya yan takardı. Kendisine taş atan çocuklara karşıda taş atmak için koynunda taşlar bulundururdu.
Kür Casus, Urfa’da Haşimiye meydanında Pazar camisinin önünde ve birde Turban oteli yapılmadan önce burada bulunan iki katlı kütüphanenin önünde ve yanında ki Adliye binasının önünde dolaşıp dururdu. ( Şimdiki eski Ticaret ve Sanayi Odası’nın olduğu yer )

Kür Casus, Burada dolaşırken kütüphane önünde yere elindeki tebeşir veya taşlarla daireler çizerdi. Bu dairelerden de kimsenin geçmesine izin vermezdi. Yoldan geçen bazı yaramaz çocuklar,kendisini, kütüphane önünde gördüklerinde ;‘’ Kür casuss, Kür casusss.. ’’ diye bağırarak taş atarlardı. Bazen de Kür Casus’u yolda yürürken gören bu çocuklar, kendisine sataşır ve yine; ‘’ Kür Casuss..Kür casusss..’’ diyerek bağırıp taş atarlardı. Rahmetli Kür Casus’da bunlara kızar, karşılık vererek oda çocuklara taş atardı.Ne ilginçtir ki, çarşının ortasında olsun veya yolun ortasında olsun Kür Casus’un çocuklara attığı taşlardan birisi herhangi bir çocuğun kafasına veya bir yerine değmediği gibi herhangi bir dükkanın camına da değip kırmamıştır..


Emekli öğretmenlerden, Mehmet Acar, Kür Casus ile ilgili bir anısını şöyle anlatmaktadır;
- ‘Çocuktum, bir gün rahmetli babam ile sabah namazından sonra Veli Bey hamamına yıkanmaya gitmiştik. Ben soyunup peştamalımı giydikten sonra yıkanmak için içeri girdiğimde arkamdan hamamcıda elektriği yakmıştı. Hamama girdiğimde, bir de baktım ki! beyaz elbiseli Kür Casus, çurunun başında çömelerek oturmuş bana bakıyordu. Ben kendisini görür görmez korktum ve hemen kendimi dışarı attım. Arkamdan Kür Casus sessiz ve sedasız bir şekilde yerinden kalkarak hamamdan çıkıp gitmişti. Sonra hamamcı yanımıza geldi.’’ Korkmayın, bu yatsı namazından sonra buraya gelir ve sabah ezanına kadar çurunun başında çömelerek oturur ve sabah ezanından sonrada buradan çıkar gider’’ demişti.


Kür Casus, bazen Diyarbakır’a da giderdi Orada Urfa kapısı önünde hep dolaşıp dururmuş. Cenazesinin de Diyarbakır’da olduğu bilinmektedir. O yıllarda,bazı yük taşıyan ve köy postası yapan kamyon şoförleri de Kür Casus’u Diyarbakır yolu üzerinde görürlermiş. O yılların yeni çıkan kamyonlardan, Ağustin,Leyland ve Mağrus gibi birkaç model kamyon bulunuyordu.
Bir gün Horoz Ahme ( Horoz Ahmet lakaplı ) birinin kamyonu Karaköprü yolu üzerinde bozulmuş ancak birkaç kişinin kamyonu arkasından destek vererek ( İtekleyerek ) yol alması sağlanması gerekiyormuş. Tam o sırada şehrimizde kamyonu ile köy postacılığı yapan Kurrik Mehemet ( Kurrik Mehmet Gençkol ) bir de bakar ki, Kür Casus, tek başına Horoz Ahmet’in kamyonunu arkadan itekleyerek yol almasını sağlıyor. Kurrik Mehmet bunu görünce çok şaşırır ve etkisinde kalarak evine döndüğünde bunu çocuklarına anlatır.( İşte bunu bana anlatan Kurrik Mehmet’in ortanca oğlu Hakkı Gençkol’dur. Kurrik Mehmet, aynı zamanda o yılların en seçkin sanatçılarımızdandı Kendisine Allah’dan rahmet dileriz)

Bir gün büyük zatlarımızdan, rahmetli Buluntu Hocada küçük yaşta bulunan torunu Nejat ile Bediüzzaman mezarlığına giderler. Ziyaret ettikten sonra Bediüzzaman mezarlığından dönerken şimdiki 12.Eylül Caddesi’nden geçerler. O zamanlar 12.Eylül‘Caddesi daha açılmamıştır. Yolda yürürken, Buluntu Hoca birde bakar ki, Kür Casus,12.Eylül Caddesi’ndeki bazı evlerin duvarlarını kömür ile çizmektedir. Buluntu Hoca bunu görünce şaşırır ve kızar, Kür Casus’a;

- Doğru yoluna gitsene! Der. Bunun üzerine Kür Casus’da Buluntu Hocaya dönerek şöyle der;

- Sen mi doğru yoldan gidiyorsun? Yoksa ben mi? der.

Bunun üzerine Buluntu Hoca torununa;

-Hadi gidelim yavrum, bununla fazla uğraşmayalım. Der ve yollarına devam ederler.

Nejat Hocanın anlattığına göre, ‘’Kür Casus’un kömürle çizdiği o evler yıkılarak bugün günümüzde 12.Eylül Caddesi’ndeki yola katılmıştır. Rahmetli Kür Casus, daha o tarihlerde yıkılacak o evlerin duvarlarını kömürle çizmişti.’’ Dedi.

(Kaynak Nejat Ergüven)


 
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Şıllık'ı Kurtardık,Tescillendi!
Şıllık'ı Kurtardık,Tescillendi!
Şanlıurfa'nın yerel lezzetlerinden olan ve krep hamuruna şerbet dökülerek kaymak, fıstık ve cevizle ikram edilen “Şıllık Tatlısı” Türk Patent ve Marka Kurumu'nca onaylanarak tescillendi. Tescil Belgesini, Ankara’da düzenlenen törenle Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Başkanı Mustafa Taş aldı.
Çiğ köfte Şanlıurfa'nın ürünüdür,Adıyaman Çiğ Köfteye El Attı...
Çiğ köfte Şanlıurfa'nın ürünüdür,Adıyaman Çiğ Köfteye El Attı...
ÇİĞ KÖFTE ŞANLIURFA'NIN TESCİLLİ ÜRÜNÜ
Urfa'da Heyecanlandıran Keşif...
Urfa'da Heyecanlandıran Keşif...
Urfa’da 5 bin yıllık oyuncak bulundu
Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı Ve Yarışması Göbeklitepe Demostrasyonu İle Devam Etti
Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı Ve Yarışması Göbeklitepe Demostrasyonu İle Devam Etti
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 20-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 'Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması' Göbeklitepe Demostrasyonu çalışmasıyla devam ediyor
Kurtulmuş Londra'da Urfa'yı Tanıttı!
Kurtulmuş Londra'da Urfa'yı Tanıttı!
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Londra‘daki 'World Travel Market 2017 Turizm Fuarı'nda Göbeklitepe‘yi tanıttı.
Urfa'nın Bu Kayıp Türküsünü İlk Kez Dinleyeceksiniz!
Urfa'nın Bu Kayıp Türküsünü İlk Kez Dinleyeceksiniz!
Urfa'nın Bu Kayıp Türküsünü İlk Kez Dinleyeceksiniz!
Urfa İçin Yola Çıkma Zamanı Gelmişti,Peygamberler Şehri: Şanlıurfa
Urfa İçin Yola Çıkma Zamanı Gelmişti,Peygamberler Şehri: Şanlıurfa
‘Peygamberler Şehri’ olarak bilinen Şanlıurfa, kültürel yapısı ve özellikle tarihiyle gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa'da bulunan insanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri yeniden gözden geçirmemize sebep olan dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe'yi çok merak ediyorum. Artık yola çıkmamın zamanı gelmişti ve Şanlıurfa’da ayak basılmadık yer bırakmadım. İşte size hem Göbeklitepe'den son bilgiler hem de sıra dışı bir Şanlıurfa gezi rehberi…
Dünyanın İlk Tapınağı Urfa'da!
Dünyanın İlk Tapınağı Urfa'da!
İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bir arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Urfa Göbeklitepe'de devam ediyor. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.
Urfa’yı Dünya’ya Tanıtacak, Yeni Bir Rönesans Doğabilir
Urfa’yı Dünya’ya Tanıtacak, Yeni Bir Rönesans Doğabilir
Ned Pamphilon’un, ‘Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher’ başlıklı sergisi 42 Maslak’ta yarın açılıyor.
Urfa Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak!
Urfa Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak!
Eyyübiye Kadıoğlu mahallesindeki tarihi Urfa evinde hem Göbeklitepe‘nın hafızası korunuyor hem de kazılara 20 yıl boyunca başkanlık eden Prof. Klaus Schmidt‘in anıları yaşatılıyor.
Urfalılar Bu Programı Sakın Kaçırmayın...
Urfalılar Bu Programı Sakın Kaçırmayın...
'Şehirler bir yerler ve şarkılar‘ belgeseli bu gece (14 Ekim) TRT Belgeselde yayınlanacak.
Urfa Valisinden Flaş Festival Açıklaması...
Urfa Valisinden Flaş Festival Açıklaması...
İsotun Türkiye ve dünyaya tanıtılacağı bir festivali organize etmesinden dolayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine, başkan ve ekibine teşekkür eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Bugün ilkini gerçekleştiriyoruz, keşke bugüne kadar ellincisi diyebileceğimiz isot festivalleri düzenlemiş olsaydık” dedi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
12°C / 6°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:38
Güneş
07:04
Öğle
12:18
İkindi
14:56
Akşam
17:20
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25