Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 00:18:11 Tarihinde eklenmiştir.

Urfalı Mukım Tahir ve Avusturya'lı Mozart'ın Kader Benzerliği

ŞURKAV Dergisinde Folklor Araştırmacı Abuzer Akbıyık, Avusturya’da 1756-1791 yılları arasında yaşamış olan Mozart, Urfalı Mukım Tahir kader benzerliğini, ikisininde mezarının yerinin belli olmaması, hayatları ile ilgili bir araştırmasını kaleme aldı.

Urfalı Mukım Tahir ve Avusturya'lı Mozart'ın Kader Benzerliği

Edebiyatçılar Müzisyenler ve Ozanlar Derneği, 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü Ankara'daki, TÜKSOY toplantı salonunda "Sanat ve Toplum" konulu sempozyum düzenledi. Araştırmacı-Yazar Abuzer Akbıyık, Sempozyumda “Avusturyalı Mozart’dan Urfalı Mukim Tahir’e”  başlıklı bildiri sundu. 


Dernek Başkanı Ali Dinçal’ın açılış konuşması ile başlayan Sempozyumda Müzisyen – Araştırmacı Ali DİNÇAL “Sivil Kültür Kurumları, Sanat ve Toplum”, Fotoğraf Sanatçısı Fikret ÖZKAPLAN “Fotoğraf Sanatının  Gelişmesi ve Toplum Üzerindeki Etkisi”,  Araştırmacı – Yazar,  İlhan Cem ERSEVEN,  “Sanat Sanat İçin mi, Toplum İçin mi”, Araştırmacı – Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa BALKIZ  “Sanat, Sanatçı ve Toplum İlişkisi” İsmali GÖRER Bağlama Yapım Ustası, Sanat Üzerine, “Araştırmacı – Yazar, Mehmet KURDOĞLU “Edebiyat Hamileri ve Mahfiller”, Hacettepe Üniversitesi Müzikoloji Bölümü, Aydın Birkan ÖZKAN “Toplumsal Olayların Etkisiyle Siyasallaşan Sanat” başlıklı bildirilerini sundular.Urfalı Mukim Tahir Müzik Heyeti 

Sempozyumu düzenleyen “Edebiyatçılar Müzisyenler ve Ozanlar Derneği ne teşekkür eden Abuzer Akbıyık, “Avusturyalı Mozart’dan Urfalı Mukim Tahir’e” başlıklı bildirisi ile ilgili şunları söyledi. ” Araştırma ve gözlemlerimize göre gerçek şudur ki; ülkeler farklı olsa da kültür ve sanatla uğraşan pek çok sanatçı yoksulluk içinde yaşamıştır/yaşamaktadır. Sanatçılar öldükten sonra anma geceleri düzenlenmekte, heykelleri dikilmektedir. Ölünce değil, sanatçılara sağlığında sahip çıkılmalıdır” dedi.Sempozyuma katılanlardan bir gurup  soldan sağa: İlhan Cem Erseven, İsmail Görer, Ali Dinçal,Mehmet urdoğlu, Abuzer Akbıyık,Aydın Birkan Özkan,  Abdurrahman Sanlı 

Avusturyalı Mozart, Urfalı Mukim Tahir’in. İki farklı ülkeden, iki Ünlü sanatçı olduğunu fakat pek çok benzer yönlerinin olduğunu ifade eden Akbıyık şunları söyledi. “Avusturyalı Mozart, Urfalı Mukim Tahir’in. İki farklı ülkeden, iki Ünlü sanatçı. Vefatlarını  üzerinden yıllar geçmiş olsa da bu sanatçıların eserleri halkın gönlündedir, dilindedir. İki sanatçının hayatında pek çok benzerlik varır. İki sanatçının hayatında pek çok benzerlik varır. Mozart’ta, Mukim Tahir’de yaşantısında maddi sıkıntılar çekmiş, genç yaşta ve yoksulluk içinde ve yağmurlu bir günde vefat etmişlerdir. Cenazeleri üç beş kişi tarafından defnedilmiştir. İkisinin de hanımı hastalanmış, yoksulluk ve bakımsızlık içinde ölmüşlerdir. En önemli benzerlikleri, bugün için, her iki sanatçının da mezarlarının yeri belli değildir.  “ dedi.

Sadece Mozart veya Mukim Tahir değil pek çok sanatçının hayatı boyunca maddi sıkıntılar çektiğini yoksulluk içinde vefat ettiğini belirten Akbıyık “ Zaman zaman ünlü sanatçılarla ilgili anma geceleri düzenlenir. Hayatı hikayesi, müzik kültürümüze katkıları anlatılır, eserleri seslendirilir. Bu gecelere pek gitmek istemem, gitsem de çoğu kez içim sızlayarak dinlerim konuşulanları.  Mesela 11 adet sinema filminde başrol oynamış, 300’ün üzerinde plak yapmış Cemil Cankat anma gecesinde, ömrünün son yıllarında bükülmüş beli ile Urfa’da taksi şoförlüğü yapan Cemil Cankat hatırıma gelir üzülürüm.  TRT’ pek çok türkünün kaynak kişisi, Kültür Bakanlığı’nca kendisinden 324 Urfa türküsü derlenen Ünlü Müzik Ustası Urfalı Kaynak kişi ve Tenekeci Mahmut ile ilgili gecede, onun geçim sıkıntıları, onbir çocuğunu geçindirmek için hayat mücadelesi aklıma gelir.  “İbo Show” ve pek çok televizyon programında yer alan, “Eşkıya” dahil pek çok sinem filminde türküler ve gazeller seslendiren, kasetleri ve CD’leri ile ünü yurt dışına taşmış Gazelhan Kazancı Bedih  Gecesinde, maddi imkansızlığı nedeni ile kaloriferli bir evde oturamadığı, katalitik sobada ölümü aklıma gelir hüzünlenirim, ağıt boğazıma çöker. Sanatçılar da toplumun çiçeğidir”. Ürettikleri eserlerle hayatımıza renk katar, zenginleştirir, güzelleştirir, ruhumuzu iyileştirir, dertlerimize derman olur. Bu nedenle kültür, sanat, folklor, edebiyat ve müziğe emek veren, kültür ve sanat hayatımızın gelişmesi, zenginleşmesi için bir ömür harcayan gerçek sanatçılar hayattayken korunmalı, gözetilmeli, desteklenmelidir. Ancak bu şekilde yeni fidanlar yetişir ve çiçek açar. “ dedi.

Araştırmacı-Yazar Abuzer Akbıyık
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Urfa Yeni Müzesine Ne Zaman Kavuşacak?
Urfa Yeni Müzesine Ne Zaman Kavuşacak?
Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu yıl Türkiye'nin dört bir yanında 13 yeni müzenin açılış çalışmaları tamamlanacak.
Kursiyerler  Eğitimlerini Tamamladı
Kursiyerler Eğitimlerini Tamamladı
​Kursiyerlerimiz Eğitimlerini Tamamladılar
Urfa İçin Önemli Keşif!
Urfa İçin Önemli Keşif!
Bilimsel kazıları yapılmadığı için henüz pek kimseler tarafından bilinmeyen Karahan Tepe, kazıları başladığında Göbekli Tepe ile beraber dünyanın en görkemli, en gizemli, en şaşırtıcı bölgesi olmaya aday. İlk olarak Doç. Dr. Bahattin Çelik tarafından farkedilen Karahan Tepe’de bazı dikilitaşlar toprağın altında bazıları ise kısmen açığa çıkmış halde duruyor. Göbeklitepe gibi bir tepenin üstünde yer alıyor ve birbirlerine oldukça yakın sayılırlar.
Urfalılar'ın Çoğu Bunu Bilmiyor!
Urfalılar'ın Çoğu Bunu Bilmiyor!
İslam tarihinde çok önemli üç büyük hükümdardan biri olan ve Arslan Baba olarak nam salan Kılıçarslan'nın türbesinin Şanlıurfa'da olduğu ortaya çıktı. bir çok Urfalının haberdar olmadığı Ceylanpınar yolu üzerinde bulunan türbede yatan Kılıçarslan kimdir? Aslan Baba olarak bilinen kılıçarslan'la ilgili merka ettiğiniz her şey haberimizde...
Urfa İlk 10'da!
Urfa İlk 10'da!
Türkiye arkeolojik kazılarında geçtiğimiz yıl yapılan 10 büyük keşfi derledik. Beşiktaş’ta metro kazıları sırasında ortaya çıkan 3 bin 500 yıllık mezarlar hem Anadolu hem İstanbul tarihi açısından oldukça büyük önemi haiz oldu. Diğer yandan Van gölünde sualtı kameralarıyla görüntülenen Urartu kalesi ve Ardahan’da bir inşaat hafriyatında tesadüfen ortaya çıkan Rus komutanın mezarı yılın en çok konuşulan arkeoloji haberiydi.
​Halfeti Bilim Fuarına Hazırlanıyor
​Halfeti Bilim Fuarına Hazırlanıyor
Halfeti'den 4006 Tübitak Bilim Fuarına başvuru yapan 25 okul tamamının projeleri kabul edildi.
Dünyanın Gözü Urfa'da...!
Dünyanın Gözü Urfa'da...!
Günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlenerek ‘Çanak Çömlek Öncesi Neolitik A Dönemi’ne ait olan Göbeklitepe, dünyanın en eski tapınağı kabul ediliyor. 1995 yılından beri bilim insanlarının ilgisini çeken Göbeklitepe’de bulunan son kalıntılar Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2017’nin en şaşırtıcı keşfi olarak değerlendirildi.
Urfa Turizmini Görünür Kılacak Yeni Proje...
Urfa Turizmini Görünür Kılacak Yeni Proje...
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil'in ‘GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi’ bölgenin turizm potansiyelini görünür kılmak için çalışacaklarını bildirdi.
​Vural Öğrencileri Yalnız Bırakmadı
​Vural Öğrencileri Yalnız Bırakmadı
Şanlıurfa’da okuldan düzenlenen resim sergisinde ilçe mili eğitim müdürü Mehmet Vural öğrencileri yalnız bırakmadı.
Omurilik felçliler derneği istihdam ağını genişletiyor
Omurilik felçliler derneği istihdam ağını genişletiyor
Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdam Derneği bünyesinde Resim kursu ve tiyatro kursu kuruldu.
Urfa İzmir'de Tanıtılıyor!
Urfa İzmir'de Tanıtılıyor!
ŞANLIURFA, TRAVEL TURKEY İZMİR FUARINDA
Urfa İçin Güzel Haber,Başlıyor!
Urfa İçin Güzel Haber,Başlıyor!
İnsanlığın Göbekli Tepe’de başlayan mutfak hikayesi Şanlıurfa’da gelecekle buluşuyor
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
16°C / 4°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:41
Güneş
07:03
Öğle
12:46
İkindi
15:47
Akşam
18:17
Yatsı
19:32
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25