Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 00:18:11 Tarihinde eklenmiştir.

Urfalı Mukım Tahir ve Avusturya'lı Mozart'ın Kader Benzerliği

ŞURKAV Dergisinde Folklor Araştırmacı Abuzer Akbıyık, Avusturya’da 1756-1791 yılları arasında yaşamış olan Mozart, Urfalı Mukım Tahir kader benzerliğini, ikisininde mezarının yerinin belli olmaması, hayatları ile ilgili bir araştırmasını kaleme aldı.

Urfalı Mukım Tahir ve Avusturya'lı Mozart'ın Kader Benzerliği

Edebiyatçılar Müzisyenler ve Ozanlar Derneği, 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü Ankara'daki, TÜKSOY toplantı salonunda "Sanat ve Toplum" konulu sempozyum düzenledi. Araştırmacı-Yazar Abuzer Akbıyık, Sempozyumda “Avusturyalı Mozart’dan Urfalı Mukim Tahir’e”  başlıklı bildiri sundu. 


Dernek Başkanı Ali Dinçal’ın açılış konuşması ile başlayan Sempozyumda Müzisyen – Araştırmacı Ali DİNÇAL “Sivil Kültür Kurumları, Sanat ve Toplum”, Fotoğraf Sanatçısı Fikret ÖZKAPLAN “Fotoğraf Sanatının  Gelişmesi ve Toplum Üzerindeki Etkisi”,  Araştırmacı – Yazar,  İlhan Cem ERSEVEN,  “Sanat Sanat İçin mi, Toplum İçin mi”, Araştırmacı – Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa BALKIZ  “Sanat, Sanatçı ve Toplum İlişkisi” İsmali GÖRER Bağlama Yapım Ustası, Sanat Üzerine, “Araştırmacı – Yazar, Mehmet KURDOĞLU “Edebiyat Hamileri ve Mahfiller”, Hacettepe Üniversitesi Müzikoloji Bölümü, Aydın Birkan ÖZKAN “Toplumsal Olayların Etkisiyle Siyasallaşan Sanat” başlıklı bildirilerini sundular.Urfalı Mukim Tahir Müzik Heyeti 

Sempozyumu düzenleyen “Edebiyatçılar Müzisyenler ve Ozanlar Derneği ne teşekkür eden Abuzer Akbıyık, “Avusturyalı Mozart’dan Urfalı Mukim Tahir’e” başlıklı bildirisi ile ilgili şunları söyledi. ” Araştırma ve gözlemlerimize göre gerçek şudur ki; ülkeler farklı olsa da kültür ve sanatla uğraşan pek çok sanatçı yoksulluk içinde yaşamıştır/yaşamaktadır. Sanatçılar öldükten sonra anma geceleri düzenlenmekte, heykelleri dikilmektedir. Ölünce değil, sanatçılara sağlığında sahip çıkılmalıdır” dedi.Sempozyuma katılanlardan bir gurup  soldan sağa: İlhan Cem Erseven, İsmail Görer, Ali Dinçal,Mehmet urdoğlu, Abuzer Akbıyık,Aydın Birkan Özkan,  Abdurrahman Sanlı 

Avusturyalı Mozart, Urfalı Mukim Tahir’in. İki farklı ülkeden, iki Ünlü sanatçı olduğunu fakat pek çok benzer yönlerinin olduğunu ifade eden Akbıyık şunları söyledi. “Avusturyalı Mozart, Urfalı Mukim Tahir’in. İki farklı ülkeden, iki Ünlü sanatçı. Vefatlarını  üzerinden yıllar geçmiş olsa da bu sanatçıların eserleri halkın gönlündedir, dilindedir. İki sanatçının hayatında pek çok benzerlik varır. İki sanatçının hayatında pek çok benzerlik varır. Mozart’ta, Mukim Tahir’de yaşantısında maddi sıkıntılar çekmiş, genç yaşta ve yoksulluk içinde ve yağmurlu bir günde vefat etmişlerdir. Cenazeleri üç beş kişi tarafından defnedilmiştir. İkisinin de hanımı hastalanmış, yoksulluk ve bakımsızlık içinde ölmüşlerdir. En önemli benzerlikleri, bugün için, her iki sanatçının da mezarlarının yeri belli değildir.  “ dedi.

Sadece Mozart veya Mukim Tahir değil pek çok sanatçının hayatı boyunca maddi sıkıntılar çektiğini yoksulluk içinde vefat ettiğini belirten Akbıyık “ Zaman zaman ünlü sanatçılarla ilgili anma geceleri düzenlenir. Hayatı hikayesi, müzik kültürümüze katkıları anlatılır, eserleri seslendirilir. Bu gecelere pek gitmek istemem, gitsem de çoğu kez içim sızlayarak dinlerim konuşulanları.  Mesela 11 adet sinema filminde başrol oynamış, 300’ün üzerinde plak yapmış Cemil Cankat anma gecesinde, ömrünün son yıllarında bükülmüş beli ile Urfa’da taksi şoförlüğü yapan Cemil Cankat hatırıma gelir üzülürüm.  TRT’ pek çok türkünün kaynak kişisi, Kültür Bakanlığı’nca kendisinden 324 Urfa türküsü derlenen Ünlü Müzik Ustası Urfalı Kaynak kişi ve Tenekeci Mahmut ile ilgili gecede, onun geçim sıkıntıları, onbir çocuğunu geçindirmek için hayat mücadelesi aklıma gelir.  “İbo Show” ve pek çok televizyon programında yer alan, “Eşkıya” dahil pek çok sinem filminde türküler ve gazeller seslendiren, kasetleri ve CD’leri ile ünü yurt dışına taşmış Gazelhan Kazancı Bedih  Gecesinde, maddi imkansızlığı nedeni ile kaloriferli bir evde oturamadığı, katalitik sobada ölümü aklıma gelir hüzünlenirim, ağıt boğazıma çöker. Sanatçılar da toplumun çiçeğidir”. Ürettikleri eserlerle hayatımıza renk katar, zenginleştirir, güzelleştirir, ruhumuzu iyileştirir, dertlerimize derman olur. Bu nedenle kültür, sanat, folklor, edebiyat ve müziğe emek veren, kültür ve sanat hayatımızın gelişmesi, zenginleşmesi için bir ömür harcayan gerçek sanatçılar hayattayken korunmalı, gözetilmeli, desteklenmelidir. Ancak bu şekilde yeni fidanlar yetişir ve çiçek açar. “ dedi.

Araştırmacı-Yazar Abuzer Akbıyık
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Şıllık'ı Kurtardık,Tescillendi!
Şıllık'ı Kurtardık,Tescillendi!
Şanlıurfa'nın yerel lezzetlerinden olan ve krep hamuruna şerbet dökülerek kaymak, fıstık ve cevizle ikram edilen “Şıllık Tatlısı” Türk Patent ve Marka Kurumu'nca onaylanarak tescillendi. Tescil Belgesini, Ankara’da düzenlenen törenle Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Başkanı Mustafa Taş aldı.
Çiğ köfte Şanlıurfa'nın ürünüdür,Adıyaman Çiğ Köfteye El Attı...
Çiğ köfte Şanlıurfa'nın ürünüdür,Adıyaman Çiğ Köfteye El Attı...
ÇİĞ KÖFTE ŞANLIURFA'NIN TESCİLLİ ÜRÜNÜ
Urfa'da Heyecanlandıran Keşif...
Urfa'da Heyecanlandıran Keşif...
Urfa’da 5 bin yıllık oyuncak bulundu
Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı Ve Yarışması Göbeklitepe Demostrasyonu İle Devam Etti
Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı Ve Yarışması Göbeklitepe Demostrasyonu İle Devam Etti
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 20-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 'Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması' Göbeklitepe Demostrasyonu çalışmasıyla devam ediyor
Kurtulmuş Londra'da Urfa'yı Tanıttı!
Kurtulmuş Londra'da Urfa'yı Tanıttı!
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Londra‘daki 'World Travel Market 2017 Turizm Fuarı'nda Göbeklitepe‘yi tanıttı.
Urfa'nın Bu Kayıp Türküsünü İlk Kez Dinleyeceksiniz!
Urfa'nın Bu Kayıp Türküsünü İlk Kez Dinleyeceksiniz!
Urfa'nın Bu Kayıp Türküsünü İlk Kez Dinleyeceksiniz!
Urfa İçin Yola Çıkma Zamanı Gelmişti,Peygamberler Şehri: Şanlıurfa
Urfa İçin Yola Çıkma Zamanı Gelmişti,Peygamberler Şehri: Şanlıurfa
‘Peygamberler Şehri’ olarak bilinen Şanlıurfa, kültürel yapısı ve özellikle tarihiyle gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa'da bulunan insanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri yeniden gözden geçirmemize sebep olan dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe'yi çok merak ediyorum. Artık yola çıkmamın zamanı gelmişti ve Şanlıurfa’da ayak basılmadık yer bırakmadım. İşte size hem Göbeklitepe'den son bilgiler hem de sıra dışı bir Şanlıurfa gezi rehberi…
Dünyanın İlk Tapınağı Urfa'da!
Dünyanın İlk Tapınağı Urfa'da!
İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bir arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Urfa Göbeklitepe'de devam ediyor. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.
Urfa’yı Dünya’ya Tanıtacak, Yeni Bir Rönesans Doğabilir
Urfa’yı Dünya’ya Tanıtacak, Yeni Bir Rönesans Doğabilir
Ned Pamphilon’un, ‘Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher’ başlıklı sergisi 42 Maslak’ta yarın açılıyor.
Urfa Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak!
Urfa Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak!
Eyyübiye Kadıoğlu mahallesindeki tarihi Urfa evinde hem Göbeklitepe‘nın hafızası korunuyor hem de kazılara 20 yıl boyunca başkanlık eden Prof. Klaus Schmidt‘in anıları yaşatılıyor.
Urfalılar Bu Programı Sakın Kaçırmayın...
Urfalılar Bu Programı Sakın Kaçırmayın...
'Şehirler bir yerler ve şarkılar‘ belgeseli bu gece (14 Ekim) TRT Belgeselde yayınlanacak.
Urfa Valisinden Flaş Festival Açıklaması...
Urfa Valisinden Flaş Festival Açıklaması...
İsotun Türkiye ve dünyaya tanıtılacağı bir festivali organize etmesinden dolayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine, başkan ve ekibine teşekkür eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Bugün ilkini gerçekleştiriyoruz, keşke bugüne kadar ellincisi diyebileceğimiz isot festivalleri düzenlemiş olsaydık” dedi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
11°C / 2°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:38
Güneş
07:04
Öğle
12:18
İkindi
14:56
Akşam
17:20
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25