Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 08 Eylül 2017 00:18:11 Tarihinde eklenmiştir.

Urfalı Mukım Tahir ve Avusturya'lı Mozart'ın Kader Benzerliği

ŞURKAV Dergisinde Folklor Araştırmacı Abuzer Akbıyık, Avusturya’da 1756-1791 yılları arasında yaşamış olan Mozart, Urfalı Mukım Tahir kader benzerliğini, ikisininde mezarının yerinin belli olmaması, hayatları ile ilgili bir araştırmasını kaleme aldı.

Urfalı Mukım Tahir ve Avusturya'lı Mozart'ın Kader Benzerliği

Edebiyatçılar Müzisyenler ve Ozanlar Derneği, 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü Ankara'daki, TÜKSOY toplantı salonunda "Sanat ve Toplum" konulu sempozyum düzenledi. Araştırmacı-Yazar Abuzer Akbıyık, Sempozyumda “Avusturyalı Mozart’dan Urfalı Mukim Tahir’e”  başlıklı bildiri sundu. 


Dernek Başkanı Ali Dinçal’ın açılış konuşması ile başlayan Sempozyumda Müzisyen – Araştırmacı Ali DİNÇAL “Sivil Kültür Kurumları, Sanat ve Toplum”, Fotoğraf Sanatçısı Fikret ÖZKAPLAN “Fotoğraf Sanatının  Gelişmesi ve Toplum Üzerindeki Etkisi”,  Araştırmacı – Yazar,  İlhan Cem ERSEVEN,  “Sanat Sanat İçin mi, Toplum İçin mi”, Araştırmacı – Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa BALKIZ  “Sanat, Sanatçı ve Toplum İlişkisi” İsmali GÖRER Bağlama Yapım Ustası, Sanat Üzerine, “Araştırmacı – Yazar, Mehmet KURDOĞLU “Edebiyat Hamileri ve Mahfiller”, Hacettepe Üniversitesi Müzikoloji Bölümü, Aydın Birkan ÖZKAN “Toplumsal Olayların Etkisiyle Siyasallaşan Sanat” başlıklı bildirilerini sundular.Urfalı Mukim Tahir Müzik Heyeti 

Sempozyumu düzenleyen “Edebiyatçılar Müzisyenler ve Ozanlar Derneği ne teşekkür eden Abuzer Akbıyık, “Avusturyalı Mozart’dan Urfalı Mukim Tahir’e” başlıklı bildirisi ile ilgili şunları söyledi. ” Araştırma ve gözlemlerimize göre gerçek şudur ki; ülkeler farklı olsa da kültür ve sanatla uğraşan pek çok sanatçı yoksulluk içinde yaşamıştır/yaşamaktadır. Sanatçılar öldükten sonra anma geceleri düzenlenmekte, heykelleri dikilmektedir. Ölünce değil, sanatçılara sağlığında sahip çıkılmalıdır” dedi.Sempozyuma katılanlardan bir gurup  soldan sağa: İlhan Cem Erseven, İsmail Görer, Ali Dinçal,Mehmet urdoğlu, Abuzer Akbıyık,Aydın Birkan Özkan,  Abdurrahman Sanlı 

Avusturyalı Mozart, Urfalı Mukim Tahir’in. İki farklı ülkeden, iki Ünlü sanatçı olduğunu fakat pek çok benzer yönlerinin olduğunu ifade eden Akbıyık şunları söyledi. “Avusturyalı Mozart, Urfalı Mukim Tahir’in. İki farklı ülkeden, iki Ünlü sanatçı. Vefatlarını  üzerinden yıllar geçmiş olsa da bu sanatçıların eserleri halkın gönlündedir, dilindedir. İki sanatçının hayatında pek çok benzerlik varır. İki sanatçının hayatında pek çok benzerlik varır. Mozart’ta, Mukim Tahir’de yaşantısında maddi sıkıntılar çekmiş, genç yaşta ve yoksulluk içinde ve yağmurlu bir günde vefat etmişlerdir. Cenazeleri üç beş kişi tarafından defnedilmiştir. İkisinin de hanımı hastalanmış, yoksulluk ve bakımsızlık içinde ölmüşlerdir. En önemli benzerlikleri, bugün için, her iki sanatçının da mezarlarının yeri belli değildir.  “ dedi.

Sadece Mozart veya Mukim Tahir değil pek çok sanatçının hayatı boyunca maddi sıkıntılar çektiğini yoksulluk içinde vefat ettiğini belirten Akbıyık “ Zaman zaman ünlü sanatçılarla ilgili anma geceleri düzenlenir. Hayatı hikayesi, müzik kültürümüze katkıları anlatılır, eserleri seslendirilir. Bu gecelere pek gitmek istemem, gitsem de çoğu kez içim sızlayarak dinlerim konuşulanları.  Mesela 11 adet sinema filminde başrol oynamış, 300’ün üzerinde plak yapmış Cemil Cankat anma gecesinde, ömrünün son yıllarında bükülmüş beli ile Urfa’da taksi şoförlüğü yapan Cemil Cankat hatırıma gelir üzülürüm.  TRT’ pek çok türkünün kaynak kişisi, Kültür Bakanlığı’nca kendisinden 324 Urfa türküsü derlenen Ünlü Müzik Ustası Urfalı Kaynak kişi ve Tenekeci Mahmut ile ilgili gecede, onun geçim sıkıntıları, onbir çocuğunu geçindirmek için hayat mücadelesi aklıma gelir.  “İbo Show” ve pek çok televizyon programında yer alan, “Eşkıya” dahil pek çok sinem filminde türküler ve gazeller seslendiren, kasetleri ve CD’leri ile ünü yurt dışına taşmış Gazelhan Kazancı Bedih  Gecesinde, maddi imkansızlığı nedeni ile kaloriferli bir evde oturamadığı, katalitik sobada ölümü aklıma gelir hüzünlenirim, ağıt boğazıma çöker. Sanatçılar da toplumun çiçeğidir”. Ürettikleri eserlerle hayatımıza renk katar, zenginleştirir, güzelleştirir, ruhumuzu iyileştirir, dertlerimize derman olur. Bu nedenle kültür, sanat, folklor, edebiyat ve müziğe emek veren, kültür ve sanat hayatımızın gelişmesi, zenginleşmesi için bir ömür harcayan gerçek sanatçılar hayattayken korunmalı, gözetilmeli, desteklenmelidir. Ancak bu şekilde yeni fidanlar yetişir ve çiçek açar. “ dedi.

Araştırmacı-Yazar Abuzer Akbıyık
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Urfa, İçin Heyecanlı Bekleyiş Devam Ediyor
Urfa, İçin Heyecanlı Bekleyiş Devam Ediyor
Dünyanın bilinen en eski mabet kompleksi sayılan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi” yolunda.
Urfa'da Bulunuyor,UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilecek mi?
Urfa'da Bulunuyor,UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilecek mi?
Göbeklitepe’nin daimi listeye alınması 24 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında Bahreyn’in Manama kentinde düzenlenecek 42. Dünya Mirası Komite toplantılarının ardından kesinlik kazanacak.
Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giriyor
Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giriyor
Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı, (UNESCO), Urfa’da bulunan dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'yi 'Dünya Mirası Listesi'ne almak için hazırlanıyor.
Urfa Adamı ve Göbeklitepe,Cam'da!
Urfa Adamı ve Göbeklitepe,Cam'da!
​Paşabahçe Mağazaları, tarih ve sanatı buluşturduğu Camda Dünya Mirası koleksiyonuna Şanlıurfa'nın arkeolojik şaheserlerini de ekledi.
Urfa’nın Tarihine Böyle Zarar Veriyorlar
Urfa’nın Tarihine Böyle Zarar Veriyorlar
Urfa’da bulunan Hasanpaşa Camisinin ucuzluk pazarına giden kapısının önü çöplük yuvasına dönmüş durumda. Tarihi caminin duvarı çöplerin birikmesi sonucu renk değişikliğine uğramış. Tarihi yapıya zarar veren bu durumun düzeltilmesi için yetkililerden tek bir hamle bile gelmediğini dile getiren vatandaşlar yetkilileri kast ederek “Bunlar tarih düşmanlarıdır” dedi.
Wolfteam'dan,Urfa Müjdesi...
Wolfteam'dan,Urfa Müjdesi...
12.000 yıllık tarihi olan Göbekli Tepe, Wolfteam'e ekleniyor
Urfa'da ki Olayla İlgili Bakan Açıklama Yaptı...
Urfa'da ki Olayla İlgili Bakan Açıklama Yaptı...
Son Dakika... Şanlıurfa'da 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait bir adet hayvan figürünün kaybolması hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Bunu üzerine gideceğiz. Mutlaka bulunacak" dedi. Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde bulunan 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait hayvan figürünün çalındığı ortaya çıkmıştı.
Urfa Müzesinde Neler Oluyor?
Urfa Müzesinde Neler Oluyor?
Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde bulunan 10 bin yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6 bin yıllık Eski Tunç Çağı dönemine ait bir adet hayvan figürünün kayıp olduğu ortaya çıktı. Tarihi eserlerin ne zaman kaybolduğu araştırılırken, olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı.
Urfa'da Bulunuyor,Mısır Piramitleri’nden 7.000 yıl daha eski!
Urfa'da Bulunuyor,Mısır Piramitleri’nden 7.000 yıl daha eski!
Dünyanın en eski arkeolojik keşfi olan Göbeklitepe, İngiltere’deki ünlü Stonehenge ve Mısır Piramitleri’nden bile 7.000 yıl daha eski.
'Urfa'nın Tarihini Anlatmak İçin Bir Kaç Kitap Yazılır'
'Urfa'nın Tarihini Anlatmak İçin Bir Kaç Kitap Yazılır'
Akşam Gazetesi yazarlarından Zeki Gümüş, bugünkü köşe yazısında Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik değerlerinden söz ederek, "Şanlıurfa, tarihe kaynaklık eden şehirdir, Bu ilimizin tarihini yazmaya kalksak birkaç kitap yazmamız gerekebilir. 'Dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer' niteliğini taşıyan Şanlıurfa., adeta açık hava müzesidir. Bu özelliğinden dolayıdır ki 'Müze Şehir Urfa' olarak da anılır" dedi.
Urfa'da Neler Oluyor?,11 bin yıllık 'Urfa Adamı'nın evini yıkıyorlar
Urfa'da Neler Oluyor?,11 bin yıllık 'Urfa Adamı'nın evini yıkıyorlar
Tarihin en eski heykellerinden ‘Urfa Adamı’nın bulunduğu bölgede kaçak kazı yapıldığı ortaya çıktı. Arkeolog Nezih Başgelen, kaçak çalışmayı fotoğrafladı, durdurulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu.
Geçmişin Gizemi, Urfa’da Keşfedilmeyi Bekliyor...
Geçmişin Gizemi, Urfa’da Keşfedilmeyi Bekliyor...
“Anadolu toprakları, stratejik ve coğrafi konumu sebebiyle büyük bir önem taşımaktadır” İlkokul coğrafya kitaplarında hala geçiyor mudur bilmediğim lakin belleğimde derin bir iz bırakan ve ne kadar isabetli olduğunu sonraları daha iyi anladığım bu cümlenin, karşılığı ve kanıtı niteliğinde geçmişten günümüze kalan pek çok örnek var bu topraklarda...
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
39°C / 24°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:11
Güneş
04:59
Öğle
12:34
İkindi
16:24
Akşam
19:58
Yatsı
21:36
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25