Bu haber 16 Ocak 2020 15:00:42 Tarihinde eklenmiştir.

​Kızılay’dan Suriyelilere Yardım! Her Mesaj 10 TL

İdlib’deki insanlık dramına sessiz kalmayan Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan Kızılay, "Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız" sloganıyla ortak yardım kampanyası başlattı. Kampanya için gönderilen her mesaj 10 TL yardım desteği demek.

​Kızılay’dan Suriyelilere Yardım! Her Mesaj 10 TL

Türk Kızılay, AFAD, Türkiye Diyanet Vakfı, İHH, Deniz Feneri, Hayrat Yardım Derneği,  Sadakataşı Derneği, Beşir Derneği ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda düzenlenen İdlib Yardım Kampanyası’nın basın toplantısında bir araya geldi. Türkiye sınırına göç etmek zorunda kalan sivillere yönelik acil yardım çağrısı yapılan toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da eşlik etti.
  

“İyilikseverleri bu acının dindirilmesi için el uzatmaya davet ediyoruz”

 
İdlib’de 2011 yılından bu yana yaşanan hadiselerde en ağır saldırıların, en ağır insanlık yükünün olduğu bir dönemden geçildiğini dile getiren Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Hatırlarsanız Bodrum sahillerinde Aylan bebek bulunmuştu ve bütün bir insanlığı bu anlamda titretmişti Aylan bebek. Hatta onu taşıyan askerimiz şunu söylemişti, “Arkadaşlarım bana sordular, ‘Bu ağır yükü nasıl taşıdınız?’ diye”. Sadece 2-3 gün önce bombardımanda ailesini yitirmiş olan ve 25 gündür kayıp olan 5 yaşındaki Erva bebek de cansız bir şekilde bulunmuş haldeydi İdlib’de. Aylan bebek gibi onun da yükü ağır. Taşıyamayacağımız bir yük gerçekten. Geçen yıl 1 milyonu aştı gelen insanların sayısı. Aralıktan bu yana ise 400 bine yaklaştı. Biz de elimizden geldiği kadar içerideki insan yükünü, insan ıstırabının yükünü taşımaya gayret ediyoruz. “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” kampanyası çerçevesinde halkımızı, milletimizi, iyiliksever insanları bu acının dindirilmesi için el uzatmaya davet ediyoruz. Türk Kızılay olarak bölgedeki ekiplerimiz ve AFAD Koordinasyon ekipleriyle beraber yardımlarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

“Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız”

 
İdlib’deki insanlık dramına bir nebze olsun çare olmak için “Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız” yardım kampanyasını başlattıklarını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu kampanyanın ne anlama geldiğini, niçin yapıldığını, uzun uzun anlatmamız gerekebilirdi. Eğer cumartesi günü, 8 çocuğun cansız bedenini Ege’nin soğuk sularından çıkarmak zorunda kalmış olmasaydık ve bunun gibi onlarca hadiseyi, ne yazık ki yaşamamış olsaydık. 2011'den beri bu acıyla temas eden biziz. Vicdanları örselenen de biziz. Çocuk cesetlerini denizden toplayan bizim evlatlarımız. Sınır duvarlarının dibinde karlar eriyince ortaya çıkan donmuş cesetleri toplayan yine bizim evlatlarımız. O insanlarla komşu olan, akrabalığı olan, ortak tarihi ve inançları olan biziz. Sığındıkları kapı da haliyle elbette ki bizim kapımız. Son dönemde yaşanan gelişmeler ve çatışmalar neticesinde 1 Aralık 2019'dan itibaren bugüne kadar 312 bin kişi, sınırımıza yakın yerlere doğru göç etmiştir. Göç edenlerin yüzde 76'sı kadın ve çocuktur. Takdir ederseniz ki bu bu bir taşınma değildir. Yanlarına alabildikleri birkaç parça eşyayla kaçıştır. Sınırımızın dışında, 20 kilometre kadar yakınında oluşturduğumuz 9 kamp alanına geliyorlar.” diye konuştu.
 

“217 bin 320 ihtiyaç sahibine ulaştırıldı”

 
Yurt içi ve dışındaki herkesi yardım kampanyasına katılmaya davet eden Soylu, “Çadır dağıtmadan kumanyaya, sağlık yardımından kış ortamında orada ihtiyaç duydukları tüm malzemelere kadar, AFAD Başkanlığımız, Kızılayımız, Diyanetimiz ve buradaki tüm yardım kuruluşları her birisi elinden geleni ortaya koymaya çalıştılar. Gıda ve hijyen kolisi, battaniyeler, günlük yemek ve çadır ihtiyaçlarının tamamı şu ana kadar 217 bin 320 ihtiyaç sahibine ulaştırılmıştır. Ancak bunlar yeterli değil. İşte düzenlediğimiz bu kampanya, sınırımızın hemen dışında ölümden kaçan insanlar içindir. Telefonlarımızdan Kızılay için 'HİLAL' yazıp 2868'e, AFAD için 'İDLİB' yazıp 1866'ya, Türkiye Diyanet Vakfı için 'YARDIM' yazıp 5601'e, HÜDAYİ Vakfı için 'SURİYE' yazıp 4832'ye, BEŞİR Derneği için 'ACIL' yazıp 4032'ye, Deniz Feneri Derneği için 'BAGIS' yazıp 5560'a, Hayrat Vakfı için 'ACİL' yazıp 3674'e, İHH İnsani Yardım Vakfı için 'SURİYE' yazıp 4072'ye, Sadakataşı için 'İDLİB' yazıp 6780'e yardım yapılabilir.” ifadesinde bulundu.

 
Toplantıya, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile yardım kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Editör: Ahmet Şen 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​İşte Türkiye'nin ilk kadın Jandarma Komando Astsubayları
​İşte Türkiye'nin ilk kadın Jandarma Komando Astsubayları
Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında gördükleri zorlu eğitimin ardından, iç güvenlik harekatlarında ve her türlü savaş ortamında görev yapabilecek standartlara gelecek olan, tamamı gönüllü Türkiye’nin ilk kadın Jandarma Komando Astsubayları, zor doğa ve iklim koşullarında ortaya koydukları üstün performanslarıyla dikkat çekerken cesaretleriyle de erkek meslektaşlarını aratmadı.
​Erdoğan O Suriyeliye Vatandaşlık Vereceğini Açıkladı
​Erdoğan O Suriyeliye Vatandaşlık Vereceğini Açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti sonrası Suriyeli Mahmut'a vatandaşlık verileceğini açıklamasının ardından duygularını anlatan Elazığ’da bulunan Mahmut El Osman, çok sevindiğini söyledi.
​Halep’teki Suriyeliler Türkiye Sınırına Akın Ediyor
​Halep’teki Suriyeliler Türkiye Sınırına Akın Ediyor
Suriye’nin Halep kentinde yaşayan siviller, Esad rejiminin gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle Türkiye sınırına sığınmaya devam ediyor.
Şanlıurfalı Gençler Dart Turnuvasında Buluştu
Şanlıurfalı Gençler Dart Turnuvasında Buluştu
Şanlıurfalı gençler dart turnuvasında buluştu
Uyuşturucu Tacirlerine Operasyon: 60 Tutuklama
Uyuşturucu Tacirlerine Operasyon: 60 Tutuklama
Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 60 tutuklama Bir ayda 60 tutuklama
​Acun’dan Elazığ için Rekor Bağış! Bakanlar ve Ünlü İsimlerden Şaşırtan Rakamlar
​Acun’dan Elazığ için Rekor Bağış! Bakanlar ve Ünlü İsimlerden Şaşırtan Rakamlar
Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı'nın, Elazığ depremi nedeniyle zarar gören vatandaşlar için başlattığı yardım kampanyasında 51 milyon TL bağış toplandı. En çok bağışı yapan isim ise 2 milyon TL ile Cemil Kazancı oldu.
​Bakan Kurum: TOKİ bin 400 konutun yapılması için proje çalışmalarına başladı
​Bakan Kurum: TOKİ bin 400 konutun yapılması için proje çalışmalarına başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremde yaralanan ve yakınlarını kaybeden vatandaşlara acil durum ödeneği ile yardımda bulunulduğunu belirterek, TOKİ'nin bin 400 konutun yapılması için proje çalışmalarına başladığını açıkladı.
​Büyük acı, iki kardeş tek tabutta
​Büyük acı, iki kardeş tek tabutta
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde yıkılan binanın enkazında kalarak hayatını kaybeden 5 kişilik aile son yolculuğuna uğurlanıyor. Cenazeleri aynı tabutta camiye getirilen iki kardeşin babaları güçlükle ayakta durdu.
Şanlıurfa Heyeti AFET Bölgesinde Temaslarını Sürdürüyor
Şanlıurfa Heyeti AFET Bölgesinde Temaslarını Sürdürüyor
Şanlıurfa heyeti AFET bölgesinde temaslarını sürdürüyor
Şanlıurfa Heyeti Deprem Bölgesinde
Şanlıurfa Heyeti Deprem Bölgesinde
Şanlıurfa il, ilçe belediye başkanları ve milletvekilleri, Elazığ’da depremzedelerle bir araya geldi.
​Depremden Korktu 2'nci Kattan Atladı
​Depremden Korktu 2'nci Kattan Atladı
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde paniğe kapılarak 2. kattan atlayan 35 yaşındaki Reşit Arslan'ın bacakları ve beli kırıldı.
​1,5 milyon konut acil dönüşecek
​1,5 milyon konut acil dönüşecek
Elâzığ ve Malatya’da yıkıma yol açan deprem kentsel dönüşümün önemini tekrar gündeme getirdi. Çok riskli olan 1,5 milyon bina tespit edildi. İlk etapta hızlıca bunlar yenilenecek.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:01
Güneş
07:24
Öğle
12:43
İkindi
15:28
Akşam
17:52
Yatsı
19:10
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ