Bu haber 15 Ocak 2020 12:00:30 Tarihinde eklenmiştir.

​Cezaevleri operatör yetiştirecek

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında cezaevlerinde bulunan hükümlülere, iş makinesi operatörlük eğitimleri ve sondörlük eğitimleri verilmeye başlandı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan hükümlülere, uluslararası geçerliliği olan belge verilecek.

​Cezaevleri operatör yetiştirecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 25 Eylül 2019'da işyurdu çalışmalarının desteklenmesi konusunda iş birliği protokolü imzalamıştı. Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, protokolün imzalanmasının ardından gerekli çalışmalara başlamıştı. Bu kapsamda hükümlülere iş makinesi operatörlük eğitimleri ve sondörlük eğitimleri verilmesi kararlaştırıldı. Hükümlülere, 6 hafta boyunca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Makine İmalat ve Donanım Dairesi Başkanlığına ait Ankara Etlik Eğitim Merkezinde ekskavatör eğitimi verilecek. Merkezde kurulu olan simülatör üzerinden ders alacak olan hükümlüler, pratik olarak da ekskavatör eğitimi alacak. Hükümlüler, eğitimin sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınava tabi tutulacak. Başarılı olanlara uluslararası geçerliliğe sahip G sınıfı sürücü belgesi verilecek. Hükümlüler, cezalarının bitmesinin ardından bu alanda iş sahibi olabilecek. Öte yandan hükümlüler sondörlük eğitimi de alacak. İlk eğitim Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde başlayacak. Toplamda 25 gün sürecek sondörlük eğitiminin ilk 5 günü genel jeoloji bilgisi, kuyu yeri seçimi, genel sondaj tekniği, numune alma, motor ve pompa bilgisi, genel matematik bilgisi gibi derslerden teorik, kalan 20 gün ise makine ve kuyu başında uygulamalı pratik eğitim şeklinde yapılacaktır. Eğitim sonunda yazılı ve sözlü sınav yapılacak, başarılı olanlara uluslararası geçerliliğe sahip sondörlük belgesi verilecek.
Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ankara Etlik Eğitim Merkezi'nde yapılan sondörlük eğitiminin açılış programına katıldı. Programda konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Kuş, Adalet Bakanlığı'nın, hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması kapsamında birçok projeye imza attıklarını söyledi. Adalet Bakanlığı'nın tarım alanlarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve hayvancılık alanındaki büyük ölçekli projelerle Türkiye'nin değerlerine sahip çıktığını belirten Kuş, "Tarım ve Orman Bakanlığımız da tüm bu çalışmalara desteğini ve katkısını esirgememiş; hükümlülere yönelik iş makinesi ve sondörlük eğitimleri, tarım ve hayvancılık eğitimleri, tarımsal alanların sulama ihtiyaçlarının giderilmesi ve daha birçok konuda bizimle iş birliği yapmıştır. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte bu iş birliği artarak devam edecek, ülkemizin yüz akı durumundaki çalışmalara yenileri katılacaktır" diye konuştu.
Türkiye'nin her bir köşesinde yer alan 309 işyurdu müdürlüğü bünyesinde oluşturulan atölye ve tesislerde faaliyet gösteren İşyurtları Kurumu'nun 180'den fazla meslek alanına ilişkin iş kolunda iş başı mesleki eğitim verdiğini ifade eden Kuş, "Bu eğitimi üretime dönüştürerek daha gerçekçi, tutuklu ve hükümlülerin salıverilmesi sonrası yaşamlarını idame ettirebilecekleri, istihdama yönelik meslek dallarına yönelmeleri ve bu mesleklere ilişkin belge sahibi olmalarına yönelik faaliyet yürütülmekte ve çalışmaların özel sektör ihtiyaçlarına da uygun niteliğe bürünmesini sağlamaktadır. İşyurtları Kurumu bugün itibarıyla yılda 60 bin hükümlüye meslek eğitimi vermesiyle ülkenin yetişkin eğitimi yapan en büyük kurumları arasında bulunmakta; mobilyadan tekstile, el sanatlarından kuyumculuğa, tarım ve hayvancılıktan gıda üretimine kadar birçok alanda yapmış olduğu üretimlerle de marka haline gelmiş durumdadır" şeklinde konuştu.


"Hükümlülere iş makinesi operatörlüğü eğitimi verilmektedir"
Kuş, şunları kaydetti:
"Şu an bulunduğumuz bu modern eğitim merkezinde, hükümlülere yüksek oranda istihdam olanağı sağlama imkanı bulunan iş makinesi operatörlüğü eğitimi verilmektedir. Toplam 76 saat süreli bu eğitimin bir bölümü teorik bir bölümü de araç başında pratik olarak verilmektedir. Ayrıca gerçeğe çok yakın araç kullanma deneyimleri sunan modern simülatörler kullanılmak suretiyle hükümlü kursiyerlere, her türlü iklim ve yol koşulunda iş makinesi kullanımına ilişkin zengin öğrenme imkanı sunulmaktadır. Eğitimi tamamlayarak sınavda başarılı olanlar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İş Makinesi Operatörlük Yetki Belgesi almaya hak kazanacaktır. Ayrıca bizimle aynı anda Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde sondörlük eğitimlerinin başlamasına ilişkin bir açılış töreni de devam etmektedir."

"Kalifiye eleman bulma ve çalıştırma noktasında yaşadığımız eksikliği gidermiş olacağız"
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, her iki bakanlık arasında imzalanan işbirliği protokolünün çok değerli olduğunu söyledi. Bu tür işbirliklerinin Türkiye'nin her alanda gelişimine katkı sağladığını ifade eden Metin, hükümlülerin toplumsal hayat tekrar dönmesi ve uyum sağlanması adına yapılan çalışmalara destek vermekten de memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Ankara Etlik Eğitim Merkezi'nin Türkiye'nin yüz akı merkezlerden biri olduğunu kaydeden Metin, "Çünkü Türkiye'nin en önemli yatırım kurumlarından bir tanesi olan Devlet Su İşleri'nin bütün makine ekipman farkının sevk edildiği, idare edildiği bir merkezdir burası. Aynı zamanda yine her türlü teknik eğitimin verildiği ve bakımların yapıldığı önemli bir merkez. Bu merkezde böyle bir hayırlı işe imza atmak bizim açımızdan da çok memnuniyet verici. İnşallah bu alandaki yetişmiş eleman açığını da tamamlamak açısından önemli olacak. Bu alanda kalifiye eleman bulma ve çalıştırma noktasında da yaşamış olduğumuz eksikliği de gidermiş olacağız. Hükümlülerimizin toplumsal hayata kazandırılmasına da büyük katkı vermiş olacağız" ifadelerini kullandı.Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın ise, "Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu'nun son dönemde bir çok kurum ve kuruluşla yaptığı iş birliğine Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak biz de dahil olarak hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılması ve ıslah çalışmalarına katkı sağlanmıştır. Böylelikle milletimize karşı yerine getirmemiz gereken yükümlülüğümüzü azami düzeyde yerine getirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Makine Eğitim Merkezimiz hali hazır durumuyla dünyanın en donanımlı iş makinesi eğitim merkezi durumunda ve akademi seviyesinde eğitim verebilme kapasitesine sahiptir. Burada bulunan dozer paletli ekskavatör, dragline cinsi iş makinelerinin simülatörlerinin her biri altı adet servo motoru ve hareketli platformu ile ihtiyaç duyulan senaryolar için mühendislerimiz ve diğer teknik elemanlarımızın yazılımcılar ile birlikte çalışması neticesinde oluşturulmuştur. En gerçekçi uçak simülatörlerinin sahip olduğu teknolojiye sahip olan bu simülatörler ile verilen eğitim sayesinde ihtiyaç duyulan tüm coğrafi şartlarda makine ve kursiyer zarar görmeden eğitim verilmekte, akaryakıt masrafı da olmamaktadır" dedi.Protokol konuşmalarının tamamlanmasının ardından Kuş ve Metin, sondörlük alanında ilk eğitimin verildiği Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğüne telekonferans sistemiyle bağlandı ve başarılar diledi. Her iki bakan yardımcısı daha sonra hükümlülerin eğitim göreceği merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı ve simülatörleri denedi. Merkezde eğitim görecek olan mahkumlar ise yaptığı konuşmada kendilerine bu fırsatı veren devlet yetkililerine teşekkür ettiklerini belirttiler.

Editör: Ahmet Şen 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​İşte Türkiye'nin ilk kadın Jandarma Komando Astsubayları
​İşte Türkiye'nin ilk kadın Jandarma Komando Astsubayları
Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında gördükleri zorlu eğitimin ardından, iç güvenlik harekatlarında ve her türlü savaş ortamında görev yapabilecek standartlara gelecek olan, tamamı gönüllü Türkiye’nin ilk kadın Jandarma Komando Astsubayları, zor doğa ve iklim koşullarında ortaya koydukları üstün performanslarıyla dikkat çekerken cesaretleriyle de erkek meslektaşlarını aratmadı.
​Erdoğan O Suriyeliye Vatandaşlık Vereceğini Açıkladı
​Erdoğan O Suriyeliye Vatandaşlık Vereceğini Açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti sonrası Suriyeli Mahmut'a vatandaşlık verileceğini açıklamasının ardından duygularını anlatan Elazığ’da bulunan Mahmut El Osman, çok sevindiğini söyledi.
​Halep’teki Suriyeliler Türkiye Sınırına Akın Ediyor
​Halep’teki Suriyeliler Türkiye Sınırına Akın Ediyor
Suriye’nin Halep kentinde yaşayan siviller, Esad rejiminin gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle Türkiye sınırına sığınmaya devam ediyor.
Şanlıurfalı Gençler Dart Turnuvasında Buluştu
Şanlıurfalı Gençler Dart Turnuvasında Buluştu
Şanlıurfalı gençler dart turnuvasında buluştu
Uyuşturucu Tacirlerine Operasyon: 60 Tutuklama
Uyuşturucu Tacirlerine Operasyon: 60 Tutuklama
Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 60 tutuklama Bir ayda 60 tutuklama
​Acun’dan Elazığ için Rekor Bağış! Bakanlar ve Ünlü İsimlerden Şaşırtan Rakamlar
​Acun’dan Elazığ için Rekor Bağış! Bakanlar ve Ünlü İsimlerden Şaşırtan Rakamlar
Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı'nın, Elazığ depremi nedeniyle zarar gören vatandaşlar için başlattığı yardım kampanyasında 51 milyon TL bağış toplandı. En çok bağışı yapan isim ise 2 milyon TL ile Cemil Kazancı oldu.
​Bakan Kurum: TOKİ bin 400 konutun yapılması için proje çalışmalarına başladı
​Bakan Kurum: TOKİ bin 400 konutun yapılması için proje çalışmalarına başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremde yaralanan ve yakınlarını kaybeden vatandaşlara acil durum ödeneği ile yardımda bulunulduğunu belirterek, TOKİ'nin bin 400 konutun yapılması için proje çalışmalarına başladığını açıkladı.
​Büyük acı, iki kardeş tek tabutta
​Büyük acı, iki kardeş tek tabutta
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde yıkılan binanın enkazında kalarak hayatını kaybeden 5 kişilik aile son yolculuğuna uğurlanıyor. Cenazeleri aynı tabutta camiye getirilen iki kardeşin babaları güçlükle ayakta durdu.
Şanlıurfa Heyeti AFET Bölgesinde Temaslarını Sürdürüyor
Şanlıurfa Heyeti AFET Bölgesinde Temaslarını Sürdürüyor
Şanlıurfa heyeti AFET bölgesinde temaslarını sürdürüyor
Şanlıurfa Heyeti Deprem Bölgesinde
Şanlıurfa Heyeti Deprem Bölgesinde
Şanlıurfa il, ilçe belediye başkanları ve milletvekilleri, Elazığ’da depremzedelerle bir araya geldi.
​Depremden Korktu 2'nci Kattan Atladı
​Depremden Korktu 2'nci Kattan Atladı
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde paniğe kapılarak 2. kattan atlayan 35 yaşındaki Reşit Arslan'ın bacakları ve beli kırıldı.
​1,5 milyon konut acil dönüşecek
​1,5 milyon konut acil dönüşecek
Elâzığ ve Malatya’da yıkıma yol açan deprem kentsel dönüşümün önemini tekrar gündeme getirdi. Çok riskli olan 1,5 milyon bina tespit edildi. İlk etapta hızlıca bunlar yenilenecek.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:01
Güneş
07:24
Öğle
12:43
İkindi
15:28
Akşam
17:52
Yatsı
19:10
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ