Bu haber 13 Aralık 2019 17:00:26 Tarihinde eklenmiştir.

​Şanlıurfa Kaşmer Dağı’nda Yine Kaşmerlik Başladı

Şanlıurfa’da geçtiğimiz yıllarda imara açılması ile gündeme gelen ve büyük kesimin tepkisini toplayan Kaşmer Dağı, yeniden gündeme taşındı.

​Şanlıurfa Kaşmer Dağı’nda Yine Kaşmerlik Başladı

Geçen yıl Şanlıurfa’da buluna, gerek tarihi ve doğal sit alanları gerekse tarım alanlarının çokluğu ile koruma altında olması gereken bölge olan Kaşmer Dağı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetimi ile tekrardan gündemde.


 

Şanlıurfa Meclisinde Kaşmer Dağı Gündeme Geldi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinin toplandığı kasım ayında Kaşmer Dağı da konuşuldu. Toplantıda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Aydın Aydemir, Şanlıurfa’nın kuzeyinde, Karaköprü İlçesi Aşık, Öğütçü, Otlukalan ve Demircik Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan alandaki 120 bin ile 150 bin arası nüfusun iskan edileceği, Şanlıurfa Kuzey Şehir Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi olarak hayata geçirilmesini talep ederek Kaşmer Dağı’nın imara açılmasını tekardan gündeme getirdi. 

Başkan Vekilinden Kaşmer Hatırlatması!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Kaytan, meclise hatırlatmada bulunarak, Kaşmer Dağı’ndaki tarihi ve doğal sit alanları ile tarım arazileri dışındaki bölgenin sadece yüzde 99'unun kamuya ait olduğunu belirtmekten kaçınmadı. 

Büyükşehir Meclis Üyelerinin Kaşmer Dağı Talebi Ne Oldu?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısında yeniden gündeme gelen kaşmer Dağı ile ilgili şu ifadele yer verildi.
"Şanlıurfa kent merkezi 5000 hektar yap. iskan alan. üzerinde yaklaşık bir milyon nüfusu barındırmaktadır. Bu iskan alanı yüzde 40 oranında (2000 hektar) dönüşüme muhtaç, çarpık ve düzensiz yapı stokunu barındırmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda artan nüfusla beraber Şanlıurfa'nın kent yükünün dağıtılması ve yeni gelişim alanlarının değerlendirilerek yerleşime açılması zaruri bir ihtiyacı doğurmuştur.

Şanlıurfa'nın geleceği adına 'Yaşayan Tarih. Dönüşen Şehir" anlayışı etrafında alt ve üstyapısı ile kaliteli modern yaşamın tarihsel ve kültürel bağlarından kopmadan bir kent kurulması amacı doğrultusunda; daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kararı ile Aşık Öğütçü-Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanına ilave olarak ekli krokide koordinatları ile verilen alanın Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı olarak karar alınmak üzere yazımızın Büyükşehir Belediye Meclisine havalesi hususunu olurlarınıza arz ederim."


Kaşmer Dağı'nın kentsel dönüşüm alanı olması talebine meclis üyeleri oy çokluğu ile evet dedi. Oy çokluğu ilgili komisyona iletildi. 

Kaşmer Dağı’nın İmara Açılması Konusu Nedir? 

Kaşmer Dağı, geçen yıl Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında gündeme gelmişti. Toplantıya başkanlık yapan dönemin Büyükşehir Beldiye Başkanı Nihat Çiftçi, “Kaşmer Dağı, Uydu Kent projesi için oy birliği ile imara açılmıştır.” Diyerek tepkilerin odağı olmuştu. Konu meclis gündemine taşınarak, ortalıkta dönen rant iddiaları ile beraber tepkiler daha da artmış ve konu Ankara’ya kadar varmıştı. Konunun Ankara gündemine varmasından sonra  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin dönemin Büyükşehir Beleye Başkan Nihat Çiftçi'yi Ankara'ya çağırmış, burada yapılan görüşmelerden sonra Uydu Kent Projesi’ni askıya alınarak seçim sonrasına ertelediği kaydedilmişti.


31 Mart Yerel Seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık koltuğuna oturan Zeynel Abidin Beyazgül’ün ise ilk faaliyetleri arasında Kaşmer Dağı da yer almıştı. 

Kaşmer Dağı bugün Şanşlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclisinde yeniden gündeme geldi.  

Daha Önce Gündeme Oturran Kaşmer Dağı Haberlerimizi İçin Aşağıdaki Başlıklara Tıklayabilrsiniz!

 

Kaşmer Dağı'nda Bir Kaşmerlik Var

 

​İbrahim Tatlıses, Birileri Nihat Çiftçi’ye Dur Demeli Yoksa Hesabı Ağır Olur


Aydınlık Önergeyi Verdi, Kaşmer Dağı Sorunu Mecliste

 

Kaşmer Dağı'nın İmara Açılma Eleştirilerine Büyükşehir'den Cevap GeldiEditör: Ahmet Şen
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
​Şanlıurfa’dan mutlu Haber! Kaybolan Öğrenciler Bulundu
​Şanlıurfa’dan mutlu Haber! Kaybolan Öğrenciler Bulundu
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde karnelerini aldıktan sonra kaybolan 2 kardeş Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Ekipleri özverili çalışmanın sonucunda Şanlıurfa merkezdeki bir meydanda polis tarafından bulundu.
​Şanlıurfa’da Yanan araçlarını görünce sinir krizi geçirdiler
​Şanlıurfa’da Yanan araçlarını görünce sinir krizi geçirdiler
Şanlıurfa’da yanan araçlarını gören sahipleri sınır krizi geçirerek alev topuna dönen aracı izledi.
​Havalar Soğudu, Şanlıurfa'da Aşırı Yüke Elektrik Dağıtım Panoları Dayanmıyor
​Havalar Soğudu, Şanlıurfa'da Aşırı Yüke Elektrik Dağıtım Panoları Dayanmıyor
Havaların soğuması ile birlikte elektrikli ısıtıcıların yoğun biçimde kullanıldığı Güneydoğu Anadolu'da dağıtım panoları, kayıt dışı tüketimin de etkisi ile aşırı yüke dayanamayarak yanıyorlar. Son olarak Batman ve Şanlıurfa’da iki elektrik dağıtım panosu yanarak kullanılamaz hale geldi.
Şanlıurfa'da Kayıp! Karnelerini aldıktan sonra haber alınamadı
Şanlıurfa'da Kayıp! Karnelerini aldıktan sonra haber alınamadı
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 2 çocuk kayboldu. Çocuklardan karnelerini aldıktan sonra haber alınamadı
​Son Dakika! Şanlıurfa'da bomba yüklü araç yakalandı!
​Son Dakika! Şanlıurfa'da bomba yüklü araç yakalandı!
Şanılurfa'nın Bozova ilçesi kırsalında polisin kovalamacası sonucunda 20 kilo C4 patlayıcı yüklü araç ele geçirildi.
​Şanlıurfa’da Atlı Terapi Antrenörlük Eğitimi
​Şanlıurfa’da Atlı Terapi Antrenörlük Eğitimi
Harran Üniversitesi Suruç MYO Atçılık ve Antrenörlüğü programı, Türkiye Binicilik Federasyonu ve Alman Heilpferde Enstitüsü iş birliğinde, atlı terapiye ilişkin alanında uzman antrenörlerin yetiştirilmesi amacıyla ‘Atlı Terapi Binicilik Antrenörlüğü’ eğitimi düzenlendi.
Şanlıurfa’da 649 bin 828 öğrenci karne heyecanı yaşadı
Şanlıurfa’da 649 bin 828 öğrenci karne heyecanı yaşadı
Şanlıurfa’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan Suriyeli öğrencilerle birlikte toplam 649 bin 828 öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline girdi. İl genelinde 29 bin 400 öğretmen de öğrencilerle birlikte tatile girdi.
​Şanlıurfalı Şehidimiz Ebediyete Uğurlandı
​Şanlıurfalı Şehidimiz Ebediyete Uğurlandı
Suriye'nin Telabyad kentinde bomba yüklü aracın patlaması sonucu şehit olan Uzman Onbaşı Mustafa Alpaklı (23) Şanlıurfa’da defnedildi.
​Urfalı Başkanı İcraya Verdiler
​Urfalı Başkanı İcraya Verdiler
Belediye Encümeni kararı ile Büyükşehir Belediyesi’ne ait Başkanlık konutunu eşinin de ortağı olduğu şirketin üzerine satın alan Urfalı Başkanın, altı aydır aidat ödemediği ortaya çıktı. Site yönetimi, biriken aidat borcu nedeniyle Urfalı Başkanı icraya verdi.
​Şehidin Var Şanlıurfa
​Şehidin Var Şanlıurfa
Suriye'nin Talapyad ilçesinde meydana gelen patlamada 3 askerimiz şehit düştü. Şehit düşen askerlerden birinin Şanlıurfa Eyyübiye nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.
​Şanlıurfa’da butik otel dönemi başlıyor
​Şanlıurfa’da butik otel dönemi başlıyor
Şanlıurfa’nın tarihi mimari dokusunun yaşatılması ve ekonomiye kazandırılması için yapılacak çalışmalara büyük önem veren Vali Abdullah Erin, Vilayetler Hizmetler Birliği tarafından 200 yataklı butik otel yapılmak üzere çalışmaların başladığı tarihi konaklarda incelemede bulundu.
​Şanlıurfa’da Kamuya Ait Kiralık Araçlar, Hala Çocuk Servisi Olarak Kullanılıyor!
​Şanlıurfa’da Kamuya Ait Kiralık Araçlar, Hala Çocuk Servisi Olarak Kullanılıyor!
Şanlıurfa’da resmi hizmette kullanılan kiralık araçlar, araçları kullanan kişilerin çocuklarına okul servisi oldu.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:05
Güneş
07:29
Öğle
12:41
İkindi
15:20
Akşam
17:42
Yatsı
19:01
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ