Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 20 Ağustos 2017 21:15:03 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa'da ki Kazılar Ortaya Çıkardı...

Göbeklitepe’nin verdiği gizemli mesaj

Urfa'da ki Kazılar Ortaya Çıkardı...

"Dünyanın en önemli ve gizemli arkeolojik alanı neresidir?" diye sorulsa, birçok kişi piramitler ya da Stonehenge diye cevap verir. Oysa çoğu arkeolog bu tespite katılmayacak, onun yerine ülkemizde bulunan 12-13 bin yıllık Göbeklitepe cevabını verecektir.


Göbeklitepe, Şanlıurfa'nın 12 km kuzeydoğusunda, Örencik yakınlarında yer alan, dünyanın bilinen en eski dini yapılarına ev sahipliği yapan arkeolojik bir kazı alanı.
20 civarında daire oluşturan, 200'den fazla, boyları altı metreyi bulan T şeklinde sütunlardan oluşmaktadır.
Göbeklitepe, bilinen en eski megalitik yapıdır. Sütunların üstünde, çeşitli hayvan sembolleri ile hâlâ tam olarak neyi temsil ettikleri anlaşılamayan soyut resimler, kabartma ya da oyularak resmedilmiştir.
Aslan, yılan, akbaba, yaban ördekler, tilki, boğa en çok resmedilen hayvanlar arasında.
Sütunlar boşluk bırakmayacak şekilde çok resimle süslendiği için, bu çizimlerin süslemeden çok bir hikâyeyi anlatmayı amaçladığı anlaşılmakta.
Ancak bu hikâyenin, ya da soyut sembollerin, ne anlama geldiği gizemini koruyor. T şeklindeki taşların ise kolları açık insanları temsil ettiği düşünülüyor.


Bölge ilk olarak, Chicago ve İstanbul Üniversiteleri tarafından 1963'te fark edilmiş, ancak T şeklindeki taşların dışarıda kalan kısımları mezar taşı zannedilmiş, böylece bölgede kazı yapılmamış. Ancak bu ekibin aldığı notları gören Alman arkeolog Klaus Schmidt, bölgede önemli bir arkeolojik alan olduğuna ikna olup bölgeyi incelemeye gitti.
Ertesi yıl da Şanlıurfa Müzesi'nin yardımı ile kazılar başladı.


Kısa süre içinde sütunlar ortaya çıktı ve tarihlendirme yapıldığı zaman Schmidt'i hayretler içinde bırakan bir sonuca tanıklık edildi.
Söz konusu sütunlar tam 12-13 bin yıl önce, yani M.Ö. 11-10 bin arasında yaşayan insanlar tarafından işlenip bölgeye konulmuştu. Bu, arkeoloji bilimini baştan yazmayı gerektirecek bir keşifti.
Bu sonuç neden şaşırtıcı idi?


Göbeklitepe'deki ibadethane olduğuna inanılan yapı Stonehenge'ten 7-8 bin yıl, Giza Piramitleri'nden 7 bin 500-8 bin 500 yıl önce inşa edilmişti. Söz konusu yapının inşa döneminde çanak-çömleksiz Neolitik A dönemi avcı-toplayıcılarının yaşadığı düşünülmekteydi.BİR ARAYA NASIL GELDİLER?


Bunların ise metallere, yazıya ve tekerleğe sahip olmadığı, çanakçömlek yapamadığı, tarımcılık ve hayvancılığı keşfetmediği zannediliyordu.
Nitekim bölgede yapılan kazılar, gerçekten de ibadethaneyi inşa edenlerin bu özellikleri gösteren avcılar olduğunu desteklemekte.
Göbeklitepe'nin keşfine kadar, o dönemin avcı-toplayıcı insanlarının böyle bir eser yapamayacağına inanılıyordu.
Göbeklitepe keşfedilir keşfedilmez, cevabını tam bilemediğimiz önemli gizemler ortaya çıktı. Avcı topluluklar neden böyle bir yapı inşa etme gereği duymuştu? Yerleşik bir hayat yaşamayan bu insanları böyle bir şey yapmaya ne motive etmişti? Çıkarıldıkları yerde 50 tonu bulan taşları, yüzlerce metre taşıyıp bölgeye nasıl getirmişlerdi? Böyle bir işlemi yapmak için en az 500 işçinin çalışması gerektiği düşünülmektedir.
Bu kadar insan nasıl bir araya gelmişti? Nasıl beslenmişti?


Bu soruların tam olarak cevabını bilmiyoruz. Ancak bölgede önemli bir yerleşim yerinin izine rastlanmamasından hareketle, insanların bu bölgede dini motivasyonlarla bir araya gelip, böyle devasa bir projeyi gerçekleştirdikleri düşünülmekte.


Göbeklitepe keşfedilmeden önce, insanların tarım ve hayvancılığı keşfinden sonra büyük yerleşim yerlerinin ve tapınakların ortaya çıktığı düşünülürdü. Tabii insanların neden, protein açısından daha zengin gıda getiren ve tarımcılıktan daha kolay olan avcılığı terk edip, yorucu tarımla uğraştığı cevapsız bir soru olarak kalmıştı.
Göbeklitepe'yi keşfeden Schmidt'e göre bu keşif, denklemi tersine çevirdi. Avcılar önce Göbeklitepe'yi inşa etmişler, daha sonra oradaki yaşamı devam ettirmek için alternatif gıda kaynaklarına ihtiyaç duymuşlardı.
Nitekim en son arkeolojik veriler, Göbeklitepe'den sadece 30 km uzaktaki Karacadağ'ın ilk tarımın başladığı yer olduğuna işaret ediyor.
Tarım burada, Göbeklitepe'nin inşasından 500-1500 yıl sonra başlamıştı.
Gene ilk ilkel hayvancılık bu bölgelerde, ibadethanenin inşasından bin-2 bin yıl sonra ortaya çıkmıştı. Dolayısıyla sanıldığı gibi, tarımın ortaya çıkması şehirleşme ile dini merkezlerin inşasına yol açmamış; din, şehirleşme ve dini merkezlerin inşasına yol açmış, bunun sonucunda tarımcılık ve hayvancılık ortaya çıkmıştı.


GİZEMİ ÇÖZÜLEMEDİ


Göbeklitepe'de yaşayanların nasıl bir dini inanca sahip olduğu belirsiz olmakla beraber, önceden iddia edildiği gibi avladıkları hayvanlar etrafında şekillenen kült inançlara sahip olmadıkları kesin.
Zira, sütunlarda avlanan hayvanlar ya da av sahneleri önemli bir yer tutmamakta, daha ziyade güçlü hayvanlar resmedilmekte.
Göbeklitepe'nin ortaya çıkışı kadar, kayboluşu da çok gizemli. Çoğu tarihi yapı gibi, ibadethane terk edilme ya da unutulma ile ortadan kaybolmamış. M.Ö. 8 bin yıllarında, bir anda Göbeklitepe'nin ziyaretçileri ya da sakinleri bu yapıları toprakla gömmeye karar vermişler ve 300-500 arası metre küp toprak dökerek yapıları gömmüşler. Gömmekte kullanılan toprak, küçük kireç taşı parçaları, taş alet ve hayvan kemikleri ile doludur. Bölge sakinleri neden ibadethaneyi kasıtlı bir şekilde gömdü? Bu soru da gizemini koruyor. Bu gömme işlemi olmasıydı, muhtemelen taşlar zarar görürdü.
Kim bilir belki de atalarımız gelecek nesillere mesaj göndermek istedi. Ama mesaj nedir?
HABERLER


GÜNEŞ SİSTEMİ VE SÜPERNOVA PATLAMASI
Güneş Sistemi'nin oluşumuyla ilgili sürdürülen uzun soluklu bir çalışmaya göre, Güneş Sistemi'nin oluşmasına bir süpernova patlamasından çıkan şok dalgası sebep olmuş olabilir. Bu süreçte, süpernovanın içindeki madde, etraftaki toz ve gaz bulutlarının içine yönelmiş ve bu bulutların kendi içine çökmesi suretiyle Güneş ve gezegenleri oluşturmasına sebep olmuş olabilir. Yeni bulgular bu teoriyi destekler yönde.
Güneş Sistemi'nin, geçmişiyle ilgili teorileri test etmede kullanılan önemli bir yöntem olan meteor kimyası ile meteorların içinde saklı olan elementler, izotoplar ve bileşiklerin dağılımı hakkında bilgi elde ediyoruz. Bu bilgiler, bize sistemimizin erken dönemleri hakkında teoriler üretmemize olanak sağlıyor. Özellikle Kumlu Göktaşları'nın içinde bulunan radyoaktif izotoplar, onların bozunma süreç ve ürünleri incelenerek bu göktaşlarının nasıl oluştuğu anlaşılmaya çalışılıyor. Son analizlerde incelenen ve Nikel-60'a bozunma özelliği olan Demir-60 atomlarının, genellikle süpernova ve AGB (Asymptotic Giant Stars) yıldızlarında nükleer reaksiyonlar sonucu oluşabildiği biliniyordu.
Myriam Telus'a göre Demir-60'ın ikincil ürünü olan Nikel-60 incelemelerinde bulunan Demir-56'ya oranla Nikel-60 miktarının oluşması için en mümkün senaryo, bu sürece süpernova patlamasının sebep olması. Telus'un iddiaları Güneş Sistemi'nin bir şok dalgasıyla oluşup oluşmadığı hakkında kesin bir kanıt sunmasa da sistemimizin erken dönemlerindeki veriler ile süpernova bileşenleri gayet uyumlu gözüküyor.
Ekipteki diğer bir önemli araştırmacı Alan Boss ise, eldeki veriler ile en tutarlı ve mümkün senaryolar arasında en olağan senaryonun süpernova patlaması ve şok dalgasıyla ilişkili olan teori olduğunu söylüyor.DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR:


 Domatesin sebze olduğu düşüncesi doğru değildir. Teknik olarak domates meyvedir.
 Bir insan yılının yedi köpek yılına eşit olduğu iddiası bazı köpek türleri için doğru olsa da, genel olarak doğru değildir. Köpeğin ömrü, cinsi, büyüklüğü gibi faktörlere bağlıdır.ŞAŞIRTAN GERÇEKLER:


 Mars'ı kırmızı yapan şey, yüzeyindeki demir oksit yani pastır.
 Ay, her yıl bizden 3.78 cm uzaklaşmaktadır.
 Bugüne kadar Ay'da 12 kişi yürüdü.
 Çıplak gözle görülebilen en uzak nesne Andromeda galaksisidir. Andromeda galaksisi Dünya'ya 24 milyon adet trilyon yıl uzaktadır. Işığın bu galaksiden Dünya'ya varması 2.5 milyon yıl sürer.


SÖZLER

İki şey ruhumu, hep yeni ve artan bir hayranlık ve saygıyla dolduruyor; üzerimdeki yıldızlı gökyüzü ve vicdanımdaki ahlak yasası. (Kant)


BİLİMSEL BİLMECELER


 Ping-pong topunuz sokaktaki ince bir metal borunun içine düşmüştür. Boru bir karış derindir, dolayısı ile parmaklarınız topa ulaşamamaktadır. Elinizde spor yaparken içmek için satın aldığınız, boruya sadece ağzı giren bir litre su şişesi, ping-pong raketi, ayakkabı bağcıklarınız vardır. Bunları kullanarak topu borudan nasıl çıkarabilirsiniz?
 Bir adam bir binanın 10. katında yaşamaktadır. İşe giderken asansörü kullanıp alt kata inmektedir. İşten gelirken hava yağmurlu ise ya da asansörde birileri varsa gene asansöre binip 10. kata çıkarak evine geçmektedir. Aksi halde asansörle altı kata çıkmakta ve oradan merdivenleri kullanıp evine ulaşmaktadır. Adamın bu şekilde davranışını açıklayacak tatmin edici bir gerekçe bulabilir misiniz? Not: Çözümü haftaya Pazar SABAH'ta


GEÇEN HAFTANIN ÇÖZÜMÜ:


 Ahmet'in en az 15 pulu vardır. Makedonya: 1 mavi, 2 kırmızı, 4 bilinmeyen renk. Bosna: 2 mavi, 3 kırmızı, 1 bilinmeyen renk. Bilinmeyen ülke: 1 yeşil, 1 kırmızı.
 2 kişi olsaydı 1 tokalaşma olurdu. 3 kişi olsaydı 3 tokalaşma olurdu. 4 kişi olsaydı 6 tokalaşma olurdu. Buradan şöyle bir formül bulunabilir N+1 kişinin olduğu toplantıda 1+2+3...+N tokalaşma olur. Bu şekilde 66 sayısını elde edene kadar sayıları toplarsak, toplantıda 11 kişi olduğu sonucuna varırız.

Sabah---CANER TASLAMAN 
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Urfa Yeni Müzesine Ne Zaman Kavuşacak?
Urfa Yeni Müzesine Ne Zaman Kavuşacak?
Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu yıl Türkiye'nin dört bir yanında 13 yeni müzenin açılış çalışmaları tamamlanacak.
Kursiyerler  Eğitimlerini Tamamladı
Kursiyerler Eğitimlerini Tamamladı
​Kursiyerlerimiz Eğitimlerini Tamamladılar
Urfa İçin Önemli Keşif!
Urfa İçin Önemli Keşif!
Bilimsel kazıları yapılmadığı için henüz pek kimseler tarafından bilinmeyen Karahan Tepe, kazıları başladığında Göbekli Tepe ile beraber dünyanın en görkemli, en gizemli, en şaşırtıcı bölgesi olmaya aday. İlk olarak Doç. Dr. Bahattin Çelik tarafından farkedilen Karahan Tepe’de bazı dikilitaşlar toprağın altında bazıları ise kısmen açığa çıkmış halde duruyor. Göbeklitepe gibi bir tepenin üstünde yer alıyor ve birbirlerine oldukça yakın sayılırlar.
Urfalılar'ın Çoğu Bunu Bilmiyor!
Urfalılar'ın Çoğu Bunu Bilmiyor!
İslam tarihinde çok önemli üç büyük hükümdardan biri olan ve Arslan Baba olarak nam salan Kılıçarslan'nın türbesinin Şanlıurfa'da olduğu ortaya çıktı. bir çok Urfalının haberdar olmadığı Ceylanpınar yolu üzerinde bulunan türbede yatan Kılıçarslan kimdir? Aslan Baba olarak bilinen kılıçarslan'la ilgili merka ettiğiniz her şey haberimizde...
Urfa İlk 10'da!
Urfa İlk 10'da!
Türkiye arkeolojik kazılarında geçtiğimiz yıl yapılan 10 büyük keşfi derledik. Beşiktaş’ta metro kazıları sırasında ortaya çıkan 3 bin 500 yıllık mezarlar hem Anadolu hem İstanbul tarihi açısından oldukça büyük önemi haiz oldu. Diğer yandan Van gölünde sualtı kameralarıyla görüntülenen Urartu kalesi ve Ardahan’da bir inşaat hafriyatında tesadüfen ortaya çıkan Rus komutanın mezarı yılın en çok konuşulan arkeoloji haberiydi.
​Halfeti Bilim Fuarına Hazırlanıyor
​Halfeti Bilim Fuarına Hazırlanıyor
Halfeti'den 4006 Tübitak Bilim Fuarına başvuru yapan 25 okul tamamının projeleri kabul edildi.
Dünyanın Gözü Urfa'da...!
Dünyanın Gözü Urfa'da...!
Günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlenerek ‘Çanak Çömlek Öncesi Neolitik A Dönemi’ne ait olan Göbeklitepe, dünyanın en eski tapınağı kabul ediliyor. 1995 yılından beri bilim insanlarının ilgisini çeken Göbeklitepe’de bulunan son kalıntılar Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2017’nin en şaşırtıcı keşfi olarak değerlendirildi.
Urfa Turizmini Görünür Kılacak Yeni Proje...
Urfa Turizmini Görünür Kılacak Yeni Proje...
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil'in ‘GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi’ bölgenin turizm potansiyelini görünür kılmak için çalışacaklarını bildirdi.
​Vural Öğrencileri Yalnız Bırakmadı
​Vural Öğrencileri Yalnız Bırakmadı
Şanlıurfa’da okuldan düzenlenen resim sergisinde ilçe mili eğitim müdürü Mehmet Vural öğrencileri yalnız bırakmadı.
Omurilik felçliler derneği istihdam ağını genişletiyor
Omurilik felçliler derneği istihdam ağını genişletiyor
Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdam Derneği bünyesinde Resim kursu ve tiyatro kursu kuruldu.
Urfa İzmir'de Tanıtılıyor!
Urfa İzmir'de Tanıtılıyor!
ŞANLIURFA, TRAVEL TURKEY İZMİR FUARINDA
Urfa İçin Güzel Haber,Başlıyor!
Urfa İçin Güzel Haber,Başlıyor!
İnsanlığın Göbekli Tepe’de başlayan mutfak hikayesi Şanlıurfa’da gelecekle buluşuyor
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
16°C / 4°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:41
Güneş
07:03
Öğle
12:46
İkindi
15:47
Akşam
18:17
Yatsı
19:32
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25