Bu haber 25 Kasım 2019 13:59:34 Tarihinde eklenmiştir.

​Harran kazılarında Yeni Bulgulara Ulaşıldı

Harran Üniversitesi arkeoloji kazı ekibi tarafından Prof. Dr. Mehmet Önal'ın öncülüğünde tarihi Harran ören yerinde yapılan kazı çalışmalarında, bugüne kadar bilinmeyen yaşam alanlarının yanı sıra yeni bilgilere de ulaşıldı. Ören yerinde cami, medrese, okul ve hamam kalıntıları bulundu.

​Harran kazılarında Yeni Bulgulara Ulaşıldı

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden tarihi Harran harabelerinde yeni bilgi ve belgelere ulaşıldı. Milattan önce 6 binli yıllardan bugüne kadar kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan Harran, konik kubbeli evleri ve tarihi mekanlarının yanı sıra zengin tarihi mirasıyla ziyaretçilerini kültür yolculuğuna çıkarıyor. 
 

Yeni bulgulara ulaşıldı

Harran üniversitesi arkeoloji kazı ekibi, Prof. Dr. Mehmet Önal'ın öncülüğünde yapılan kazı çalışmalarında bugüne kadar bilinmeyen yaşam alanlarının yanı sıra yeni bilgilere de ulaştı. Harran'ın yeniden keşfedildiğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Önal, "Bu kazı çalışmalarıyla Harran'ın önemi bir kez daha anlaşılmış olacaktır. Harran hem inançta hem de paganizmde, ay tanrısı Sin'in burada olmasıyla paganizmde merkez lider bir kent. Hem de Tevrat'ta, İncil'de, Kuran'da geçen, Hz. İbrahim'in uzun yıllar yaşadığı yer olmasıyla tek tanrılı inancın da merkezidir. Harran onun yanında bilimin de merkezi çünkü yüzlerce bilim insanı tespit edilmiş. Battani uzaklıkları ölçen, dünyanın güneşe olan uzaklığını, aya olan uzaklığını ölçen Battani, Sabit Bin Kurra'dan çeviriler yapan, dolayısıyla burada bilim insanının yetişmiş olması burayı bilim şehri yapmıştır. 4 tane okulundan bahsediliyor Harran'ın. Yine Harran'ın Kalde dilinde kervan yolu anlamına geliyor. Dolayısıyla ticaret, 6 tane kapısının olduğu 4 buçuk kilometre olduğu uzunluğunda bir şehir suru ki şu an içinde bulunduğumuz kale sarayla birleşen şehir suru ticarette de önemli bir yeri var. Bütün bunlar birleştiğinde Harran 1272'de Moğollar tarafından yakılıp yıkılıyor. Bütün kalıntılar, şehrin görkemli kalıntıları şu an toprak altında kalıyor. Nasıl Vezüv yanardağı patlıyor, Penpeo, Herkolone kentini lavlar altında bırakıyorsa, şuanda evler kazıldığında çarşılar caddeler hepsi olduğu gibi ortaya çıkıyorsa, Harran'da aynıdır. Moğollar buraları yıkıp yakmış ve kent bir kaç katı ile beraber yıkıntıları ile kendini kapatmış. Şuan kazdığınızda odalar, kemerleri buluyoruz. Buralar bölgemizin,Türkiye'mizin turizminde, arkeolojisinde büyük bir zenginliktir. Harran çok çok önemli ki Emeviler döneminde başkentlik yapmış ve orta çağda diyarı Muda'nın Kalde kenti ve önemli bir yerde. Burada yapılan yapılar, cami olsun, hamam olsun, okullar olsun, medreseler dediğimiz hastaneler olsun hepsi Türkiye'mizin İslam döneminin ilk eserleridir. Çünkü 800. yüzyılda henüz Anadolu'da İslam eseri bulunmamaktadır" diye konuştu.

 

"Harran Mezopotamya'nın Anadolu'ya açılan kapısıdır"

Harran aynı zamanda Mezopotomya'nın Anadolu'ya açılan kapısı olduğuna da dikkat çeken Önal, "Aslında İslam'ın Anadolu'ya açılan kapısıdır denebilir. Mimarinin, sanatın, bilimin her şeyin Anadolu'da Selçuklularda görüldüğü biliniyor. Selçuklular da gelmiş zaman zaman Harran'a. Çünkü iletişim ve bilgi akışı halinde işte bunlar bütün bir arada Harran'ı önemli kılıyor. Örneğin geçen yıllarda bulduğumuz 300'ün üzerinde parfümeri şişesi, aynı yerde imalathanesi de yapılıyor. Bunlar ünik eserler ve ünik bilgilerdir. Bunlar toplu bulunması, imalathanenin olması, damıtmasının yapıldığı yerin olması, şişelerin doldurulduğu yerlerin ortaya çıkması, hoş kokuların bulunduğu yerlerin bulunması, bunların yeni ve şimdiye kadar hiş bir yerde bulunmamasıdır. Şimdiye kadar hiç bir yerde bu kadar şişe bulunmamıştır. Nede hiç bir yerde imalathanesi ortaya çıkarılmamıştır. İşte bunlar Harran'ı özel kılıyor. Ki daha yapılacak kazılarda binlerce benzer anıtsal ve diğer küçük buluntular ele geçecektir. Harran'ın geleceği hem turizm hem arkeoloji açısından geleceği parlak ve bölgemizin turizm kültürünü geliştirecek" ifadelerini kulandı.

Açıklamaların ardından Prof. Dr. Mehmet Önal, iç kalede yeni kazılarla ortaya çıkartılan hamamı göstererek işleyiş ve yapısı hakkında bilgi verdi. Önal, iç kale diğer adıyla kale sarayda yapılan kazılarla daha birçok saklı bulgu ve bilgilere ulaşılacağını da sözlerine ekledi.

Editör: Ahmet Şen
Etiketler
Yorum Yap
Asayiş
​Camı Silmek İsteyen Kadın 11. kattan düşerek Hayatını Kaybetti
​Camı Silmek İsteyen Kadın 11. kattan düşerek Hayatını Kaybetti
15 katlı bir apartmanın 11. katında cam temizliği yaptığı sırada dengesini kaybederek yere düşen kadın, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
​Sevdiğinin evlenmesine dayanamadı, intihar etti
​Sevdiğinin evlenmesine dayanamadı, intihar etti
Gaziantep’in Nizip ilçesinde sevdiği kızın evlenecek olmasına dayanamayan genç, kendini asarak intihar etti.
​Babası 19 Yaşındaki Oğlunu Öldürdü
​Babası 19 Yaşındaki Oğlunu Öldürdü
Tartıştığı babası tarafından av tüfeği ile vurulan 19 yaşındaki Ömer Çolak hayatını kaybetti.
​Cezaevi Firarisi Polise Ateş Açıp, Annesini Yaraladı
​Cezaevi Firarisi Polise Ateş Açıp, Annesini Yaraladı
cezaevi firarisi bir şahıs, evlerine operasyon düzenleyen polislere ateş açtı. Annesini kolundan yaralayan şahıs kaçarken, polis şüphelinin 2 yakınını gözaltına aldı.
​Atatürk Havalimanı'nda sahibinden satılık yolcu uçağı
​Atatürk Havalimanı'nda sahibinden satılık yolcu uçağı
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda park halinde bulunan Airbus A340 tipi uçak, sahibi tarafından internette 600 bin liradan satışa çıkarıldı.
​20 Kişilik Grup, 3 Kişiyi Öldüresiye Dövdü
​20 Kişilik Grup, 3 Kişiyi Öldüresiye Dövdü
İşlek bir caddede iş yerini kapatan çalışanlar 20 kişilik grubun saldırısına uğradı saldırıda 3 kişiyi öldüresiye dövdüler.
​Urfalılar Caddesinde Kız Kaçırma Kavgası!
​Urfalılar Caddesinde Kız Kaçırma Kavgası!
İki aile arasında “kız kaçırma” iddiası yüzünden çıkan kavga güvenlik kamerası tarafından an be an kaydedildi. Olayın yanlış anlaşılma olduğu öğrenilince taraflar birbirlerinden özür dileyerek anlaştı.
​Tefeci çetesinin lideri 'Hanımağa' tutuklandı
​Tefeci çetesinin lideri 'Hanımağa' tutuklandı
Tefecilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 12 kişiden 3'ü tutuklandı. 'Hanımağa' lakaplı kadının da tutuklandığı operasyonda, 3 kişi adli kontrol kararıyla, 6 kişi de ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
​Üzerlerine Kaya Düştü! 3 Asker Yaralı
​Üzerlerine Kaya Düştü! 3 Asker Yaralı
Bir üs bölgesinde kaya düşmesi sonucu 3 asker yaralandı.
​Katilden kan Donduran İddianame: Ceren ölmüşse bıçak görevini yapmıştır
​Katilden kan Donduran İddianame: Ceren ölmüşse bıçak görevini yapmıştır
Ordu’da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i bıçaklayarak ölümüne neden olan katil Özgür Arduç’un 13 sayfalık iddianamesinin detayları okuyanları şok etti. İddianamede yer alan katilin ifadesinin bir bölümünde “Ceren Özdemir ölmüşse bıçak görevini yapmıştır” demesi kan dondurdu.
​Tır durakta Yolcu Alan Belediye Otobüsüne Çarptı: 11 Yaralı
​Tır durakta Yolcu Alan Belediye Otobüsüne Çarptı: 11 Yaralı
Tırın durakta yolcu alan belediye otobüsüne çarpması sonucu meydana gelen kazada 11 kişi yaralandı.
​Otobüste Uyuyan Kadına Taciz Etti! Linç Edildi
​Otobüste Uyuyan Kadına Taciz Etti! Linç Edildi
Özel halk otobüsünde uyuyan kadını taciz ettiği iddia edilen şüpheli, polis tarafından gözaltına alındı. Otobüsün kapıları şüpheli kaçmasın diye kapatılırken, gözaltı sırasında vatandaşlar şüpheliyi yumrukladı.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:57
Güneş
07:24
Öğle
12:25
İkindi
14:55
Akşam
17:15
Yatsı
18:37
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ