Bu haber 04 Kasım 2019 09:57:56 Tarihinde eklenmiştir.

​BİR SİVEREK SERDENGEÇTİSİ: ALİ ÇİFTEL

Kişi makamla, mevkiyle sınanır; ya aldanır yahut elinin tersiyle itmesini bilir. Makam kişinin hakikatini ortaya çıkarır. Kişi haksızlık karşısındaki tavrıyla sınanır; ya zalimden taraf olur ya da mazlumdan taraf. Hakkı savunur ya da haksıza yandaş olur ve ayarı ortaya çıkar. Yine kişi menfaatle sınanır; dünya malı, para, mülk neyse. Ya tamah eder peyda olur ve yahut şahsiyetini satın alamaz kimse. Şahsiyeti ortaya çıkar. Hepimiz aslında sınanıyoruz zaman zaman, makamla, menfaatle, hakla, adaletle. İşte zihniyetimiz neyse, ayarımız ne kadarsa ortaya çıkıyor o vakit. İnançlı insanlarız çoğumuz; işte bu sınanmalar uhrevi akıbetimizi de belirliyor. Ya cehenneme bilet alıyoruz ya da cennete yüzümüz oluyor.

​BİR SİVEREK SERDENGEÇTİSİ: ALİ ÇİFTEL

BİR SİVEREK SERDENGEÇTİSİ: ALİ ÇİFTEL

Uzun yıllardır Siverek Belediye Meclisinde muhalefet ve iktidar partisinin meclis üyeleri kendi aralarında gül gibi geçinip giderlerdi. İktidar partisi ne derse o olurdu.. İktidar partisini sürekli muhalefetiyle bilinen HDP bile Siverek Belediye Meclisinde  ufak tefek pürüzler dışında uyumlu bir çizgide çalışırlardı.

Bu dönemde Siverek Belediye meclisinden bir yiğit gelip geçti diyebiliriz. CHP’den seçilen Ali Çiftel yıllardır süregelen uyumu bozdu. İktidar partisinin Siverek halkına yönelik yanlışlarına karşı durdu. Bu yanlışları basın yoluyla paylaşarak halkın öğrenmesini de sağladı.

Kendi menfaatini düşünmedi, düşünseydi bu gün başka bir yerde olurdu. Menfaat peşinde olmadı, doğruları söyledi.Sürekli Siverek halkının yararını gözetti bu konuda bazen çalışma arkadaşlarıyla bazen akrabalarıyla ters düştü; her şeye rağmen Siverek halkı ve Siverek halkının menfaati dedi.

En son belediye meclis toplantısında Temizlik ihalesinde ki usulsüzlük iddiasıyla ilgili komisyon kurulması önergesinde kendi partisinde ki arkadaşları tarafından ihanete uğradı, bir başka deyimle arkadaşları tarafından sırtından bıçaklandı.

Bu son olayla yine kendi ikbalini düşünmedi yapılan ihanete sessiz kalamadı meclis üyeliğinden istifa etti. Eğer menfaat ve çıkar beklentisi olan biri olsaydı birileri gibi iktidarı alttan destekleseydi her işi görürdü. Ama Ali Çiftel o birileri gibi olamadı yapılan haksızlıkları dile getirdi susmadı Siverek halkı için mücadele etti.

Ali Çiftel hakikatli, şahsiyetli bir kişidir. Siverek’imizin bir evladı olarak uzun zaman medyada memleketinin sesi olmuş ve olmaya da devam ederken halkın dertlerini, istemlerini, gördüğü, duyduğu olumsuzlukları, haksızlıkları gerek haber sitesinde gerekse makale köşesinde cesurca dile getirmektedir.  Her zaman yapıcı bir dil kullanarak sorunları yazmış çözüm önerileri sunmuştur.

Ali Çiftel yine memleketinin bir bireyi olarak halka, Siverek’e siyaseten de hizmet etmeliyim, edebilirim düsturu ile politikaya yönelmiş ve geçtiğimiz seçimlerde CHP belediye meclis üyesi olarak seçilmişti. İşte bu noktada aslında bir serdengeçti olarak ortaya atılmıştır. Daha ilk meclis toplantılarından itibaren Siverek’in ve Sivereklinin sesi olmaya çalışmıştır. Parti kimliğinden değil inancından, kişiliğinden, ahlaki ilkelerden güç alarak yılmadan doğruların savunucusu, haksızlık ve yanlışların karşıtı olarak halk nezdinde daha bir dikkat çekmeye başlamıştır ki 6 ay gibi kısa bir süre yürüttüğü belediye meclis üyeliğinde büyük bir mücadelenin içinde olmuştur. Yazımızın girişinde belirttiğimiz sınavlardan her zaman yüz akıyla çıkmış ve muhaliflerinin bile takdirini kazanmayı başarmıştır.

Belediyede gördüğü yanlışlara itiraz etmiş, ihale ihlallerini, kayırmacılıkları, haksızlıkları meclis toplantılarında ve medyadaki köşesinde etkin biçimde eleştirmiş, mücadele etmiştir. Hatta ilgilileri hakkında yargıya başvurmaktan dahi çekinmemiştir. “Benim Allah’tan başka kimseden korkum ve kimseye verecek hesabım ve beklentim yok ben hesabı ancak Allaha ve halkıma veririm demiştir” düsturu O’nun adeta siyaset felsefesi olmuştur. Ancak ülkemizde ve bilhassa yöremizde siyaset çok da ilkeli değildir. Nitekim Ali Çiftel verdiği siyasal mücadelede bir çok defa kendi meclis grup arkadaşları tarafından bile yalnız bırakılmıştır ihanete uğramıştır.  

Birikmiş ve icralık olmuş su borçlarının silinmesi için önerge hazırlamış bu konuda kendi meclis üye arkadaşlarıyla anlaşmış daha sonra çiftelin halkta karşılık görmesine aktif bir siyaset yapmasına tahammül edemeyen arkadaşları önünü kesmek için ilk adımı atılar.  ilk önce kabul ettikleri brikmiş ve icarlık olmuş su borçların silinmesi için  bir önergenin hazırlanması için kararı verdiler daha sonra karşı çıkarak Çiftel’in önergeyi vermesine karşı çıktılar .Çiftel’de biz halkımıza hizmet için geldik ve ben hizmet edeceğim daha önce kabul etiğiniz tamam dediğiniz ve bu konuda haber bile yaptığımız bir önergeye şimdi niye karşı çıkıyor niye engel oluyorsunuz? Dedi söz namustur dedi bu önergeyi vermeyeceksek ben istifa ederim dedi ve ilk istifa kararını aldı  ama daha sonra genel başkan kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin Çiftel’i arayarak istifa etmekten vazgeçirdiler .

Meclis üye arkadaşlarının müsaade etmediği halkın faydasına olan birikmiş, icralık olmuş su borçlarının silinmesi önergesini çiftel HDP grubuyla meclise sunmak zorunda kaldı .

Halka hizmette kararlıydı ve söz verdiği birikmiş su borçlarının silinmesi için bir önerge hazırlayıp önergeyi HDP meclis üyelerine verdi bu önergeyi siz meclise sunun dedi  ve böylelikle  halkına verdiği sözü yerine getirdi. Meclis üye arkadaşları Ali Çiftel’in yoluna hep engeller çıkarmış, gücünü kısıtlamak, önünü kesmek istemişlerdi.

Diğer bir konuda yine arkadaşları kendi arkadaşlarının yanında duracağına gücün iktidarın yanında durarak halk arasında fesat şaibe olarak sürekli gündeme gelen ihaleler; ihaleler şeffaf bir şekilde yapılması için halkın çıkarını korumak için ihalelerin peşkeş çekilmemesi için, ihalelerin canlı yayında yapılması için önerge verdi. Ama maalesef Çiftel’in  bazı arkadaşları yine Çiftel’in karşısında durup iktidar partisiyle hareket ettiler. Çiftel’in ihaleler canlı yayında yapılsın diye verdiği önerge

 AKP ve CHP’li bazı üyeler tarafından rededildi .Ve  Çiftel ikinci kez arkadaşları tarafından sırtından bıçaklanmış ihanete uğramış  oldu. Halka hizmet için seçilmiş olanlar halka hizmet için değil adeta Çiftel’i  hedef almışlardı  ve Çiftel’in haksızlık,hukuksuzluk,rantla mücadele etmesine müsaade etmiyen arkadaşları mevcut yönetime iktidara kol kanat oluyorlardı. Ve çiftelin usulsüzlüklerle mücadele etmesine sürekli engel olmaya çalışıyorlardı..

Diğer bir konu temizlik ihalesi. Temizlik ihalesi 2.kez iptal edilmişti ve Çiftel 2.kez iptal edilen ihalenin neden nasıl iptal edildiği bilgisine ulaşmıştı ve ihalenin neden iptal edildiğini kim ve kimler tarafından ihaleye fesat karıştırılmak istendiğini  gündeme getirmişti ve tüm Türkiye bu ihaleyi ve usulsüzlüklerini konuşmaya başlamıştı.

Çiftel 2.kez iptal edilen ihalenin araştırılması için tüm siyasi partilerden oluşan bir araştırma komisyonun kurulması için önerge hazırlayıp meclise verdi. Ama Çiftel bir kez daha arkadaşları tarafından sırtından bıçaklanacaktı ihanete uğrayacaktı. Herkesin merak ettiği bir ihalenin araştırılıp ortaya çıkmasını yine Çiftel’in arkadaşları mevcut iktidarla ile berber hareket edip red oyu verdiler ve yine halkın yanında değil gücün iktidarın yanında oldular ve komisyonun kurulmasına engel oldular.

Ve artık bu bardağı taşırmıştı Çiftel artık bu saatten sonra kararını vermişti. Bu kirli çarkta artık daha fazla kalmayacaktı. Çiftel halkı için bir çok kişiyle ters düştü, hedef oldu ama halkı için mücadele etmekten vazgeçmedi.  Arkadaşlarının sürekli kendisinin karşısında yer alıp mevcut iktidara destek vermesi Çiftel’in istifasına neden oldu .

Hiçbir konuda iktidara karşı muhalefet yapmayan hemen hemen tüm konuda iktidarın yanında yer alan  Çiftel’in arkadaşları CHP’li vekilin oğluna şu sözleri söylemeleri adeta iktidarla iş birliği yaptıklarını itiraf etmişlerdi .”Her konuda muhalif olmak olmuyor, bizim de taleplerimiz oluyor, köyler için oluyor” demesi mevcut yönetimle yaptıkları çıkar ilişkisini gün yüzüne çıkarmıştı.

Oysaki Tek muhalefet yaptıkları kendi arkadaşları olan Çiftel’di. CHP’li üyelerin bu sözleri adeta çıkar ilişkisini her şeyiyle ortaya çıkarmış gibiydi.

Ama maalesef Çiftel istifa kararı almıştı artık Siverek belediye meclisi sessiz olacaktı. Meclisin sesi kesilmişti. Oysaki CHP’li üyelerin yaptıkları kesin ihraç sebebiydi. İihraç edilmemeleri Çiftel’in istifa kararı almasına neden olmuştu .

İlk defa Siverek ve Siverek belediye meclisi Siverek halkı için mücadele eden, haklarını savunan  bir meclis üyesi seçmişti ve bu nedenden olacak ki Siverek halkı Ali Çiftel diyordu, başka da bir şey demiyordu.  Halk; “İlk kez halk için mücadele eden  bir meclis üyesi  var” diyordu .Sorunları olanlara Çiftel umut olmuştu,  sorunu olanlar Çiftel’in kapısını çalıyor. Sorunlarının gündeme getirilmesini  ve çözülmesini istiyorlardı. Siverek halkı artık anlamıştı; Çiftel’in onlara hizmetkarlık yaptığını . Çiftel konuları, sorumluları kişi- kimlik ayırt etmeksizin gündeme getiriyor, yanlışların karşısında duruyordu. Çiftel : “bu halk için bir bedel ödemem gerekliyse bedel ödemeye hazırım” diyordu adeta.

Çiftel’e bazı insanlar “senden başka kimse yok mu, sana ne,  kendine bela  açacaksın, sen de diğerleri gibi sus, izle, karışma bir şeye” demelerine şu cevabı vermişti: “ Halkım bana haklarını savunmam için oy vermiş, beni seçmiştir. Ben de bu beklentileri karşılamak zorundayım, susacaksam halkın haklarını savunmayacaksam neden meclis üyesi oldum, madem meclis üyesi oldum her ne pahasına olursa olsun halkın menfaatini düşünüp savunacağım”  demişti .

Ne yazık ki hırsız evden olunca kapı kilit tutmazmış. Çiftel’in  CHP meclis üye arkadaşları Siverek halkına hizmet etmeyi değil, iktidarla beraber hareket etmeyi seçmişlerdi. CHP meclis üyeleri olduklarını unutup iktidar meclis üyesi gibi olmuşlardı. Ne yazık ki sadece Siverek halkının meclis üyeleri olamamışlardı.

Sonuçta Ali Çiftel de siyasi platformda tıkandığını görerek bağımsız mücadeleyi seçmiştir. Bir çok kişinin hayali, hedefi olan belediye meclis üyeliğinden bir sabah ansızın istifa etmekten çekinmemiştir. Ne yazık ki çatısı altında siyaset yaptığı partisi de Çiftel’in haklı olduğunu bildiği halde ve “Çiftel haklı” dedikleri halde hiç bir şey yapmamış veya yapamamışlardı.

Çiftel belediye meclis üyesiyken mevcut yönetimden yani iktidardan birçok kez kendisine teklif gitmişti CHP’den istifa edip AKP’ye geçmesi istenmiş kendisine mevki makam teklif edilmişti ama  Çiftel seçildiği partiye ve kendisine oy verenlere ihanet etmeyeceğini söyleyerek defalarca teklifleri reddetmişti.

Mevkii, makam, parayı bile halkı için reddeden biriydi Çiftel. Herkesin hayalinde olan makamları hiç düşünmeden reddeden kişiydi. Çünkü Çiftel kim olduğunu, ne olduğunu,  nerden geldiğini biliyor; “bir kez ihanet eden her zaman herkese ihanet eder” düşüncesindeydi ve mevki makamları reddeden kişiydi Çiftel.

İstifasından sonra Çiftel’e gelen destek telefon ve mesajları Çiftel’i sevindirmiş, yaptıklarının boşuna gitmediğini görmüştü.  Siverek halkı Çiftel’in yaptıklarını görmüş, Çiftel’e sahip çıkmış, Çiftel’e desteklerini bildirmişlerdi . AKP meclis üyelerini bile Çiftel’e; “istifa etmemen gerek, sen Siverek’in sesisin, istifa edersen meclisin sesi kesilecek, meclis sessizleşecek” demişlerdi .

HDP  meclis üyeleri de aynı şekilde meclisin ve Siverek halkının Çiftel’e ihtiyaç duyduğunu söylemiş Çiftel’i istifadan vazgeçirmeye çalışmışlardı. İşte Çiftel böyle bir insandı, karşı muhalif partilerin taktirini güvenini bile kazanan biriydi.

Peki, şimdi ne olacak? Ali Çiftel yine aynı duruşu sergilemeye devam edecektir. Yine makamı, mevkiyi, menfaati elinin tersiyle iten, haksızlık karşısında susmayan bir Siverek delikanlısı, bir halk serdengeçtisi kimliği ve kişiliğiyle var olmaya devam edecektir. Yine medyada, köşesinde haksızlıkla, yandaşlıkla, kötülükle mücadelesini sürdürecek, doğrunun, adaletin ve en önemlisi Siverek’in ve Sivereklinin yanında, emrinde olmaya devam edecektir.

Ali Çiftel’in duruşunu, kişiliğini, mücadelesini takdirle selamlıyorum. Teşekkürler Ali ÇİFTEL .


Editör: Ahmet Şen 
Etiketler
Yorum Yap
Yurt
​Organize Sanayi Bölgesinden Telabyad’a İnsani Yardım
​Organize Sanayi Bölgesinden Telabyad’a İnsani Yardım
Barış Pınarı Harekatı ile terör unsurlarından arındırılan Tel Abyad’a Şanlıurfa OSB 2 tır insani yardım gönderdi.
​Harran Üniversite Hastanesi Başhekimliğine Ahmet Güzelçiçek Getirildi
​Harran Üniversite Hastanesi Başhekimliğine Ahmet Güzelçiçek Getirildi
Yaklaşık dört yıldır Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim yardımcılığı ve Başhekimlik görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Akif Altay’ın görevden ayrılmasıyla boşalan Başhekimlik görevi aynı hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında görev yapan Dr.Öğr.ÜyesiAhmet Güzelçiçek’e verildi.
Başkan Baydilli Öğretmenlerle Sağlıklı Yaşam  İçin Yürüdü
Başkan Baydilli Öğretmenlerle Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli Öğretmenler Haftası için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen programda öğretmenlerle birlikte farkındalık oluşturma adına sağlıklı yaşam yürüyüşü gerçekleştirdi
​Rektör Çelik: Üniversitemiz Uluslararası Yetki Belgesi Aldı
​Rektör Çelik: Üniversitemiz Uluslararası Yetki Belgesi Aldı
Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine, "Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi" verildi.
​Şanlıurfa DKKYB, Milletvekilleri ile Yetiştirici Sorunlarına Değindi
​Şanlıurfa DKKYB, Milletvekilleri ile Yetiştirici Sorunlarına Değindi
Şanlıurfa İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, yetiştiricilerin sorunlarına çözüm üretmek için Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Sayın Halil ÖZCAN ve Ak Parti Eski Şanlıurfa Milletvekili Sayın Seyit EYYÜPOĞLUile bir araya geldi.
Harran Üniversitesine Yeni Dekan
Harran Üniversitesine Yeni Dekan
Harran Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına atanan yeni isim belli oldu.
​Şanlıurfa’da Binlerce Kişi Tirit Kuyruğunda
​Şanlıurfa’da Binlerce Kişi Tirit Kuyruğunda
Şanlıurfa'da, Haliliye Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 5’incisi düzenlenen tirit ziyafetinde, binlerce kişiye yöresel tirit ikramında bulunuldu.
​Rektör Çelik, Üniversite Hastanesinde İncelemelerde Bulundu
​Rektör Çelik, Üniversite Hastanesinde İncelemelerde Bulundu
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde incelemelerde bulundu.
​Urfa Çalışma Grubu, Büyükşehir’e Urfa’nın Trafik ve Ulaşım Sorunlarını İletti
​Urfa Çalışma Grubu, Büyükşehir’e Urfa’nın Trafik ve Ulaşım Sorunlarını İletti
Urfa Çalışma Grubu, Şanlurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığının misafiri oldu.
​Harran Kaymakamı, Araba Tutkusu Olan Dawn Sendromlu Genci Arabasına Aldı
​Harran Kaymakamı, Araba Tutkusu Olan Dawn Sendromlu Genci Arabasına Aldı
Harran İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, down sendromlu Harranlı gençle yolda karşılaşaran aracına aldı.
​Şanlıurfa’nın Hayırsever Vatandaşı Yıldırım, Hayatını Kaybetti
​Şanlıurfa’nın Hayırsever Vatandaşı Yıldırım, Hayatını Kaybetti
Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde yeni yapılacak olan hastane için tarlasını hibe eden hayırsever vatandaş Enver Yıldırım hayatını kaybetti.
​Urfa Cumhuriyet Başsavcısı da Şehrimizi Yeşillendirdi
​Urfa Cumhuriyet Başsavcısı da Şehrimizi Yeşillendirdi
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı , 11 Kasım’da gerçekleştirilen fidan dikimine katıldı. Hakim ve savcılarla fidan dikimi için bir araya gelen Başsavcı Tolgahan Öztoprak, fidan dikimi öncesi Şanlıurfa Adliye önünde fidan dağıtımı da gerçekleştirdi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:40
Güneş
07:04
Öğle
12:16
İkindi
14:55
Akşam
17:18
Yatsı
18:37
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ