Bu haber 04 Kasım 2019 08:00:49 Tarihinde eklenmiştir.

​Beytülmala Böyle Mi Bekçilik Yapıyorsun

Şanlıurfa Eyyübiye ilçesine bağlı Uğurlu Sanayi Sitesi kaderine terkedilmiş bir durumda.

​Beytülmala Böyle Mi Bekçilik Yapıyorsun

Yıllardır kendi imkanları kendi sanayi sitesini inşa eden essiz esnafın sesi olmak ve mağduriyetlerini dile getirmek adına Urfa.com haber ekibi olarak bugün Uğurlu Sanayi Sitesi’ne giderek oradaki esnafı dinledik. Bir ülkenin ekonomisi  ve kalkınması nasıl ki tarıma bağlıysa, tarım aletlerinin üretildiği, tamir edildiği ve onarıldığı sanayi siteleri gibi yerler de bir o kadar ehemmiyetlidir. Sanayide ilerleyen toplumlar mureffeh olmuş ve hatta ülke dışına ithalat yaparak ekonomilerine güç kazanmışlardır. Sanayide teknik ve kalifiye elemanın önemi ne kadar büyükse üretimin ve onarımın yapıldığı alanların da mutlak surette donanımlı, kullanışlı ve çalışmaya uygun olmalıdır. Esnafın daha verimli olabilmesi, ülke ekonomisine katkı sunması ve işini severek yapması için çalışma ortamının şartlarına bağlıdır.  

Uğurlu Sanayi Sitesi Kaderine Terk Edilmiş

Bugün Şanlıurfa Akçakale yolu üzeri; şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta çeşitli zahmetler ve fedakarlıklar sonucu, esnafın kendi aralarında inşa ettiği Uğurlu Sanayi Sitesi’ne giderek sanayinin o talihsiz durumunu yakından inceleyerek sanayi esnafının sesini dinledik. Urfa.com mikrofonlarına konuşan esnaf deyim yerindeyse kan ağlıyordu. İşlerinin iyi gitmediği bir yana yaklaşık 9 yıldır orada iş yapan ve aynı zamanda işyeri sahibinin sanayi sitesinin durumu hakkındaki açıklamaları ise içler acısıydı. Uğurlu Sanayi Sitesi’nin kendi kaderine terkedildiğini vurgulayan iş yeri sahibi hiçbir yetkilinin bu siteyle ilgilenmediği konusunda sitem ederek şunları kaydetti:“2010 – 2011 yılından beri buradayım hiçbir yetkili buraya uğramadı.  Ne bir eksikliğimizi soran oldu ne de buranın akıbeti hakkında merak edip ilgilenenler oldu. Her yıl kış mevsimine girdiğimiz zaman yollardaki çamurdan dolayı adeta kıpırdayamıyoruz. Elektriklerimiz günde en az 5 defa kesiliyor ve iş yapamaz bir duruma geliyoruz. Yollarımızı kendi imkanlarımızla mucur dökerek kullanılabilir bir hale getiriyoruz ancak kış mevsimi yaklaştığında ve özellikle yağmurlar yağdığında bu önlemimiz neredeyse boşa gidiyor.  Biz bu siteyi kendi imkanlarımızla ancak bu hale getirdik. Ne belediyeden ne de başka bir devlet kurumundan yardım aldık ancak bir esnaf, belediyenin ya da başka bir kurumun görevi olan hizmetleri de tek başına gerçekleştiremez.  Esnafın görevi kendi aralarında para toplayarak bu siteyi inşa etmekti. Bir belediye ya da başka bir kuruma düşen asli işleri de ancak yetkili kurumlar yapar. Bizim yetkililerden tek talebimiz bu siteyi kullanılabilir bir hale getirerek burada işyeri olup da şartlar uygun olmadığı için dükkanlarını kaderine terk eden esnafın ilgisini de çekip onları buraya çekmektir. Hala şehir merkezinde çalışan ve aslında burada olması gereken birçok esnafımız var. Bu sitenin çalışma koşuları iyileştirilse merkezde olmaması gerekn ancak hala orada çalışan esnafımız da buraya gelerek kendi işyerlerini faliyete koyar. Ne ibadet edebileceğimiz bir mescid, ne yemek yiyebileceğimiz bir lokanta ve ne de buraya sefer düzenleyen bir belediye otobüsümüz var. 


Altyapımız bie yok. Belediyemizden bu konuda yardımcı olmalarını ve bir an evvel bu sıkıntılarımıza bir çare bulmasını talep ediyorum. Düşünün bir tabelamız bile yok.” Dedi. 
 

Sanayi Esafı: İyi Hizmet Verebilmemiz için İyi Hizmet Almamız Gerekiyor

Şanlıurfa’nın GAP bölgesi ve tarıma dayanan bir şehir olmasından dolayı bulundukları sitenin bu durumda olmasının bilimsel bir mantığı olmadığını vurgulayan sanayi esnafı Kadir Yurtseven de şu ifadelere yer verdi:


“İyi bir hizmet verebilmemiz için iyi bir hizmet almamız gerekiyor. Şu an işyerimizde 15 kişi sigortalı olarak çalışıyor ve büyük bir bölümü şehirde ikame ediyor. Bir şehir içi hattımız bile yok ki bu çalışan arkadaşlar ya da gelecek olan müşterilerimiz rahatça ulaşım sağlasın. Hiç değilse bari buraya bir otobüs ve de altyapı sağlansın!” dedi.Editör: Ahmet Şen 
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
​Şanlıurfa'da Toplantı Ve Gösteriler 1 Ay Boyunca Yasaklandı
​Şanlıurfa'da Toplantı Ve Gösteriler 1 Ay Boyunca Yasaklandı
Şanlıurfa Valiliği, açık alanlarda uygun görülen etkinliklerin dışındaki her türlü toplantı, yürüyüş ve basın açıklamasının 1 ay boyunca yasaklandığını bildirdi.
Amerika, 2 Urfalı'nın Mal Varlığına El Koydu
Amerika, 2 Urfalı'nın Mal Varlığına El Koydu
ABD Hazine Bakanlığı, Şanlıurfa merkezli bir şirket ve bu şirketin sahibi iki kardeş, İsmail Bayaltun ve Ahmet Bayaltun'a IŞİD'e kritik önemde mali ve lojistik destek sağladıkları gerekçesiyle ABD'deki varlıklarına el konulduğunu açıkladı.
​Şanlıurfa’da Otomobille Kamyon Yükü Taşıdılar
​Şanlıurfa’da Otomobille Kamyon Yükü Taşıdılar
Şanlıurfa’da arka arkaya seyir halindeki iki otomobile aşırı yük yükleyen sürücüler, diğer sürücüleri tehlikeye attı.
​Şanlıurfalı çiftçi traktör üzerinde namaz kıldı
​Şanlıurfalı çiftçi traktör üzerinde namaz kıldı
Şanlıurfa'da bir çiftçi tarlada buğday ekimi yaparken tarlanın çamur olmasından dolayı ikindi namazını traktörün üzerindeki düz zeminde kıldı.
​Urfalı Vatandaş Ne Kadar Sert Olduğunu Göstermek için Ekmekle Çivi Çaktı
​Urfalı Vatandaş Ne Kadar Sert Olduğunu Göstermek için Ekmekle Çivi Çaktı
Şanlıurfa’da ekmeklerin taş gibi sert olduğundan şikayetçi olan bir vatandaş, fırından aldığı ekmek ile çivi çaktı.
Tüm Türkiye Tatildeyken, Akçakaleli Öğrenciler Telafi Dersinde
Tüm Türkiye Tatildeyken, Akçakaleli Öğrenciler Telafi Dersinde
Barış Pınarı Harekatı nedeniyle eğitime ara verilen sınır ilçelerinde telafi eğitimlerine başlandı.
​Beytülmal Bekçisi Tarım Arazilerini Betona Gömecek
​Beytülmal Bekçisi Tarım Arazilerini Betona Gömecek
Eyyübiye’deki tarım arazilerinin bizzat Eyyübiye Belediyesi tarafından katledilmesine tepkiler giderek artıyor. Tepki gösterenlerden biri de Urfa Kent Konseyi Başkan Adaylığını açıklayan Muhammed Yusuf Akbaş oldu.
Ak Partili Başkan: Devlet Kaçak İşçi Çalıştırıyor! ​Şanlıurfa Çiftçisi Fahiş Ücret Ödüyor!
Ak Partili Başkan: Devlet Kaçak İşçi Çalıştırıyor! ​Şanlıurfa Çiftçisi Fahiş Ücret Ödüyor!
Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde çiftçilerin sulama konusunda artan sıkıntıları ve şikayetlerinden sonra kamuoyu bilgilendirilmesi yapıldı. Çiftçinin 1 yıl önce 110 lira ödediği sulama ücreti 160 liraya çıkarıldıktan sonra şimdi de 245 liraya çıkartılması tepkilere neden oldu.
​Şanlıurfa'da Virajı Alamayan Otomobil Takla Attı
​Şanlıurfa'da Virajı Alamayan Otomobil Takla Attı
Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil virajı alamayarak takla attı. Kazada sürücünün burnu bile kanamadı.
​Akçakaleli Vatandaşlardan, Sınırdaki Mehmetçiğe 10 Ton Meyve
​Akçakaleli Vatandaşlardan, Sınırdaki Mehmetçiğe 10 Ton Meyve
Akçakale’de yaşayan vatandaşlar, imece usulü bir araya gelerek, Barış Pınarı Harekatı’nda görev yapan Mehmetçiğe 10 ton meyve ikramında bulundu.
İşte Şanlıurfalı Kadının Azmi! Eşi Kuma Getirdi, Üzüntüden Kanser Oldu ama Pes Etmedi
İşte Şanlıurfalı Kadının Azmi! Eşi Kuma Getirdi, Üzüntüden Kanser Oldu ama Pes Etmedi
Şanlıurfa’da eşi ikinci evliliğini yapınca üzüntüden kansere yakalanan 35 yaşındaki Emine İşbilen çocukları için hayata sımsıkı sarıldı. Pes etmeyen İşbelen, hem kanser hastalığına hem de yaşam koşullarına karşı büyük bir mücadele yürüttü. Yeniden hayata bağlanan Emine İşbilen, hayalindeki mali müşvarlik mesleğini de kazanarak, yaşadığı acıları anlatan kitap yazdı.
​Terör Örgütü Lideri Bağdadi'nin Akrabalarına Şanlıurfa’da Tutuklama
​Terör Örgütü Lideri Bağdadi'nin Akrabalarına Şanlıurfa’da Tutuklama
Kırşehir merkezli Ordu, Şanlıurfa ve Samsun illerini de kapsayacak şekilde yapılan operasyonlarda El Bağdadi'nin akrabalarından 25 kişiden 4'ü Kırşehir'de tutuklandı..
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:39
Güneş
07:02
Öğle
12:16
İkindi
14:56
Akşam
17:19
Yatsı
18:37
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ