Bu haber 02 Kasım 2019 15:50:36 Tarihinde eklenmiştir.

​Büyükelçi Önen: “Türkiye, Çinli turist ve yatırımcılar için öncelikli pazar ve destinasyon olmak istiyor.”

Çin Büyükelçisi A. Emin Önen, Çin’in önde gelen gazetelerinden China Daily Gazetesine Röportaj verdi.

​Büyükelçi Önen: “Türkiye, Çinli turist ve yatırımcılar için öncelikli pazar ve destinasyon olmak istiyor.”

Önen verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi;

Türk yetkililer, iki ülke arasında mevcut olandan daha büyük potansiyelin olduğunu kaydederek, “Türkiye, tarım ihracatı, yatırım, turizm gibi bir dizi alanda Çin ile ekonomik bağlarını aktif şekilde güçlendiriyor.” dedi.

Türkiye’nin Çin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, iki ülkenin, mevcut ticari ilişkilerinin şu anda sunduğunun ötesinde daha geniş anlamda iş birliği yapabileceğini söyledi. 

Önen, Pekin’de verdiği bir röportajda “Bu ilişkileri ticaret hacmi, tüm kültürel ve insan insana ilişkiler açısından ikili ilişkilerin her seviyesinde artırmamız gerekiyor. Türkiye’yi Çinli yatırımcılar ve turistler için öncelikli bir pazar ve hedef haline getirmek, Çin’i Türkiye ihracatçıları için birincil pazar haline getirmek amacıyla Çin ile stratejik işbirliğimizi derinleştirme çabalarımıza devam edeceğiz. ” dedi. 
 

Önen: İki Taraf da Büyük Potansiyellere Sahip

Önen, tarım sektörünün iki tarafın büyük potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olduğunu söyledi. 

2018’de Çin dünya genelinden tarım ürünleri konusunda 137,1 milyar dolar tutarında ithalat gerçekleştirdi. Bununla birlikte teknik ve düzenleme konularından dolayı, Türk tarım ürünlerinin Çin’e ihracatı 2018’de 146 milyon dolarla sınırlı kaldı. 

Önen, “Türkiye tarım ürünleri ve gıda sanayisi bakamından zengin ve bu şekilde o potansiyeli artırmak istiyoruz. Son aylarda Çin’e kiraz, Antep fıstığı ve deniz ürünleri gibi bazı yeni ürünler ihraç ettik. Süt ve süt ürünlerinin ihracatı hakkında detaylı müzakereler yapmayı planlıyoruz.” dedi. 

 

Tan: İŞbirliğini Daha İleri Taşımak Gerek

Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürü Mehmet Tan ise iki ülkenin bu alanda bariyerleri yıkarak iş birliğini daha ileri taşıması gerektiğini ekleyerek, onayladı. 

Tan, “Daha yüksek eğitim seviyeleri ve artan maaşlarıyla, Çinli tüketiciler şimdi küresel pazara her zamankinden daha açık. Onlar, kendilerine sunulan ürünlerin kalite ve değerinin tamamen farkında ve daha seçici.” ifadelerini kullandı. 

Bugün Çin, Türkiye’nin Asya’da en büyük ve dünyada üçüncü büyük ticaret ortağı. Türkiye ve Çin arasındaki ikili ticaret hacmi 2018’de 23,6 milyar dolara ulaştı. 

Tan, Türkiye’nin toplam ticaret açığının yüzde 32,3’ünün Çin’in lehine olduğunu belirterek, Türkiye’nin, Çin’in Türk girişimciler için daha cazip gümrük tarifesi ve ticaret rejimi sunmasını beklediğini ifade etti. 

İkili ekonomik ilişkilerde son yıllarda artış eğiliminde olan iki ülke, potansiyeli daha da iyileştirme konusunda kararlı. Çin’in Türkiye Büyükelçisi Deng Li, Mart ayında İstanbul’da düzenlenen bir seminerde Türkiye’ye giden Çinli turistlerin ve Çin yatırımlarının 2021 yılına kadar iki katına çıkmasını beklediğini söylemişti. 

Bugün Türkiye’de Industrial and Commercial Bank Of China, Bank of China ve teknoloji devleri Huawei ve ZTE dahil binden fazla Çinli şirket iş yapıyor. 

 

Önen: Çinli Girişimcilerin Yatırımlarını Bekliyoruz

Türkiye’nin dünyadaki en dinamik ekonomilerden biri olduğunu belirten Önen, ülkesinin özellikle enerji, ulaştırma, finans, altyapı ve bilgi teknolojisi alanlarında daha fazla yatırım yapmak üzere Çinli girişimcileri beklediğini söyledi. 

Önen, Türkiye’nin, karlı ihracat ile stratejik lokasyonu dahil bir çok avantaja sahip olduğunu belirterek, ülkesinin 2018’de dünyadaki en büyük 18’inci ve Avrupa Birliği’nde ise 6’ıncı büyük ekonomi olduğunu söyledi. 

Avrasya’nın kalbinde bulunan Türkiye’nin AB ile gümrük birliği ve kapsamlı serbest ticaret anlaşması ağı bulunuyor. İstanbul’dan dört saatlik uçuşla yatırımcılar 57 farklı ülkede 1,5 milyar insana ulaşabiliyor, 24 trilyon dolarlık GSYİH değerine sahip bu çoklu pazarlara erişim imkanına sahip olabiliyor. 

Önen, “Kuşak ve Yol inisiyatifini destekleyeceğiz, Çin’den Türkiye’ye daha fazla yatırımcı çekeceğiz. Ve bu Çinli yatırımcılar, Türkiye’yi Avrupa pazarlarına ve ötesine ulaşmak için bir üretim üssü gibi kullanabilirler.” diye konuştu. 

Turizmin ilerlemesiyle birlikte, Çin’in 2018’i Türkiye Turizm yılı ilan etmesi geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turistlerin sayısının artışına büyük katkı sağladı. 2018’de Türkiye’ye giden Çinli turistlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artarak, 400 bine çıktı. 

Önen, “ Hedefimiz iki üç yıl içinde en az bir milyon turiste sahip olmak. Çin’de bir yıl içinde Baidu üzerinden Çin halkının 1,6 milyon defa Türkiye’yi arattığını gördük. Ayrıca sosyal medya ve Baidu üzerinden Türkiye’deki destinasyon ve manzara resimlerinin aranma sayısı 22 milyon oldu. Böylelikle bu potansiyeli daha fazla keşfetmek için doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz” dedi.

Önen’in açıklamasına göre, Türkiye Sichuan-Chengdu’da yeni bir başkonsolosluk açmayı planlıyor. Türkiye’nin Shanghai, Guangzhou ve Hong Kong’da üç başkonsolosluğu var. 

Türk Ticaret Bakanlığı’ndan Tan, “Turizmin Çin-Türkiye ikili ilişkilerinde önemli iş birliği alanlarından biri olabileceğini düşünüyoruz. Bu ivmeyi sürdürmemiz ve turizmdeki iş birliğini güçlendirmemiz gerekiyor. İlave teşvik edici faaliyetlerle çabamızı sürdüreceğiz. Çin vatandaşlarının ilgisini korumak için, Çinli tüketicilerle medya ve televizyon üzerinden temasta kalmak istiyoruz. “ dedi.

Tan, küresel ticaretin çevrimiçi ve çevrimdışı boyutlarla birlikte gelecek 10 yılda dijital ticarete dönüştürüleceğini belirterek, “Mal ve hizmet satışına ilişkin yerleşik kuralların tamamen farklı olduğu bir çağın eşiğindeyiz. Gelecekte Çinli mevkidaşlarımızla yeni işbirlikleri yapmak için sıkı çalışıyoruz. Ayrıca Türkiye, Alibaba’ya bağlı Taobao, Tmall, ve Jindong gibi Çinli e-ticaret şirketleriyle daha fazla iş birliği inşa etmeye hazır.” ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet Şen 
Etiketler
Yorum Yap
Yurt
​Şanlıurfa DKKYB, Milletvekilleri ile Yetiştirici Sorunlarına Değindi
​Şanlıurfa DKKYB, Milletvekilleri ile Yetiştirici Sorunlarına Değindi
Şanlıurfa İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, yetiştiricilerin sorunlarına çözüm üretmek için Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Sayın Halil ÖZCAN ve Ak Parti Eski Şanlıurfa Milletvekili Sayın Seyit EYYÜPOĞLUile bir araya geldi.
Harran Üniversitesine Yeni Dekan
Harran Üniversitesine Yeni Dekan
Harran Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına atanan yeni isim belli oldu.
​Şanlıurfa’da Binlerce Kişi Tirit Kuyruğunda
​Şanlıurfa’da Binlerce Kişi Tirit Kuyruğunda
Şanlıurfa'da, Haliliye Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 5’incisi düzenlenen tirit ziyafetinde, binlerce kişiye yöresel tirit ikramında bulunuldu.
​Rektör Çelik, Üniversite Hastanesinde İncelemelerde Bulundu
​Rektör Çelik, Üniversite Hastanesinde İncelemelerde Bulundu
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde incelemelerde bulundu.
​Urfa Çalışma Grubu, Büyükşehir’e Urfa’nın Trafik ve Ulaşım Sorunlarını İletti
​Urfa Çalışma Grubu, Büyükşehir’e Urfa’nın Trafik ve Ulaşım Sorunlarını İletti
Urfa Çalışma Grubu, Şanlurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığının misafiri oldu.
​Harran Kaymakamı, Araba Tutkusu Olan Dawn Sendromlu Genci Arabasına Aldı
​Harran Kaymakamı, Araba Tutkusu Olan Dawn Sendromlu Genci Arabasına Aldı
Harran İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, down sendromlu Harranlı gençle yolda karşılaşaran aracına aldı.
​Şanlıurfa’nın Hayırsever Vatandaşı Yıldırım, Hayatını Kaybetti
​Şanlıurfa’nın Hayırsever Vatandaşı Yıldırım, Hayatını Kaybetti
Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde yeni yapılacak olan hastane için tarlasını hibe eden hayırsever vatandaş Enver Yıldırım hayatını kaybetti.
​Urfa Cumhuriyet Başsavcısı da Şehrimizi Yeşillendirdi
​Urfa Cumhuriyet Başsavcısı da Şehrimizi Yeşillendirdi
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı , 11 Kasım’da gerçekleştirilen fidan dikimine katıldı. Hakim ve savcılarla fidan dikimi için bir araya gelen Başsavcı Tolgahan Öztoprak, fidan dikimi öncesi Şanlıurfa Adliye önünde fidan dağıtımı da gerçekleştirdi.
​Siverek Ticaret Ve Sanayi Odasından Bir Ağaç Bir Nefes Kampanyası
​Siverek Ticaret Ve Sanayi Odasından Bir Ağaç Bir Nefes Kampanyası
Siverek Ticaret Ve Sanayi Odası, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı 'Geleceğe Nefes' adlı fidan dikimi kampanyasına katıldı.
​Taksiciler Derneği Başkanı Karadaş,Fidan Dikme Kampanyasına Katıldı
​Taksiciler Derneği Başkanı Karadaş,Fidan Dikme Kampanyasına Katıldı
Şanlıurfa Taksiciler Derneği Başkanı ve Dernek üyeleri, dün gerçekleşen fidan dikme kampanyasına katıldı.
​Haliliye Kaymakamlığından Ağaçlandırma Kampanyasına Tam Destek
​Haliliye Kaymakamlığından Ağaçlandırma Kampanyasına Tam Destek
Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan "Geleceğe Nefes" temalı ağaç dikme seferberliği devam ediyor.
​Kaymakam Duman, TUBİTAK İçin Hazırlanan Projeleri İnceledi
​Kaymakam Duman, TUBİTAK İçin Hazırlanan Projeleri İnceledi
Hilvan Kaymakamı Furkan Duman TUBİTAK 4006 Fuarı açılışını yaptı.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:39
Güneş
07:02
Öğle
12:16
İkindi
14:56
Akşam
17:19
Yatsı
18:37
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ