Bu haber 08 Ekim 2019 23:00:25 Tarihinde eklenmiştir.

​Bu köye muhtar dayanmıyor, 5 ayda 5 muhtar değişti

31 Mart'ta seçilen muhtarın istifa etmesiyle birlikte 2 say sonra yenilen seçimde ilk 2 sıralamadaki isimlerin farklı şartları taşımadığı gerekçesiyle 4.kişinin muhtar seçildiği, onun da görevi gerekçesiyle yer aldığı tartışma içerisine öldürülmesi sonucu 5 ayda 5. kez muhtar değişti.

​Bu köye muhtar dayanmıyor, 5 ayda 5 muhtar değişti

Yalvaç'a bağlı Çetince Köyü'nde, 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından, 1.Aza olması dolayısıyla 5 ayda göreve gelen 5.Muhtar Mehmet Ali Almacı, 20 Haziran 2020 'ye kadar görevini sürdürecek. Köyde, 20 Haziran 2020'de yapılacak seçimler ile bu kez muhtarlık seçimleri 1 yılda 2.kez yenilenmiş olacakken ve muhtarlığa seçilecek kişi ise 6. bir isim olacak.


Bazı yayın organlarında yapılan kötü yakıştırmalar konusunda bir özür beklediğini belirten Muhtar Mehmet Ali Almacı, “Kötü yakıştırmalar yapmak iyi bir şey değil ve yakışmadı. Bunu yapanlardan da özür bekliyorum. Bizim köyümüz gerçekten güzel bir köy. Gönül isterdi ki bu köyde 6 ay önceki gibi tek muhtar kalsaydı, bazı hizmetlerimiz de yapılsaydı. Şu ana kadar olduğu gibi, 5 muhtar değişince hiç kimse bir iş yapamadı” dedi.
Muhtar Almacı ayrıca, köyün büyük bölümünün geçimini sağladığı seracılık sektöründe sıkıntı yaşadıkları baraj için gereken 500 bin liralık onarım bedeli konusunda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yardım çağrısında bulundu.Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Çetince Köyü'nde 31 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra göreve gelen muhtarın 2 ay sonra istifa etmesi, ardından yenilenen seçimle göreve gelen 2 muhtarın daha sonra farklı gerekçelerle görevden alınması ve son olarak 4.muhtarın cinayete kurban gitmesi sonucu, köyü artık 5.muhtar yönetiyor. Geçen Ağustos ayında köyde yaşanan vahşice bir cinayete kurban giden 4.Muhtar Ayşe Adıgüzel'den sonra 1 .Aza'sı konumundayken görev tevdi edilen Mehmet Ali Almacı, yaklaşık 2 aydan bu yana muhtarlığı sürdürüyor.Aynı zamanda seracılıkla uğraşan Muhtar Almacı, vekaleten tevdi edilen muhtarlık görevini yeniden seçim yapılacağı belirtilen 20 Haziran 2020'ye kadar sürdürecek.
Köyde yaşanan sorun ve sıkıntılar ile birlikte 31 Mart'tan sonra 5 ayda göreve devam edebilen 5.muhtar olduğunu belirten Almacı yaptığı açıklamada sürece şöyle özetledi; “Ben 5.muhtarım. Birinci muhtarımız 31 Mart Seçimleri'nde seçilen Yahya Yürekli idi. Yahya Yürekli, seçimden birinci olarak çıktı, fakat 2 ay içerisinde çeşitli nedenlerle muhtarlığı bıraktı. Köy olarak tekrar Haziran ayında bir seçime daha gittik. Bu seçimde Mehmet Ali Er isimli vatandaş bu seçimi birincilikle bitirdi ama çeşitli nedenlerle sabıka kaydı olduğu ortaya çıkınca mazbatayı alamadı. Bu seçimde bu kez ikinci olan Selahattin Adıgüzel'e mazbatayı verdiler. Bu kez onun da 6 ay ikametgah şartını yerine getirmemiş olması dolayısıyla seçimden 3.çıkan Ayşe Adıgüzel'e mazbata verildi. ‘Efe Ayşe' lakabıyla tanınan Ayşe ablamız bu kez muhtarlık yapmaya başladı. Fakat, o da öyle talihsiz bir olay geçirdi ve vurularak öldürüldü. Sanırım yaklaşık 1,5 kadar görev yaptı ve hayatını kaybedince bu kez görevi 1. Aza olarak bana verdiler. 20 Haziran 2020'de tekrar yapılacak olan seçimlere kadar bu göreve ben bakacağım.”


 

5.Muhtarın yardım çağrısı: “Sayın Cumhurbaşkanım ve büyüklerime yalvarıyorum; bizim baraj sularımızın vanaları tamamen patlak”

Köyün ana geçim kaynağı olan seracılık ile ilgili yaşanan sıkıntılardan da söz eden Muhtar Almacı, “Köyümüzde aşağı yukarı bin 700 -bin 800 dekara yakın seralarımız var. Köyümüzde bulunan 550 -600 hanenin, bilfiil 450 - 460 hanesi seracılıkla geçiniyor. Gelir kaynakları tamamen seracılık. Bu sektörün iyi olabilmesi için olmazsa olmazımız suya ihtiyacımız var. Bizim mevcut sahip olduğumuz barajımızda sıkıntılar var. Buradan Sayın Cumhurbaşkanım ve büyüklerime yalvarıyorum; bizim baraj sularımızın vanaları tamamen patlak, daha önceden böyle süregeldiği için yaptıramıyoruz. Yaptırdığımız kontrollerde tamirat ve onarım için 400 - 500 bin lira civarında bir para gerekiyor. Bizim, böyle bir parayı bulmamızın imkanı yok. Onun için Bakanlığa yalvarıyoruz, Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz” dedi. 

“Bu köye yardım edin

“Bizim köyümüz çok büyük bir istihdam alanı” diyerek sözlerini sürdüren Muhtar Almacı, “Bu köye yardım edin. Bizim köyümüzde, öyle güzel domates, biber, patlıcan, kabak yetişiyor; inanın ki kalite. Fakat, pazarımız zayıf olunca, biz bunları satmakta zorlanıyoruz. Burada 10 - 11 tane ardiye ve küçük çapta hal var. Buralar bize yetersiz kalıyor. Buradan Kayseri, Bursa gibi büyük illere bizden mallar gidiyor. Biz isteriz ki; Adana'ya, Mersin'e, Kars'a, Sakarya'ya ve Edirne'ye mal satalım. Çünkü, bizim burada 3-4 aylık sezonda günlük 20 -21 kamyon salatalık - domates çıkıyor. Kalite on numara ama pazar zayıf. Siz belki marketlerden 5-10 liraya yiyorsunuz ama bir 50 kuruşa - 1 liraya mal satıyoruz. Çok yazık. Gübre fiyatları uçtu, gitti ama biz hala domates ve salatalığı aynı fiyattan satmaya çalışıyoruz. Böyle olunca biz vatandaş olarak sıkıntıdayız. Bu şartların daha iyi olmaları için bize yardımcı olunmasını istiyoruz. Özellikle barajımız konusundaki sıkıntılarımızın giderilmesini istiyoruz. İnşallah, büyüklerimiz duyar” ifadelerini kullandı.
Editör: Ahmet Şen  
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Tel Abyad’da Duygusal Anlar! Asker Yıllar Sonra Ailesine Kavuştu
​Tel Abyad’da Duygusal Anlar! Asker Yıllar Sonra Ailesine Kavuştu
Suriye Milli Ordusu (SMO) askeri, Barış Pınarı Harekatı kapsamında terörden arındırılan Tel Abyad’da ailesi ile yıllar sonra bir araya geldi.
​Sendika Başkanı: Audi Arıza Veriyordu Biz de BMW Aldık
​Sendika Başkanı: Audi Arıza Veriyordu Biz de BMW Aldık
Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci 1.3 milyona bir makam aracı aldı. "Aracı kampanyayla 1.3 milyona, 3 hafta önce aldım" diyen Değirmenci, maaşının '30 bin ile 50 bin lira arasında' olduğunu söyledi.
​Cumhurbaşkanlığından Basın Mensuplarına Kritik Uyarı: Haber Yapmak İkinci Planda Olmalı
​Cumhurbaşkanlığından Basın Mensuplarına Kritik Uyarı: Haber Yapmak İkinci Planda Olmalı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Barış Pınarı Harekatı'nı takip etmek için bölgede görev yapan basın mensuplarına uyarı yapıldı. Yapılan uyarıda, basın mensuplarının PKK tarafından kasıtlı olarak yapılan saldırılardan korunmak için dikkat etmesi gereken hususlar aktarıldı.
​MSB Videoyu Yayınladı! Teröristlerin Mühimmat Deposu 12’den Vuruldu
​MSB Videoyu Yayınladı! Teröristlerin Mühimmat Deposu 12’den Vuruldu
Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan video paylaşımında, PKK/PYD-YPG’li teröristlerin mühimmat ikmali yaparken havaya uçurulduğu anlar yer aldı.
Köyde Esrarengiz Olay, 150 Kuzu Telef Oldu
Köyde Esrarengiz Olay, 150 Kuzu Telef Oldu
Köylülere ait yüzlerce kuzu ölü bulundu. Ölü kuzulardan numune alan Uludağ Üniversitesi, ölüm sebebini belirleyememesi üzerine bölgeye İstanbul'dan uzman ekip sevk edildi. Öte yandan parça parça ölümlerin devam ettiği bildirilirken İstanbul’dan gelen uzman ekipler ölümlerin devam etmemesi için ölen kuzuları ahırda otopsi etti.
​Müşteriden Kalan Bir Avuç Fındık İşinden Etti
​Müşteriden Kalan Bir Avuç Fındık İşinden Etti
Oda temizlikçisi olarak çalıştığı lüks otelde, müşterilerden arta kalan cipsi ve bir avuç fındığı yönetimden izin almadan dolabına koyan işçi kapı önüne konuldu. Yargıtay, cep telefonunu otel müşterilerinin şarj aletine takmaktan imtinâ etmeyen işçinin tazminatsız şekilde kovulmasını öngören İş Mahkemesi kararını onadı.
​TikTok’ta Videolar Yayılmaya Başladı! Çin, Türklere Toplama Kampında Zulüm Ediyor!
​TikTok’ta Videolar Yayılmaya Başladı! Çin, Türklere Toplama Kampında Zulüm Ediyor!
Sosyal medya hesabında yeni bir akım başladı. Akımın adı “Kalbim artık Çin’in baskılarına katlanamıyor”. Bu akımın sosyal medyada yayılmasının sebebi ise Çin’in Uygur Türklerine toplama kamplarında hukuksuz şekilde davranmaları oldu.
​PKK/YPG'li 24 Terörist, Güvenlik Güçlerine Teslim Oldu!
​PKK/YPG'li 24 Terörist, Güvenlik Güçlerine Teslim Oldu!
Fırat’ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı planlandığı gibi başarıyla devam ederken başka çarelerinin kalmadığını gören teröristler silah bırakmaya başladı. Bu kapsamda 24 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.
​Erdoğan Açıkladı! Barış Pınarı Harekatı Ne Zaman Bitecek
​Erdoğan Açıkladı! Barış Pınarı Harekatı Ne Zaman Bitecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde medya yöneticileri ile bir araya gelerek Barış Pınarı Harekatı'nda gelinen son durum hakkında bilgi verdi.
​Kurtulmuş: Harekattaki Her Bir Hareketimiz Önceden Amerikalılara Bildiriliyor
​Kurtulmuş: Harekattaki Her Bir Hareketimiz Önceden Amerikalılara Bildiriliyor
Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştirdiği Barış pınarı Harekâtı'na ilişkin olarak açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "PKK terörünün Türkiye'ye maliyeti 2 trilyon dolardır. Bu Türkiye'nin 25 yılının yok edilmesi demektir" dedi.
​6 Yaşındaki Çocuk Su Kuyusuna Düştü
​6 Yaşındaki Çocuk Su Kuyusuna Düştü
13 metre derinlikteki eski su kuyusuna düşen 6 yaşındaki çocuk, itfaiye ve sağlık ekiplerinin zamanla yarışı ve özverili çabası ile kurtarıldı. Hastaneye kaldırılan çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
​Akla Gelmeyecek Hırsızlık Yapıyorlardı! 1234 Çetesi Yakalandı!
​Akla Gelmeyecek Hırsızlık Yapıyorlardı! 1234 Çetesi Yakalandı!
3 ilçede hırsızlık yapan “1234” çetesi üyeleri yakalandı. Zanlıların özellikle diafonlarını taktırdıktan sonra fabrika çıkışında otomatik olarak tanımlanan “1234” şifresini değiştirmemiş binaları hedef seçtikleri belirlendi. Hırsızlık anları ise güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:06
Güneş
06:25
Öğle
12:16
İkindi
15:25
Akşam
17:57
Yatsı
19:11
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ