Bu haber 08 Ekim 2019 23:00:25 Tarihinde eklenmiştir.

​Bu köye muhtar dayanmıyor, 5 ayda 5 muhtar değişti

31 Mart'ta seçilen muhtarın istifa etmesiyle birlikte 2 say sonra yenilen seçimde ilk 2 sıralamadaki isimlerin farklı şartları taşımadığı gerekçesiyle 4.kişinin muhtar seçildiği, onun da görevi gerekçesiyle yer aldığı tartışma içerisine öldürülmesi sonucu 5 ayda 5. kez muhtar değişti.

​Bu köye muhtar dayanmıyor, 5 ayda 5 muhtar değişti

Yalvaç'a bağlı Çetince Köyü'nde, 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından, 1.Aza olması dolayısıyla 5 ayda göreve gelen 5.Muhtar Mehmet Ali Almacı, 20 Haziran 2020 'ye kadar görevini sürdürecek. Köyde, 20 Haziran 2020'de yapılacak seçimler ile bu kez muhtarlık seçimleri 1 yılda 2.kez yenilenmiş olacakken ve muhtarlığa seçilecek kişi ise 6. bir isim olacak.


Bazı yayın organlarında yapılan kötü yakıştırmalar konusunda bir özür beklediğini belirten Muhtar Mehmet Ali Almacı, “Kötü yakıştırmalar yapmak iyi bir şey değil ve yakışmadı. Bunu yapanlardan da özür bekliyorum. Bizim köyümüz gerçekten güzel bir köy. Gönül isterdi ki bu köyde 6 ay önceki gibi tek muhtar kalsaydı, bazı hizmetlerimiz de yapılsaydı. Şu ana kadar olduğu gibi, 5 muhtar değişince hiç kimse bir iş yapamadı” dedi.
Muhtar Almacı ayrıca, köyün büyük bölümünün geçimini sağladığı seracılık sektöründe sıkıntı yaşadıkları baraj için gereken 500 bin liralık onarım bedeli konusunda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yardım çağrısında bulundu.Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Çetince Köyü'nde 31 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra göreve gelen muhtarın 2 ay sonra istifa etmesi, ardından yenilenen seçimle göreve gelen 2 muhtarın daha sonra farklı gerekçelerle görevden alınması ve son olarak 4.muhtarın cinayete kurban gitmesi sonucu, köyü artık 5.muhtar yönetiyor. Geçen Ağustos ayında köyde yaşanan vahşice bir cinayete kurban giden 4.Muhtar Ayşe Adıgüzel'den sonra 1 .Aza'sı konumundayken görev tevdi edilen Mehmet Ali Almacı, yaklaşık 2 aydan bu yana muhtarlığı sürdürüyor.Aynı zamanda seracılıkla uğraşan Muhtar Almacı, vekaleten tevdi edilen muhtarlık görevini yeniden seçim yapılacağı belirtilen 20 Haziran 2020'ye kadar sürdürecek.
Köyde yaşanan sorun ve sıkıntılar ile birlikte 31 Mart'tan sonra 5 ayda göreve devam edebilen 5.muhtar olduğunu belirten Almacı yaptığı açıklamada sürece şöyle özetledi; “Ben 5.muhtarım. Birinci muhtarımız 31 Mart Seçimleri'nde seçilen Yahya Yürekli idi. Yahya Yürekli, seçimden birinci olarak çıktı, fakat 2 ay içerisinde çeşitli nedenlerle muhtarlığı bıraktı. Köy olarak tekrar Haziran ayında bir seçime daha gittik. Bu seçimde Mehmet Ali Er isimli vatandaş bu seçimi birincilikle bitirdi ama çeşitli nedenlerle sabıka kaydı olduğu ortaya çıkınca mazbatayı alamadı. Bu seçimde bu kez ikinci olan Selahattin Adıgüzel'e mazbatayı verdiler. Bu kez onun da 6 ay ikametgah şartını yerine getirmemiş olması dolayısıyla seçimden 3.çıkan Ayşe Adıgüzel'e mazbata verildi. ‘Efe Ayşe' lakabıyla tanınan Ayşe ablamız bu kez muhtarlık yapmaya başladı. Fakat, o da öyle talihsiz bir olay geçirdi ve vurularak öldürüldü. Sanırım yaklaşık 1,5 kadar görev yaptı ve hayatını kaybedince bu kez görevi 1. Aza olarak bana verdiler. 20 Haziran 2020'de tekrar yapılacak olan seçimlere kadar bu göreve ben bakacağım.”


 

5.Muhtarın yardım çağrısı: “Sayın Cumhurbaşkanım ve büyüklerime yalvarıyorum; bizim baraj sularımızın vanaları tamamen patlak”

Köyün ana geçim kaynağı olan seracılık ile ilgili yaşanan sıkıntılardan da söz eden Muhtar Almacı, “Köyümüzde aşağı yukarı bin 700 -bin 800 dekara yakın seralarımız var. Köyümüzde bulunan 550 -600 hanenin, bilfiil 450 - 460 hanesi seracılıkla geçiniyor. Gelir kaynakları tamamen seracılık. Bu sektörün iyi olabilmesi için olmazsa olmazımız suya ihtiyacımız var. Bizim mevcut sahip olduğumuz barajımızda sıkıntılar var. Buradan Sayın Cumhurbaşkanım ve büyüklerime yalvarıyorum; bizim baraj sularımızın vanaları tamamen patlak, daha önceden böyle süregeldiği için yaptıramıyoruz. Yaptırdığımız kontrollerde tamirat ve onarım için 400 - 500 bin lira civarında bir para gerekiyor. Bizim, böyle bir parayı bulmamızın imkanı yok. Onun için Bakanlığa yalvarıyoruz, Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz” dedi. 

“Bu köye yardım edin

“Bizim köyümüz çok büyük bir istihdam alanı” diyerek sözlerini sürdüren Muhtar Almacı, “Bu köye yardım edin. Bizim köyümüzde, öyle güzel domates, biber, patlıcan, kabak yetişiyor; inanın ki kalite. Fakat, pazarımız zayıf olunca, biz bunları satmakta zorlanıyoruz. Burada 10 - 11 tane ardiye ve küçük çapta hal var. Buralar bize yetersiz kalıyor. Buradan Kayseri, Bursa gibi büyük illere bizden mallar gidiyor. Biz isteriz ki; Adana'ya, Mersin'e, Kars'a, Sakarya'ya ve Edirne'ye mal satalım. Çünkü, bizim burada 3-4 aylık sezonda günlük 20 -21 kamyon salatalık - domates çıkıyor. Kalite on numara ama pazar zayıf. Siz belki marketlerden 5-10 liraya yiyorsunuz ama bir 50 kuruşa - 1 liraya mal satıyoruz. Çok yazık. Gübre fiyatları uçtu, gitti ama biz hala domates ve salatalığı aynı fiyattan satmaya çalışıyoruz. Böyle olunca biz vatandaş olarak sıkıntıdayız. Bu şartların daha iyi olmaları için bize yardımcı olunmasını istiyoruz. Özellikle barajımız konusundaki sıkıntılarımızın giderilmesini istiyoruz. İnşallah, büyüklerimiz duyar” ifadelerini kullandı.
Editör: Ahmet Şen  
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Nüfus Müdürlüğü duyurdu! Eski ehliyetlerin değişim tarihlerinde değişikliğe gidildi
​Nüfus Müdürlüğü duyurdu! Eski ehliyetlerin değişim tarihlerinde değişikliğe gidildi
Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresi İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldı.
​Otomobil Devinden Rekor Karar
​Otomobil Devinden Rekor Karar
Toyota Motor, arızalı hava yastığına sahip olabileceği düşünülen milyonlarca aracını üretim hatası nedeniyle geri çağıracağını açıkladı.
​Kendini Mesih ilan eden Hasan Mezarcı: hadislerdeki recm cezasını iptal ediyorum
​Kendini Mesih ilan eden Hasan Mezarcı: hadislerdeki recm cezasını iptal ediyorum
2000'li yılların başında kendisini 'Mesih' ilan eden eski Refah Partisi İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı tesettüre uyma mecburiyetinin ardından Kur'an-ı Kerim'deki 'yüz sopa' ve hadislerdeki 'recm' cezasını iptal ettiğini ileri sürdü.
Direksiyon başında kalp krizi geçirdi, minibüs tellere asılı kaldı
Direksiyon başında kalp krizi geçirdi, minibüs tellere asılı kaldı
Direksiyon başında kalp krizi geçiren servis şoförünün kullandığı minibüs tellere asılı kaldı.
​Huzurevlerinde yer kalmadı
​Huzurevlerinde yer kalmadı
Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Engelli Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım, TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonuna bir sunum yaptı.
​Kadın cinayetlerini bitirecek keşif Cezaevinde aklına geldi, çıkınca yaptı
​Kadın cinayetlerini bitirecek keşif Cezaevinde aklına geldi, çıkınca yaptı
Bir vatandaş, artan kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi amacıyla elektronik kelepçeye “elektro şok” özelliği ekledi. Yeni sistem sayesinde elektronik kelepçeli kişi, yasaklı kişiye yaklaştığı zaman şok dalga ile hareket edemez hale geliyor.
​33 Yıldır Bulamayınca Gazeteye İlan Verdi: Aramazı Arz Ederim
​33 Yıldır Bulamayınca Gazeteye İlan Verdi: Aramazı Arz Ederim
‘Yalnızlık Allah’a mahsustur’ diyen 62 yaşındaki Abdullah Seyhan, 33 yıldır hayırlı bir kısmet bulamayınca çareyi gazeteye ilan vermekte buldu.
​Köylüler Ejderha Bulduk Dedi: Ağzından Alev Çıkacak Mı Diye Bekledik
​Köylüler Ejderha Bulduk Dedi: Ağzından Alev Çıkacak Mı Diye Bekledik
Dere yatağında bulunan ve ejderhayı andıran görüntüsü ile köylüleri heyecanlandıran sürüngen dikkat çekti.
​Kılıçdaroğlu açıkladı: CHP’li belediyelerde asgari ücret 2 bin 500 lira
​Kılıçdaroğlu açıkladı: CHP’li belediyelerde asgari ücret 2 bin 500 lira
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerde asgari ücretin net 2500 TL olacağını açıkladı.
​Kendini 'Mesih' ilan eden Hasan Mezarcı: Tesettüre Uyma Mecburiyetini Kaldırıyorum
​Kendini 'Mesih' ilan eden Hasan Mezarcı: Tesettüre Uyma Mecburiyetini Kaldırıyorum
2000'li yılların başında kendisini 'Mesih' ilan eden eski Refah Partisi İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı, 'haramı helal kılma yetkisini kullanarak tesettür mecburiyetini kaldırdığını' iddia etti.
Yediği Patates Sonu Oldu
Yediği Patates Sonu Oldu
evli ve 1 çocuk annesi Nilgün Yavuz Özcin (33) yediği patatesten sonra yaşamını yitirdi.
​EPDK Ceza Kesti! Tam 888 Bin Lira!
​EPDK Ceza Kesti! Tam 888 Bin Lira!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6 Kasım'da Fatih'te intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğinin gecikmiş borcu sebebiyle kesilmesinden dolayı CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ'ye 888 bin 397 lira idari para cezası kesti.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:04
Güneş
07:28
Öğle
12:41
İkindi
15:23
Akşam
17:45
Yatsı
19:04
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ