Bu haber 17 Eylül 2019 18:33:04 Tarihinde eklenmiştir.

Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Tarafından Bu Yıl 35’incisi Düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Gümrükhanı'nda Gerçekleştirildi

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Gümrükhanı'nda gerçekleştirildi.

Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Tarafından Bu Yıl 35’incisi Düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Gümrükhanı'nda Gerçekleştirildi

Şanlıurfa Tarihi Gümrük Hanı'ndaki törende esnafın dua etmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibince temsili "şed kuşanma" töreni gerçekleştirildi.Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Gümrükhanı'nda gerçekleştirildi.

Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, esnaf ve vatandaşlar katıldı. 

Dualarla başlayan etkinliklerde Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibi tarafından eski Ahilik Geleneği sergilendi. Çıraklıktan ustalığa geçisin sergilendiği oyunun ardından katılımcıları selamlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Ahilik kardeşlik, cömertlik demektir. Komşusunu düşünen; 'ben siftah yaptım, sen diğer esnafımıza git' diyen bir anlayışın olduğu bir merkezdeyiz. İşte burası sabah dergahta zikir ile başlayan, dualarla kapıların açıldığı, akşama kadar dostluğun ayakta durduğu bir yerdir. Ahilik bir medeniyetin oluşmasıdır Anadolu'da ve yine inancın hayata dönüşmesidir. Bu Ahilikle Anadolu; ticarette, siyasette, ekonomide dünyanın ileri devleti haline gelmiştir" dedi. 

Beyazgül: Gümrükhanı İçin Esnafımızla Birlikte Mücadele Verdik

Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi çarşılar bölgesinde yer alan esnafın talep ve önerilerini toparlayarak birlikte hareket edileceği bir çalışmayı hayata geçirdiklerini de sözlerine ekleyen Beyazgül, "Avukatlık yaptığım dönemlerde Gümrükhanı'nın otele dönüştürülmesi yönündeki girişimlerin önüne geçmek amaçlı esnaf arkadaşlarımızla birlikte hareket ettim. Gümrükhanı'nın aslına uygun bir şekilde ayakta kalması için hep birlikte emek harcadık. Şimdi burada Ahilik Haftası'nı kutluyoruz. Olması gereken de budur. Arkadaşlarımıza talimat verdim; Gümrükhanı ve tarihi çarşılar bölgesindeki esnafımızın tüm taleplerini bir arada toparlamak ve çözüm önerileri sunmak adına çalışma yapılacak. İhtiyaçlar belirlenerek gereğini yapalım istiyoruz" diye konuştu.

Programda tüm esnafa hayırlı ve bereketli işler dileyen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de Ahilik kültürünün Şanlıurfa'da önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Beyazgül, programın ardından çarşılar bölgesinde esnafı ziyaret ederek Ahilik nasihati dağıttı. Güzergah üzerinde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Beyazgül, Şanlıurfa'yı gezmeye gelen turistler ile de sohbet ederek şehre yönelik izlenimlerini dinledi. 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin:Ahilik Asırlarca Anadolu Ticaretinde Kalite Ve Estetiğin Tek Adresidir 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, törende yaptığı konuşmada, ahiliğin sadece mesleki dayanışmayı ve birlikteliği amaçlayan bir teşkilat olmadığını belirterek, ahiliğin asırlarca Anadolu ticaretinde kalite ve estetiğin tek adresi olduğunu söyledi.

Bu yıl Ahilik Haftası'nın 32. yılının kutlandığını belirten Erin, şöyle konuştu:

"Savaş dönemlerinde bu teşkilatın mensupları, ordumuz ve askerimizle birlikte büyük mücadeleler ortaya koymuş. Osmanlı imparatorluğunun ve Selçuklu'nun güçlenmesinde ve büyümesinde büyük zaferler elde edilmesinde Ahilik teşkilatının büyük faydaları vardır. Ahilik teşkilatının güçlenmesi bizim atalarımızın kurduğu imparatorlukların ve devletlerin güçlenmesiyle paralellik arz eder. Ne zaman ki devlet zayıfladı aynı zamanda Ahilik teşkilatının da zayıfladığı ve dağılmaya yüz tuttuğunu görüyoruz. Güçlü bir Ahilik teşkilatı güçlü bir devletle yaşamıştır. Buna yöneticiler olarak çok dikkat etmemiz gerektiğine inanıyorum. Ne zaman ahilik yozlaşmaya gitmiş bununla birlikte devletin de zayıfladığı görülmüştür." 

ŞESOB Başkanı Bakay: Ahilik; Toprakları Vatan Eden Ürünleri Sanata Dönüştüren, Davranışları Edeple Süsleyen, Alın Terini Onura Tebdil Eden Bir Ruhtur

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay da Ahiliğin, toprakları vatan eden ürünleri sanata dönüştüren, davranışları edeple süsleyen, alın terini onura tebdil eden bir ruh olduğunu söyledi.
Ahiliğin tarih boyunca bir çok mesleğe çok önemli etkisi olduğunu anlatan Bakay, " Ecdadımızın altı asır boyunca üç kıtada hükümran olmasıyla sağlayan ahilik, tarihi boyunca askerin kılıcı, alimin kalemi ve sultanın fermanı kadar önemli ve etkili bir güç olmuştur. Ahilik büyük medeniyet çınarımıza can suyu olmuştur. Fetihlerin kalıcılığı ahilerin erdemli davranışları sayesinde sağlanmıştır." dedi.
"Şed Kuşatma" törenin ardından esnaf ziyareti gerçekleştirildi.
 

ŞESOB Başkanı Bakay: Kutlamalara Katılan Herkese Teşekkür Ediyorum

Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah Erin; Şanlıurfa Büyüşşehir Belediye Başkanı sayın Beyazgül; İl Emniyet Müdürümüz sayın Veysel Tipioğlu; Merkez İlçe Belediye Başkanlarımız; Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı sayın Halil Peltek; Meslek Odaları Başkanları; Kurum Amirleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları’yla birlikte Gümrük Hanı’nda Düzenlenen 32. Ahilik Haftasını hep birlikte kutladık. Kutlamaya katılan herkese teşekkür ediyorum" dedi.Editör: Ahmet Şen

 
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
Türk Askerleri Görevde, Urfa Kadınları Mutfakta
Türk Askerleri Görevde, Urfa Kadınları Mutfakta
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bir grup kadın, evde elleriyle hazırladıkları yemekleri, sınırın sıfır noktasında Barış Pınarı Harekatı kapsamında görev yapan Mehmetçiklere ikram etti.
​Terör Şehidi Öğretmene Şanlıurfa’da Ziyaret
​Terör Şehidi Öğretmene Şanlıurfa’da Ziyaret
Balıkesir Albay Cafer Tayyar Nuran Oğuz Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, PKK terör örgütü tarafından kaçırılarak şehit edilen Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın Şanlıurfa'da adının verildiği okulu ziyaret ederek, öğrencilere hediyeler dağıttı.
​Şanlıurfa’da Pamuk Yüklü Kamyonlar Çarpıştı! 1 Yaralı
​Şanlıurfa’da Pamuk Yüklü Kamyonlar Çarpıştı! 1 Yaralı
Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde pamuk yüklü kamyonların çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaralandı.
​Şanlıurfa’da Otomobil Refüje Çarptı: 2 Yaralı
​Şanlıurfa’da Otomobil Refüje Çarptı: 2 Yaralı
Şanlıurfa’da otomobil refüje çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
​Şanlıurfa’ya Trambüsler Bugün Teslim Edilecekti! Bu Trambüsler Nerede?
​Şanlıurfa’ya Trambüsler Bugün Teslim Edilecekti! Bu Trambüsler Nerede?
Şanlıurfa'da ulaşımı rahatlatma amacıyla 60 milyon TL yatırılan ve zamanında test sürüşü gerçekleştirilen trambüslerin teslim süresi bugün (15 Ekim 2019) itibariyle doldu. Trambüsler Şanlıurfa’ya teslim edilmedi. Vatandaşlar yılan hikayesine dönen trambüs için açıklama bekliyor.
​Ceylanpınar'da Roket Düşen Evde Yangın Çıktı
​Ceylanpınar'da Roket Düşen Evde Yangın Çıktı
Şanlıurfa'nın Rasulayn sınırındaki Ceylanpınar ilçe merkezine peş peşe 2 roket düştü. Roketlerden birinin isabet ettiği evde yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor.
​Ceylanpınar'a 1 Saatte 25 Havan Mermisi Düştü
​Ceylanpınar'a 1 Saatte 25 Havan Mermisi Düştü
Türkiye'nin Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulması amacıyla Fırat'ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatı 6. gününde Suriye'nin Rasulayn kentinde sürdürülüyor. Terör hedefleri topçu bataryaları ve tanklar tarafından imha edilirken, Rasulayn'dan Ceylanpınar'a son 1 saat içerisinde 25 adet roket atıldı.
​Suruç’ta Terör Operasyonu: 2 Gözaltı
​Suruç’ta Terör Operasyonu: 2 Gözaltı
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sosyal medyadan terör propagandası yaptıkları iddiasıyla 2 şüpheli gözaltına alındı.
​Aşiret Liderlerinden Şanlıurfa Sınırında Barış Pınarı Harekatına Destek
​Aşiret Liderlerinden Şanlıurfa Sınırında Barış Pınarı Harekatına Destek
Suriye sınırında buluşan Suriyeli aşiret liderleri, Barış Pınarı Hareketi'ne destek verdi.
​Kızı Şehit Olan Urfalı Babadan Yürekleri Dağlayan Gurur
​Kızı Şehit Olan Urfalı Babadan Yürekleri Dağlayan Gurur
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde evinin önündeyken teröristlerin attığı roketle hayatını kaybeden 11 yaşındaki Elif Terim’in babası Halil Terim'in sözleri hem yürekleri dağladı hem de gururlandırdı. Terim, "Kızımı kaybettim onun acısı bir yana ama vatanım için önemli değil" dedi.
​Akçakaleliler Geri Dönüyor, Tel Abyadlılar Dönüş Hazırlıklarına Başladı
​Akçakaleliler Geri Dönüyor, Tel Abyadlılar Dönüş Hazırlıklarına Başladı
Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı günlerde terör örgütü PKK/YPG'nin attığı roketler nedeniyle ilçeyi terk eden Akçakaleliler, Tal Abyad'da kontrolün sağlanmasıyla geri dönmeye başladı. Tel Abyadlılar da dönüş hazırlıklarına başladı.
​Yıkılan minarenin yapımında malzemeden çalmışlar
​Yıkılan minarenin yapımında malzemeden çalmışlar
Büyüklüğünde yaşanan depremde minaresi yıkılan Hacı Ahmet Tükenmez Camii'nin inşaatında eksik malzeme kullanıldığı tespit edildi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:07
Güneş
06:27
Öğle
12:15
İkindi
15:23
Akşam
17:54
Yatsı
19:08
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ