Bu haber 24 Ağustos 2019 14:23:14 Tarihinde eklenmiştir.

ŞUSKİ’den Urfa'ya Somali Modeli

Günlerdir Şanlıurfa halkından büyük bir bölümünü susuz bırakarak yoğun tepkilere neden olan ŞUSKİ bugünlerde ne işle meşguldur?

ŞUSKİ’den Urfa'ya Somali Modeli

ŞUSKİ’den  Urfaya Somali  Modeli 

Günlerdir Şanlıurfa halkını susuz bırakarak yoğun tepkilere neden olan ŞUSKİ bugünlerde ne işle meşguldur acaba? Görevlerinden biri olan su dağıtım işini neden aksatıyor; varsa bir arıza neden bir an evvel  tamir edip suyu bırakmıyor? Teknik anlamda ve yeteri miktarda alet sıkıntısı mı yaşıyor; yoksa kalifiye eleman sorunu mu var? Veya her özel şirketin bazen başarısızlığının modern kılıfı ve refleksi olan “ödeme yapılmıyor” bahanesi mi var işin arkasında.  

Bir Elinizle Kaç Karpuz Taşıyorsunuz ki İşleriniz Aksıyor

Belki de bu tembelliğin arkasında bunların hiçbiri yatmıyor ancak yapacak başka işleri ve girecek başka ihaleler  var; onları kaçırmamak için elindeki işler sekteye uğruyor? Belki o  da evrensel standartlarla hareket eden ve birçok dalda iş yaparak başarı ve para elde eden kurum ve kuruluşlara özenerek bir elle onlarca karpuz tutmaya çalışıyordur? Nasıl olsa kıyamete kadar sülalemize yetecek miktarda servet toplamak moda olmuş ve herkes ve her kurum birbirleriyle yarışan bir vaziyete gelmiş. O nedenledir ki nasıl olsa Esmer benim nikahlım kendime bir sarışın da tavlamaya bakayım düşüncesi ve zihniyeti hakimdir. Zira mevcut işler ve elde edilen hasılatlar ruhumuzu ve cebimizi eskisi gibi tatmin etmiyor. 
 

Bir Mahallede 3 Gündür Sular Kesik ve Urfa Adeta Somalili’lerin Durumuna Düşmüş

Üç gündür sular kesik ve halk perişan. Belediye hasbel kadar nostaljik bir metodla tankerlerle su dağıtımı yaparak Somali’deki manzaraları anımsatıyor. Mahalleli kuyruğa girmeye başlıyor bazen kimilerine de yetişemiyor. Antik dönemleri geride bıraktık düşüncesiyle artık hiçbir aile su stoğu için bidon gibi ilkel araçlar da bulundurmuyor. Nasıl olsa barajımız var suyun günlerce kesileceğini kim hayalinden geçirebilirdi ki? Dolayısıyla Şanlıurfalı bazı mahalleler amansız ve hazırlıksız yakalandılar.
 

Kaynaklar mı Kurudu Yoksa Teknik Yetersizlik mi 

Klasik olacak ama söz konusu su olduğunda Fırat Nehri’nin yanımızdan geçtiğini ve dünyanın  en büyük barajının bizim ilimizde olduğu hakikatini yüzünüze vurmaktan çekinmiyor ve de bıkmıyoruz; olur ki bu demode sitemlerimiz gururunuzu okşar ve profesyonel onur adına ya yaptığınız işi dünya standartlarına göre yapar ya da Japon mühendislerinin yaptığı gibi işin içinden çıkamıyorum deyip istifa eder ve işi ehline bırakırsınız. Teknoloji ilerledi artık neredeyse ölüme bile çare bulmaya başladılar. Şanlıurfalı’lar “ya bu işi düzgün yapın ya da bırakın!” diye feryat etmeye başladılar. Hakikaten koca bir kurum olarak amacınız nedir ve ne yapmaya çalışıyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin; sosyolojik, psikolojik, iktisadi ve ailevi olarak içinden geçtiği bu zor süreçlerde sizlerin amacı vatandaşı susuz bırakarak normal insanların da ruh halini mi bozmak. Özelleştirmeyi henüz toplumsal anlamda içselleştiremediğimiz toplumsal bir alt bilinçle vatandaşı devlete karşı kışkırtmak mıdır gayeniz? Suyunu kestiğiniz ve günlerdir zor durumda bıraktığınız kırsal semtlerde yaşayan vatandaşımız  henüz özelleştirmenin ne olduğunu bilmediği için sizin gibi özel şirketlerin başarısızlığınızdan kaynaklanan refleks ve sitemini birinci elden devlete ve hükümete kırgınlık duyarak dışa vurmaya çalışıyor.


 

İçinde Bulunduğumuz Bu Zor Süreçte Size Suçsuz Bir Halkı Sussuz Bırakma Hakkını Kim Verdi

Sizler bu zor ve kritik bir dönemde başarısızlığınız ve beceriksizliğiniz yüzünden vatandaşla devleti karşı karşıya getireceğinizin algısı ve bilincinde misiniz? Ama nerde? Eğer bu kadar duyarlı, hassas, mantıklı ve elinizi vicdanınıza koyarak size verilen ve emanet edilen su gibi en mühim bir konu hakkında gayretli olsaydınız halkımız bugün bu sıkıntıları yaşamazdı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Genel Başkanı olduğu partiden ayrılarak yeni partilerin kurulduğu, terörle mücadele kapsamında; yanı başımızdaki bölgeye müdahale etmek için tetikte olduğumuz, yer yer şüpheli paketlerin bırakıldığı; kimliği ve kişiliği belli olmayan yaratıkların toplumsal huzuru bozmaya çalıştığı bu hassas günlerde günlerce suyu kesmenin ve hala suyu bırakmamış olmanızın günümüz teknolojisi ve  imkanları da göz önünde bulundurarak bilimsel, akla dayalı mantıksal ve vicdani bir açıklaması vardır elbette.  Editör: Ahmet Şen

 
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
​Doğukent Sakinleri Madde Bağımlılarından Tedirgin
​Doğukent Sakinleri Madde Bağımlılarından Tedirgin
Karaköprü’de boş bir arazide bulunan konteyner madde bağımlılarının meskeni haline geldi.
​Soylu Ekmek Zammına Karşı Çıktı: Her Zaman Halkımızın Yanındayız
​Soylu Ekmek Zammına Karşı Çıktı: Her Zaman Halkımızın Yanındayız
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ekmeğe yapılan zamma dur demek için Ceylapınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu, Kaymakamlığa şikayet dilekçesini sunduklarını duyurdu. Soylu yaptığı açıklamada “Gerekli kurumlara başvuruda bulunduk. Halkımızın yanındayız” dedi.
​Çiğdem Köksal Schmidt, Göbeklitepe Elden Gidiyor
​Çiğdem Köksal Schmidt, Göbeklitepe Elden Gidiyor
Şanlıurfa’da kar yağışlarının başlaması hayatı olumsuz etkilerken, vatandaşların yanında tarihi eserler de olumsuz etkilendi. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin karla kaplanaması Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt’in tepkisine neden oldu.
​Urfa İş Hanında Derin Çatlaklar Oluştu
​Urfa İş Hanında Derin Çatlaklar Oluştu
Yüzlerce işyerinin olduğu Urfa İş Hanı duvarlarında çatlaklar oluşması işyeri sahiplerini tedirgin ediyor.
Şanlıurfa’da İntihar Girişimi! İşsiz Vatandaş Belediye Önünde Kendini Yakmak İstedi
Şanlıurfa’da İntihar Girişimi! İşsiz Vatandaş Belediye Önünde Kendini Yakmak İstedi
Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde intihar etmek isteyen adamı güvenlik güçleri vazgeçirdi.
Başkan Beyazgül'den Karaköprü'ye müjde!
Başkan Beyazgül'den Karaköprü'ye müjde!
​Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Esentepeli vatandaşlara müjde geldi.
​Son Dakika! Şanlıurfa’da CHP Kongresinde Kavga! Yumruklar Konuştu
​Son Dakika! Şanlıurfa’da CHP Kongresinde Kavga! Yumruklar Konuştu
Şanlıurfa CHP İl Kongresinde tartışma çıktı. Çıkan tartışmada yumruklar konuşurken kongrenin yapıldığı salona çevik kuvvet polisleri girdi.
​Şanlıurfa CHP İl Kongresi Başladı! Eski Belediye Başkanı, Mevcut Başkana Karşı Çıkıyor
​Şanlıurfa CHP İl Kongresi Başladı! Eski Belediye Başkanı, Mevcut Başkana Karşı Çıkıyor
Şanlıurfa CHP İl Kongresi başladı. Mehmet Akif İnan Kongre Salonunda yapılan CHP İl Kongresinde Eski Kısas Belediye Başkanı, Şanlıurfa CHP İl Başkanı Hayrettin Cidir’e karşı çıkıyor.
​Tefeciler Şanlıurfa’da Yakayı Ele Verdi! Tam 6 Milyon TL Kazanç
​Tefeciler Şanlıurfa’da Yakayı Ele Verdi! Tam 6 Milyon TL Kazanç
Tefecilik ve pos tefecilik yoluyla milyonlar kira kazanç elde eden ve 123 vatandaşı mağdur ettikleri belirlenen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan adliyeye sevk edilen 37 şüpheliden 10'u tutuklandı.
Şanlıurfa’da Otomobil Şarampole Devrildi: 2 Yaralı
Şanlıurfa’da Otomobil Şarampole Devrildi: 2 Yaralı
Şanlıurfa'da bir otomobilin şarampole devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
​Şanlıurfa’da Trafik Kazası! 10 Yaralı
​Şanlıurfa’da Trafik Kazası! 10 Yaralı
Şanlıurfa’da otomobil ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 10 kişi yaralandı.
​Şanlıurfa’da Nikah Daireleri 14 Şubatta Doldu Taştı
​Şanlıurfa’da Nikah Daireleri 14 Şubatta Doldu Taştı
Şanlıurfa'da, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle evlenmek isteyen çiftler, nikah dairelerini doldurdu.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:43
Güneş
07:03
Öğle
12:44
İkindi
15:46
Akşam
18:15
Yatsı
19:30
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ