Bu haber 20 Ağustos 2019 19:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

Akçakale Belediye Başkanı Yalçınkaya / Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Yapılmalıdır

Fırat’ın Doğusuna olması planlanan harekat ile ilgili açıklamalarda bulunan Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Akçakale’nin Kudüs gibi olmadan harekatın biran önce başlatılması gerektiğini söyledi.

 Akçakale Belediye Başkanı Yalçınkaya / Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Yapılmalıdır

Fırat’ın Doğusuna olması planlanan harekat ile ilgili açıklamalarda bulunan Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Akçakale’nin Kudüs gibi olmadan harekatın biran önce başlatılması gerektiğini söyledi.  

Bölgeye Huzur İçin Harekatın Kaçınılmaz Olduğunu Vurguladı 

Fırat’ın Doğusuna olması planlanan harekat ile ilgili Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, önemli açıklamalarda bulundu. Yalçınkaya, terör örgütü PYD/YPG kontrolündeki Tel Abyad kentine komşu olan Akçakale ilçesine ve tüm bölgeye huzur için harekatın kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yalçınkaya, Akçakale’nin Kudüs gibi olmasına müsaade edilmeyeceğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın harekat konusunda kararlı olduğunu ifade etti.  

“Harekat Kaçınılmaz Türkiye’nin Başka Yolu Yok” 

Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Türkiye için harekatın kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Bu coğrafyanın, Türkiye’nin ve Akçakale’nin kendini müdafaadan başka, savunmadan başka, mağduriyetine çare aramaktan başka yolu yok. ABD, 15 bin kilometre öteden geldi buralara. Biz Akçakale olarak bu göçün mihnetini, kederini, acısını çektik, çekiyoruz. Şuanda külfetini biz ödüyoruz. Şanlıurfa ödüyor, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ödüyor. Yani bu durum nereye kadar sürecek. Buna dayanacak bir ilçe, bir halk gücünü kim gösterebilir. Mümkün müdür. Şu an itibariyle 150 bin kayıtlı yabancı göçmen Akçakale’de yaşıyor. Şunu söyleyeyim, Türkiye bu harekata çok geç kaldı. Bunu daha önce defalarca söyledim. Türkiye’nin başka yolu yok. Müdahaleden başka yolumuz yok. Türkiye’nin buralardaki mültecileri ülkelerine, memleketlerine göndermekten başka yolu yok. Açık söylemek istiyorum bu harekat kaçınılmazdır. Akçakale halkı, mültecilerin bu yükünü artık taşıyamaz hale gelmiştir. Ramazan ayında durumun tam farkına vardık. Yani burada Afrika ülkelerinde yaşanan dramların benzerlerine rast geldik. Akşamleyin sofrasına indirecek ekmeği olmayan aileler gördüm. Şunu açık söylemeliyim. Gelen mülteciler, hem burayı fakirleştirdi hem de çökertti. Şimdi onlara da bir şey diyemiyoruz çünkü mecbur kaldılar. Bunun çaresi ise yapılacak olan müdahaledir. Bunu başından beri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’a söyledim. Türkiye için bu harekat olması gerekiyor dedi. Başka çıkış yolu yok. Yarın daha da geç olabilir. Yani burası Kudüs gibi olmadan gereken yapılmalıdır” dedi.  

“Tecrit Edilmiş Bu İnsanlar Evlerine Kavuşacak” 

Akçakale İlçe Belediye Başkanı Yalçınkaya, harekat ile bölgeden tecrit edilmiş insanların evlerine kavuşacağını aktararak, “Ben bu ilçenin belediye başkanlığına isteyerek geldim. Yani niye geldim, en zahmetli yere talip olmamdaki sebep, bu felaketi gördüğüm içindir. Belediye başkanlığını, birikimim ve tecrübelerim ile yürütmek için talip oldum. Tabi bu süreçte buradaki bu kadar mültecinin, tecrit edilmiş bu insanların memleketlerine dönmesi noktasında ne yapabilirim sürekli muhasebede bulundum. Bu harekat için Türkiye bir an önce Fırat’ın Doğusuna girmelidir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da bu konuda son derece kararlı. Bu coğrafyayı benden iyi bilen yok. Her zaman sürprizlere hazır olmak lazımdır. Bütün yaşanan tecrübelerden, yaşanan felaketlerden ders çıkarmak gerekiyor. Mesela çekiç güç felaketini kendi gözümle gördüm. Yani oradaki olay Kuzey Irak’ın kurulmasına vesile oldu. Biz buna müsaade etmemeliyiz. İdare merkezi burası olmalı, kontrol merkezi burası olmalı. Daha sonra sevk ve idare Türkiye’de olmalı. Yani sınırın diğer tarafına bu vatandaşları intikal ettirmeli. Alanı boş bırakmamak lazım. Yani buradan göndereceğimiz zoraki değil. Yani teşvik edelim. Yani oranın coğrafyasının sahibi de oranın bekçiliğini yapsın. Yani orayı boşalttığında başkaları alanı dolduruyor. Şu anda oradaki PYD bin 500 kişidir. Yani Tel Abyad’ta yüz bin, yüz 50 bin kişilik nüfusun olduğu yerde ne işi var.
 

Orada Kürt Yok ki, Orası Kürt Bölgesi Değil ki

Orada Kürt yok ki, orası Kürt bölgesi değil ki. Yani Türkiye bu saatten sonra beceremiyorsa söyleyecek lafım yok. Yani bu kadar imkanları, bu kadar şartları, bu kadar yetişmiş ordusu var. Hata yapmamalıyız. Yaparsak bedeli ağır olur. Yani bunun bedelini geçmişte gördük. Kuzey Irak’ın eşiğinden döndük. Onun için burası çekiç güç olmamalı, yeni bir çekiç güce müsaade edilmemeli. Buradaki coğrafyadaki Arap kardeşlerin hakları korunsun. Her kez sağ salim evine dönsün, vatanına dönsün, kapımız çalışsın, burada istikrar olsun, barış olsun, kardeşlik olsun. Yani herkesin işi gücü olsun. Şu anda mültecilerin yaşadığı şehirlerde her iki tarafta mağdur. Kimse kusura bakmasın savaşı biz yaşıyoruz. Burada yaşayan halk yaşıyor. Savaş bedeli de Akçakale, Şanlıurfa ve Güneydoğu bölgesi ödüyor. Peki, bu ne zamana kadar böyle sürecek. Tam 8 yıldır sınır kapımız kapalı. 80 yıl mı sürecek. Bu savaşın bedelini Türkiye ödeyemez. Türkiye derhal bu harekatla bölgede barış ve güven ortamını sağlamalıdır” ifadelerini kulandı. 


Editör: Ahmet Şen
Etiketler
Yorum Yap
Asayiş
15 Şubat Gözaltıları Serbest Bırakıldı
15 Şubat Gözaltıları Serbest Bırakıldı
PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin yıldönümünde eylem yapacakları gerekçesiyle gözaltına alınan 13 zanlı çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Harran'da Feci Kaza: 1 Çocuk Hayatını Kaybetti
Harran'da Feci Kaza: 1 Çocuk Hayatını Kaybetti
Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir çocuğa otomobil çarptı.
Urfa'da İki Terörist Daha Teslim Oldu
Urfa'da İki Terörist Daha Teslim Oldu
​İçişleri Bakanlığı, emniyet ve jandarma birimlerinin ikna çalışması sonucu 2 teröristin daha güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı.
urfa'da silahlı kavga ölü ve yaralılar var
urfa'da silahlı kavga ölü ve yaralılar var
Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde iki grup arasında çıkan silahlı, taşlı, sopalı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti. Kavgada 15 kişi yaralandı.
Şanlıurfa'da ev yangını korkuttu
Şanlıurfa'da ev yangını korkuttu
Şanlıurfa’da bir binanın 4’üncü katında çıkan yangın paniğe neden oldu.
Gözaltına Alınan16 Kişi Adliyey Sevk Edildi
Gözaltına Alınan16 Kişi Adliyey Sevk Edildi
​Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümünde eylem yapacakları gerekçesiyle gözaltına alınan 16 zanlı adliyeye sevk edildi.
Urfa'da Motosiklet Kazası: 1 Yaralı
Urfa'da Motosiklet Kazası: 1 Yaralı
Şanlıurfa'da meydana gelen motosiklet kazasında bir kişi yaralandı
​Urfa’da FETÖ Operasyonu: Çok Sayıda Gözaltı Var …
​Urfa’da FETÖ Operasyonu: Çok Sayıda Gözaltı Var …
Aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 11 ilde, FETÖ'nün 2009'daki komiser yardımcılığına geçiş sınavının sorularını vermesine yönelik soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 24 şüpheliden 15'i yapılan operasyonla yakalandı.
Şanlıurfa'da Hayvan Hırsızları Tutuklandı
Şanlıurfa'da Hayvan Hırsızları Tutuklandı
Şanlıurfa’’da çok sayıda küçükbaş hayvanı çaldığı öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
DEAŞ İnfazcısı Türkiye'de Yakalandı
DEAŞ İnfazcısı Türkiye'de Yakalandı
Suriye'nin Deyrizor bölgesinde terör örgütü DEAŞ'ın üst düzey yöneticiliğini yapan 50 yaşındaki Abu Taki Alshamy kodlu terörist Bursa'da Terörle Mücadele ekiplerinin nefes kesen operasyonuyla yakalandı.
​Öcalan'ın Yakalanmasını Bahane Ederek Sağlık Merkezini Yaktılar
​Öcalan'ın Yakalanmasını Bahane Ederek Sağlık Merkezini Yaktılar
Terör örgütü PKK/KCK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının yıl dönümünü bahane ederek eylem yaptıkları ve sağlık merkezini yaktıkları iddiasıyla 7 şüpheli gözaltına alındı.
​Fuhuş Evine Operasyon
​Fuhuş Evine Operasyon
Fuhuş yapıldığı tespit edilen bir ev mühürlenirken 2 kişiye para cezası kesildi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:43
Güneş
07:03
Öğle
12:44
İkindi
15:46
Akşam
18:15
Yatsı
19:30
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ