Bu haber 17 Ağustos 2019 17:36:11 Tarihinde eklenmiştir.

​Şanlıurfa’daki Suriyeliler: Güvenli Bölge Oluşturulursa Ülkemize Gideceğiz

Türkiye ile ABD arasında Fırat’ın doğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölge çalışmaları devam ediyor. ABD’den 6 kişilik askeri heyet ile Türk yetkililerin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde kurmayı planladıkları Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları sürüyor. Türkiye’de yaşayan Suriyeliler de güvenli bölge oluşturulma çalışmalarını yakından takip ediyor. Suriyeliler, PKK/PYD terör örgütü tarafından halka yapılan zulmün son bulmasının tek yolunun Türkiye kontrolündeki güvenli bölge olduğunu söylüyor. Güvenli bölge oluşturulduğu takdirde 1 milyon insanın evine dönme imkanı yakalayacağı belirtildi.

​Şanlıurfa’daki Suriyeliler: Güvenli Bölge Oluşturulursa Ülkemize Gideceğiz

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrası Tel Abyad’tan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine kaçan ve buraya yerleşen Yasin El Ömer, "Biz Tel Abyad’ta yaşayan Suriyeliler olarak güvenli bölgenin bir an önce kurulmasını istiyoruz. Biz de güvenli bir şekilde Tel Abyad’a giderek orada yaşamak istiyoruz. Bizim Türkiye’den tek isteğimiz bu. Biz Suriyeliler bir an önce güvenli bölgenin hayata geçirilmesiyle birlikte YPG terör örgütünün talan ettiği ülkemize bir an önce dönüp Kürt, Türkmen ve Arap kardeşlerimizle birlikte güven içinde yaşamak istiyoruz. İnşallah en kısa sürede Türk askeri ve ABD askeri ortaklaşa olarak Fırat’ın doğusunu terör örgütlerinden temizler ve güvenli bölge oluştururlar. Tel Abyad karşıda ve orası benim memleketim. Ben ülkeme terör örgütlerinden dolayı giremiyorum çünkü şu anda Tel Abtad’ta YPG terör örgütünün akrabalarımıza ve halka zulüm ediyorlar. Bu zulmün bir an önce bitmesini bekliyoruz. Bu yaz döneminde Tel Abyad’ta bulunan bütün ekinlerimizi yaktılar. Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı ve Fırat’ın doğusundaki bütün ekinleri yaktılar, halk çok büyük sıkıntılar yaşadı” dedi. 
 

 

Terör örgütü gençleri uyuşturucuya alıştırıyor 

PKK/PYD terör örgütünün işgal ettiği yerlerde gençleri uyuşturucuya alıştırdığını söyleyen Yasin El Ömer, ”Gençlerimizi uyuşturucu bağımlısı yaptılar ve bunu gençler arasında yaygınlaştırdılar. Şu anda gençlerimizin çoğu madde bağımlısı oldu. Geleceğimiz olan gençlerimiz maalesef elimizden kayıp gitti” ifadelerini kullandı. 
 

Ailesiyle birlikte Rakka’dan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gelen Neval El Hatip, "İç savaştan sonra gençlerimiz arasında uyuşturucu yaygınlaştı. İnsanlar arasında merhamet duygusu neredeyse yok oldu. Bundan dolayı kardeş kardeşi, komşu komşuyu keser oldu. Bu güvensizlik ortamı şu anda Türkiye’de yaşayan biz Suriyelileri çok tedirgin ediyor. Bu yüzden güvenli bölge önem arz etmektedir. Güvenli bölgenin oluşturulması bizim için hayati önem taşıyan bir ihtiyaç oldu" dedi. 
 
 

Şanlıurfa'da Yaşayan Suriyeliler: Güvenli Bölge Oluşturulsun

Tek isteklerinin güvenli bölge olduğunu söyleyen Neval El Hatip, "Biz Recep Tayyip Erdoğan’dan sadece güvenli bölgeyi oluşturması için çaba ve gayret sarf etmesini istiyoruz. Çünkü güvenli bölge olmadan bizim ülkemize dönmemiz mümkün değil. Şu anda biz Türkiye’de güven içindeyiz. Komşularımızla, akrabalarımızla kendi evimizde gibiyiz. Temennimiz odur ki bir an önce güvenli bölge oluşur ve bizler de sağ salim ülkemize döneriz" ifadelerini kullandı. 
 

Deyrezor’da zulümden kaçarak 7 çocuğuyla birlikte Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gelen Coze El İsa, ”Biz şu anda burada güvendeyiz ancak ülkemize dönebilmemiz için yaşadığımız yerin güvenli olması lazım. Bizim çocuklarımız var, yaşlılarımız var, engellilerimiz var. Güvenli bölge oluşmadan bu insanların oraya gitmesi mümkün değil. Şu anda yaşadığımız yer, Deyrezor hiç güvenli değil. Şu anda bombalamalar devam ediyor. Rejim halen orada yaşayanlara sıkıntı çıkarıp zulmediyor. Ben yakın akrabalarımdan çok şehitler verdim. Sadece ben iki kardeşimi şehit verdim. Yakın akrabalarımdan cezaevine düşen, haber alamadığımız bir çok kişi var. Onlar ne oldu bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. 


 
 

Yaklaşık 1 milyon insan evine dönme imkanı bulacak 

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge sayesinde Türkiye’den yaklaşık 500 bin Suriyelinin evine dönme imkanı bulacağı öğrenildi. PKK/PYD terör örgütünün zulmünden kaçarak Suriye’nin başka bölgelerine giden insanların da dönmesiyle bu rakamın 1 milyona ulaşacağı belirtildi. 
 
 
Editör: Bahar Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
Start Fuarcılığın Şanlıurfa’da Düzenlediği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarında Skandal
Start Fuarcılığın Şanlıurfa’da Düzenlediği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarında Skandal
Şanlıurfa’da 20-23 Şubat tarihleri arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı sessiz sedasız bir şekilde gerçekleştirildi. Hiçbir tanıtım ve reklam yapılmadan Start Fuarcılık tarafından düzenlen Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı beklentinin çok gerisinde kaldı. Binlerce lira para vererek buradan stant kiralayan katılımcılar ise eli boş döndü.
​Urfa Barosu Da O Davaya Müdahil Oldu
​Urfa Barosu Da O Davaya Müdahil Oldu
Şanlıurfa Barosu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Kanal İstanbul projesine ilişkin “Çevre Etki Değerlendirilmesi Olumlu” kararı aleyhinde iptali için davacı olduklarını açıkladı.
​Urfa Milletvekili Özcan: Köprülü Kavşak Bu Yıl Sonuna Kadar Bitecek
​Urfa Milletvekili Özcan: Köprülü Kavşak Bu Yıl Sonuna Kadar Bitecek
Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Halil Özcan, Şanlıurfa ile ilgili projeleri Ankara’da yakinen takip ettiğini ifade ederek çeşitli açıklamalarda bulundu. Özcan, yaptığı açıklamada Köprülü Kavşağı’nın bu senenin sonunda biteceği müjdesini verdi.
Bu Nasıl Yanlışlık! Eyyübiye Belediyesi’nin LGBT Yönetmeliği Meclise Gitti
Bu Nasıl Yanlışlık! Eyyübiye Belediyesi’nin LGBT Yönetmeliği Meclise Gitti
​Eyyübiye belediyesinde meclise sunulan yönergedeki LGBT maddesi tepkilere neden oldu. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un meclis oylamasına sunulmasını istediği yönergenin internetten kopyala yapıştır yöntemi ile yapıldığı ifade edildi.
​Vekil Halil Özcan’dan Tefecilere Net Mesaj
​Vekil Halil Özcan’dan Tefecilere Net Mesaj
Şanlıurfa’nın kanayan yarası haline gelen tefecilik ile igili Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan’dan flaş bir açıklama geldi.
Hilvan'a Sporu Sevdiren Kaymakam
Hilvan'a Sporu Sevdiren Kaymakam
Hilvan’a atandığı günden bu yana Hilvanlılar ile adeta bir aile olan Kaymakam Furkan Duman, özellikle gençler ve çocuklar tarafından çok seviliyor.
Büyükşehir Belediyesi Urfalıların Parasını Çar Çur Ediyor
Büyükşehir Belediyesi Urfalıların Parasını Çar Çur Ediyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi daha önce yol daraltma bahanesiyle 18 Mart caddesinde yaptığı kaldırımları bu sefer de yolu genişletme bahanesiyle tekrardan kaldırdı.
Ceylanpınar’da Köpekler Birbirini Yemeye Başladı
Ceylanpınar’da Köpekler Birbirini Yemeye Başladı
Ceylanpınar’da köpekler birbirini yemeye başladı.
Urfa Gureğhleri Tescillenecek
Urfa Gureğhleri Tescillenecek
Şanlıurfa'ya has Gureğh Çoban Köpeklerinin tanıtılması için 7 gıda tarım ve hayvancılık fuarında kurulan stant üç gün boyunca fuarın en gözdesi oldu.
Şanlıurfa Tarım ve Hayvancılık Fuarında Çocukların Ölümcül Oyunu
Şanlıurfa Tarım ve Hayvancılık Fuarında Çocukların Ölümcül Oyunu
Şanlıurfa tarım ve hayvancılık fuarında çocukların tehlikeli oyunu yürekleri ağza getirdi.
​Şanlıurfa’da Kumalık Cinayetinde Suriye’ye Kaçmak İsteyen 1 Kişi Tutuklandı
​Şanlıurfa’da Kumalık Cinayetinde Suriye’ye Kaçmak İsteyen 1 Kişi Tutuklandı
Şanlıurfa’da kumalığı kabul etmeyen kadını önce uçurumdan atıp ardından başını taşla ezen şüphelilerden biri tutuklandı.
​Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde Skandal
​Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde Skandal
Balıklıgöl Hastanesi’nde yaşlı bir vatandaşın kal aldırdıktan sonra ellerinin titremesi sebebiyle pamuğu koluna bastıramaması sonucu kolundan kan akması ve o kanın doktorun eline bulaşması tartışma yarattı.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:32
Güneş
06:52
Öğle
12:43
İkindi
15:52
Akşam
18:24
Yatsı
19:38
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ