Bu haber 01 Ağustos 2019 22:00:52 Tarihinde eklenmiştir.

​Bakan Selçuk'tan memurlar için önemli zam açıklaması! Memurlar ne kadar zam alacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Konfederasyonlarımızın ve sendikalarımızın bize sunduğu, kamuoyuyla da paylaşılan, 800’ü aşan talep olduğunu görüyoruz. Bu süreci etkin kullanmamız gerekiyor” dedi.

​Bakan Selçuk'tan memurlar için önemli zam açıklaması! Memurlar ne kadar zam alacak

Kamu işveren heyeti ile kamu görevlileri sendikaları heyeti arasında yapılan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nin açılış toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirildi. 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra gerçekleştirilen ilk görüşme olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “İnanıyorum ki burada, karşılıklı anlayış ve işbirliği içinde, demokratik bir müzakere sürecini birlikte yürüteceğiz. Her şeyden önce bizler, kamu işvereni ve kamu görevlileri olarak taraftan ziyade büyük bir aileyiz. Her zaman olduğu gibi Türkiye için el ele vereceğimize güveniyorum” diye konuştu. Özellikle AK Parti iktidarları döneminde kamu görevlilerinin sendikalaşma oranının artan bir seyir izlediğinin altını çizen Selçuk, 2002 yılında yüzde 48 olan sendikalaşma oranının 2019'da yüzde 67'ye ulaştığını kaydetti. Selçuk, kamu görevlileri sendikacılığı alanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bugüne kadar hayata geçirilen düzenlemeleri de aktardı. Kamu görevlilerine mali ve sosyal hakları için toplu sözleşme imkânı sunan 2010 Anayasa referandumunu hatırlatan Selçuk, “Kamu görevlileri sendikacılığında 2002 yılından 2010 yılına kadar toplu görüşme sistemi vardı. Bu süreçte gerçekleştirilen 9 toplu görüşmenin 8'i yine hükümetlerimiz döneminde yapıldı.2012 yılında yürürlüğe giren yasa doğrultusunda toplu görüşme sistemi, toplu sözleşmeye dönüştü. Ve akabinde toplam dört toplu sözleşme gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. 
Sosyal taraflarla istişare mekanizmalarını sadece toplu sözleşme süreçleriyle sınırlı tutmayacaklarını belirten Selçuk, sendikal faaliyetlerin ve işlevlerin desteklenmesinin her zaman savundukları temel yaklaşımlardan biri olduğunu söyledi. Öte yandan Selçuk, bugüne kadar kamu çalışanlarının beklentilerine uygun olarak yaptıkları yasal düzenlemeleri de hatırlattı. Son 17 yılda, uzman, müfettiş gibi kariyer meslek mensubu sayısını 13 binden 58 bine, hemşire sayısını 39 binden 154 bine, tabip sayısını 37 binden 95 bine, öğretmen sayısını 516 binden 920 bine, din görevlisi sayısını 68 binden 113 bine çıkardıklarını ifade eden Selçuk, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kamu personelinin artan mali yüküne rağmen, AK Parti iktidarları döneminde, enflasyonun üzerinde maaş artışları sağlayarak kamu çalışanlarımızın alım gücünü korumaya devam ettik. 2002 yılında 392 lira olan en düşük devlet memuru aylığı, 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 3.723 lirayı buldu. Böylece en düşük memur aylığında nominal düzeyde yüzde 849, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 102 oranında artış sağlamış olduk. Ortalama devlet memuru aylığı ise 2002 yılında 578 lira iken, 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 4.481 liraya yükseldi. Burada da nominal düzeyde yüzde 65, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 65 oranında artış gerçekleştirdik.” 
Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nin, karşılıklı diyalog ve uzlaşma arayışına dayalı dinamik bir süreç olduğunun altını çizen Selçuk, “İşte bugün bu masada başlattığımız 5. Dönem Toplu Sözleşme müzakerelerinde de hem kamu görevlilerinin genelini hem de 11 hizmet kolunu ilgilendiren mali ve sosyal hakları konfederasyonlarımız, sendikalarımız ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile beraber değerlendireceğiz.Bu süreçte tüm tarafların konulara mali ve sosyal haklar çerçevesinden ayrılmadan ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda bütüncül bir bakışla yaklaşmalarını çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.


Selçuk son olarak müzakerelerin yasa gereği Ağustos ayı içinde tamamlanması gerektiğini aktararak, “Konfederasyonlarımızın ve sendikalarımızın bize sunduğu, kamuoyuyla da paylaşılan, 800'ü aşan talep olduğunu görüyoruz. Bu süreci etkin kullanmamız gerekiyor.Bu talepler, yarından itibaren başlayacak çalışma komisyonları tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra, ikinci masa toplantısında müzakerelerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Bahar Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Türkiye’nin 93 Yıllık Köklü Firması Almanlara Satılıyor
​Türkiye’nin 93 Yıllık Köklü Firması Almanlara Satılıyor
Türkiye'de 93 yıldır hizmet gösteren ilk otobüs firması Kamil Koç'un Almanya merkezli Flixmobiliy'e devri için Rekabet Kurumuna başvuru yapıldı.
​Saymaz’a Bir Destek de Kamalak’tan Geldi: Şehvetiye Tarikatı İslam’a Hizmettir
​Saymaz’a Bir Destek de Kamalak’tan Geldi: Şehvetiye Tarikatı İslam’a Hizmettir
Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Gazeteci İsmail Saymaz’ın “Şehvetiye Tarikatı” adlı kitabından dolayı Saymaz’ı arayarak tebrik etti. Kamalak kitabın İslam’a hizmet ettiğini söyledi.
​Soylu, Kürtler 10-15 Çocuk Yapıyorlardı, Şehir Yaşantısı Onları Da 2-3 Çocuğa Düşürecek
​Soylu, Kürtler 10-15 Çocuk Yapıyorlardı, Şehir Yaşantısı Onları Da 2-3 Çocuğa Düşürecek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, 3 HDP'li belediye başkanının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasına ilişkin, "Karar siyasi değildir, hukuk çerçevesinde bir idari karardır" dedi.
​Memurlar ile Hükümet Yine Anlaşamadı
​Memurlar ile Hükümet Yine Anlaşamadı
1 Ağustos'ta başlayan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri mütabakatsızlıkla sonuçlandı. Toplu Sözleşme masasında yetkili konfederasyon Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti arasında anlaşma sağlanamadı.
​İkinci El Araç Alacaklar Dikkat! Eylül Ayında Zorunlu Hale Geliyor
​İkinci El Araç Alacaklar Dikkat! Eylül Ayında Zorunlu Hale Geliyor
İkinci el araç alacak vatandaşlar, daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken Eylül ayından itibaren aracı alır almaz sigorta yaptırmak zorunda kalacak.
​Erdoğan’dan Esnafa 100 Bin TL Kredi
​Erdoğan’dan Esnafa 100 Bin TL Kredi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafa 100 bin TL kredi desteği verilmesine yönelik talimat verdi.
​Aşiret Düğününde Damadın Abisinden Görülmemiş Takı
​Aşiret Düğününde Damadın Abisinden Görülmemiş Takı
Aşiret düğününde damadın abisinin damada altın yerine taktığı hediye davetlileri şaşırttı.
​Bugün Sona Erecekti! Suriyelilere Tanınan Süre Uzatıldı
​Bugün Sona Erecekti! Suriyelilere Tanınan Süre Uzatıldı
İstanbul’da kaydı olmayan Suriyelilere kayıtlı oldukları illere gitmeleri için daha önce tanınan süre bugün sondu. Soylu’nun yaptığı açıklamaya göre Suriyelilere tanınan süre 30 Ekim’e kadar uzatıldı.
​Eski Mankenden İmamoğlun’a Sert Çıkış
​Eski Mankenden İmamoğlun’a Sert Çıkış
Eski manken Tuğçe Kazaz, açıklamalarıyla yine gündeme oturdu. Kazaz, İstanbul'da sel felaketi yaşanırken tatilde olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na "Şov yapmadan o koltukta duramıyorsun" diyerek tepki gösterdi.
Ahmet Türk'ün Yerine Gelen Başkan İşten Çıkarılanları Geri Alıyor
Ahmet Türk'ün Yerine Gelen Başkan İşten Çıkarılanları Geri Alıyor
Görevden alınan HDP’li Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk tarafından 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 29 kodu ile işten çıkarılan şehit yakınları ve aileleri için ilk müjde geldi.
​Başkan Aksak: Hepimiz Ceylanpınar'ız, Herkesi Sükunete Davet Ediyorum
​Başkan Aksak: Hepimiz Ceylanpınar'ız, Herkesi Sükunete Davet Ediyorum
Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak, son günlerde ilçede yaşanan tatsız olayların temelinde işsizlik sorunu olduğunu belirterek, sorunun çözümü için yoğun çaba harcadıklarını belirtti.
​Elinde Baltayla Çatıya Çıkan Adam Aşağı Düştü
​Elinde Baltayla Çatıya Çıkan Adam Aşağı Düştü
Bir kişi çocuklarını ve eşini göremediği iddiasıyla elinde baltayla çatıya çıktı. Ancak dengesini kaybederek 7 metre yükseklikten aşağı düştü.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:16
Güneş
05:42
Öğle
12:32
İkindi
16:14
Akşam
19:12
Yatsı
20:32
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ