Bu haber 01 Ağustos 2019 22:00:52 Tarihinde eklenmiştir.

​Bakan Selçuk'tan memurlar için önemli zam açıklaması! Memurlar ne kadar zam alacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Konfederasyonlarımızın ve sendikalarımızın bize sunduğu, kamuoyuyla da paylaşılan, 800’ü aşan talep olduğunu görüyoruz. Bu süreci etkin kullanmamız gerekiyor” dedi.

​Bakan Selçuk'tan memurlar için önemli zam açıklaması! Memurlar ne kadar zam alacak

Kamu işveren heyeti ile kamu görevlileri sendikaları heyeti arasında yapılan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nin açılış toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirildi. 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra gerçekleştirilen ilk görüşme olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “İnanıyorum ki burada, karşılıklı anlayış ve işbirliği içinde, demokratik bir müzakere sürecini birlikte yürüteceğiz. Her şeyden önce bizler, kamu işvereni ve kamu görevlileri olarak taraftan ziyade büyük bir aileyiz. Her zaman olduğu gibi Türkiye için el ele vereceğimize güveniyorum” diye konuştu. Özellikle AK Parti iktidarları döneminde kamu görevlilerinin sendikalaşma oranının artan bir seyir izlediğinin altını çizen Selçuk, 2002 yılında yüzde 48 olan sendikalaşma oranının 2019'da yüzde 67'ye ulaştığını kaydetti. Selçuk, kamu görevlileri sendikacılığı alanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bugüne kadar hayata geçirilen düzenlemeleri de aktardı. Kamu görevlilerine mali ve sosyal hakları için toplu sözleşme imkânı sunan 2010 Anayasa referandumunu hatırlatan Selçuk, “Kamu görevlileri sendikacılığında 2002 yılından 2010 yılına kadar toplu görüşme sistemi vardı. Bu süreçte gerçekleştirilen 9 toplu görüşmenin 8'i yine hükümetlerimiz döneminde yapıldı.2012 yılında yürürlüğe giren yasa doğrultusunda toplu görüşme sistemi, toplu sözleşmeye dönüştü. Ve akabinde toplam dört toplu sözleşme gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. 
Sosyal taraflarla istişare mekanizmalarını sadece toplu sözleşme süreçleriyle sınırlı tutmayacaklarını belirten Selçuk, sendikal faaliyetlerin ve işlevlerin desteklenmesinin her zaman savundukları temel yaklaşımlardan biri olduğunu söyledi. Öte yandan Selçuk, bugüne kadar kamu çalışanlarının beklentilerine uygun olarak yaptıkları yasal düzenlemeleri de hatırlattı. Son 17 yılda, uzman, müfettiş gibi kariyer meslek mensubu sayısını 13 binden 58 bine, hemşire sayısını 39 binden 154 bine, tabip sayısını 37 binden 95 bine, öğretmen sayısını 516 binden 920 bine, din görevlisi sayısını 68 binden 113 bine çıkardıklarını ifade eden Selçuk, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kamu personelinin artan mali yüküne rağmen, AK Parti iktidarları döneminde, enflasyonun üzerinde maaş artışları sağlayarak kamu çalışanlarımızın alım gücünü korumaya devam ettik. 2002 yılında 392 lira olan en düşük devlet memuru aylığı, 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 3.723 lirayı buldu. Böylece en düşük memur aylığında nominal düzeyde yüzde 849, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 102 oranında artış sağlamış olduk. Ortalama devlet memuru aylığı ise 2002 yılında 578 lira iken, 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 4.481 liraya yükseldi. Burada da nominal düzeyde yüzde 65, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 65 oranında artış gerçekleştirdik.” 
Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nin, karşılıklı diyalog ve uzlaşma arayışına dayalı dinamik bir süreç olduğunun altını çizen Selçuk, “İşte bugün bu masada başlattığımız 5. Dönem Toplu Sözleşme müzakerelerinde de hem kamu görevlilerinin genelini hem de 11 hizmet kolunu ilgilendiren mali ve sosyal hakları konfederasyonlarımız, sendikalarımız ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile beraber değerlendireceğiz.Bu süreçte tüm tarafların konulara mali ve sosyal haklar çerçevesinden ayrılmadan ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda bütüncül bir bakışla yaklaşmalarını çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.


Selçuk son olarak müzakerelerin yasa gereği Ağustos ayı içinde tamamlanması gerektiğini aktararak, “Konfederasyonlarımızın ve sendikalarımızın bize sunduğu, kamuoyuyla da paylaşılan, 800'ü aşan talep olduğunu görüyoruz. Bu süreci etkin kullanmamız gerekiyor.Bu talepler, yarından itibaren başlayacak çalışma komisyonları tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra, ikinci masa toplantısında müzakerelerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Bahar Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Elazığ ve Malatya otobüs bilet fiyatlarını ücretsiz yaptılar
​Elazığ ve Malatya otobüs bilet fiyatlarını ücretsiz yaptılar
Metro Turizm ve Kamil Koç firmaları, Türkiye'nin her yerinden Malatya ve Elazığ seferlerinde, gidiş dönüş biletlerini ücretsiz yaptı. Firmalara sosyal medyadan övgüler yağdı.
​15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde dehşete düşüren olay!
​15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde dehşete düşüren olay!
Bir vatandaş 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde aracını durdurarak denize atladı. Denize atlayan şahsın duran aracına çarpan motosikletli şahıs ise ağır yaralandı.
ŞANLIURFA’LI JUDOCU ENGEL TANIMADI
ŞANLIURFA’LI JUDOCU ENGEL TANIMADI
Kilis’te yapılan İşitme Engelliler Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası’nda Şanlıurfa Judo İhtisas Kulübü sporcusu Muhammed Ağaç 81 kiloda tüm rakiplerini yenerek Türkiye Şampiyonu oldu.
Son Dakika Erdoğan Elazığ’da Açıkladı! Hızlı Şekilde TOKİ Yapacağız
Son Dakika Erdoğan Elazığ’da Açıkladı! Hızlı Şekilde TOKİ Yapacağız
İstanbul’dan Elazğ’a gelen Erdoğan deprem bölgesinde incelemede bulunurken, Elazığ’da hızlı bir şekilde TOKİ yapılacağını ve depremzedelerin hizmetine sunacağını açıkladı.
​Erdoğan Deprem Bölgesinde! Cenaze Namazına Katılıyor
​Erdoğan Deprem Bölgesinde! Cenaze Namazına Katılıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.
Sosyal Yardım Merkezinde İnceleme
Sosyal Yardım Merkezinde İnceleme
Sosyal yardım merkezinde inceleme
Telefon Sipariş Etti,Bakın Ne Geldi!
Telefon Sipariş Etti,Bakın Ne Geldi!
Konya’da daha önce borçlarını ödemesi için kredi vereceğiz diyerek dolandırılan bedensel engelli Ali Kalaycı, bu kez de internet üzerinden yaptığı alışverişler sonucu 3 bin 200 lira değerinde telefon kazandığını sanarak 149 lira KDV ödeyip aldığı kargosundan yaprak ve losyon çıkınca neye uğradığını şaşırdı.
112’ye gelen çağrıların yüzde 92’si gereksiz
112’ye gelen çağrıların yüzde 92’si gereksiz
- 112’ye gelen çağrıların yüzde 92’si gereksiz
Urfalı Mukim Tahir memleketinde Anıldı
Urfalı Mukim Tahir memleketinde Anıldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile Kültür Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından Şanlıurfa’nın yetiştirmiş olduğu ünlü ses sanatkarlarından Mukim Tahir anma konseri gerçekleştirildi.
Şanlıurfa’da Ölen Damadın Yakınları Basın Mensuplarına Saldırdı
Şanlıurfa’da Ölen Damadın Yakınları Basın Mensuplarına Saldırdı
Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde düğünde kardeşi tarafından kazara vurulan ve tedavi gördüğü hastanede 12 gün sonra hayatını kaybeden damadın yakınları, basın mensuplarına saldırdı.
Başkan Kuş Sözünü Tuttu,Eyyübiye'ye Bir Hizmet Daha
Başkan Kuş Sözünü Tuttu,Eyyübiye'ye Bir Hizmet Daha
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un girişimleriyle açılan Halkbank şubesi, Eyüp Peygamber caddesinde hizmete girdi. Bankayı ziyaret eden ve hesap açan Başkan Kuş,” Şubemiz Eyyübiye’ye hayırlı olsun. Sözlerimizi bir bir yerine getiriyoruz.” Dedi.
Bangladeş'te Şanlıurfa Mahallesi Kuruldu
Bangladeş'te Şanlıurfa Mahallesi Kuruldu
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Myanmar’ın zulüm ve işkenceleri sebebiyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanları Bangladeş’te ziyaret ederek Kurulan Şanlıurfa Mahallesinin açışını yaptı.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:03
Güneş
07:26
Öğle
12:42
İkindi
15:25
Akşam
17:49
Yatsı
19:07
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ