Bu haber 13 Temmuz 2019 21:42:34 Tarihinde eklenmiştir.

Harran Güneydoğu’nun Parlayan Yıldızı Oluyor.

Kaymakam Ömer Faruk Çelik’ten Harran’da Önemli Projeler.

Harran Güneydoğu’nun Parlayan Yıldızı Oluyor.

Dünyanın ilk bilim merkezlerinden birisi olan, dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu yer olan Harran İlçesi, Kaymakamlığın projeleriyle Şanlıurfa ve bölgenin yükselen değeri haline geliyor.
Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde Kaymakam Ömer Faruk Çelik’in gerçekleştirdiği projeler, ilçeyi her alanda kalkındırmaya başladı.
Binlerce yıllık geçmişi ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı Harran ilçesinde önemli projelere hayata geçiyor. Kaymakam Ömer Faruk Çelik’in girişimleriyle ilçede uygulamaya geçecek olan o projeler…Geleneksel Kubbeli Harran Evleri Projesi

Geçmişten günümüze taşınarak büyük bir kültürel mirasımız olan Geleneksel Kubbeli Harran Evleri, günümüz şartları ve inşaat teknolojisine entegre edilerek, Harran Belediyesi ve Harran Kaymakamlığı’nca Harran İlçe merkezinde çok yönlü bir yapı topluluğu olarak hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Geleneksel mimari evleri ile benzer modelde evlere sahip olan Harran, bu özelliği ile İtalya’nın Arbello Bello Kasabası ile kardeş kent ünvanına sahip. Geleneksel evlerin günümüz uyarlamalarıyla ilçe merkezine yapılacak yapı topluluğu, Harran’ın çehresini oldukça değiştireceğe benziyor. İlçe merkezinde büyük bir alana yapılacak bu yapılar ile konut sıkıntısı yaşana ilçede rahatlama olacağı gibi, estetik açıdan geleneği uygun bir çehreye kavuşacak.

 

Atlas Harran Projesi

Mezopotamya kültürü ve estetiğini bugüne tercüme eden bir tasarım koleksiyonu olan Atlas, global tasarım sahnesindeki gelişmeleri sosyal farkındalık ve sürdürülebilir tasarım ekonomisi ile entegre etmeyi amaçlıyor. Proje, Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik önderliğinde yönetiliyor ve kadınların sosyal yaşamda yer almalarını sağlayarak toplumsal dönüşümü ve kalkınmayı destekleyen Harran Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi (ADEM) ile hayata geçiyor. Atlas, Harran’da yaşayan kadınlar ile Suriyeli mülteci kadınların, Harran Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi’nde yer alan ahşap, keçe, seramik ve dokuma atölyelerinde üretimin merkezinde aktif yer alarak ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını destekleyen bir modele oturuyor. Ulusal ve uluslararası birçok tasarım platformunda görücüye çıkan Atlas Tasarım Koleksiyonu, Milano Tasarım Haftası’nda alanında ödül almaya layık görüldü.

 

Işıklandırılmış Bazda Mağaraları Sanat Merkezi Projesi

Harran’ın 15 km güneydoğusunda Göktaş Mahallesi’nde bulunan Tarihi Taş ocakları olan Bazda Mağaraları, Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik önderliğinde yeniden canlanıyor. Bazda Mağaraları ören yeri restorasyonu ile geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ancak Moğol istilası ile faaliyetleri sonlanmış taş ocakları, büyüleyici atmosferiyle ziyaretçilerine unutulmaz bir keşif yaşatacak. Günümüzde ziyarete açık ancak bakımsız olan taş ocaklarının restore çalışmalarının tamamlanmasıyla  Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Michael Comte rehberliğinde bir Sanat Merkezi haline dönüştürülecek. Projenin liderliğini yapan Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik bu projesiyle ilgili  ‘’Burada büyük bir tarihi zenginlik olduğunu fark ettik. Tarih, Estetik, Atmosfer gibi birçok açıdan atıl durumda kalmış taş ocaklarının restoresinin gerekli ve öncelikli olduğunu düşündük. Restore çalışmaları önce mağaranın taban ve diğer kısımlarının örtü temizliği ile başlayacak daha sonra mağara kolonları mağara güçlendirmesi yapılarak bu tarihi yapı diğer kuşaklara da aktarılmasını sağlayacağız. Ardından buranın ne kadar kıymetli olduğunu bilen Harran’da çalışma yapmak isteyen Michael Comte ile birlikte bu tarihi taş ocaklarını dünyada eşi görülmemiş bir sanat merkezi haline getireceğiz. Binlerce yıllık tarihi bölgenin hem tarihi kalıntılarını korurken aynı zamanda bölgede sanatsal faaliyetlerin önünü açarak sanatçıların dikkatini çekeceğiz. Tüm bunların yanı sıra Harran’ı ziyaret eden binlerce turist için bu büyüleyici ortamı keşfetmek ve Harran’ı onlar için unutulmaz kılmayı amaçlıyoruz’’ dedi.
Gastronomi Merkezi

Harran, Gastronomide Adından Söz Ettirecek.
Harran’da yapım işleri biten Harran Gastronomi Merkezi Projesi ile bölgenin yemek kültürü profesyonel aşçılar eşliğinde bölge ziyaretçilerinin damak zevklerine sunulacak. Büyük oranda tamamlanan proje ile bölgenin yemek kültürü tanıtılırken aynı zamanda bölgedeki kadınlar gastronomi alanında profesyonel aşçılardan eğitim alarak aşçılık okulundan mezun olacaklar. Harran Kaymakamlığı öncülüğünde yürütülen proje ile Harran’a gelen ziyaretçiler için unutamayacakları lezzete sahip yiyecekler sergilenecek. Bu proje ile Harran Kaymakamlığı bölgede turizme alternatif bir hizmet sunarak ilçenin her alanda gelişimine önayak oluyor.


 

Zeytinlik Projesi

Kurak Harran Toprakları Zeytin ve Badem Ağaçlarıyla Canlanıyor.
Harran’ın ekonomik temeli olan tarım alanında Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik’in hayata geçirmeye başladığı Harran Zeytinlik Projesi bölgede tarımsal alanda kalkınmayı hedefliyor. Tarımsal faaliyet yapılamayan yaklaşık 5.000 dönümlük arazide bölgede yetiştirilmeye uygun; Zeytin, badem, fıstık gibi ağaç türleri dikilerek bölgenin tarımsal faaliyetlerine çeşitlilik getirilmesi hedefleniyor. %90 oranın pamuk üretimi yapılan Harran Topraklarında çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve endüstriyel ürünlerin daha çok çeşitle bölgede yetiştirilmesi bölge çiftçilerine örnek bir model yaratmak amaçlarıyla büyük bir alanın ağaçlandırılması planlanmakta. Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, projeye başlamadan öne işe öncelikle proje sahasının fizibilite çalışmalarını referans alarak, sahaya en uygun tür ve çalışmalarla kurak toprakları canlandırmaya başladı. Proje ile birlikte bölgede kısıtlı olan istihdama katkı sağlanacak. Bölgede yaşaya Suriyeli Mülteciler ve yerel halka istihdam alanı yaratacak proje ile elde edilen gelirler Harran Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile gelir imkanı kısıtlı olan ailelere yardım olarak iletilecek. Aynı zamanda üretilen ürünlerin işleme tesisinin kurulacağı proje sahası bölgede olmayan zeytin-fıstık işleme tesisini bölgeye kazandırarak bir ihtiyacı daha gidermiş olacak. Tarım, istihdam, sanayi, sosyal sorumluluk gibi birçok alana hitap eden proje ile Harran’da dev bir ormanlık alan yaratılması doğal yaşam açısından bölgeye oldukça katkı sağlayacaktır. Harranlıların heyecanla beklediği büyük projenin fizibilite çalışmaları tamamlanmış proje sahasının hazırlığı çalışmaları başlamış bulunmaktadır. 2023 yılını hedef alan proje 4 yıl gibi bir sürede tamamlanmış olacak.
Editör:Ahmet Şen


 
Etiketler
Yorum Yap
Asayiş
​7 Yıl Önce Bıçaklanan Abisinin İntikamı İçin Arkadaşıyla Cinayet İşledi
​7 Yıl Önce Bıçaklanan Abisinin İntikamı İçin Arkadaşıyla Cinayet İşledi
Kerem Büte’nin bıçakla öldürülmesine ilişkin 4 şüpheli yakalanırken cinayetin, 7 yıl önce gerçekleşen bıçaklı yaralamanın intikamını almak için gerçekleştiği ortaya çıktı. Katil zanlıları emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
​Otobüste 14 Yaşındaki Kızın Fotoğrafını Çeken Sapığa Yolculardan Linç Girişimi!
​Otobüste 14 Yaşındaki Kızın Fotoğrafını Çeken Sapığa Yolculardan Linç Girişimi!
Otobüste cep telefonu kamerasıyla 14 yaşındaki kızın gizlice fotoğrafını çekerken suçüstü yakalanan adama yolcular sert tepki gösterdi. Otobüste arbede yaşanırken, olayı öğrenen yolcular linç girişiminde bulundu. Kızın fotoğrafını çeken adam küstahça, "Taciz mi oluyor? Özür diledim ya" dedi.
Ev Sahibi Kiracısının Çocuğuna Cinsel Saldırıda Bulundu
Ev Sahibi Kiracısının Çocuğuna Cinsel Saldırıda Bulundu
Ev sahibi Suriyeli kiracısının 14 yaşındaki çocuğuna cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.
​Amcasını Parçalara Ayırıp Çöpe Atmıştı! Cinayeti Nasıl İşlediğini Anlattı
​Amcasını Parçalara Ayırıp Çöpe Atmıştı! Cinayeti Nasıl İşlediğini Anlattı
Bir çöp konteynerinde bulunan kesik iki bacak ile ortaya çıkan Rıfat Rıza Öztürk’ün öldürülmesine ilişkin 4 tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada ilk kez savunma yapan maktulün yeğeni Fahrettin Öztürk cinayeti nasıl işlediğini ve cesedi nasıl parçaladığını anlattı. Mahkeme duruşmada 2 tutuklu sanığın tahliyesine hükmetti.
Siyasi Parti Binalarına Saldırı Hazırlığındaki 6 PKK'lı Yakalandı
Siyasi Parti Binalarına Saldırı Hazırlığındaki 6 PKK'lı Yakalandı
Siyasi parti binalarına ve bazı market zincirlerine bombalı saldırı hazırlığı yapan bölücü terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanmasına mensup 6 şüpheli yakalandı. Operasyonda tabanca, tüfek ve bu silahlara ait mermiler ele geçirildi.
​Eşim Beni Başkalarına Pazarlıyor Dedi, Sevgilisine Kocasını Öldürttü
​Eşim Beni Başkalarına Pazarlıyor Dedi, Sevgilisine Kocasını Öldürttü
Plan yapıp, sevgilisi Fahrettin Özcan'a eşi Hüsnü Güntaç'ı öldürten Sibel Güntaç, eşinin kendisini başka erkeklere pazarlamak istediğini iddia etti. Fahrettin Özcan ise sevgilisini yalanlayarak, "Rahmetli karısını başka erkeklere pazarlayacak bir kişi değildi. Adam gibi adamdı" dedi.
​Hakkari ve Yüksekova Belediye Başkanları Tutuklandı
​Hakkari ve Yüksekova Belediye Başkanları Tutuklandı
Hakkari’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar ve belediye meclis üyesi İrfan Sarı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
​Kaçak Kuran Kursunda Cinsel Taciz
​Kaçak Kuran Kursunda Cinsel Taciz
Sıbyan mektebi olarak adlandırılan kaçak Kuran kursunda hoca olarak görev yapan 16 yaşındaki R.U. isimli çocuk, kurs sorumlusu L.Ö. tarafından cinsel istismara uğradı.
​Askeri Personel Taşıyan Araç Kaza Yaptı: 3’ü Asker 5 Yaralı
​Askeri Personel Taşıyan Araç Kaza Yaptı: 3’ü Asker 5 Yaralı
Askeri personel taşıyan hafif ticari araç ile otomobil kafa kafaya çarpıştı. Kazada 3’ü asker 5 kişi yaralandı.
​Üniversitede Terör Örgütüne Elaman Temin Ediyorlar
​Üniversitede Terör Örgütüne Elaman Temin Ediyorlar
Üniversitede terör örgütüne eleman kazandırma çalışmaları yürüttükleri iddiasıyla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 12 kişiden 3'ü tutuklandı, 9 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
​Silahını Temizlemek İsteyen Polis, Kazayla Kendini Ve Bekçi Arkadaşını Vurdu
​Silahını Temizlemek İsteyen Polis, Kazayla Kendini Ve Bekçi Arkadaşını Vurdu
Polis memuru nöbet tuttuğu yerde tabancasını temizlediği sırada silahın kazayla ateş alması sonucu kendini ve aynı yerde bulunan bekçi arkadaşını vurdu.
​MHP Genel Başkan Yardımcısının Oğlu, Kaleden Düşerek Can Verdi
​MHP Genel Başkan Yardımcısının Oğlu, Kaleden Düşerek Can Verdi
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu, kaledeki kayalıklardan düşerek hayatını kaybetti. Semih Yalçın, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ve MHPli milletvekilleri olay yerine geldi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:09
Güneş
06:29
Öğle
12:15
İkindi
15:21
Akşam
17:51
Yatsı
19:06
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ