Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 11 Ağustos 2017 19:30:00 Tarihinde eklenmiştir. 231 Defa Okundu.

Eyyübiye Kampüsü İle İlgili Açıklama

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa'nın gündemine oturan Eyyübiye Kampüsü ile ilgili açıklama yaptı.

Eyyübiye Kampüsü İle İlgili Açıklama

Eyyübiye Kampüsü ile ilgili açıklama yapan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, merkezi bir planlama ile kentteki resmi kurumların ihtiyacının giderilmesi gerektiğini söyledi.Göreve geldiği 2015 yılının nisan ayından bu yana birçok kurumun sözlü veya yazılı olarak Eyyübiye Kampüsü arazisinden arsa talebinde bulunduğunu belirten Taşaltın, bu kurumların; Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eyyübiye Kaymakamlığı, Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Eyyübiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Eyyübiye Belediye Başkanlığı olduğunu bildirdi.Taşaltın, "Yeni açılan Eyyübiye Hastanesinde cami ve hasta yakınlarına kalacak yer yapılması için Eyyübiye Kampüsü arazisinden 5 dönümlük alanı Eyyübiye Belediyesine devrettik.


Bu alanda cami ve hasta yakınlarının kalacağı bina çalışmaları başlatıldı.


Üniversitemizin danışma kurullarında Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesinin Eyyübiye Kampüsü'nde kalması konusunda uzun uzun görüştük. Hocalarımızın tamamına yakın kısmı tüm fakültelerin Osmanbey'de olması gerektiği yönünde görüş beyan ettiler." dedi.Bu görüşmelerin ardından danışma kurullarının verdiği kararla ilgili Taşaltın, şunları kaydetti: "Madem ilimizde resmi kurumların bu kadar ihtiyacı var o halde bir merkezi planlama ile bu resmi kurumların ihtiyacı giderilsin.


Aksi halde parça parça bu kurumlara verilecek arazi kötü bir planlama olur ve arsa kötü bir şekilde değerlendirilmiş olur. TOKİ, planlı bir şekilde kurumların isteklerini yerine getirsin. TOKİ, ayrıca bu alanı değerlendirsin.


Bu arsa karşılığında TOKİ, Harran Üniversitesinin acil ihtiyacı olan fakülte binalarını,  yurt ve lojman ihtiyacını belirli ölçüde karşılasın.


Bu kararlarımızı dönemin valisi Sayın Güngör Azim Tuna ile görüştük. O da onay verdi ve TOKİ ile görüşmeleri başlattık. TOKİ, bu arsa ile ilgili inceleme çalışmasına devam ediyor."TOKİ'ye verilmesi planlanan arsanın üzerinde bulunan binaların çoğunun 50 yıllık olduğunu bildiren Taşaltın, "TOKİ'ye verilmesi planlanan arsanın üzerinde halen Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Veteriner
Fakültesi, Laboratuvar ve Hayvan Hastanesi, Veteriner Fakültesi deneme hayvan çiftlikleri ve üniversite lojman binaları mevcut.


Bu binaların çoğu 50 yıllık binalardır ve teknik ömrünü doldurmuştur. Meslek yüksekokulu binaları da baraka şeklindeki binalardır.


Eski binaların acilen yıkılıp yenisi yapılmalı, baraka binalar da acilen sağlam binalara dönüştürülmelidir." ifadelerini kullandı.Tarım arazilerinin TOKİ'ye devredileceği gibi yanlış bir algı oluştuğunu sözlerine ekleyen Taşaltın, "TOKİ'ye verilmesi planlanan arsa, Harran Üniversitesinin Eyyübiye Kampüsü arazisinin sadece bir kısmıdır.


Harran Üniversitesinin arazisinin büyük kısmı tarım arazisi statüsündedir ve bu alana bina yapmak yasal olarak zaten mümkün değildir. Kamuoyuna yanlış yansıtıldığı için yanlış yorumlar yapılmaktadır.


Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba bu konunun ayrıntısından haberdar edilmediği için 'Yeşil alan imara açılıyor' şeklinde bir durum var diye düşünmüştür.


Sayın Bakanımızdan randevu talep edip, doğru bilgileri kendilerine en kısa zamanda ileteceğiz." şeklinde belirtti.
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
1 Milyon Boşa Gitti,Topçu Meydanı Sil Baştan...
1 Milyon Boşa Gitti,Topçu Meydanı Sil Baştan...
Yapıldığı günden buyana sorunlarıyla gündeme gelen Rabia Meydanı yeniden şantiyeye döndü.
Hal Pazarında Kazaların Sonu gelmiyor
Hal Pazarında Kazaların Sonu gelmiyor
​Şanlıurfa hal pazarında bu hafta yaşanan ikinci kaza.
Kendini Mesih sanan Hasan Mezarcı iyice coştu
Kendini Mesih sanan Hasan Mezarcı iyice coştu
Kendisinin "İsa Mesih" olduğunu iddia eden Hasan Mezarcı sosyal medyadan açıklamalarda bulundu.
Urfa'da ki Fetö Davasında Flaş Gelişme
Urfa'da ki Fetö Davasında Flaş Gelişme
Mahkeme Abdülkadir Göncü, Mehmet Urhan Arusoğlu'nun da aralarında bulunduğu 10 kişinin serbest bırakılmasını kararlaştırdı.
Haliliye'deki Kurban Kesim Ve Satış Yerleri
Haliliye'deki Kurban Kesim Ve Satış Yerleri
Haliliye Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların kurban keseceği ve satış yapılacak alanları belirlediğini duyurdu.
 “2050 Şanlıurfa’sı Yapmak Zorundayız”
“2050 Şanlıurfa’sı Yapmak Zorundayız”
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, ŞUSKİ Genel Müdürlüğü personelleriyle bir araya gelerek kentte yapılan ve yapılacak olan altyapı çalışmalarını değerlendirdi.
'Bir Arpa Poyu Yol Katedilmedi'
'Bir Arpa Poyu Yol Katedilmedi'
Şanlıurfa ile Adıyaman arasında inanç turizmini geliştirmek amacıyla hazırlanan milyon TL'lik Samsat-Bozova feribot seferi projesi bir türlü uygulamaya konmadı.
'Devlet Bize Sahip Çıksın'
'Devlet Bize Sahip Çıksın'
on yıllarda aşırı kuraklığın yaşandığı Şanlıurfa’da fıstık ağaçlarını sulama imkânı bulamadıkları için rekoltenin çok düşük olduğunu belirten fıstık üreticileri, devletin kendilerine destek çıkmasını istiyor.
Sulama kanalına giren genç boğuldu
Sulama kanalına giren genç boğuldu
Diyarbakır’da serinlemek için sulama kanalına giren genç, boğularak hayatını kaybetti.
PTT 2 bin 500 eleman alacak
PTT 2 bin 500 eleman alacak
PTT, bünyesinde çalıştırmak üzere 2 bin 500 eleman alacağını duyurdu.
Şutem'den Şoförler Odasına Ziyaret
Şutem'den Şoförler Odasına Ziyaret
​Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Fatih Topal, Şanlıurfa Şoförler Odası’na ziyarette bulundu.
Birecik - Nizip Yolunda Feci Kaza
Birecik - Nizip Yolunda Feci Kaza
Birecik – Nizip karayolunda bir araba kontrolden çıkarak kaza yaptı.