Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 11 Ağustos 2017 19:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

Eyyübiye Kampüsü İle İlgili Açıklama

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa'nın gündemine oturan Eyyübiye Kampüsü ile ilgili açıklama yaptı.

Eyyübiye Kampüsü İle İlgili Açıklama

Eyyübiye Kampüsü ile ilgili açıklama yapan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, merkezi bir planlama ile kentteki resmi kurumların ihtiyacının giderilmesi gerektiğini söyledi.Göreve geldiği 2015 yılının nisan ayından bu yana birçok kurumun sözlü veya yazılı olarak Eyyübiye Kampüsü arazisinden arsa talebinde bulunduğunu belirten Taşaltın, bu kurumların; Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eyyübiye Kaymakamlığı, Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Eyyübiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Eyyübiye Belediye Başkanlığı olduğunu bildirdi.Taşaltın, "Yeni açılan Eyyübiye Hastanesinde cami ve hasta yakınlarına kalacak yer yapılması için Eyyübiye Kampüsü arazisinden 5 dönümlük alanı Eyyübiye Belediyesine devrettik.


Bu alanda cami ve hasta yakınlarının kalacağı bina çalışmaları başlatıldı.


Üniversitemizin danışma kurullarında Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesinin Eyyübiye Kampüsü'nde kalması konusunda uzun uzun görüştük. Hocalarımızın tamamına yakın kısmı tüm fakültelerin Osmanbey'de olması gerektiği yönünde görüş beyan ettiler." dedi.Bu görüşmelerin ardından danışma kurullarının verdiği kararla ilgili Taşaltın, şunları kaydetti: "Madem ilimizde resmi kurumların bu kadar ihtiyacı var o halde bir merkezi planlama ile bu resmi kurumların ihtiyacı giderilsin.


Aksi halde parça parça bu kurumlara verilecek arazi kötü bir planlama olur ve arsa kötü bir şekilde değerlendirilmiş olur. TOKİ, planlı bir şekilde kurumların isteklerini yerine getirsin. TOKİ, ayrıca bu alanı değerlendirsin.


Bu arsa karşılığında TOKİ, Harran Üniversitesinin acil ihtiyacı olan fakülte binalarını,  yurt ve lojman ihtiyacını belirli ölçüde karşılasın.


Bu kararlarımızı dönemin valisi Sayın Güngör Azim Tuna ile görüştük. O da onay verdi ve TOKİ ile görüşmeleri başlattık. TOKİ, bu arsa ile ilgili inceleme çalışmasına devam ediyor."TOKİ'ye verilmesi planlanan arsanın üzerinde bulunan binaların çoğunun 50 yıllık olduğunu bildiren Taşaltın, "TOKİ'ye verilmesi planlanan arsanın üzerinde halen Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Veteriner
Fakültesi, Laboratuvar ve Hayvan Hastanesi, Veteriner Fakültesi deneme hayvan çiftlikleri ve üniversite lojman binaları mevcut.


Bu binaların çoğu 50 yıllık binalardır ve teknik ömrünü doldurmuştur. Meslek yüksekokulu binaları da baraka şeklindeki binalardır.


Eski binaların acilen yıkılıp yenisi yapılmalı, baraka binalar da acilen sağlam binalara dönüştürülmelidir." ifadelerini kullandı.Tarım arazilerinin TOKİ'ye devredileceği gibi yanlış bir algı oluştuğunu sözlerine ekleyen Taşaltın, "TOKİ'ye verilmesi planlanan arsa, Harran Üniversitesinin Eyyübiye Kampüsü arazisinin sadece bir kısmıdır.


Harran Üniversitesinin arazisinin büyük kısmı tarım arazisi statüsündedir ve bu alana bina yapmak yasal olarak zaten mümkün değildir. Kamuoyuna yanlış yansıtıldığı için yanlış yorumlar yapılmaktadır.


Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba bu konunun ayrıntısından haberdar edilmediği için 'Yeşil alan imara açılıyor' şeklinde bir durum var diye düşünmüştür.


Sayın Bakanımızdan randevu talep edip, doğru bilgileri kendilerine en kısa zamanda ileteceğiz." şeklinde belirtti.
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
OHAL 3 ay daha uzatıldı
OHAL 3 ay daha uzatıldı
​OHAL uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM'de kabul edildi.
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığına bağlı (11) ilçede öğrenci servis araclarının Trafik Kanunu ve Yönetmeliği ile Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğine uygun olup olmadıklarını denetledi.
Mersin'de Bombalı Terör Saldırısı...
Mersin'de Bombalı Terör Saldırısı...
Mersin'de polis servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 12 polisin yaralandığı belirtildi.
Urfa Esnafı İsyan Etti:'Nerde Bu Belediye?'
Urfa Esnafı İsyan Etti:'Nerde Bu Belediye?'
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi eski hal civarındaki kanalizasyon kokusu esnafı canından bezdirdi.
Eğitim Bir-Sen'den ödüllü fotoğraf yarışması
Eğitim Bir-Sen'den ödüllü fotoğraf yarışması
​Eğitim Bir-Sen Genel Merkezi, “Eğitimden Bir Kare” sloganıyla ödüllü fotoğraf yarışması düzenleyecek.
Suriyeli Aileye Kimlik Şoku!
Suriyeli Aileye Kimlik Şoku!
Hiçbir Şeyden Faydalanamıyoruz!
Araç Kiralayacak Olanlar Dikkat!
Araç Kiralayacak Olanlar Dikkat!
İstanbul'da hiç araçları olmadığı halde sahte araç kiralama şirketi kurarak 180 kişiyi 360 bin lira dolandıran 3 ü kadın 10 kişilik dolandırıcılık çetesi yakalandı. Özel günler ve bayramlardan önce talep yoğunluğunu fırsat bilen dolandırıcılar, vatandaşlardan ön sözleşme alarak kaparo adı altında bin ila 4 bin lira arasında para aldıkları tespit edildi.
Urfa'da Fetö Operasyonu..
Urfa'da Fetö Operasyonu..
Urfa Dahil 5 İlde Fetö Operasyonu...
Günün En İğrenç Haberi...
Günün En İğrenç Haberi...
Rehber Öğretmeni Ortaya Çıkardı...
3 bomba transfer daha...
3 bomba transfer daha...
TRT 1 ekranlarının heyecan dolu dizisi Diriliş Ertuğrul'un 4. sezon 1. bölümü için geri sayım başladı.
Urfalı Başkan İstifa Edecek,İddialar Doğrulandı...
Urfalı Başkan İstifa Edecek,İddialar Doğrulandı...
İstifa etmesine artık kesin gözüyle bakılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yerine 28 Şubat döneminde düzenlediği Kudüs gecesiyle gündeme gelen Sincan eski belediye başkanı ve şuanki Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi AKP Grup Başkanvekili Bekir Yıldız'ın adı öne çıktı.
Urfa Milletvekillerini Uyardı...
Urfa Milletvekillerini Uyardı...
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti grup yönetiminin çalışmalarını eleştirip “Televizyondan izliyorum grup başkanvekillerini salonda göremiyorum” dediği öğrenildi. Kasımda TBMM’de yapılacak seçimlerde bazı grup başkanvekillerinin değiştirileceği dile getiriliyor. Öte yandan AK Partili milletvekillerinin Twitter paylaşımları konusunda da uyarıldığı belirtiliyor.