Bu haber 16 Haziran 2019 19:00:33 Tarihinde eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müjdeyi Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sanayi sicil belgesi sahipleri ve ihracatçı birliklerine yapılan döviz satımlarına muafiyet getiriyoruz. Artık ihracatçılarımız döviz alırken binde 1'lik kambiyo vergisi ödemeyecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müjdeyi Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Olağan Genel Kurulu'na ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'ne katıldı. Şişli'de bir otelde düzenlenen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. “Güçlü Türkiye, güçlü ekonomi, güçlü ihracat, güçlü altyapı ekosistemi olarak daima yanınızda oldum, olmayı sürdüreceğim” diyen Erdoğan, “Dün Asya Güvenlik ve Ekonomik İşbirliği Toplantısı için Tacikistan'daydık. 30'u aşkın cumhurbaşkanı ile bir aradaydık. Başkanlarla tek tek toplantılar ve görüşmeler yaptık. Ülkeler arasındaki işbirliğini daha nasıl geliştiririz diye kararlar aldık.
Küresel düzeyde Asya önemli bir yer oluşturuyor. Asya'ya ölçümü itibariyle baktığınızda devasa bir kıta. Bu kıtada Çin'in ayrı bir yeri var. Öbür tarafta Rusya ve Hindistan'ın ayrı yeri var. Orada siz değerli ihracatçılar için nasıl akıncı rolü oynarız onu düşündük. 1 milyar ve üzeri ihracat yapan şirket sayımız 13'e çıktı. İhracat yapan ilk bin firmanın çalışan sayısı 781'e ulaştı. Mayıs ayı itibariyle ihracatımız 174, 4 milyar dolara çıkmış durumda. İhracattaki işleyiş olumlu ama yetersiz” dedi.

 

“70 Milyon Turist Hedefi Hayal Olmaktan Çıktı”

İhracata dair verileri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar ve üzerinde ihracat yapan firma sayımız 10'dan 13'e çıktı. İhracatta ileriye doğru atılan her bir adımın on binlerce, yüz binlerce istihdam olarak katkısını görüyoruz. 2018 ihracatını 168 milyar dolarla kapattık. Bu yıl Mayıs ayı itibariyle 171.4 milyar dolara çıktı. Bir an önce 200 milyar sınırını geçmeliyiz. Cari işlemler açığı 8.6 milyar dolara kadar gerilemiştir. Altının yanında enerjiyi de çıkardığımızda 36 milyar dolar cari fazlamız ortaya çıkıyor. Dünyada yatırımların gerilediği ortamda ulaştığımız bu rakamlar Türkiye'nin cazibe merkezi olduğunu gösteriyor. Bu yıl 50 milyon turisti yakalayacağımıza dair güzel haberler alıyoruz. 2023 yılında 70 milyon turist hedefimiz artık hayal olmaktan çıkmış, gerçeğe dönüşmüştür. Bu gelişmeler en çok ihracatçılarımız için avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Sizdeki Azmi Ve Cesareti Görüyorum”

“Çin'in ve Rusya'nın yaptığı gibi paranın deregülasyonunu aşağıda tutma şansımız yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için attığımız adımları serbest piyasa ekonomisi içerisinde yürütmemiz gerekiyor. Sizlerde başarı gösterecek azmi ve cesareti görüyorum. Dışarıdaki ve onların taşeronluğunu yapan içerideki kimi kesimlerin ellerinden geleni yaptıklarını biliyoruz. Kimse art niyet taşıyan bu haberlere inanarak yatırımını düşürmesin. Ülkenize güvenin. Elinizdeki tüm imkanı yatırıma, istihdama yöneltin. Türkiye'yi cari açık veren bir ülkeden cari fazla alan bir ülke haline getirmeye çok az kaldı. Gelin hep birlikte ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştıralım” şeklinde kon

 

“Gümrüklerde Dijitalleşmeye Gidiyoruz”

Sözlerinin devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomi bizim hep önem verdiğimiz bir alan olmuştur. İhracatçılarımızı arttırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gümrüklerde dijitalleşmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracatta kullanılan belgeler elektronik ortamlarda düzenlenebiliyor. Gümrük kapılarının fiziki modernizasyonu sürüyor. Serbest giriş çıkışları elektronik ortama aldık. İhracatçılarımızı desteklemek için geçtiğimiz yıl 2 milyar, bu yıl ise 3,1 milyar lira kaynak ayırdık” dedi.
İhracatçılara müjde veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi sizlere bir müjde daha vermek istiyorum. Bugün imzaladığım, yarın da Resmi Gazete'de yayımlanacak. Sanayi sicil belgesi sahipleri ve ihracatçı birliklerine yapılan döviz satımlarına muafiyet getiriyoruz. Artık ihracatçılarımız döviz alırken binde 1'lik kambiyo vergisi ödemeyecek. Döviz spekülasyonu için aldığımız önlemlerin ihracatçıları etkilemesinin önüne geçiyoruz. Yönetim sistemindeki değişikliğin faydası bu” diye konuştu.
Japonya'nın Osaka kentinde gerçekleşecek G-20 Zirvesi'ne katılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Osaka'da G-20 toplantısı var. Bizde orada olacağız. İlgili yetkililerimiz ön görüşmeler için gitti. Bizde nasip ederse ay sonunda oradayız. Dünya liderleriyle ikili görüşme yapma fırsatı bulacağız. G-20'den bir yıl önce ve bir yıl sonrasına yönelik neler yapacağımızı konuşma imkanımız olacak. 2 Temmuz'da çok önemli bir Çin-Türkiye müzakeresini yapma fırsatı bulacağız. Önümüzde yoğun bir süreç var. Eylül ayında BM Genel Kurulu var. Onda da yoğun süreç devam edecek” dedi.


 

“Tutuklatacaklarmış Gemilerdekileri, Avucunuzu Yalarsınız, Neyi Tutuklatıyorsunuz”

“4 gemimiz var, bunlardan ikisi sondajdır, ikisi de aramadır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık bunlar bize ait gemiler. Birileri kaşını gözünü oynatırsa, biz de bütün fırkateynlerle, uçaklarla beraber gerektiğinde gemilerimizin yanında yerimizi alıp çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Talimat vermişler tutuklatacaklarmış gemilerdekileri, avucunuzu yalarsınız, neyi tutuklatıyorsunuz. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Filistin, Libya, Irak'taki çekişmeleri mahalli çekişme olarak görenler varsa hiç kusura bakmasınlar ayakta uyuyorlar demektir. Biz bir kabile devleti değiliz. Bizim devraldığımız tarih 2200 yıla dayanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı aramalardan çekilmemizi istiyor, sen ne diyorsun ya, biz buralara kıyıdaşız, Kıbrıs'ta garantörüz. Türkiye garantör, Yunanistan garantör, İngiltere garantör. Sen kimsin? Biz yükümüzün ağırlığını iyi biliyoruz. Ama sen bu yükün farkında değilsin” dedi.

 

“Sadece Bir Belediye Başkanı Seçilecek”

Konuşmasında İstanbul seçimlerine de değinen Erdoğan, “Önümüzdeki Pazar İstanbul'da seçim var. Sadece vitrin değişikliği. Temsil noktasında vekaletler bizde. 39 belediyenin 25'i partimizde, öyle bir durum. Sadece bir belediye başkanı seçilecek. Seçimdir daha doğrusu olması gereken neyse o olacak. Milli iradenin tecellisidir. Yurt dışı medya, sicil toplum örgütleri, terör örgütleri neden bu seçimle bu kadar çok ilgileniyor? Bazıları bu seçime neden böyle bakıyor. Biz terör örgütlerine karşıyız. Terör örgütlerinin desteklediği yapılara da karşıyız. Demokrasiye ve hukuka saygısı olan herkesin pazar günkü seçimin sonucuna rıza göstermesi, teslim olması şarttır. Demokrasi ve ekonomiyi bir arada zikrediyorum. Cari açığın fazlaya dönüştürülmesini inşallah sağlayacağız, bundan endişeniz olmasın" diye konuştu.

 

“İhracatı Arttıracağız”

Pençe Harekatı'na yönelik konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun bugün 8 tane terörist etkisiz hale getirildi. Pençe Harekatı'nda sayı 60'a kadar ulaştı. İnlerine kadar kovalayacağız dedik. Herkesin Pazar günkü seçimin sonucuna saygı duyacağız. İnşallah kazanan Türkiye olur. Tek başına zenginliğin ve özgürlüğün toplumları mutlu etmeye yetmediğini görüyoruz. İnşallah küresel düzeyde yaşanan değişimi ülkemiz lehine değerlendireceğiz. Hep birlikte çalışarak ihracatı arttıracağız. Dünyanın bir yanında bayrağımızı dalgalandıran arkadaşlarımızla bizi yol arkadaşı yapan Allah'ıma şükrediyorum” ifadelerini kullandı.  


Editör: Ahmet Şen


 
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
​Mahmut Tanal, Milli Piyango Talihli Haberine Temkinli Yaklaşıyorum
​Mahmut Tanal, Milli Piyango Talihli Haberine Temkinli Yaklaşıyorum
CHP’li vekil Mahmut Tanal, 8 Temmuz 2019 tarihinde Milli Piyango İdaresi’nin 2019 yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi kazananın ortaya çıkmaması ile ilgili soru önergesi verdiğini hatırlatarak dikkat çekici bir paylaşımda bulundu.
​Milli Servet Hurdaya Çıktı, 8 Yıldır Bekleyen Var
​Milli Servet Hurdaya Çıktı, 8 Yıldır Bekleyen Var
Otoparklarda bağlı tutulan araç sayılarında artış yaşanıyor. Aralarında 8 yıldır bekleyen araçların birçoğunun çürüdüğü gözlenirken, yine bu araçların ihaleyle hurda olarak satıldığı bildirildi. Antalya genelinde yetkili olarak 3 otoparkın bulunduğunu ifade eden Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Başkanı Hakan Topçu, kent merkezinde yaklaşık 5 bine yakın otomobil, 4 bine yakın da motosikletin yedieminlerde bulunduğunu söyledi.
Kurbanlıklar Gelmeye Başladı. Geçen Yıla Göre Fiyatlar Yüzde Kaç Arttı
Kurbanlıklar Gelmeye Başladı. Geçen Yıla Göre Fiyatlar Yüzde Kaç Arttı
Kurban bayramına bir ay kala pazar hareketlenmeye başladı. Büyük baş hayvan fiyatları 8 bin liradan başlıyor.
Kamu İşçilerine Zam Teklifi Belli Oldu
Kamu İşçilerine Zam Teklifi Belli Oldu
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hükumetin 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 4 zam önerisinin kabul edilecek bir tarafı olmadığını belirterek,” Tek üzüntüm kamuoyuna tebessüm ettirecek bir haber veremiyor olmak “ dedi.
Kırmızı Etin Kilosu 55 Liraya Kadar Düştü
Kırmızı Etin Kilosu 55 Liraya Kadar Düştü
Fiyatıyla cep yakan kırmızı et fiyatları, Türkiye Kasaplar Federasyonu ile Et ve Süt Kurumunun girişimleriyle yüzde 13 oranında düştü. İndirimle birlikte 65 liraya kadar çıkan kemiksiz etin fiyatı 55 liraya düştü.
​İŞKUR 92 Milyon Lira Kaynak Ayırdı! Meslek Danışmanlık Hizmeti Geliyor
​İŞKUR 92 Milyon Lira Kaynak Ayırdı! Meslek Danışmanlık Hizmeti Geliyor
İstihdamın tabana yayılması için bütçesinden 92 milyon lira kaynak ayıran İŞKUR, başta kadın ve gençler olmak üzere her alanda meslek danışmanlığı hizmeti verecek.
Eski Merkez Bankası Başkanı Konuştu! Başkanın Görevden Alınması Mümkün Değil
Eski Merkez Bankası Başkanı Konuştu! Başkanın Görevden Alınması Mümkün Değil
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı, Çetinkaya'dan boşalan göreve Yardımcısı Murat Uysal atandı.
Benzine İndirim Yapıldı
Benzine İndirim Yapıldı
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, indirim benzinin pompa fiyatına ortalama 11 kuruş olarak yansıyacak.
​Bu Koyunların Doğmamış Kuzuları Bile Satılıyor
​Bu Koyunların Doğmamış Kuzuları Bile Satılıyor
Dünyanın en iyi etçi ve damızlık küçükbaş hayvanları arasında gösterilen Alman Karakafa (Schwarzkopf) damızlık koyun bakan üretici; taleplere yetişemezken, doğmamış kuzuları için bile sıra veriyor.
Bakan Albayrak,Haziran Rakamları İle Yıllık Hedefimizin Altına Geldik
Bakan Albayrak,Haziran Rakamları İle Yıllık Hedefimizin Altına Geldik
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Albayrak, enflasyonda düşüş trendinin sürdüğünü belirtti.
​Fiyatlar Çiftçiyi Üzdü! Tarlada 1,75 Halde 6 TL
​Fiyatlar Çiftçiyi Üzdü! Tarlada 1,75 Halde 6 TL
550 dekar alanda hasadı devam eden vişne tarlada 1.75, İstanbul’da ise halde 6 liradan satılıyor.
Otogaza İndirim, Benzine Zam
Otogaza İndirim, Benzine Zam
Dün gece yarısından itibaren otogazın litresinde 19 kuruş indirim, benzinin litresinde 27 kuruş fiyat artışı uygulanacak.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:32
Güneş
05:12
Öğle
12:36
İkindi
16:26
Akşam
19:50
Yatsı
21:23
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ