Bu haber 17 Nisan 2019 08:30:34 Tarihinde eklenmiştir.

AK Parti’li Yavuz, Şüphe Etmemiz İçin Çok Sebep Var

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Olanlar seçmen iradesinin bir anlamda hiç edildiğini bize gösteriyor. Şüphe etmemiz için çok sebep var. Organize bir usulsüzlük yapıldı dememiz için o kadar çok sebep var. Biz o yüzden olağanüstü itirazda bulunduk” dedi.

AK Parti’li Yavuz, Şüphe Etmemiz İçin Çok Sebep Var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali için bugün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve beraberindeki heyet, Yüksek Seçim Kuruluna olağanüstü itirazda bulundu. Seçimin yenilenmesi talebiyle YSK’ya başvuran AK Parti heyeti itiraz dilekçelerinin yanı sıra 3 adet bavulda belge sundu.
İtiraz dilekçesini sunduktan sonra basın açıklaması düzenleyen AK Parti’li Yavuz, “298 sayılı yasanın 130. maddesinde seçim sonuçlarına müessir haller sebebine dayalı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazda bulunmak üzere geldik. Dilekçemiz ile eklerini, bütün belgeleri YSK’ya sunduk. Seçim akşamından beri tüm Türkiye, İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Şu anda da tüm Türkiye’nin gözü YSK’da” ifadelerini kullandı.

 

“İstanbul Meselesinin Çok Yakın Takipçisiyiz”

31 Mart gecesi partilerin ve YSK’nın sıcağı sıcağına açıklamalarda bulunduğunu belirten Yavuz, YSK’nın ve CHP’nin açıkladığı sonuçların aksine kendi sonuç alım sistemlerinde 3 bin 870 oyla AK Parti’nin kazandığını belirtti. Yavuz, “Her bir parti, YSK’da dahil olmak üzere seçimin sonucuna ilişkin birtakım aktarımlarda bulundu. YSK, 28 bin farkla Cumhuriyet Halk Partisi’nin lehine seçimin bittiği açıklamasında bulunmuştu. CHP ise 29 bin oyla seçimin kendileri lehine bittiğini ifade etmişti. AK Parti’de özellikle il başkanımız 3 bin 870 oyla AK Parti’nin seçimleri aldığını dile getirmişti. Her yerden gelen rakamların ayrı olduğunu görünce ve bizim rakamlarımıza kıyasla da çelişki olduğundan, şüphe duyduk. İstanbul meselesinin çok yakın takipçisiyiz. Hemen ilk etapta bu fark ve çelişkinin neden ibaret olduğunu anlamaya ve araştırmaya başladık. Biz seçim sonuçlarını Sonuç Alım Sistemi (SAS), üzerinden Türkiye’de en hızlı şekilde sonuçları elde etmek, bu esnada da lehimize ya da aleyhimize yapılan yanlışları tespit etmek için bu sistemi kurguladık. Biz kayıtlarımıza ve rakamlarımıza çok güveniyoruz” şeklinde konuştu. 

“Seçim Kurullarında Veriler Girilirken Küçültülen Rakamlar Tespit Ettik”

Yapılan itirazda YSK’ya 3 adet talepte bulunduklarını ifade eden Yavuz, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Sayım sonuç çizelgelerinden, sandık sonuç tutanaklarına aktarılan rakamlar var. Sandık sonuç tutanaklarından, birleştirme tutanaklarına aktarılan ve ilçe seçim kurullarında veriler girilirken küçültülen rakamlar tespit ettik. Fark ettikçe düzeltmeye çalıştık. Bunun dışında ilçe seçim kurumlarına geçersiz oyların, yeniden sayılmasına ilişkin bir talebimiz oldu ve bütün ilçelerde geçersiz oylar yeniden sayıldı. Üçüncü bir talebimiz de tüm oyların yeniden sayılması yönünde oldu. Çünkü ortaya çıkan izler, işaretler bize hem maddi hataları düzeltme istikametinde ele aldığımız hususlardaki hem de sandığın tamamında birtakım usulsüzlüklerin yattığını gösteriyordu. Bunun için biz bu 3 talebi gerçekleştirdik. Ve gördük ki sadece maddi hata düzeltimi yoluyla 8 bin, 9 binlere varan ve AK Parti’nin lehine olması gerekirken farkın başka yere kaydırıldığını gördük. Geçersiz oyların sayımından da anladık ki; yaklaşık 6 bin oy AK Parti’ye yazılması gerekirken başka yerlere kaydırılmış ve dolayısıyla bizim olması gereken oy maalesef ya iptal olarak kayda geçmiş ya da başka partilerin hanesine yazılmış.” 

“Seçim Bizim Lehimize Sonuçlanacaktı”

Daha ayrıntılı olarak 17 Nisan Çarşamba günü AK Parti Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenleneceğini ve konuların uzun uzun irdeleneceğini açıklayan Yavuz, “Oyların sadece yüzde 10’u sayıldı. Kalanına ilçe seçim kurulları müsaade etmedi. İl seçim kurulu ve ardından YSK’ya geldik. YSK’da oyların 4 ilçe ve 2 ilçedeki kurum hariç hiçbir ilçede oyların tamamının sayılmasına müsaade etmedi. Elbette YSK’nın kararı herkesi bağlar ama ortada bir şüphe var ve biz bu şüpheyi gideremedik. Henüz bahsettiğim oyların yüzde 10’u sayılmışken fark 29 binlerden, 13 bin 900’lere indi. Biz iddia ediyoruz, eğer oyların tamamı sayılsaydı, bizim rakamlarımız gerçekti ve seçim bizim lehimize sonuçlanacaktı. Biz bu olayların çok daha vahim olduğunu düşünüyoruz. Olanlar seçmen iradesinin bir anlamda hiç edildiğini bize gösteriyor. Şüphe etmemiz için çok sebep var. Organize bir usulsüzlük yapıldı dememiz için o kadar çok sebep var. Biz o yüzden olağanüstü itirazda bulunduk” diyerek Sayım Döküm Cetvelleri’ndeki usulsüzlüklerden bahsetti.


 

“5 Bin 282 Hükümlü İstanbul’daki Seçmen Kayıtlarında Yer Almış”

Geçerli ve geçersiz oyların toplam oy kullanan vatandaş sayısıyla uyuşmadığını da söyleyen Yavuz, kısıtlı, ölü ve ceza evi mahkumlarının da seçmen listelerinde bulunduğunu ifade etti. Yavuz, “Seçimin temelini sayım döküm cetvelleri oluşturur. Sayım döküm cetvellerinin 5 bin 388’i mühürsüz. Bu belgelerden 694’ünün imzasız olduğunu gördük. 214 tanesinin boş olduğunu gördük. Kısıtlı, ölü, ceza evi seçmeninde usulsüzlük olduğunu gördük. Kısıtlılar var seçmen listelerinde ve yanına şeyh düşülmemiş, oy kullanamaz diye. Ceza evi seçmeninin de seçmen listelerinde yanına oy kullanılamaz ibaresi düşülmemiş. Ne hikmetse ve nasılsa 5 bin 282 hükümlü İstanbul’daki seçmen kayıtlarında yer almış. Geçerli ve geçersiz oyların toplamı, oy kullanan toplam kişi sayısına eşit olmak zorunda. Biz gördük ki eksik ya da fazla olan sayı 25 bin kadar. Aradaki fark 13 bin 900’lere düşmüşken bu az bir sayı değil. Bu konuda belgeler ve iddialarımız var. İşin içinde tam bir organize usulsüzlük var. Tam bir seçim yolsuzluğu var” dedi.Editör: Ahmet Şen

 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Kabineyi Açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Kabineyi Açıkladı
Türkiye'nin merakla beklediği başkanlık sisteminin ilk bakanlar kurulu, dün gece açıklandı.
THY'nin Yeni Uçağının İsmi 'Maçka' Oldu
THY'nin Yeni Uçağının İsmi 'Maçka' Oldu
Türk Hava Yolları(THY), filosuna kattığı ilk Boeing 787-9 Deramliner'a verilecek isim için sosyal medyada başlattığı anketin sonuçlandığını açıkladı. Yeni uçağa, henüz 15 yaşında şehit olan Eren Bülbül'ün memleketi olan 'Maçka' isminin verildi.
Vali Memiş, Çoban Değil, Sürü Yöneticisi
Vali Memiş, Çoban Değil, Sürü Yöneticisi
Erzurum Valisi Okay Memiş’in, “Hayvancılık ile uğraşıyor diye kadınlarımız çobanla evlenmiyor. Bu nedenle ismini değiştirip sürü yöneticisi koyduk” sözlerine salonda hem kahkaha hem de alkış yükseldi.
Türkiye'de 3 Milyon 657 Bin Suriyelinin Yaşadığını Açıklayan Ak Partili Vekil: Maaş Verilmiyor, Yardım Yapılıyor
Türkiye'de 3 Milyon 657 Bin Suriyelinin Yaşadığını Açıklayan Ak Partili Vekil: Maaş Verilmiyor, Yardım Yapılıyor
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye'de yaklaşık 3 milyon 657 bin Suriyelinin yaşadığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ben Osman Öcalan'ın Kırmızı Bültenle Arandığını Bilmiyordum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ben Osman Öcalan'ın Kırmızı Bültenle Arandığını Bilmiyordum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “S-400 ile ilgili bugüne kadar birçok kez gerek şahsım gerek ilgili arkadaşlarım işin bittiğini, işin teslim süreci içinde olduğunu ifade ettik. Nedense bizim söylediklerimize inanılmıyor, bizim dışımızda söylenenler itibar görüyor. NATO ülkeleri birbirlerine yaptırım uygulamaya başladıysa doğrusu bunu bilmiyorum. Bugüne kadar Sayın Trump ile yaptığım görüşmelerde bu izlenimleri almadım” dedi.
MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Akşener’e Öcalan Mektubu Tepkisi
MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Akşener’e Öcalan Mektubu Tepkisi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İP’in başındaki şahıs mitili İmralı’ya attığımızı söylediğine göre buna şahit olmuştur. Ya İmralı’da nöbete girmiş ya Pensilvanya’dan sufle almış ya da aklını ve anılarını bedeli mukabilince efendilerine devretmiştir” dedi.
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Öcalan Mektubu Tepkisi, Sanki Seçime Dönük Buradan Medet Umduk
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Öcalan Mektubu Tepkisi, Sanki Seçime Dönük Buradan Medet Umduk
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “İstanbul halkına hayırlı olsun. Milli irade berrak bir şekilde tecelli etmiştir. Milli irade bütün siyasilerin saygı duyması gereken bir husustur. Sonucu saygı ile karşılıyoruz” dedi.
​Ayşe öğretmen beraat etti
​Ayşe öğretmen beraat etti
Bir televizyon kanalında yayınlanan programa telefon bağlantısı yapan ve burada söylediği sözler nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan yargılanan öğretmen Ayşe Çelik beraat etti.
​Bakan Akar: Terhis işlemlerinin aksaksız, eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmalar sürüyor
​Bakan Akar: Terhis işlemlerinin aksaksız, eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmalar sürüyor
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemiyle ilgili, "Terhis işlemlerinin aksaksız, eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmalar sürüyor" dedi.
​Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in görüşme tarihi belli oldu
​Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in görüşme tarihi belli oldu
Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile 29 Haziran'da Osaka'da görüşme gerçekleştireceğini açıkladı.
​Karısını vurup intihar girişiminde bulundu
​Karısını vurup intihar girişiminde bulundu
Karısıyla kavga ettiği iddia edilen bir kişi, önce karısını vurdu, daha sonra elindeki silahla kendine ateş ederek intihar girişiminde bulundu. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kadın hayatını kaybederken, intihar girişiminde bulunan kocanın hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.
AKP'li Başkanın Polislerle Verdiği Poz Tepki Çekti
AKP'li Başkanın Polislerle Verdiği Poz Tepki Çekti
AKP Diyarbakır İl Kadın Kolları Başkanı Güzel Kızoğlu, kişisel Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafla tepki topladı.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:14
Güneş
05:00
Öğle
12:33
İkindi
16:24
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ