Bu haber 10 Mart 2019 20:00:40 Tarihinde eklenmiştir.

​İnternetten İçerik Kaldırma Talepleri Had Safhaya Ulaştı

Av. Serdar Han Topo, sanal ortamda istenmeyen içeriklerin ve buna bağlı olarak içerik kaldırma taleplerinin had safhaya ulaştığını belirtti.

​İnternetten İçerik Kaldırma Talepleri Had Safhaya Ulaştı

Eski sevgililer tarafından paylaşılan cinsel içerikli intikam videoları başta olmak üzere hem kişiler hem de firmalar tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin son dönemde fazlaca arttığına dikkat çeken Prestige Mania Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Av. Serdar Han Topo, sanal ortamda istenmeyen içeriklerin ve buna bağlı olarak içerik kaldırma taleplerinin had safhaya ulaştığını belirtti. 


 

Fotoğraf ve video kaldırma talepleri çoğunlukla gençlerden geliyor 

Dijital ortamdaki bireysel paylaşım ve yayıncılık akımının çılgınlık noktasına geldiğini ifade eden Av. Serdar Han Topo, "Özellikle gençler ilgi çekmek adına canlı yayın platformları üzerinden sonradan çok pişman olabilecekleri paylaşımlarda bulunabiliyor. Bununla birlikte sevgililere gönderilen özel fotoğraf ve videolar da ilişki bittiğinde intikam aracı olarak kullanılabiliyor ve kişiler için korkutucu sonuçlara yol açabiliyor. Bize gelen fotoğraf ve video kaldırma taleplerinin önemli bir bölümünü genç yaştaki kişilerin düştükleri bu tarz durumlar oluşturuyor. Gelen taleplerde biz son derece hızlı davranarak bu tarz içerikleri en kısa sürede tüm internet sitelerinden kalıcı ve garantili olarak kaldırtabiliyoruz, fakat paylaşmadan önce bir kez daha düşünmek ve bu tarz sorunlarla hiç karşılaşmamak en güzeli" dedi. 
 

Kurumsal firmalar itibarlarını korumak için içerik kaldırtıyor 

Kurumsal firmaların da internetten içerik kaldırtma konusunda taleplerinin arttığını belirten Av. Topo, markaların internette itibar saldırısına uğrayabildiklerini şu sözleriyle ifade etti: "Kurumsal firmalar ve markalar itibarlarını korumak adına düzenli olarak itibar takibi yaptırıyorlar. Kendileri hakkında çıkan haberleri, sosyal medya paylaşımlarını ve blog yazılarını düzenli olarak izliyorlar. Asılsız haberlerle ve itibar saldırıları ile karşılaşmaları durumunda hızlı hareket eden firmalar marka değerlerini koruma noktasında bir adım önde oluyor. Asılsız haberlerin ve paylaşımların kaldırılması konusunda firmalar artık daha sıkı hareket ediyor, bu konuda bize gelen taleplerdeki artış dikkat çekiyor". 


Firmaların sahte ürünler konusunda da mağdur olduğunu belirten Av. Topo, internette taklit ürün satışlarının ciddi boyutlarda olduğunu belirterek, "Firmalar sahte ve replika ürünler, telif hakkı ihlali ihtiva eden içerikler konusunda ciddi kayıplar yaşıyor. Aylık milyonlarca liralık replika ürün internet siteleri ve sosyal medya üzerinden satılıyor. Tüketicilerin de önemli bir bölümü bu ürünlerin replika olduğunun farkına varamıyor. İndirimli ürün aldıklarını düşünerek bu sitelerden ve sosyal medya hesaplarından alışveriş yapıyorlar. Firmalar hem ciddi bir gelir kaybı yaşıyor hem de kalitesiz replika ürünler yüzünden itibarları da sarsılıyor. Bu konuda hizmet verdiğimiz markalar için tüm sosyal medya platformları ve internet sitelerini tarayarak, korsan satış yapanları tespit edip erişim engelleme ve sahte ürün satışı yapılan web sitesi veya sosyal medya sayfasının kapatılması işleminin uygulanmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda korsan ürünlerle ilgili yasalar doğrultusunda hukuki sürecin de başlatılmasını sağlıyoruz" şeklinde konuştu. 
 

Silikon Vadisinde içerik kaldırmak daha kolay 

Merkez ofislerinin Google'ın bulunduğu ABD Silikon Vadisinde yer aldığını belirten Av. Serdar Topo, dijital içeriklerin farklı ülkelerdeki sunucularda yer aldığını ve Silikon Vadisinde yer almanın bu konuda avantaj sağladığını şu sözlerle açıkladı: "İnternete yüklenen içerikler çoğunlukla farklı ülkelerde bulunan sunucularda yayın yapan siteler üzerinde olduğu için hem iletişim hem de içerik kaldırma süreci yavaşlayabiliyor. Silikon Vadisi'nde yer almak daha fazla bağlantı ve olanak sağlıyor. ABD, Avrupa ve Orta Asya’daki partner ofislerimiz ile de global pazarda daha hızlı hareket edebiliyoruz".  

"Şiddet gören kadınlar için ücretsiz içerik kaldırma hizmet veriyoruz" 

Prestige Mania olarak şiddet gören kadınlar için içerik kaldırma hizmetini ücretsiz verdiklerini belirten Av. Topo, bu konuda yaşanan mağduriyetlerde mağdur olan tarafın içerik kaldırma hizmeti alma noktasında imkanlarının kısıtlı olabildiği için şiddet gören kadınlara sosyal sorumluluk kapsamında ücretsiz internetten içerik kaldırma hizmeti verdiklerini ifade etti. Editör: Bahar Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Teknoloji
Tehlike Yaklaşıyor! Robotlar Bir Çok İnsanı İşsiz Bırakacak
Tehlike Yaklaşıyor! Robotlar Bir Çok İnsanı İşsiz Bırakacak
Rus uzmanlar yakın zamanda ülkede birçok alanda boy göstermeye başlayan robotlar ile ilgili araştırmalarında kamuoyunu tedirgin eden sonuçlar açıkladı. Açıklamaya göre, 2030 yılına kadar Rusya’da kendi alanında uzmanlaşmış 20 milyon 100 bin kişi, otel ve restoran çalışanlarının yüzde 73’ü işsiz kalacak.
Ne Bulursak Paylaşıyoruz, Ne Bulurlarsa Çalıyorlar
Ne Bulursak Paylaşıyoruz, Ne Bulurlarsa Çalıyorlar
Son 6 yılda 14 milyar 717 milyon 618 bin 286 kaydın çalındığını biliyor muydunuz?
​Huawei Engeline Facebook da Katıldı
​Huawei Engeline Facebook da Katıldı
Facebook, yeni Huawei telefonlara eskiden olduğu gibi yüklü gelmeyecek. Sadece facebook değil WhatsApp ve Instagram uygulamalarının önceden yüklenemeyeceğini açıkladı.
​Bakandan 19 Mayıs Müjdesi! 200 Bin Liraya Kadar Hibe
​Bakandan 19 Mayıs Müjdesi! 200 Bin Liraya Kadar Hibe
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919‘un 100’ncü yılında gençlere müjde verdi. Bakan Varank, "Bizim için bu yeni dönemin mottosu milli teknoloji, güçlü sanayi" dedi.
​İnternetten Aldığı Kılavuz Başına İş Açtı! 15 Yıla Kadar Hapis İsteniyor
​İnternetten Aldığı Kılavuz Başına İş Açtı! 15 Yıla Kadar Hapis İsteniyor
Oyun geliştirici bir genç, internet üzerinden F-16 kılavuzu satın alması nedeniyle ABD tarafından Gürcistan’da gözaltına alınarak ABD'ye götürüldü.
​Liseliler Yaptı! 1 Saatlik Şarj İle 150 Kilometre Gidiyor
​Liseliler Yaptı! 1 Saatlik Şarj İle 150 Kilometre Gidiyor
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri Erasmus + KA2 Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projesi kapsamında, 3 beygir gücünde 30 kilometre hıza sahip, 1 saatlik şarj ile 150 kilometre gidebilen elektrikti araç yaptı.
Bakan Varank, ​300 Bini hibe, 1 milyon TL'ye kadar destek veriyoruz
Bakan Varank, ​300 Bini hibe, 1 milyon TL'ye kadar destek veriyoruz
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in “Sanayide Dijitalleşme” temasıyla çıktığı KOBİ Gelişim Destek Programı’nın (KOBİGEL) başvuru sonuçlarını açıkladı. Varank, "Bin 742 proje başvurusuyla beklentilerimizin üzerinde bir rakamla karşılaştık. 300 bin TL’si hibe olmak üzere işletme başına destek miktarı 1 milyon TL’ye kadar çıktı" dedi.
Facebook Çöktü! Facebook’a Neden Girilemiyor?
Facebook Çöktü! Facebook’a Neden Girilemiyor?
Facebook an itibariyle dünya genelinde çöktü. Uygulamaya girmeye çalışanlar “Sorry, something went wrong. (Üzgünüz, Bir şeyler ters gitti)” uyarısıyla karşılaşıyor
​WhatsApp’tan Ekran Görüntüsü Artık Alınamayacak
​WhatsApp’tan Ekran Görüntüsü Artık Alınamayacak
Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'a gelen yeni özellik ile özel hayat gizliliği koruma altına alınacak
Whatsapp Çöktü! Dünya Genelinde Erişim Sorunu Var
Whatsapp Çöktü! Dünya Genelinde Erişim Sorunu Var
Dünyanın popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’a erişim sorunu yaşanıyor. Bu erişim sorunu Facebook ve Insatagram’da da yaşanıyor.
​Liseliler İnsansız Su Aracı Yaptı
​Liseliler İnsansız Su Aracı Yaptı
5 lise öğrencisi suyun 20 metre altına kadar inebilen imha, enkaz çıkarma ve arama kurtarma gibi görevlerde kullanılabilen ve yerli ve milli malzemeler kullanılarak insansız su aracı tasarladı.
Turkcell'de İnternet Gitti
Turkcell'de İnternet Gitti
Turkcell ve Superonline aboneleri yaklaşık yarım saattir internete ulaşamıyor.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:40
Güneş
06:02
Öğle
12:26
İkindi
15:53
Akşam
18:38
Yatsı
19:53
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ