Advert
Bu haber 09 Mart 2019 14:45:13 Tarihinde eklenmiştir.

İlik Bekleyen Sonat İçin Yarı Uyumlu Nakil Kararı

ALL Hastası 14 yaşındaki Sonat Emre Özcan, uygun ilik bulunamadığı için babasından yarı uyumlu nakil gerçekleştirilecek

İlik Bekleyen Sonat İçin Yarı Uyumlu Nakil Kararı

- Naklin uyumunda sorun yaşanması halinde, annesinden nakil gerçekleştirilecek
- Anne Sinem Güney Kuru:
- "O çok güçlü bir çocuk. ‘Ben bunu halledeceğim’ diyor"

ALL hastası 14 yaşındaki Sonat Emre Özcan için uygun ilik bulunamadığından dolayı babadan yarı uyumlu nakil gerçekleştirilme kararı alındı. Bir kaç gün içerisinde gerçekleşecek nakil sonrası babanın iliği uyumsuz olur ise bu sefer annesinden nakil gerçekleştirilecek. Bu süreç içerisinde uygun ilik bulma ümitlerinin halen devam ettiğini belirten anne Sinem Güney Kuru, Sonat’ın her şeye rağmen moralinin yüksek olduğunu belirterek, “O çok güçlü bir çocuk. ‘Ben bunu halledeceğim’ diyor” diye konuştu.
4 yıl önce baş dönmesi ve ağrı şikayetiyle gittiği hastanede yüksek riskli ALL hastası olduğunu öğrenen Sonat Emre Özcan'ın hayatı, hastane koridorlarında geçiyor. Daha önce kemoterapi ve ilaç tedavisi gören Özcan, kendisine uygun ilik bulunamaması nedeniyle hastalığı son günlerde tekrar nüksetti. Hastanede müşahede altına alınan Özcan, hayata tutunabilmesi için gerekli iliği dört gözle bekliyor. Uygun ilik nakli için gereken sürenin son günlerine girildi. Doktorlar, uygun iliğin şu ana kadar ulaşmaması sebebiyle, haploidentik uyumlu (yarı uyumlu) nakil kararı aldı. Babadan gerçekleşecek işlem sonrası, eğer ilik yüzde 50 uyum sağlayamaz ise bu sefer anneden yarı uyumlu nakil işlemi gerçekleştirilecek.


 

“Yarı Uyumlu Nakil Sonrasında Da Uyumlu Olan Nakil Olabilir”

Birkaç gün içerisinde nakile girecek Sonat için uygun ilik bulma süresinin devam edebileceğini belirten Anne Sinem Güney Kuru, “Bu iliğin çalışmaması ya da başka sebeplerden dolayı uymaması durumunda tekrar 10’da 10 uyumlu iliğe ihtiyacımız olabilir. Ben başından beri haploident nakli çok istemesem de ben uyumlu nakili aradım ve hala aramaya devam ediyorum. Eğer dediğim gibi uyum olmazsa 10’da 10 uyumlu donörden nakil olabilecek” dedi.
Yarı uyumlu nakilin ilk başlarda yapılmama sebebini, nakil kemoterapisinin ağırlığıyla açıklayan Kuru, “Madem nakil sonrası yine nakil olabiliyorsa, neden bu kadar beklendi?’ diye sorulabilir. Bunun sebebi, Kemoterapiler çok ağır, nakil terapisi daha da ağır, tamamen sıfırlamak üzerine olan bir kemoterapi. O yüzden organları zarar görebilir. Bu sebeple bunun sürekli yapılması her seferinde onun riskini artırıyor. Bu bakımdan önce bulunması çok önemliydi ama bulunamadı. O yüzden şimdi birkaç gün içerisinde yarı uyumlu nakle giriyoruz” diye konuştu.


 

“Türk Halkı Benim Ailem”

Uygun ilik bulunma sürecinde Türk Halkı’nın Kızılay’a adeta akın ederek bir rekora imza attığına vurgu yapan Kuru, “Diğer çocuklar için de bu sürecin devam etmesi çok önemli. İnanılmaz bir bomba etkisi oluşturdu Türk Halkı, benim ailem diyeyim. Bu büyük aile, Kızılay tarihinde görülmemiş bir patlamaya sebep oldu. Çoğu insan bağışçı oldu. Onlar sayesinde birçok çocuğa ilik bulundu, hasta olduğunu öğrenenler oldu. Bu çok güzel bir şey, buna devam etsinler. Lütfen Sonat’a veya başka bir çocuğa olmazsa ben iliğimi vermem şeklinde yaklaşmasınlar. Çünkü onlar da can” ifadelerini kullandı.


 

Sonat: “Ben Bunu Halledeceğim”

Kuru, nakil gerçekleştikten sonraki süreçte de uygun ilik bulunmaması halinde bu sefer kendisinden nakil gerçekleştirileceğini sözlerine ekleyerek, “Bu ilik tutmazsa bu sefer benden deneyecekler. Tam uyumlu istemem sebebim, basit mantık yürütürsek, bir şeyin tam olması var bir de yarım olması var. Ben çocuğum için tam olanı istiyorum. Sonat’ın da moral ve motivasyonu çok yüksek, o çok güçlü bir çocuk. ‘Ben bunu halledeceğim, çözeceğim’ diyor” şeklinde konuştu.

 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Güneşin Erittiği Kadının Yaz Kabusu
Güneşin Erittiği Kadının Yaz Kabusu
8 yaşında yakalandığı deri hastalığının tedavisi bulunmayan bir cilt kanserine dönüşmesi sonrası hayatı kararan Sibel Oflas’ın vücudundaki kanser tümörleri hızla yayılmaya başladı. Hastalığının güneş ışınlarına maruz kaldıkça daha da hızlı yayıldığını ifade eden Oflas, "Güneş bende DNA mutasyonuna ve kansere neden oluyor. Benim için yaz demek, kabus demek. Yazın gelmesini hiç istemiyorum" diye konuştu.
İşportada Satılan Gözlüklere Dikkat
İşportada Satılan Gözlüklere Dikkat
Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte güneş gözlüğü kullanımı artıyor. Uzmanlar bireylerin daha çok, "ucuz" olduğu için bilinçsizce tercih ettiği sahte güneş gözlüklerinin, göz sağlığı açısından birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor.
Ameliyatta Unutuldu, 7 Yıl Sonra Fark Edildi
Ameliyatta Unutuldu, 7 Yıl Sonra Fark Edildi
​Bir hastadan, Ankara'da geçirdiği bir operasyon sonrası böbrek kanalında unutulan ve 7 yıl sonra fark edilen tamamen taşlaşmış 28 santimetrelik stent başarılı bir operasyonla çıkarıldı.
Erkuş,Urfa'da Bir İlki Gerçekleştirdi
Erkuş,Urfa'da Bir İlki Gerçekleştirdi
Şanlıurfa il Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş'un Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kazandırılan Anjiografi ünitesi bu hafta hizmet vermeye başladı.
​Bir Hastadan, 152 Parça Taş Çıkartıldı
​Bir Hastadan, 152 Parça Taş Çıkartıldı
Bir hastanın iki böbreğinde bulunan 3 ve 5 santimetrelik taşlar, kapalı yöntem ile kırılarak 152 parça halinde çıkarıldı.
​Saç ekimi yaptıracaklara uyarı
​Saç ekimi yaptıracaklara uyarı
Saç Ekim Uzmanı İsmail Zengin, saç ekimi yaptırmayı düşünenlere uyarıda bulundu.
Dünyanın en kalitelisi Türkiye’de üretiliyor.  Kilosu ise 30 bin TL.
Dünyanın en kalitelisi Türkiye’de üretiliyor. Kilosu ise 30 bin TL.
Üretiminin zorluğu ve nadir bulunmasından dolayı dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer alan safranın kilosu 30 ila 70 bin TL arasında satılıyor. Dünyanın en kaliteli safranı Türkiye'de üretilirken yerli saf safranın kilosu 30 bin TL'den, yerli pilavlık safranın kilosu 150 TL'den. İthal safranın kilosu ise 70 bin TL'den alıcı buluyor. Fiyatı altında yarışan bu değerli ürün altın gibi gram ile satılıyor.
Gece Çalışanlara Gündüz Karanlıkta Uyuma Uyarısı
Gece Çalışanlara Gündüz Karanlıkta Uyuma Uyarısı
Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, uykunun vücutla sağlık arasında altın zincir olduğunu belirterek, gece çalışanların sağlıklı bir uyku için gündüz mutlaka sessiz ve karanlık ortamda uyumalarını tavsiye etti.
​Şanlıurfa’dan Çoruma Kızamık Götürdüler, 8 Kişide Görülünce Alarma Geçildi
​Şanlıurfa’dan Çoruma Kızamık Götürdüler, 8 Kişide Görülünce Alarma Geçildi
Çorum’un Alaca ilçesinde 8 kişide kızamık vakası görüldü. Kızamık vakası için başvuran “Hastaların Şanlıurfa’dan Alaca’ya geldikleri” tespit edildi.
Masa Başı Çalışanlarının Kabusu Bu Hastalık
Masa Başı Çalışanlarının Kabusu Bu Hastalık
Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, el hastalıkları içinde en sık karşılaşılan Karpal Tünel Sendromunun özellikle masa başı çalışanlarının hayatını kabusa çevirebildiğini söyledi.
Ağlayarak Ötenazi İsteyen Acılı Kadın Aylar Sonra İlk Kez Gülebildi
Ağlayarak Ötenazi İsteyen Acılı Kadın Aylar Sonra İlk Kez Gülebildi
Beyaz diş hayaliyle operasyona girip çenesindeki ağrıları yüzünden 32 dişini çektirmek zorunda kalan ve ‘delirten hastalık’ olarak bilinen 'trigeminal nevralji' teşhisiyle sinirleri kesilen Sunay Öztürk, 8 aylık tedavisinin ardından protez dişlerini takıp aynanın karşısına geçti, gülücükler saçtı. Daha önce aynaya bakmaya bile korkan Öztürk, "Aynaya bakıp gülmek bile çok güzel. Kullanamasam da bu kadarı bile şimdilik yeter" dedi.
Ülkemizde Çığ Gibi Büyüyor. Uyarı Geldi Sakın Yaptırmayın
Ülkemizde Çığ Gibi Büyüyor. Uyarı Geldi Sakın Yaptırmayın
Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören, ''Botoks maddesinin mide üzerinde kullanılabilirliği konusunda maalesef ki FDA ve EMA onayı bulunmamaktadır'' dedi. Op. Dr. Gürdal Ören, mide botoksu uygulamalarının durdurulması gerektiğini savundu.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:54
Güneş
06:16
Öğle
12:38
İkindi
16:04
Akşam
18:48
Yatsı
20:04
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ