Bu haber 09 Mart 2019 14:45:13 Tarihinde eklenmiştir.

İlik Bekleyen Sonat İçin Yarı Uyumlu Nakil Kararı

ALL Hastası 14 yaşındaki Sonat Emre Özcan, uygun ilik bulunamadığı için babasından yarı uyumlu nakil gerçekleştirilecek

İlik Bekleyen Sonat İçin Yarı Uyumlu Nakil Kararı

- Naklin uyumunda sorun yaşanması halinde, annesinden nakil gerçekleştirilecek
- Anne Sinem Güney Kuru:
- "O çok güçlü bir çocuk. ‘Ben bunu halledeceğim’ diyor"

ALL hastası 14 yaşındaki Sonat Emre Özcan için uygun ilik bulunamadığından dolayı babadan yarı uyumlu nakil gerçekleştirilme kararı alındı. Bir kaç gün içerisinde gerçekleşecek nakil sonrası babanın iliği uyumsuz olur ise bu sefer annesinden nakil gerçekleştirilecek. Bu süreç içerisinde uygun ilik bulma ümitlerinin halen devam ettiğini belirten anne Sinem Güney Kuru, Sonat’ın her şeye rağmen moralinin yüksek olduğunu belirterek, “O çok güçlü bir çocuk. ‘Ben bunu halledeceğim’ diyor” diye konuştu.
4 yıl önce baş dönmesi ve ağrı şikayetiyle gittiği hastanede yüksek riskli ALL hastası olduğunu öğrenen Sonat Emre Özcan'ın hayatı, hastane koridorlarında geçiyor. Daha önce kemoterapi ve ilaç tedavisi gören Özcan, kendisine uygun ilik bulunamaması nedeniyle hastalığı son günlerde tekrar nüksetti. Hastanede müşahede altına alınan Özcan, hayata tutunabilmesi için gerekli iliği dört gözle bekliyor. Uygun ilik nakli için gereken sürenin son günlerine girildi. Doktorlar, uygun iliğin şu ana kadar ulaşmaması sebebiyle, haploidentik uyumlu (yarı uyumlu) nakil kararı aldı. Babadan gerçekleşecek işlem sonrası, eğer ilik yüzde 50 uyum sağlayamaz ise bu sefer anneden yarı uyumlu nakil işlemi gerçekleştirilecek.


 

“Yarı Uyumlu Nakil Sonrasında Da Uyumlu Olan Nakil Olabilir”

Birkaç gün içerisinde nakile girecek Sonat için uygun ilik bulma süresinin devam edebileceğini belirten Anne Sinem Güney Kuru, “Bu iliğin çalışmaması ya da başka sebeplerden dolayı uymaması durumunda tekrar 10’da 10 uyumlu iliğe ihtiyacımız olabilir. Ben başından beri haploident nakli çok istemesem de ben uyumlu nakili aradım ve hala aramaya devam ediyorum. Eğer dediğim gibi uyum olmazsa 10’da 10 uyumlu donörden nakil olabilecek” dedi.
Yarı uyumlu nakilin ilk başlarda yapılmama sebebini, nakil kemoterapisinin ağırlığıyla açıklayan Kuru, “Madem nakil sonrası yine nakil olabiliyorsa, neden bu kadar beklendi?’ diye sorulabilir. Bunun sebebi, Kemoterapiler çok ağır, nakil terapisi daha da ağır, tamamen sıfırlamak üzerine olan bir kemoterapi. O yüzden organları zarar görebilir. Bu sebeple bunun sürekli yapılması her seferinde onun riskini artırıyor. Bu bakımdan önce bulunması çok önemliydi ama bulunamadı. O yüzden şimdi birkaç gün içerisinde yarı uyumlu nakle giriyoruz” diye konuştu.


 

“Türk Halkı Benim Ailem”

Uygun ilik bulunma sürecinde Türk Halkı’nın Kızılay’a adeta akın ederek bir rekora imza attığına vurgu yapan Kuru, “Diğer çocuklar için de bu sürecin devam etmesi çok önemli. İnanılmaz bir bomba etkisi oluşturdu Türk Halkı, benim ailem diyeyim. Bu büyük aile, Kızılay tarihinde görülmemiş bir patlamaya sebep oldu. Çoğu insan bağışçı oldu. Onlar sayesinde birçok çocuğa ilik bulundu, hasta olduğunu öğrenenler oldu. Bu çok güzel bir şey, buna devam etsinler. Lütfen Sonat’a veya başka bir çocuğa olmazsa ben iliğimi vermem şeklinde yaklaşmasınlar. Çünkü onlar da can” ifadelerini kullandı.


 

Sonat: “Ben Bunu Halledeceğim”

Kuru, nakil gerçekleştikten sonraki süreçte de uygun ilik bulunmaması halinde bu sefer kendisinden nakil gerçekleştirileceğini sözlerine ekleyerek, “Bu ilik tutmazsa bu sefer benden deneyecekler. Tam uyumlu istemem sebebim, basit mantık yürütürsek, bir şeyin tam olması var bir de yarım olması var. Ben çocuğum için tam olanı istiyorum. Sonat’ın da moral ve motivasyonu çok yüksek, o çok güçlü bir çocuk. ‘Ben bunu halledeceğim, çözeceğim’ diyor” şeklinde konuştu.

 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
​Sağlıkçılar Müjde 29 Bin 689 Yeni Sağlık Çalışanını İstihdam Edilecek
​Sağlıkçılar Müjde 29 Bin 689 Yeni Sağlık Çalışanını İstihdam Edilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu yıl içinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık. Yani yaklaşık 30 bin. İlk etapta 12 bin sağlık personelinin alımını gerçekleştireceğiz” dedi.
​Devlet Hastanesinde Sülük İhalesi Açıldı! 60 Adet Sülük Alınacak
​Devlet Hastanesinde Sülük İhalesi Açıldı! 60 Adet Sülük Alınacak
Devlet Hastanesinde sülük satın almak için ihale açıldı.
​Aynı Kişiyi 3 Günde Üç Kez Kene Isırdı
​Aynı Kişiyi 3 Günde Üç Kez Kene Isırdı
3 gün üst üste üç kez kenenin ısırdığı şahıs hastaneye başvurdu.
​Ağız Kokusuna Karşı Doğal Çözüm
​Ağız Kokusuna Karşı Doğal Çözüm
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Osman Çetin, sahurda yenilen maydanoz, nane, zencefil ve yeşil çay gibi besinlerin ağız kokusunu önleyebileceğini söyledi.
​Piyasaya Uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç sürüldü
​Piyasaya Uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç sürüldü
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından yapılan operasyonda uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç ele geçirildi.
​Valilik, Kanser hastası KHK'lı Doktorun Pasaport Başvurusunu Reddetti
​Valilik, Kanser hastası KHK'lı Doktorun Pasaport Başvurusunu Reddetti
Kanun Hükmünde Kararnama (KHK) ile ihraç edilen kanser hastası akademisyen Prof. Dr. Haluk Savaş yargılandığı davada beraat etti. beraat etmesine rağmen tedavisi için yurtdışına gitme talebi Adana Valiliği tarafından reddedildi.
Bir Annenin Feryadı, Sürekli Bayılan Oğluma Tanı Konulsun
Bir Annenin Feryadı, Sürekli Bayılan Oğluma Tanı Konulsun
24 yaşındaki oğlu Kenan Yaman’ın, 8 yıldır ayda en az 4 kez bayıldığını ve kendine geldikten sonra da her şeyi unuttuğunu belirten anne Esme Yaman, bugüne kadar oğluna tanı konulamadığını öne sürdü. “Ne olur oğluma tanı konulsun” diye feryat eden Yaman, Sağlık Bakanlığı’ndan destek istedi.
​Filizlenen Patatese Dikkat
​Filizlenen Patatese Dikkat
Doğru koşullarda saklanmayan patates, yeşillenip filizlendiği zaman zehirleyerek ölüme yol açabiliyor. Diyetisyen Beyza Köse, “Patates yedikten sonra mide bulantısı, boğaz yanması ve baş ağrısı başladıysa hemen hastaneye gidin” diyerek uyarılarda bulundu.
​2 Yıldır Kolunu Ve Parmaklarını Kullanamıyordu... İnanılmaz Olay Gerçekleşti
​2 Yıldır Kolunu Ve Parmaklarını Kullanamıyordu... İnanılmaz Olay Gerçekleşti
Merdivenden düşmesi sonucu sol omzu çıkan Aziz Dumanova'nın kolu ve parmakları felç oldu. Dumanova, 2 yıldır gördüğü tedavi sonucu kullanamadığı parmaklarını ve kolunu kullanmaya başladı.
Hasta Yakını Hastaneyi Ateşe Verdi
Hasta Yakını Hastaneyi Ateşe Verdi
Önceki gün İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Çağatay Önal’ın odası bir hasta yakını tarafından kundaklandı. Yangında can kaybı yaşanmazken, olayı gerçekleştirdiği iddia edilen hasta yakını gözaltına alındı.
​Aç Kalmak Değil, Çok Doymak Kalbi Zorluyor
​Aç Kalmak Değil, Çok Doymak Kalbi Zorluyor
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özkan, iftar ve sahurda özen gösterildiği takdirde oruç tutmanın kolesterol ve şeker üzerinde faydalı olduğunu söyledi.
​Oruçluyken Ağzınız Kokuyor Mu? Bu Habere Dikkat
​Oruçluyken Ağzınız Kokuyor Mu? Bu Habere Dikkat
Diş Hekimi Mahmut Genç, oruçluyken ağız kokunu önlemek için tavsiyelerde bulundu.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:21
Güneş
05:02
Öğle
12:27
İkindi
16:17
Akşam
19:42
Yatsı
21:16
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ