Bu haber 06 Mart 2019 13:45:12 Tarihinde eklenmiştir.

Albayrak, “Geçtiğimiz Yıl 58.1 Milyar Dolarla Zirve Yapan Yıllık Cari İşlem Açığı 2018 Yılı Sonu İtibariyle Hedefinin Bile Altında Gerçekleşerek 27.6 Milyar Dolar Seviyesine Geriledi

Kocaeli’de iş dünyası ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Son dönemdeki tanzim satış noktalarının başarısıyla birlikte yıllık enflasyon son 6 ayın en düşük seviyesi olarak yüzde 20’nin altını gördü” dedi.

Albayrak, “Geçtiğimiz Yıl 58.1 Milyar Dolarla Zirve Yapan Yıllık Cari İşlem Açığı 2018 Yılı Sonu İtibariyle Hedefinin Bile Altında Gerçekleşerek 27.6 Milyar Dolar Seviyesine Geriledi

- “Tanzim satış noktalarının başarısıyla birlikte yıllık enflasyon, son 6 ayın en düşük seviyesi olarak yüzde 20’nin altını gördü”
- “İhracatımızın yaklaşık yüzde 5 arttığını, ithalatımız ise yüzde 22.2 oranında gerilediğini görmekteyiz”
- “2019 yılının enflasyonu hedef enflasyonumuzun çok daha altında gerçekleşecek”


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kocaeli’de iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Kocaeli Ticaret Odasında düzenlenen Adım Adım Edonomi adlı programa Bakan Albayrak'ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekilleri, iş adamları ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Albayrak, “Kocaeli, bizim yeni ekonomi programında ifade ettiğimiz değişim hedefiyle oraya koyduğumuz, katma değeri yüksek, ihracata dayalı teknolojik üretim idealinin örnek şehirlerinden bir tanesidir. Küresel açıdan belirsizliklerin çok fazla arttığı bir dönemde göreve geldik. Küresel korumacılığın, ticaret savaşlarının açık açık gerçekleştirilmesinin, Avrupa ekonomisinin önemli bir yavaşlamaya girmesinin yanında, ülkemiz ekonomisinin de doğrudan hedef alındığı günleri hep birlikte yaşadık. Ama hiçbir zaman endişe etmedik, korkmadık. Hatta bazıları, sinir bozucu bir şekilde ‘Ya bunlar niye bu kadar rahat’ dedi. Niye Türkiye’nin potansiyelini gücünü biliyoruz” dedi.


 

“İhracatımızın Yaklaşık Yüzde 5 Arttığını, İthalatımız İse Yüzde 22.2 Oranında Gerilediğini Görmekteyiz”

2019 yılının Ocak ve Şubat ayılarının verilerine göre ihracat oranının yüzde 5 arttığını kaydeden Albayrak, “Geçtiğimiz yıl 58.1 milyar dolarla zirve yapan yıllık cari işlem açığı 2018 yılı sonu itibariyle hedefinin bile altında gerçekleşerek 27.6 milyar dolar seviyesine geriledi. Şubat ayı itibariyle 20 milyarın da altına indiğimizi çok net bir şekilde görmeye başladık. Bu süreç 2019 yılında hız kesmeden, Ocak ve Şubat ayındaki verilerle hepimizin çok daha net bir şekilde gördüğü süreci ortaya koydu. Bu yılın ilk iki ayında geçici dış ticaret verilerine baktığımızda ihracatımız yaklaşık yüzde 5 arttığını, ithalatımız ise yüzde 22.2 oranında gerilediğini görmekteyiz. Son dönemde ekonomide yaşadığımız dengelenme sürecinin önemli bir ayağını da iç dengelenmede de enflasyon oranında kaydedilen başarıdır” dedi.


 

"Tanzim Satış Noktalarının Başarısıyla Birlikte Yıllık Enflasyon Yüzde 20’nin Altını Gördü”

Tanzim noktaları için yapılan eleştirilere yanıt veren Albayrak, "Piyasalarda gerçekleşen spekülatif dalgalanmaları. Özellikle finansal piyasalarımızda yaşanan spekülatif sürecin etkisiyle bozulan fiyatlama davranışları, enflasyonun yıllık artışını 2018 yılı Ekim ayı itibariyle yüzde 25,2 seviyelerine taşımıştı. Ne diyorlardı, ‘Yüzde 30 olacak. Gidiyor bu enflasyon.’ Özellikle uygulamaya koyduğumuz para ve maliye polistikalarının yanında enflasyonla topyekün mücadele programı çerçevesinde atılan adımlar, son dönemdeki tanzim satış noktalarının başarısıyla birlikte yıllık enflasyon son 6 ayın en düşük seviyesi olarak yüzde 20’nin altını gördü” diye konuştu.


 

“2019 Yılının Enflasyonu Hedef Enflasyonumuzun Çok Daha Altında Gerçekleşecek”

Tanzim satış noktalarının enflasyonun düşmesine katkı sağladığını kaydeden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Mevsim etkisine rağmen gıda fiyatlarında çıkan, anormaliyete rağmen özellikle tanzim satışların başarısıyla, her yerde ifade ediyoruz; serada binde 8’lik bir fırtınadan etkilenen kapasite var, bir bakıyorsunuz iki gün sonra patlıcan 3 katı artmış, domates 5 katı. Hayırdır? Demek ki ortada bir numara var. Tanzim satışlar devreye giriyor. Bir gün sonra fiyatlar yarı yarıya düşüyor. Atılan tüm adımların etkisiyle Şubat ayında aylık enflasyon beklentilerin de altında 0,16 altı oranında gerçekleşerek yıllık enflasyonu 19,67 seviyesine çekti. Özellikle çekirdek enflasyonun gerilemesi ki yüzde 18,12’ye düşmesi üfedeki düşüşle birlikte, enflasyondaki vurguladığımız düşüş trendini tüm paydaşlarca da kabul edilmesini sağlamıştır. İkinci çeyrekten itibaren de çok önemli olumlu adımları da göreceğiz. Çok net ifade ediyorum 2019 yılının enflasyonu hedef enflasyonumuzun çok daha altında gerçekleşecek. Bu da beraberinde hem faizler hem de maliyetleri çok hızlı bir şekilde düşürecek” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet Şen


 
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
​Bezine Zam Değil, İndirim Geldi
​Bezine Zam Değil, İndirim Geldi
Benzinin litre fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere indirim geldi.
​Mahmut Tanal, Milli Piyango Talihli Haberine Temkinli Yaklaşıyorum
​Mahmut Tanal, Milli Piyango Talihli Haberine Temkinli Yaklaşıyorum
CHP’li vekil Mahmut Tanal, 8 Temmuz 2019 tarihinde Milli Piyango İdaresi’nin 2019 yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi kazananın ortaya çıkmaması ile ilgili soru önergesi verdiğini hatırlatarak dikkat çekici bir paylaşımda bulundu.
​Milli Servet Hurdaya Çıktı, 8 Yıldır Bekleyen Var
​Milli Servet Hurdaya Çıktı, 8 Yıldır Bekleyen Var
Otoparklarda bağlı tutulan araç sayılarında artış yaşanıyor. Aralarında 8 yıldır bekleyen araçların birçoğunun çürüdüğü gözlenirken, yine bu araçların ihaleyle hurda olarak satıldığı bildirildi. Antalya genelinde yetkili olarak 3 otoparkın bulunduğunu ifade eden Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Başkanı Hakan Topçu, kent merkezinde yaklaşık 5 bine yakın otomobil, 4 bine yakın da motosikletin yedieminlerde bulunduğunu söyledi.
Kurbanlıklar Gelmeye Başladı. Geçen Yıla Göre Fiyatlar Yüzde Kaç Arttı
Kurbanlıklar Gelmeye Başladı. Geçen Yıla Göre Fiyatlar Yüzde Kaç Arttı
Kurban bayramına bir ay kala pazar hareketlenmeye başladı. Büyük baş hayvan fiyatları 8 bin liradan başlıyor.
Kamu İşçilerine Zam Teklifi Belli Oldu
Kamu İşçilerine Zam Teklifi Belli Oldu
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hükumetin 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 4 zam önerisinin kabul edilecek bir tarafı olmadığını belirterek,” Tek üzüntüm kamuoyuna tebessüm ettirecek bir haber veremiyor olmak “ dedi.
Kırmızı Etin Kilosu 55 Liraya Kadar Düştü
Kırmızı Etin Kilosu 55 Liraya Kadar Düştü
Fiyatıyla cep yakan kırmızı et fiyatları, Türkiye Kasaplar Federasyonu ile Et ve Süt Kurumunun girişimleriyle yüzde 13 oranında düştü. İndirimle birlikte 65 liraya kadar çıkan kemiksiz etin fiyatı 55 liraya düştü.
​İŞKUR 92 Milyon Lira Kaynak Ayırdı! Meslek Danışmanlık Hizmeti Geliyor
​İŞKUR 92 Milyon Lira Kaynak Ayırdı! Meslek Danışmanlık Hizmeti Geliyor
İstihdamın tabana yayılması için bütçesinden 92 milyon lira kaynak ayıran İŞKUR, başta kadın ve gençler olmak üzere her alanda meslek danışmanlığı hizmeti verecek.
Eski Merkez Bankası Başkanı Konuştu! Başkanın Görevden Alınması Mümkün Değil
Eski Merkez Bankası Başkanı Konuştu! Başkanın Görevden Alınması Mümkün Değil
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı, Çetinkaya'dan boşalan göreve Yardımcısı Murat Uysal atandı.
Benzine İndirim Yapıldı
Benzine İndirim Yapıldı
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, indirim benzinin pompa fiyatına ortalama 11 kuruş olarak yansıyacak.
​Bu Koyunların Doğmamış Kuzuları Bile Satılıyor
​Bu Koyunların Doğmamış Kuzuları Bile Satılıyor
Dünyanın en iyi etçi ve damızlık küçükbaş hayvanları arasında gösterilen Alman Karakafa (Schwarzkopf) damızlık koyun bakan üretici; taleplere yetişemezken, doğmamış kuzuları için bile sıra veriyor.
Bakan Albayrak,Haziran Rakamları İle Yıllık Hedefimizin Altına Geldik
Bakan Albayrak,Haziran Rakamları İle Yıllık Hedefimizin Altına Geldik
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Albayrak, enflasyonda düşüş trendinin sürdüğünü belirtti.
​Fiyatlar Çiftçiyi Üzdü! Tarlada 1,75 Halde 6 TL
​Fiyatlar Çiftçiyi Üzdü! Tarlada 1,75 Halde 6 TL
550 dekar alanda hasadı devam eden vişne tarlada 1.75, İstanbul’da ise halde 6 liradan satılıyor.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:34
Güneş
05:14
Öğle
12:36
İkindi
16:26
Akşam
19:49
Yatsı
21:21
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ